Opet sam nasjeo. Što je s tim ljudima?

Ja ne znam koliko ljudima treba da nauče, pitam radi sebe

I

koliko nisko možeš pasti i koliko truda uložiti da smuljaš nekoga za jeb*** 225,00 kuna ??? Pričam o klijentu.

Kao treba web, treba ovo, odradim neku pljugu DTP za 2-3 sata, pošaljem račun, i kažem nije hitno da odmah plati, SAMO da plati. Jer sam na prvu imao neki loš dojam prije nego je i progovorio.

Sad se ne javlja na mob, firma nema broj, adresa je neka lijeva, u ivanić Gradu, i ne da mi se radi te love išta.

Nego boli me ta pravda, koja gamad živi s nama u HR. To je ekipa koja po mrtvacima bi hodala, prodaje takve priče da zašpreha da prevari.

ALI RADI 225,00 kn ???

Pa to je čisto bolesno, apsolutno menatl ljudi koje bi trebalo staviti na ispitivanje da se vidi da li imaju imali morala etike, ako ne, trebalo bi ih označiti jednom za svagda.
Ista priča sa jednom mojim bivšim partnerom/poslodavcem, te jedna “menađerica” poznatog lanca koja je dobila otkaz (kasnije saznao) ne vjerujem, ali toliko bi ih volio vidjeti na nekoj skrivenoj kameri, u enkoj sobi svih njih troje.

To je da ne povjerujete koje su to sličnosti, isti mentalni sklop, nastup, preseravanje, i na kraju vađenje da se ne plate računi od par sto kuna do eto plaća, ali korištenje u tu svrhu da se samo ne dođe do njih, svoje obitelji, djece čak (ženska je davala slušalicu kćeri od 5-6 godina da se javlja na njen mobitel). BOLESNO!

Je praksa od 50% unarpijed ili sve odmah funkcionira, ali da moram tražiti ekipu unaprijed 200-300,00 kuna je aspolutno mi nevjerovatno. Ali eto nakon ove zadnje situacije, morati će se.

Prestrašno…

Da, takva je situacija. Ja isto cekam na novac, na jedan cekam vec skoro godinu dana, a druga situacija je mjesec dana cekam. A sta ces, ja posten, a oko mene sami nepostenjaci. I sto mogu napraviti?

I opce je nebitno o kojem se iznosu radilo, dali je 5 kuna ili 50 000 kuna. Prevarant je prevarant.

1 Like

Iskopao sam preko nekoliko stranica kućni broj nazvao dva puta, nije se javio.

Nakon toga na mob, pa se javio lik. Valjda mu nije bilo svejedno, sada kaže:

“Uplata je virmanom u FINI dopodne u srijedu uplaćena” Kao tipa sto posto.
Lik uljudno sad.

I da ako nije sjela ide on sada to odmah ponovno u FINU.

Ma lažov.

Uplata u FINU prije 13:00h vidljiva je na svim računima u HR isti dan, psolije 13 sati drugi dan.
A ne da nije vidljiva ni drugi dan nakon toga.

Možda čak nije ni to.
Nego ako pošalješ opmomenu, pa sms , pa zoveš gdje ti se netko 2-3 puta uopće ne javi, a onda odjednom kad mu prekipi se javi, i ima vremena da ide u finu, znači nije na poslu ili nešto da se ne može javiti, smrdi na daleko.

Ne znam, meni je to toliko jadno, i bezobzirno. Jednostavno mislim da normalan čovjek neće se nikada naviknuti na to. I da ne bi ni trebao. Trebal bi napraviti nešto s njima, a ne sa ljudima koji normalno rada.

Poruka: slušati svoju intuiciju češće…

Malo pricekaj pa napisi o kojoj se firmi radi. Mnogi ljudi prije nego koriste firmu je provjere online, ap bi mu bilo jako interesantno da se njegova firma povezuje sa pronevjerom usljivih 200 kuna. S tom firmom ja nebi imao nikakvu suradnju.

Ali vjerujem da je to jedna od onih propalih firmi koje su tu da ruse hrvatski prosjek, a ocovjk je vjerojatno prevarant koji vjerojatno menja firme ko gace.

Ima svega, treba biti jako oprezan. Mene je recimo prevario jedan vlasnik 5-6 firmi koje posluju sa stotinama tisuća kuna (barem su poslovale, ne znam kakvo je sada stanje). Kako da me onda čudi kad mi to napravi neko s nekom malom, tek otvorenom firmom?

Zato sam i uveo plaćanje unaprijed, jer mi je dojadilo više natezti se oko plaćanja. Iskreno mi to plaćanje unaprijed i ne odgovara, jer se povremeno čovjek ulijeni i zapusti cijeli posao, ali se sve odradi.

I eto… Sad opet nedavna situacija… Čovjek plaćao unaprijed normalno, sve išlo ko po špagi, dugoročno surađivali. Jednom mu popustio da plati nakon završetka posla i evo već mjesec dana čekam parsto kuna i cijeli posao stoji.

Više nikad… Do idućeg puta…

A šta reći? Radio sam i dalje radim sa svakakvim. Od onih koji plate račun odmah (isti dan) čim ga dobiju, do onih koje moraš moliti za crkavicu.
Valjda je neplaćanje dio folklora, ne znam što drugo reći.

A Ljudi moji situacija je takva da se odmah mora uzet neki bar 30% da bar pocemes nesto, inace vidite sto se desava ako je tako za 250kn zamislite za 25000Kuna kako je…
sve najbolje u daljnom radu decki nedajte se smest :wink:

Treba biti oprezan. Pokušaj ubuduće sve naplatiti unaprijed, ili barem onaj dio za koji su odmah poznati troškovi (tvoj trošak plus tvoje vrijeme).
Ako ti nije presudno prodati proizvod ili uslugu svakako traži plaćanje unaprijed. Tako ćeš si skinuti brigu da li će biti plaćeno, a ako kupac odustane nije problem ako ti nije presudno prodati.

Kad dođeš u dućan po kruh i mlijeko normalno je platiti unaprijed, a ne kad pojedeš kruh i uvjeriš se da je bio fini. Ako vjeruješ da će biti fini, ali trenutno nemaš novaca da ga kupiš onda taj dan ne ideš u dućan i ne jedeš.

Ja ipak nekad dozvolim naknadno plaćanje, ali kada barem donekle znam tko je kupac i kad imam povjerenja. Nedavno sam čovjeku prebacio jednu domenu prije uplate, a cijena je bila četveroznamenkasti dolarski iznos. Nekoliko sati nakon što je primio domenu je poslao uplatu i sve je bilo ok. S druge strane, nekad ne želim niti $20 transakciju odraditi ako prvo ne dobijem uplatu. U nekim slučajevima ne primam niti PayPal i tražim isključivo Escrow.com transakciju. Sve ovisi s kim imaš posla. Ima i poštenih ljudi koje tražim escrow i nitko normalan to ne zamjeri.

Od jednog drugara sam naučio dobar sistem. Naime, ako si zadovoljan sa 150 EUR, lepo staviš cenu 300 EUR i tražiš 50% unapred :smile:

I odbijes kupce koji nisu zadovoljni s ponudom koju ti ionako nisi planirao ni dobiti xd.

Do 1000 kn plačanje unaprijed, preko 1000 ugovor + 20-30% avans.

Imam više od 400 tisuća razloga (čitaj: nenaplaćenih kuna koje nikad neće i ne mogu biti naplaćene - O.P. Linić, predstečajne nagodbe i slične triper kombinacije). Što se lokalnog tržišta, bar u development smislu tiče, postavio sam jasna pravila poslovanja: za sve ide ugovor o poslovnoj suradnji u kojem je jasno definirano da se 70% od ugovorenog iznosa uplaćuje avansno, 30% na dan predaje projekta (i tih 30% čekamo da sjednu pa tek onda dajemo administratorske pristupne podatke). Sa strancima nema nikakvih problema.

