Osnivanje IT firme

Nadji nekog tko ima firmu, od prijatelja, odradi posao, njima daj 20%, tebi dobro njima dobro, ako ne otvori sam firmu.

Ja sam tacno prije godinu dana otvorio d.o.o u BiH i mogu, trenutno sam samo ja prijavljen i mogu da ti kazem iz prve ruke da bez stalnog prihoda od MINIMUM 2000€ na mjesecnoj bazi ti ne pada na pamet da otvoras d.o.o u BiH

P.S najveci problem poslije zakona izglasanog od prije par mjeseci je izvlacanje para iz firme. Dobro se edukuj oko svega, jer sam ja mislio prije da novci na racunu firme su moji novci kao vlasnika i direktora i da ja s njima mogu sta hocu i kako hocu ali u sustini to nema veze sa realnoscu.

Sve je bilo okej do septembra, poslije onog zakona o oporezivanju toplog obroka, pracenja pomnog putnih troskova (na kojima si prije mogao hladno izvlaciti 500€ bez oporezivanja) i jos par drugih stvari.

Računaj da doo u HR bez 2000€ je isto preživljavanje.

Ako prođe ovaj zakon sa minimalnom plaćom direktora imaš u startu:
ako ideš na minimlanu plaću cca 4000 kuna NETO kolko ispadne za direktora novim zakonom:


BRUTO ti je cca 5.900kn

To ti je
1900 kn državi za plaću
cca 750-1000 kn knjigovodstvo za 1-2 zaposlenika
telefon, internet server možda 500-1000 kuna ovisi jako.
Prostor najam neka stavka.
Tako da minimalno 3000-3500 tisuće ti je firma svaki mjesec.

Tako da jedna plaća tvoja od 4.000,00kn
jedan zaposlenik i sva davanja ti dođe firmu cca
== 8 tisuća minimalno.

Ako ide još neki zaposlenik, onda računa da promet mora biti veći od 2000€ svakako.

A da ne pričam da u ZG recimo s 4.000,00 kuna plaćom je čisto preživljavanje. A o zaposleniku isto bolje da ne pričamo.

Ja sam upravo pokrenuo tvrtku - d.o.o. u Hrvatskoj. Sama registracija nije zahtjevna što se tiče papira pogotovo nama webmajstorima koji smo naviknuti na hrpu novih informacija na svakodnevnoj bazi. Ocekivana mjesecna zarada u startu mi je oko min 2000 €/mj. i stvarno bez tog iznosa ne bih se upuštao u ovaj posao.

Naravno postoje prednosti kad imaš tvrtku a postoje i mane, mane su večinom troškovi koji su tu neovisno koliko zarađivao a prednosti su oglašavanje i rad bez straha da te netko prijavi zbog rada na crno ili sličnih stvari. Isto tako uložio sam dosta ušteđevine te sam si osigurao 12 mjeseci osnovnog poslovanja neovisno o tome kako će posao ići te bih to savjetovao svakome.

Isto znam riskiram dosta(samo ušteđevinu nisam ulazio u dugove nit kredite) i bacam se u kompliciranu sitaciju ali vjerujem da ce mi se isplatiti. Imam i backup plan ako ovaj biznis ne uspije prebacit se na nešto drugo. Mlad sam pa tu još vidim svoju priliku pa isto savjetujem i vama, izgradite što možete dok još imate volje i snage.

1 Like

Ovo je dobro razmišljanje pogotovo ako ideš sa ušteđevinom. Imati neki backup, tko zna što nas čeka.

Ja sam kretao iz druge firme, te sam prije odlaska i otvaranja svoje dogovorio par stranica, odradio ih dok je firma i doprinosi bili na firmi u kojoj sam radio.
Ali svega mjesec dana ili tako nešto. Nisam imao ništa obvezno ugovorom da ne smijem raditi, nisam ni plaće zadnje imao:)

Tako da sam izdao im račune kupio si 2-3 mjeseca, naletio jedan klijent s malo većim projektom, pa se još i produžilo.

No kada sam dao otkaz i otišao, dosta njih je to čulo, klijenata koje sam ja dovukao u firmu, neki su bili i prije xy godina sa mnom, i došli su za mnom kad su čuli da odlazim. To je bilo super.

Tako da trenutno s nekima radim s kojima sam preko 5 godina, redovni klijenti.