Organizacija radionice, tečaja..instrukcija

Pozdrav,

u zadnje vrijeme sve češće dolaze do mene ljudi koji traže pomoć u obliku instrukcija za HTML, CSS, JS, PHP… Ugrubo, htjeli bi se baviti WEB-om.

Ja sam preuposlen da bi im individualno mogao ponuditi pristupčnu cijenu po satu, a opet ne volim niti derati ljude i tražiti ih puno. Rješenje vidim u nekakvoj radionici, gdje bi se predavalo manjim grupama umjesto individualno.
E sad, ne vidim previše problema za realiziranje ovog nauma…al naravno da bi se morala riješiti određena problematika.

No mene veseli ideja da bi se stovrila tako nekakva radionica putem koje bi napredovali učenici, ali isto tako bi se i predavači nadopunjavali svojim znanjem…i svi bi otišli korak dalje i time profitirali.

Dali osim mene ima tko još ovdje da bi volio barem misaono krenuti u realizaciju ovakve radionice. Čisto da preispitamo situaciju i vidimo koliko je ideja ostvariva?

Who is potentially in? :smile:

1 Like

Već duže vremena se bavim tom idejom, ali nikako vremena da sve to posložim, pa ako misliš da možemo napraviti neku suradnju, tu sam.

Ako želiš razgovor prebaciti na PM, slobodno. Mada možda nebi bilo loše razvijati ideju i ovako public …što može rezultirati da se priključi još netko s određenim rješenjima, povoljnostima, mogućnostima…

Za početak da kažem koje su moje slabe točke.

*Prostor
Iako sam u svom stanu održao jako puno instrukcija za vrijeme faksa iz (mehanike, termodinamike, matematike :smile: ) …za ovako nešto mislim da bi se trebala pomaknuti razina i organizirati neki poseban prostor, ugodni ambijent koji bi bio prilagođen radu s manjim grupama. Tako nešto nemam, iako mislim da je sasvim realno izvedivo. Stupiti u kontakt s “nekim” tko već iznajmljuje prostor u slične svrhe, te raspodijeliti najam. (To bi cjenovno trebalo biti prihvatljivo)

*Pravna regulativa
Ovo mi je recimo jako omražena stavka…i volio bi tu imati back up da ne moram misliti o nikakvim zakonima i papirima.
Također mi se ne sviđa kad neku poslovnu ideju pritisnu davanja…i onda se “posao” utapa prvih mjeseci u troškovima tih davanja. (Na kraju se možda i utopi a ne ispliva). Koliko ugrubo znam, moguće bi bilo ovakav posao pokrenuti u sklopu već uhodane firme (eventualno proširiti djelatnosti iste), i onda bi se davanja lakše podnijela…

Možda sam mrvicu naivan, ali te dvije stvari mi se nikako ne čine nekim kritičnim problemima …a niti dalje ne vidim neki veći nadolazeći problem.
Već manja grupa ljudi bi bila dovoljna da jedan predavač ima povremenu obvezu i da je njegov rad njemu isplativ.
Kasnije bi se samo potražnja trebala širiti, a time i broj termina predavanja, predavača te područja koje bi predavači pokrivali.

Također bi napomenuo da ja nisam istraživao konkurenciju i da se tu vodim osjećajem da su svi jako skupi (možda griješim taj dio) Ali tokom cijelog života, kad sam se god susreo s nekim da daje instrukcije, to je bila paprena cijena i za individualno predavanje. (gdje realno i mora biti skuplje, nego predavanje grupama). No koliko sam vidio, tečaj algoritam naplati svojim polaznicima sat 80kn, plus da on niti nema baš tako male grupe. Za moje poimanje, to je paprena cijena.
A naravno, poimanje cijene je sasvim realtivna stvar koju određuje zakon ponude-potražnje. Trenutno mi se čini da taj odnos ide na ruku onima koji bi održavali tečajeve.

Možda je glavni dio i način držanja tečajeva i odnosa s polaznicima. Kao što rekoh, do sad sam održao jako puno instrukcija, ljudi su me voljeli i preporučavli su me drugima. Često bi dobio zahvalu izrečenu na način: “Kako ti to znaš hebeno objasniti” :smile:
Sve instrukcije sam držao individualno ili max dvojici paralelno. No mislim da bi se dobro snašao i u manjim grupama (do 5), a s vremenom bi valjda razvio vještinu da znam predavati i nešto većim grupama. Vjerujem da je velika razlika u psihološkom faktoru stati pred 4 osobe ili 15 njih. Bolje početi od manje :smile:

Imam osjećaj da imam rješen prostor i birokraciju, da bi mogao početi od sutra, hehe

P.S. s instrukcijama sam krenuo zapravo još prije faksa po završetku srednje škole. Išla mi je jako dobra matematika i rekoh zašto to ne iskoristiti. Tad nisam znao što je Google Adsense, zapravo tad nisam imao niti računalo. Lijepio sam plakate po tram. stanicama i ljudi su zvali nevjerovatno puno. Išao sam okolo za samo 20kn/sat i bio sam super zadovoljan sa zaradom, a srednjoškolci su bili zadovoljni samnom. I njihovi roditelji su bili zadovoljni i često pričali o napretku svog djeteta.

