Osuda samohrane majke za skidanje 24 pjesme s Kazaae: 1.92 milijuna dolara odštete

Jammie Thomas-Rasset je osuđena za povredu autorskih prava zbog toga što je (koristeći P2P mrežu Kazaa) skinula i “dijelila” 24 pjesme. U prvom suđenju je odšteta iznosila 222.000 USD, a u ponovljenom je presuđeno da odšteta iznosi 1.92 milijuna dolara, odn. 80.000 dolara po pjesmi.

Bolesno, nije li?

U našem, a i u europskim zakonima je nelegalno distribuirati muziku (ne znam za američke), dok se samo preuzimanje muzike od distributera ne kažnjava. P2P mreže su rizične pošto sustav podrazumijeva reciprocitet: tko “skida”, u principu mora i distribuirati.

Opasan presedan je nedavno postavljen u Francuskoj, gdje je i samo nabavljanje piratizirane muzike postalo nelegalno, pa se mnogi boje da bi ovo otvorilo stanovitu pandorinu kutiju.

• (nažalost nemam više link na ovu vijest i komentar)

Valja uočiti da je situacija sa softverom drugačija - softver se ne smije koristiti nelegalno, tj. bez dozvole autora, tzv. licence.

Tu sam vjest čuo prije skoro mjesec dana. Čini mi se idiotski, pa po tome zakonu više od pola ljudi bi bili u zatvoru. A sama novčana kazna je bezobrazno visoka.

A čuj, kriminal je kriminal, a o veličini kazne mogu biti različita mišljenja. Pitanje je jel bi to bilo dobro kod nas. Kako neko može kazniti nekoga za piratizirani os ili glazbu kad se ne sankcioniraju lopovi koji kradu miljarde kako tvrdi Washington Times.

Kazna je visoka jer se ona glupirala na suđenju, prvo se pravila luda, onda je usred suđenja formatirala disk i tako neke stvari, i zbog nepostivanja suda je osuđena na ako veliku kaznu.

Jucer sam citao da je bilo jos 30.000 ljudi koji su tuzeni zbog iste stvari ali su se nagodili van suda za kaznu od par hiljada dolara.

http://www.bug.hr/vijesti/drakonski-opomenu/97199.aspx

http://www.bug.hr/vijesti/riaa-protiv-thomasove/97461.aspx

[quote=“mk”]Kazna je visoka jer se ona glupirala na suđenju, prvo se pravila luda, onda je usred suđenja formatirala disk i tako neke stvari, i zbog nepostivanja suda je osuđena na ako veliku kaznu.

Jucer sam citao da je bilo jos 30.000 ljudi koji su tuzeni zbog iste stvari ali su se nagodili van suda za kaznu od par hiljada dolara.

http://www.bug.hr/vijesti/drakonski-opomenu/97199.aspx

http://www.bug.hr/vijesti/riaa-protiv-thomasove/97461.aspx
[/quote]

To nisam znao. Jao nama ako i nas budu tako kažnjavali kada uđemo u eu, koliko znam istraživanja kažu da je 40% skidanja ilegalno (nisam siguran je li to bilo samo za pjesme), ali po svemu što sam ja vidio prije bih rekao da je negdje oko 70%. U Bosni na ulici možeš kupiti igru od 100$ za 5kn :freddy:

Kod nas nisu baš zakoni takvi kao u Americi. Iako baš danas čitam, vrlo vezano uz ovu temu:

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2009/07/09/0126006.html?pos=n3

Kako mi je drago što živim u Hrvatskoj. :slight_smile:

Da, podignuo si temu, pa si me sjetio:[quote=“tsereg”]Opasan presedan je nedavno postavljen u Francuskoj, gdje je i samo nabavljanje piratizirane muzike postalo nelegalno, pa se mnogi boje da bi ovo otvorilo stanovitu pandorinu kutiju.[/quote]Zapravo se radi o regulativi kojom će osoba koja koristi Internet za nelegalno skidanje muzike dobiti od svog ISP-a prvo upozorenje na mail, drugo putem pisma s povratnicom, a u slučaju treće prijave će joj biti onemogućen pristup na Internet u trajanju tri mjeseca do godine dana.

