Otkud sad ovolika posjeta

Zasto mi je ovoliko odjednom skočila posjeta? sajt napravljen prije mjesec i po. zadnjih 10 dana nista radjeno na njemu nije, kao ni seo. nije da se bunim al gugl me iznenadi s ovakvim promjenama. vec mi je na dva sajta ranije ovo se desavalo posjeta sa gugla se udesetostruči i to traje nekih 10-15 dana pa se poslije vrati na prethodnu posjetu. negdje ostane posjeta dobra i duzi period. ali bas velika promjena. ovaj sajt nema neke jake linkove, linkovi su uglavnom preko komentara i sa mojih njemu srodnih sajtova koji nemaju pr niti autoritet. da nije do toga sto sam ubacila prije desetak dana 4 izlazna linka, moze li to podici vrijednost sajta u očima gugla? mozda neko misli da je gugl tek sad registrovao neke beklinkove pa mi dao vrijednost sajtu, ali mislim da nije do toga. pokusavam shvatit zasto? otkud je sad moj sajt dobar kad je isti bio prije 2 dana los za gugl.ubacene su jos dvije tri recenice na homepage prije 10ak dana. dodani su tada mozda 5-6 postova koji imaju u sebi 2-3 recenice i video klip embedovan. nista epohalno se nije desilo a sajt je odjednom postao prva liga za gugl.

Nemas Google Analytics?

ne i ne zelim nista guglovo sto mi nije bas neophodno pa da ga moram imati. zasto je toliko bitan gugl analitik? sta dobijam njime a nemam na statcounteru? ima li nekih prednosti za koje ja ne znam posto nikad nisam koristila gugl analitiks? nisam ja isključiva mogu se i prebacit na gugl analitik ako ima neke prednosti bitne.

To je kao da pitaš zašto je pravi iPhone bolji od kineskog iPhone klona.
Ako ikad budeš prodavala stranicu, svi će te tražiti Google Analytics podatke koji su vjerujem i točniji od bilo kojih drugih.

hm. a sta taj pravi ajfon radi bolje od ovog klona, to mene interesuje? razumijem da ljudi vjeruju vise nekom guglovom proizvodu, ali statcounter je po meni odličan, ima sve podatke sto meni trebaju i pouzdana je firma kao i statistika njegova. Čak i na flipi ima sajtova koji se prodaju za dobre pare a koriste statcounter.

@anja1 Imam lika za tebe, mozete se zenit. :slight_smile: Ista prica, ko da njega slusam :slight_smile:
Nego, kako onda neznas odakle posjeta? Keywordi neki ili referral ili nesto, mora biti objasnjenje sasvim logicno.

ma posjeta je sa gugla… nego pitam otkud sad da sam tako visoko rangirana, a nije bilo nekih promjena

Neznam, inace cini mi se npr indeks za “igre” solidno apdejtan danas ili jucer, malo nisam bas aktivno pratil.
Moguc je neki monthly panda/algo update, kolko se sjecam pricali su slozit pandu na monthly, a da se poklapa s ranking update.

Btw, kad je rijec o koristenju GA vs any other, rijec je cisto o tehnicki boljem tool-u. I kad se obicno u tehnici mi decoki i cure razgovaramo bilo bi dobro usvajati tehnicku vrijednost produkta, komentara ili informacije.
Osobna sklonos npr nekom tool-u ili veca ili manja vjera u tool ili kako gazde tog tool-a koriste i stite podatke su malo ili gotovo nista relevantni.

Tako da ako cemo tehnicki - GA razbije nos bilocemu trenutno na planetu, sto se analitike tice, a Stat counter je samo dobar.
Bolji je utoliko i zato sto je data privacy bolji ako gledamo to kroz google, slazemo se, al sam htel naglasit samo ovu sitnicu gore. :smile:

  • u pravu su za flippu i to, prodaju/kupovinu, ali to je opet drugi par carapa.

ko da andrica citam, recenica od po metra sa zarezima i preskocima a ja je gledam i ne shvatam. nista mi nije jasno u ovom odgovoru gore. do mene je vjerovatno.
reci ti meni prostim riječima zašto je bolji, koje su mu bolje karakteristike.

evo sta kazu ljudi
Different products.

With Statcounter you always have the log to refer to, with all of the logged details. Analytics doesn’t provide that. You’ll only get interpreted stats.

Concerning how hits are logged, one main difference would be that Statcounter can log hits from javascript disabled visitors whereas Analytics cannot.

Another difference is in how unique visitors are detected and counted.

Statcounter uses cookies for summary stats to count unique visitors. If cookies are diabled then every hits from a visitor is considered unique. But Statcounter also uses IP addresses in detailed stats to group hits into visits from the same IP. If the visitor does not have a fixed IP then it will appear like hits from different visitors. While neither method provides perfect stats, they provide a very good approximation of reality and user behaviour. The log (seen as Recent Pageloads Activity) however provides a much more complete picture.