Jedino što je bilo “awkward” kad bi se pojavio u nečijem stanu. Roditelji očekuju neku zrelu osobu, a pojavi se klinac jedva stariji od njihovog, hehe. To je utjecalo i na moje samopouzdanje i znao sam da bi bilo sve super samo da sam malo stariji.
A sad s 26 godina, izgubio sam taj baby face :smile:

Za početak treba imati prostor opremljen sa računalima (info učionice imaju i projektor)
Svojedobno sam vodio neke razgovore da držim neke tečajeve besplatno (za vlasnike prostora),
a zauzvrat da mogu tamo držati i za sebe.
Dodatni problem je u konkretnom slučaju bio taj što prostor nije bio opremljen.

Da skratim, ja sam za sudjelovanje u ovakvom projektu :slight_smile:
(pretpostavljam da se radi o Zg.)

Ti što pitaju da ih naučiš besplatno su još kulturni, mene više to ne pitaju, mene pitaju da im ja napravim neku stranicu koja će zarađivati par sto eura mjesečno i namjestim da im dolazi na račun :smiley:

Daš ljudima prst, oni bi i šaku…

Nije me bilo par dana za kompom i odmah se zahuktalo. :wink:
Da krenemo redom. Ja sam iz Slavonskog Broda, što u onom smjeru u kojem sam ja planirao razvijati to, ne znači apsolutno nikakav negativni predznak. Neko vrijeme sam bio voditelj škole IVORA u Slavonskom Brodu i predavao 2 predmeta - osnove informatike i web design. Dakle škola nije moja, nego sam samo bio zaposlenik. Tu sam dobio veliko znanje i saznanja kako što radi i kako je što potrebno postaviti da bi se to sve fino vrtilo. Škola IVORA je prije 2 godine u Slavonskom Brodu zatvorena, a ja sam kupio kompletan inventar (stolove, stolice, računala s operativnim sustavima, printere, skenere, …). Kako imam svoju informatičku tvrtku, imam i prostor od 100 kvadrata, a tamo sam imao maloprodaju informatičke opreme, te mi se iskreno nije dalo više zafrkavati s krajnjim korisnicima koji dođu kupiti kutiju CD-a za 20 kn, i oduzmu ti sat - sat i pol ispitujući razne gluposti. Kad sam počeo raditi u IVORI, zatvorio sam tu maloprodaju, i vratio se intenzivno programiranju. Kako se IVORA u Slavonskom Brodu ugasila, ja sam počeo s prenamjenom prostora i to baš za potrebe škole, tako da je sad to napravljeno tako da ima 5 prostorjia + sanitarni čvor + mala kuhinjica. Od te 5 prostorija jedna manja je namijenjena za referadu, jedna je hodnik s pregradom i vratima u kojima se nalazi serverska oprema i telefonska centrala i …, a ostale 3 su napravljene kao učionice. Imam i projektore, no mislim da bi bilo bolje i čitljivije kad bi se umjesto projektora koristili veliki LCD ekrani, pa bi eventualno to trebalo kupiti. Pored toga, zastupnik sam i za Synesis najrašireniji knjigovodstveni program u Hrvatskoj, pa i što se toga dijela tiče imamo pokriveno sve licencama za recimo smjer knjigovodstveni operate. Pored svega ovog kupio sam i Fedena PRO (1900 $), informacije o cijeni vidjeti na linku koji je jedan od najboljih i najraširenijih software-a za online škole. 90% sam svega i preveo na hrvatski (njihov demo možete pogledati ovdje. Naravno, on se jako jednostavno spaja s moodle-om, a uz to sve ima 99% onoga što treba svakoj školi, a mogu se i razvijati dodatni moduli za njega, te se naplata u najnovijoj verziji može raditi i preko PayPal-a. U tu svrhu, kupio sam i domene enauci.me i e-nauci.me. Dakle, moj problem je što još uvijek radim na vanjskom dijelu kuće (postavlja se stiropor i fasada, tako da sve bude cakum pakum, pa mi to odnosi puno vremena i nemam vremena baviti se pravljenjem video materijala za nastavu, pitanjima za ispite, … odnosno sadržajem. Nadalje, svaka prostorija je pokrivena s minimalno 2 nadzorne kamere, a i sama kuća je s vanjskih strana pokrivena nadzornim kamerama. Kamere se spojene na 2 rekordera, ali ih se može nadgledati i daljinski (web sučeljem, ili preko programa na računalu, tabletu ili pametnim telefonima - svim vrstama IOS, Android, HTC, Windows phone, …).
Dodatne ideje koje imam ne bih baš iznosio javno, jer mislim da bi trebale spadati u neku poslovnu tajnju, pa …
Dakle ako ste zainteresirani za suradnju, otvoren sam za prijedloge. Neke konkretne, radije u PM.
Pozdrav