Meni odgovara najviše 50% unaprijed. Ali naravno i sve unarpijed.
Imam par situacija gdje se cijeli web i sve platilo unaprijed. I text i ostalo čekam par mjeseci.
Nije moj problem dalje, ali razbije mi to dinamiku rada, jer se onda sjeti njih par od par mjeseci unazad, da svi moraju ovaj tjedan to završiti tako da mi to onda opet ne odgovara.

Hrvatskog folklora:) Jedna klijentica iz Beča uplatila Euro iznos, po ponudi da nismo ni detalje totalno razjasnili sat nakon poslane ponude. Eto i to se dogodi, ali rijetkost.
Sve više je onih s kojima moraš potrošiti sate i sate, da na kraju na ponudu se ni ne jave. Ok njihovo pravo, ali na svakom sastanku i kažem možda kada sada gledam previše, jer situacija je bilo gdje sam firmi rekao kako što ćemo napraviti, kao dogovorili smo posao, a onda im je odradio to netko za manju cifru (saznao kasnije) no površno. ALi ja sam potrošio par sati da ih “educiram”, tako da više ne govorim previše dok se uplata ne pojavi. ALi problem mi je , otvoren sam čovjek, svima želim najbolje u poslu, pa na kraju to se iskorištava.

Da to radim prema kupcu kada ga znam, kada se sastanak odradi, i kada vidim ozbiljan pristup, možda onda dam naknadno plaćanje za manje stvari. Web više nikada. Preveliki su mi to iznosi da radim 10-15 dana, a onda da ih bacim u vjetar jer ipak su se predomislili i ne možeš ništa tu.

[quote=“bozoou, post:10, topic:27389, full:true”]
I odbijes kupce koji nisu zadovoljni s ponudom koju ti ionako nisi planirao ni dobiti xd.
[/quote] Da dobar način kako odbiti kupce, ali isto tako i generalno stvoriti ideju kod klijenata da web zapravo košta duplo više nego što vrijedi. Moji računi su realni koliko mogu biti, je uračuna se tu vrijeme koje je utrošeno godinama da se dođe do nekog nivoa, ali ipak ostajemo pri zemlji.

[quote=“Horz, post:11, topic:27389, full:true”]
Do 1000 kn plačanje unaprijed, preko 1000 ugovor + 20-30% avans.
[/quote] :smile:
Slažem se iznad 1000 unaprijed, ali ne spuštam ispod 50%.

[quote=“ControlEng, post:12, topic:27389, full:true”]
Imam više od 400 tisuća razloga (čitaj: nenaplaćenih kuna koje nikad neće i ne mogu biti naplaćene - O.P. Linić, predstečajne nagodbe i slične triper kombinacije). Što se lokalnog tržišta, bar u development smislu tiče, postavio sam jasna pravila poslovanja: za sve ide ugovor o poslovnoj suradnji u kojem je jasno definirano da se 70% od ugovorenog iznosa uplaćuje avansno, 30% na dan predaje projekta (i tih 30% čekamo da sjednu pa tek onda dajemo administratorske pristupne podatke). Sa strancima nema nikakvih problema.
[/quote] Da , zato sve trpam na svoj server, a kada je tuđi, igra oko ugovora se mijenja. Tada isključivo 50% unaprijed ili sve, kada dobiju mali popust.
, kojeg si mogu ja priuštiti.

MY BAD! Klijent riješio račun danas.
E sad, tko je bio upravu?

Da li je to jednostavno navika svih firmi da rade dvije stvari:

  • traži rabat 20% (da li ćeš ga dobiti nisam siguran)
  • i platim ti nakon dospijeća, svi tak plaćaju:)

Ili jednostavno pokušaj muljaže.

Mislim netko ti ne plati veći iznos, a recimo manja si firma, i što sad. Kako to naplatiti?
Prodati dug nekome? Ići na sud?
Što god to te košta.

Mislim da tu postoje propusti u zakonu, tj. potrebno bi bilo ga doraditi, da svi budu manje više jednaki, da male firme kojih ima sve više u svim domenama, osiguraju si nekako opstanak, barem preko naplaćenih računa na vrijeme, za rad koji su obavili.

Ne znam.