Analytics does not make the hit log available for scrutiny, so it’s not possible to know the entire story, you need to rely on various interpreted stats which may or may not be complete. Pretty they are for sure. But do you truly see a full picture of a particular visitor’s activity from entry to exit point? No, because you cannot focus on any one visitor - mainly because there are no IPs being shown either, no hit log to refer to.

The two tools are complementary, it’s the most we can say.

Analytics doesn’t have many features that StatCounter has, it doesn’t tell how a visitor is navigating into your web site, how many pages the visitor views, the details of each specific page, visitor’s IP address, landing page, exit page, referral URL. It doesn’t have the features of Recent Visitor Map, which is my favorite feature. It doesn’t have the hour visit details and visiting pages that StatCounter has…

Google Analytics

This is a brilliant, aesthetically pleasing stats package. It has all the bells and whistles you could want and it produces fantastic, live graphs using Flash. The major unique sell point for this one in my view is the concept of goal tracking and monitoring organic (free) searches against pay per click campaigns. Analytics interface can be a little daunting and tricky to use at first, but you soon figure it out with the aid of the help references. This package is very much goal focussed so you can track what percentage of your vistors made a purchase or enquiry and focus on improving weaker areas.
StatCounter

This package is simple and powerful. The interface does not look as slick as Analytics, but it allows at a glance to see things like unique visitors, search engine phrases used and even allows you to see the exact path each visitor took through your site. It is very powerful and easy to use, but the limitation of the free version is that it only allows so much data to be recorded. If you check your stats every couple of days, this is fine, but obviously it would not allow you to look back historically over the last week, month or year. Easy solution to this though – you can pay for more log space and this starts at about $9 a month, so it is very affordable.
Conclusion

For pure slickness, you cannot beat Google Analytics, but I feel that this package is more suited to an e-commerce site or one that depends on a pay per click campaign. If your site does not sell products and is smaller, then StatCounter would be my choice because of its ease of use and ability to see exactly what path people take through your site. It is a case of horses for courses, but both packages are exceptionally useful for understanding more about your website and its return on investment.

I tried so hard to use Analytics from Google, but to be honest; it can’t hold a candle to statcounter. Am I missing something in why so many people seem to love it? I mean, I get the whole Adsense stats thing, but if you want something simple like how many hits, where they came from, how long they stayed etc, Analytics just doesn’t do it. What do you think?

I use both, Analytics good for long term in depth stuff, but is a day behind on results. Statcounter is updated hourly and provides some nice results.

I m using this both tool since long time, I can say both are different on own way. If you want to track visitors IP & all Searched Keyword Terms then you should to use Statcounter bcz you cannot see visitors IP Address And few searched terms now coming as Not Provided in Google Analytics. But problem is that, you can get only 500 data with free account in Statcounter and also you don’t have many features like Google Analytics.

Well i would recommend both. Stat counter is good in understanding visitors at individual level while analytic is good at understanding mass of visitors.

Može biti da su raznorazni spam botovi… koristi besplatni cloudflare da provjeriš.

ooo ljudi otkud ne znači odakle dolazi sva posjeta. posjeta je sa gugla, nego se pitam zasto odjednom gugl dade visok rang mom sajtu za mnoge fraze.

Da nije možda sa googla??

:smiley:

Apsolutno se slažem sa ovim. :smile:
I ja dugo koristim Statcounter, super je i sve poazuje u realnom vremenu, ne kao GA nekada, ne znam kako je sad…
Nego, mislim da sam otkrio i odakle ti dolazi posjeta:

Jesu li to ta ekipa? :smile:

Tesko je razgovarati sa nekim tko tvrdi da je neki cpanel brojac bolji od analyticsa. Dok neubacis analyistics neces nista sigurno znati, ti cpanel brojaci nekad znaju brojati nesto to nije posjeta, recimo neko ti hotlinka sliku i oni broje posjete sa tog sajta… Prihvati kritike drugih i ubaci analyitics, nemoj se praviti pametnija od cijelog svijeta.

1 Like

Izgleda da je bio novi Google update. Također, sam na jednoj svojoj stranici primjetio veliki skok.

Neki kažu da Google Analytics ne prikazuje tačne podatke.

Stranoj ili domacoj?

stranoj stranici…

jesi koristio statcouner? ako nisi koristio nemas prava da pričaš kao ni ja. Kao prvo nidje nisam rekla da je statcounter bolji nego da ispunjava moje potrebe i zelila sam da mi neko napise prednosti analitiksa. ne zelim nekoga da ubjedjujem sta je bolje. poslije sam sa interneta pročitala i povadila iskustva (digitalpoint i slični forumi uglavnom) ljudi koji su koristili i analitiks i statcounter i gdje čitajući i jedna i druga misljenja nisam bila uvjerena da trebam se prebacit na analitiks. ja sam se potrudila i saznala nešta, a ti vjerovatno nisi pročitao dva reda o statcounteru, ali si sebi dao za pravo da me prozivas i soliš pamet, al dobro shvaticu kao dobronamjeran savjet ovaj tvoj post.