Huh, zatečen sam. Uglavnom miješanje pozitivnih i zbunjenih emocija, hehe.

Ovih dana sam u opakoj gužvi pa ću sad biti kratak…no, ovako na prvu moram priznati da sam zamišljao cijelu izvedbu daleko jednostavniju od komplet škole, hehe.
Iako, škola i više prostorija nisu minus kad najam ne visi za vratom …ovako se čini da su stvari idealno posložene. Barem za tvoju perspektivu gdje možeš upravljajući takvim prostorom doslovice posložiti ljude i nj. uloge…

Jedini problem koji vidim je taj što sam ja cijelu ideju zamišljao kao sporednu stvar u mom životu. Pod sporednom ne mislim na “nebitnu”. Sporedno mi znači da sam u tome vidio priliku da uz polovično radno vrijeme stječem i dodatno iskustvo i osiguravam egzistenciju. …a da i dalje vodim sličan život kakav vodim. Znači, da mi dovoljno ostaje vremena za primarni poslovni plan, a također da mi ostaje vremena za još primarniju stvar (hobije, slobodne aktivnosti, društvo). Ta zadnja stavka mi je prilično vezana za Zagreb i nisam siguran kako bi se tu uklopio S.Brod.

S druge strane, na prvu bi rekao da je teže tamo okupiti polaznike škole, ali za sad ću vjerovati u sljedeću tvrdnju:

Pričaj mi, ja kolegi napravim stranicu (za free) za vođenje posla kojeg je planirao pokrenuti. Nije bila nešto kompleksna stranica, ali on si kasnije da manje truda da isfura taj posao nego ja da napravim stranicu…

Tako je, Zg je u igri. (Zasad, hehe)
Drago mi je da se tema na kraju ipak malo rasplamsala i da si ti već drugi koji je spreman za suradnju.
Za sad bi volio još vidjeti u kojem smjeru može otići ova tema, a u konačnici bi zaista bilo sjajno da padne i prava suradnja.

Što se tiče prostora, svoj prijedlog sam napisao. Podijeliti najam s osobama sličnog interesa. Vjerujem da nismo jedini koji bi trebali par računala u unajmljenom prostoru. Ako ima bolje od toga, slušam?
Naravno, složio bih se s gigom…bolje je imati svoju školu :smile:

Ja gledam globalno. Dakle, upravo tako kao što i ti to gledaš. Naime, moj primarni posao je sve što nađeš na stranicama moje firme ILIGSOFT d.o.o., stoga i meni bi ovo trebao biti sekundarni posao i to s istim idejama kao što ih imaš i ti - dio radnog vremena posvetiti tome. Također imam manjak vremena zbog “slobodnih aktivnosti” (trener sam taekwondo-a i hapkido-a, pa skoro svaki dan po 2 treninga treba odraditi, pilot sam zrakoplovne jedrilice, ali već godinu dana nisam stigao otići na aerodrom i letjeti, trčim polumaratone i …). Tako da je i meni vrijeme za hobije vrlo dragocjeno i ne dam ga. :wink: Ono što je meni veća ideja, to je online learning. Dakle, imaš učionice i predavače, a sve se streama online uz naravno interakciju polaznika i iz učionice i online - to podržava i ova Fedena koju sam kupio. Nadalje, svaki polaznik ima svoje logiranje i to ga odvodi do same online učionice za predmet koji sluša. Dakle, zato sam rekao da nema nikakav negativan predznak to što sam iz Slavonskog Broda. Dapače, može biti vrlo pozitivan, jer imamo izuzetno kvalificarinih predavača za sva područja, ali su satnice predavača znatno jeftinije nego u Zagrebu. :wink:

Pa ti se baviš sa svim živim, hehe. Samo tu ima hrpa djelatnosti, a zapamtio sam još onu tvoju temu gdje tražiš suradnju za drugu hrpu različitih web projekata :smile:
Iako nisam siguran koliko je pametno ići tako na široko, svejedno svaka čast za hendlanje svega toga!!