Ovo je francuska firma koja stoji iza te dijabolične ideje (barem u djelu):

http://www.fnac.com/

Google ima više informacija:

http://www.google.com/search?q=fnac+p2p++law

Inače, zakon navodno ima još dvije nove značajke, koje su svakako što u maniri Orwellove '84, što u maniri Kafkinog Procesa, a što u maniri dobre komunističke prakse:

• Operatori javnih WiFi mreža bi smjeli dopuštati samo pristup onim web-lokacijama koje su na listi dopuštenih (kao suprotno od zabrane pristpa onima koji su na “crnoj listi” i kao još suprotnije od slobodnog pristupa svemu temeljem nekih prava koje su upravo sami Francuzi izborili za sve nas u svojoj famoznoj Građanskoj revoluciji),

• Kućni korisnici Interneta koji “nedovoljno osiguraju svoju internetsku vezu” bi bili izložen visokim kaznama. Naime, zakon nalaže kućnim korisnicima interneta, građanima, da obvezno moraju instalirati stanoviti odobreni sigurnosni softver, kako bi pred sudom bilo onemogućeno opravdanje da je “netko provalio u računalo i iskoristio vezu za download ilegalne muzike”. Ovo je usmjereno da upravo korisnik bude u svakom slučaju kriv. Svatko tko zna išta o računalima zna kakva je to glupost - od prisiljavanja nekoga da instalira stanoviti softver koji možda čini sustav nestabilnim, do toga da svakom softveru budu unutar mjesec dana od objave otkrivene ne rupe, nego rupetine. Jednostavno, takva regulacija vrijeđa zdravi tehnički razum svakoga tko i površno prati stanje u IT industriji danas, da ne govorimo o osjećaju za pravdu, slobodu i pravnu sigurnost.

Ove dvije značajke saznajem s Googleta, pa ne znam što u stvarnosti znače (moguće je gore navedeno samo djelomična istine i ne daje pravu sliku stvari), ali je navodno jedan od kritičara takvog zakona čak i sam Europski Parlament koji nalazi da su kazne debelo disproporcionalne u odnosu na djela i da se ISP-ovima daje pravo donositi neke odluke koje bi trebali donositi isključivo suci.

Malo po malo zbog popuštanja države upravo jednoj industriji - muzičkoj industriji - Internet ulazi u svoje arhaično razdoblje, pa možda i u novo romantično razdoblje podzemnog pokreta otpora kroz tehnologije kriptozaštite i tajnih mreža.

Francuska zadnju godinu provodi svoju dijaboličnu shemu “tri upozorenja”, pa ukidanje pristupa na Internet.

Rezultati pokazuju pad korištenja P2P-a od 26 %. Za sada nema podataka o tome da li je porasao promet na tržištu glazbe i filmova. Nema informacija o tome je li se ilegalno dijeljenje prebacilo na neke druge, “podzemnije” kanale.

Radi se o zakonu nazvanom HADOPI, više na vezanom linku na Wikipediji.

kako ISP zna da mi skidamo ilegalnu muziku ili film, pa šalju upozorenje?

U ovom francuskom zakonskom rješenju ISP-ovi to ne znaju, niti šalju upozorenje, već vlasnik autorskih prava obavijesti zaduženu agenciju, koja pošalje e-mail upozorenja korisniku, te uputi ISP da pokrene određeni nadzor prometa tog korisnika. Dakle, ISP počinje postupati tek po nalogu nadređene agencije. Da li ISP tada stvarno nadzire promet korisnika (i ako da, kako to uopće tehnički čini, kako zna što je “problematično”, a što nije u tom prometu) ili je obveza ISP-a samo čuvati dnevnike vezane uz predmetni račun kroz dulji vremenski period nego je uobičajeno (pa se ti dnevnici dostavljaju agenciji nakon što se vlasnik autorskih prituži da se kršenje njegovih prava nastavlja) - to ne znam.

Dakle, moguće su sve opcije, pa i da ISP zapravo uopće ništa posebno ne radi - trebalo bi detaljnije poznavati konačni izgled tog zakona i pravilnika.

Recimo za torrente se znade, torenti imaju tracker i ISP dobije obavjest da je osoba s tog i tog racunala skidala ilegalne stvari… E sad dalje kako to ide u kojim drzavama ovisi. Mislim da kod nas dalje od toga neide. ISP ignorira jer vrlo vjeroatno dobiju tone ovakvih prijava.

E sad za P2P skidanje je malo teze trackat jer predpostavljam da nema tamo trackera nego se skida direkt s kompa na komp. Te tu sad treba spijunirat sadrzaj, i vidjet jeli ta muzika ielgalna ili ne. Uglavnom mislim da nasi to nemaju i ne cine…

EDIT: svaki digitalni oblik medija moze sadrzavat code po kojem ga se moze trackat… Recimo slike, mp3, avi…

Koji je najsavrseniji nacin zastite da te ne uhvate (a da i dalje deres po demonidu, filesonicu i sl.)?

Za sad nemaš potrebe se zaštićivat, ali ako se zakon počne provoditi i budu takve kazne onda je najbolje
Susjed wifi…Proxy.Sve spremati na prijenosni hard disk koji dobro sakrij dok ga ne koristiš. Čistit računalo s ccleaner

Ne potičem zloupotrebu i kršenje autorskih prava, ali iz principa ne dozvoljavam da me netko “špijunira”. Više informacija potraži o terminu “tunneling”. Pravilnim postavljanjem nema šanse (relativno) da netko presretne “komunikaciju”…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja