ORYX se privremeno povlači

Bojan je objavio na fejsu…

http://www.oryx-taxi.hr/

Nisam našao topic gdje smo pričali o taksi uslugama pa sam otvorio novu temu.

po meni najbolji i najjeftiniji taxi u zg…jbg :frowning:

Da. Povremeno sam bio ‘u brdima’, malo zabačenijim mjestima (naglasak na riječ malo), zvao Cammeo pet puta (potrošio na to pk para i vremena) kao budemo došli pa onda javljaju porukom da nemogu (kao nemaju slobodnog…). Nazvo ORYX, došli odmah, bez pitanja, iz prve.

Šteta…

22 kune od Gornjeg grada do cvjetnog naselja - voziš se ko gospodin čovjek u novom passatu :slight_smile:

samo me cudi da se neko ovako neozbiljno udje u posao. Sta mu je bio cilj, damping cijene ili sta??? Ko je njemu odobrio kredit za sve te aute, na osnovu kakvog poslovnog plana. On sad kuka da ne moze placat prekovremene, nocne i treceg vozaca. Pa rade sa kesom, znaci sta su zaradili i naplate. Samo nisu dobro kalkulirali…
A kaze privremeno, mos mislit, prestankom rada gube licence, koje ce sigurno prec na druge. Kako ce ponovno htjet radit od kud im licence, price za malu djecu. Od njih nebu vise nis.
Sve mi to nekak smrdi…

ko je njemu odobrio sve te silne kredite? … covjece, Z U B A K :smiley:

[quote=“tom971”]Sve mi to nekak smrdi…[/quote]Ništa ne smrdi, sve je dobro poznato.

Konkurencija radi na crno, ne plaća prekovremeno, ne ispunjava zakonom propisane obveze. A čovjek se drži zakona i dobrih poslovnih običaja. Inspektorat, po običaju, “ne može ništa”, policija “ne može ništa”, državno odvjetništvo “ne može ništa”. I na koncu je čovjek propao. Teško je biti civiliziran na balkanskoj prčiji s ljutom balkanskom čeljadi.

kakve veze ima sa njegovom propascu sta radi konkurencija? On sa svojim kalkuliranim cijenama ne moze raditi.
Cijene je formirao na osnovu necega prije nego je krenuo u posao.

To sta drugi ne placaju znaci da bi i oni morali propasti, al to ne mjenja na cinjenici da je oryx propao.

Nije konkurencija kriva sta su njegove cijene bile ne ekonomske. To sta drugi imaju takodjer ne ekonomske cijene pa ne propadaju iz ovog il onog razloga nema veze sa oryx-om.

Odličan taksi prijevoznik, stvarno tužno :frowning: bili su na razini u svim pogledima, od call centra do vožnje. O komforu da ne govorim, a i njihovi POS aparati su mi bili savršeni i jedino su oni imali kartično plaćanje :confused: prava šteta.

Jedino što moram priznat da mi stvarno nije jasno jest njihovo čuđenje na cijelu situaciju. Kao da nije bilo očito od samog početka da uz ostale prijevoznike nemaju nikakve šanse ako planiraju biti fer i korektni. Kao da ne znaju da smo u Hrvatskoj.

Možda je problem u tome što se konkurencija bavi samo taxi biznisom a on se nije mogao fokusirati samo na taxi biznis.
Možda je problem bio i u srednjem menađmenu, recimo za Pevca se je pričalo da je na svim ključnim pozicijama u firmi držao rođake, i jedan link koji je bio dio srednjeg/nižeg menađmenta je tamo još davne 2005g. pričao da je samo pitanje vremena kad će zbog toga propasti. Došla kriza i propao. Možda i to ima neki utjecaj u ovoj priči, taj loši menađment.

@gorcc tocno na to i ja ciljam.
Od pocetka je kalkulacija kriva, ali posto se radi o covjeku koji u biznisu nije od jucer cudi me da je tako krenuo u posao. Zato i velim da mi od pocetka nekaj smrdi.

Dečki, pa vama treba crtati. Zar stvarno tako slabo stojite s matematikom?

Znači, ako vozač Taksija X radi u prosjeku 12 sati na dan, ali mu se čestiri sata prekovremenog nigdje ne obračunaju, niti ne plate, ako mu se još plaća umanji za razne “prekršaje” koje mu odere njegov poslodavac, ako ga se potiče da ne izdaje račun ako ga putnik nije zatražio, ako još na to Taksi X ima neki postotak vozača više nego ima licenci, itd. itd. onda su operativni troškovi tog poduzeća puno, puno manji nego poduzeća Taksi Y koje se drži slova zakona, sve obračunava, sve plaća, šalje zaposlenike na sve obuke.

Pri tome je važno razumjeti da Taksi X nije konkurentniji, već Taksi X krade novac - vlastitim zaposlenicima, svim građanima. Taksi X ima cijenu toliko jeftiniju za iznos tog ukradenog novca.

Posljedica toga je da poduzeće Taksi Y ne može imati cijene toliko niske koliko ima Taksi X i ljudi se ili ne voze njime (jer je skuplje od “konkurencije”) ili ne uspjeva pokriti troškove (jer ima istu cijenu kao “konkurencija”, ali ne krade razliku do profita od svojih radnika i drugih poreznih obveznika).

Takva “konkurencija” se naziva nelojalnom konkurencijom. Upravo je to riječ koju su Oryxovci upotrijebili .

Poduzeće Taksi Y to, naravno, prijavljuje inspektoratima, ali su oni nemoćni - što zbog niskih kazni koje mogu propisati, što zbog aljkavosti sudstva.

Ono što meni ne ide u glavu jest da ste bili na gornjem linku, pročitali taj teks, pročitali pojam nelojalna konkurencija i niste uspjeli razumjeti na što Oryx navodi kao razlog zašto su ispali iz biznisa. Jao si ga nama, jer stvarno nije tako teško za shvatiti tih par rečenica teksta.

Da li još uvijek ne kužite ili stvarno ne kužite?

Hoću li sada čitati u komentarima kako je kršiti zakon zapravo poduzetnički duh i kako je država naš neprijatelj, kako su porezi za budale? Jer pomalo sam umoran od takvog hajdučkog mentaliteta.

Ili ću čitati da je Oryx “trebao znati” da će konkurencija igrati nelegalno, a da pravna država neće biti sposobna osigurati elementarno poštivanje zakona. Što je temeljna uloga države i nužnost za bilo kakvo funkcioniranje zajednice i tržišne ekonomije. Jer ako ću to čitati, onda stvarno zaslužujete takvu državu, pošto ste bili jako pametni pa to znali unaprijed.

Poslovanje tvrtke Taxi X je kod nas potpuno legalno i poticano. Znam puno primjera rada na crno i rađenja na papiru jedno, a ispod stola drugo. Onaj ko kod nas radi po slovu zakona osuđen je na propast u startu nažalost. Svaka čast iznimkama.

Kod nas dok ti uredno podmiruješ državi njena potraživanja niko te nepita dal posluješ po zakanu, a kamali da te posjeti inspekcija bar informativno.

Inspekcija u hrvatskoj je mit.

Netočno. Ljudi su ovce.Ljudi se boje.Ljudi vjeruju u tu laž da se ne može ništa učiniti. Prije par godina sam prijavio svog poslodavca i samo na osnovu svoje prijave i svjedočenja na sudu isti je popušio kaznu. Ne moram niti reći da sam jedini koji je to učinio dotičnom poslodavcu od kad on posluje. Zašto se ljudi ne žele boriti da se nešto mijenja dali bi se napisati traktati.

A cijeli vic s inspekcijama je u tome da ljudi moraju reći stvarno stanje stvari i biti spremni o tome posvjedočiti na sudu! Kad sam radio prijavu meni je inspektorka rekla doslovce: Pa nismo mi blesavi pa da ne znamo kako tvoj poslodavac posluje amo kad dođemo u inspekciju svi vi kažete da uredno radite i da ste uredno plaćeni i mi ne možemo ništa. I takva je situacija (gotovo) svugdje.

Normalno da se boje kad ce vjerjoatno ostat bez posla, boli kita onog ko je sam, al sta sa ljudima koji imaju malu djecu? Njima strah upravlja i to si dobro rekao. Al dal ce se nakon popusenog otkaza drzava pobrinut za te ljude? Oce vraga… problemi su puno dublji i tako nesto bi se moglo ispraviti evenutalno da u ovu zemlju udari kakav meteor pa sve restira i ajmo ispocetka.