Fora hobiji, imamo tu nekih zajedničkih točaka…i po vrsti i po ovih godinu dana pauziranja. xd

Što se tiče instrukcija, nisam sad baš razmišljao o online verziji. Iako imam jako dobru zamisao (barem vjerujem da je jako dobra)… za online instrukcije u nešto drugačijem smislu od kojeg navodiš. Samo kako hvatam korak s vremenom, to je plan za malo kasniju budućnost. Ovo kako ja vidim instrukcije (u četri oka), vidim kao posao koji se da brzo realizirati. Dok ova moja online verzija je projekt koji bi morao proći određenu fazu izrade…(iako nije ni prekompleksno)

Ova tvoja verzija s Brodom je verzija u kojoj sebe vidim kako ispada iz igre :smile: I sam navodiš da su tamo predavači jeftiniji …a nekako vidim da su to uloge koje onda ostaju. Ti zapravo imaš već skoro sve…i prostor i predavače. Nedostaje ti samo vrijeme da to uspostaviš…tj. neki project manager koji bi to mogao voditi. Nisam siguran dali pod suradnjom onda razmišljaš o takvoj ulozi ili na što točno ciljaš. Ali ako primjećuješ, to dosta odstupa od mojeg jednostavnog plana “podjela najma za ostvarvanje pristupačne cijene za prostor >>> pristupačne instrukcije za male grupe” …gdje svejedno ostaje pod upitnikom isplativost i potražnja za tako nečim po ponuđenoj cijeni. Ponuđena cijena povlači prvu stavku, isplativost svega. Tema je otvorena u smisli da se raspravlja o takvim konkretnim problemima/mogućnostima. To što si se ti pojavio sa svojom situacijom je itekako zanimljivo, samo još nisam siguran kako bi ti ja tu mogao biti od pomoći.

Sad ću malo skrenuti s teme, ali činiš mi se zanimljivom osobom kojoj bi rado podijelio jednu ideju. Baviš se područjima koja okolišaju oko centra ove ideje, ujedno se čini da si financijski sposoban gurati ovakvu ideju…i ono najbitnije, čini mi se da će ti se ideja dopasti. Pa krenimo… (bit ću kratak, samo da prenesem bit)

Tvoj ILIGSOFTDOO se bavi programima, koliko vidim prilično orijentiran na web, plus sve to zalaziš i u marketing i izrazdu promidžbenih materijala. Ova ideja je znači upravo sačinjena od tih komponenti. Web servis koji će povezati firme koje se žele oglašavati s onim korisnicima koji mogu tu reklamu iznesti na vidjelo. Znači nešto slično ako Adwords/Adsense za korisnike tog servisa, samo reklame se ne prezentiraju kroz korisničke web stranice, nego primarna zamisao je da oglasne ploče budu auti korisnika koji pružaju uslugu reklamiranja.

Znači, neka firma dolazi na taj servis, može kategorizirati oglasne ploče (aute) po marki auta, očuvanosti, godištu…frekvenciji korištenja i lokaciji korištenja tog auta, po tipu oglasnog prostora na tom autu (mala slova na poleđini, velika bočna grafika itd…)…i najbitnije, po cijeni ponuđenog oglasnog prostora.
Kad se gleda malo šire, oglasni prostor ne mora biti nužno auto korisnika, oglasni prostor može biti raznih tipova koji bi se tamo našli na ponudi. (Krovovi, balkoni, prozori, pročelja zgrada…sve što se danas sve više i više koristi za marketing)
Jedna od povoljnosti ove ideje je što se iz jednog mjesta, jednog web servisa …može uspostaviti mreža po cijelom svijetu. Jer se na isti način može uključiti i treća strana koja bi izvršavala ugradnju tih oglasa na aute ili gdje već. Ti koji ugrađuju reklame bi se također borili i težili da budu što konkuretniji, te da što bolje obave posao radi boljeg feedbacka. Sve to rezultira transkacijom novaca preko same stranice, što nju čini enormno profitabilnom ukoliko projekt zaživi u poštenom smislu.

Eto, kad bi ovako nešto bio spreman financirati…ja bi bio spreman biti project menager, ujedno bi znao obaviti i većinu posla…a trenutno sam i u niši carpoolinga, i imam mrežu od 50,000+ korisnika koji dijele prijevoz u Hrvatskoj.
Ali za sad, kako ti se čini idea?