S druge strane u mojoj ex firmi di sam radio privremeno 2 godine, zastita na radu valjda ko u kineskom rudniku je bila, kablovi vire na veliko, kad kisa pada preko istih sa krova voda curi, radnici su si morali sami kupovat rukavice i skalpele, masine za brizganje iz doba kralja aleksandra valjda, ljudi su znali radit u po noci sami, inspekcija naravno udje, pogleda prostorije ni 10 minuta… odu popit kavu u ured i nista, sve je super, a radnika da i pogledaju bar, ni to.

Znao sam da ćeš to reći pa sam već spremio i odgovori. :slight_smile:
Ni to nikako ne stoji na mom primjeru. Kod tog poslodavca ljudi se izmjenjuju kao na pokretnoj traci,u nekom djelu tvrtke brže u nekom sporije ali se stalno mjenjaju zbog neljudskih uvjeta rada ali nitko ništa ne poduzima. Čak i nakon što odu iz tvrtke nisu spremni tužiti ga za neplaćene prekovremene a vrlo lako mogu dobiti tužbe i sve plaćeno. Da ga prijavi 10 ljudi popušio bi 10 kazni i to hebačkih pa bi se morao mjenjati. Ovako je dobio jednu kaznu u 10 godina. Zbog mene. Slijedeću neće nikad dobiti jer su ljudi ovce.

Btw ja sam kod njega radio u pekari. Od nas 14 koji smo tamo radili ostala su samo 3 “stara” radnika. Svi ostali su otišli dalje ili ih je on sam otpustio. I nitko ništa od njih nije poduzeo. Ove godine je otišao zadnji iz te ekipe i to čovjek koji je radio skoro 10 godina na ugovor! Jednostavno su mu rekli kad ti ovaj ugovor istekne nećeš dobiti novi! Nakon 10 godina mu to imaju obraza reći i on svejedno ništa ne želi poduzeti! E pa trpi marvo.

moje viđenje cijele situacije.

zubakauto ima problem s prodajom passata, audija a6 i sharana i skonta foru. otvori taksi službu da na kredit njima dosta auta, auta se isplatila, zatvoriš taxi službu, i još prodaš rabljena vozila za pristojnu cijenu…praktički 2x prodaš automobile koje nisi mogao utopit :slight_smile:

iggysick - a i ja sam se konto to napisat il ne jer je vec izlizana shema al ■■■■.ga… kad je sve postalo doslovno tak da nist nije crno na bijelo bas uvijek … mislim, slazem se sa tobom…

[quote=“iggysick”]svi vi kažete da uredno radite i da ste uredno plaćeni i mi ne možemo ništa. I takva je situacija (gotovo) svugdje.[/quote]Vidiš tu je dio problema - i to ne mali!

Zašto bi inspekcija bila nemoćna ako radnici kažu da su uredno plaćeni? Zašto inspekcija ne bi mogla upotrijebiti druge instrumente dokazivanja?

Primjerice, hrpa firmi plaća dio love na ruke. Zašto inspekcija, kada je već došla, ne bi mogla imati pravo pomoću porezne pogledati tokove novca po tekućem računu zaposlenika, pa ih pozvati i tražiti da obrazlože neke promete po svojim računima. Kako će radnik to drugačije obrazložiti, nego da je primio novac na ruke. A onda ide gadna kazna i optužni prijedlog prema poslodavcu.

Ili, firme često traže od radnika da dostavljaju račune za prijeđene kilometre, ali to ne isplaćuju radnicima, no obračunavaju sebi. Zašto se preko putnih naloga ne pozove radnike na razgovor, da vidimo gdje je i kada isplaćen novac. Što će radnik u toj situaciji napraviti? Naravno, propjevat će.

Postoje instrumenti, načini. Oni zahtjevaju rad i trud inspekcije. Ali kada inspekcija uloži taj rad i trud, ako uspije dokazati, onda kazna mora biti gadna, da bi imalo efekta na sve druge muljatore.

A gdje instrumenata nema, zbog stanja, treba ih zakonima uvesti.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja