Otvaranje d.o.o. za informatičke djelatnosti

Pa, ja ne znam. Nvj. ne bi smjelo imati veze, makar je možda moguće da se vrijednost robe s vremenom umanjuje i to treba izračunati knjigovođa, možda po nekom standardnom načinu izračuna amortizacije.

Hajde baš pošalji koji upit na Hitro.hr, da vidimo reakciju:

http://www.hitro.hr/Default.aspx?sec=29

Planiram danas ili sutra otići do hitro.hr pa ću pitat i naravno javit tu.

jako je bitno kako ce te postaviti firmu na početku… mnogi tu faliju na početku… s tim sitnim porezima i nezaposlenima moze se vuci 1g… nemozete imati 150 000 prometa i onda se s poreznicima kaciti da je to samo od sebe odradeno… da to nije nitko radio… jednostavno je netko uplatio na vas racun…

[quote=“Dži”]

  • Što sve mogu staviti pod temeljni kapital (server, laptop, računalo, radni stol, stolica itd…) ?[/quote]
    Najjednostavniji i najtocniji odgovor:
    sve ono sto ces stvarno koristiti za potrebe poslovanja tvoje nove firme + sve ono sto “moze proci” (npr. komp od mame/tate iz druge sobe doneses u svoju i neka i njega procjene za stavljanje u kapital tvoje firme :))

Ja sad ne znam jel neki komp na kojem ces ti zbilja raditi, a recimo star je 2 godine i onda je kostao 4000 kn, danas ima za njih ikakvu vrijednost…

[quote=“Dži”]

  • Do kojeg iznosa mogu temeljni kapital staviti u “stvarima”. Većina članaka govori 50%:50% (dakle 10.000kn : 10.000kn) dok sam našao jedan članak gdje je čovjek stavio 100% u stvarima[/quote]
    Moze 100% stvari, no preduvjet je da imas u njima vrijednost 20000 kn. Mozes ti nekretninu stavit pa ces imat temelji kapital u stotinama tisuca ili milijunima kuna. Dakle dal je cash ili imovina je svejedno, bitna je vrijednost.

Trebas imat prostor.

Trebas placat najam i ne moze biti 1kn, vec u svojoj poreznoj pitaj koliko je u tvom kvartu minimalna cijena kvadrata, i onda sastavis ugovor cijena kvadrata x broj kvadrata, to ovjeris na poreznoj i oni zakupodavcu salju mjesecnu uplatnicu da plati 15% poreza. Ti zakupodavcu mozes nista ne placati, to je vas interni dogovor, ali se isplati puni iznos na koji je ugovor, pa tako imas izvadjenu lovu samo s 15% troska…
[/QUOTE]

E a sad neka odgovori netko kompetentniji, zasto Dži ne bi svoj portal unio u temeljnu imovinu? Zasto neki Pero & sinovi trgovina d.o.o. moze svoje skladiste unijeti u kapital, a mi sto se bavimo webom/softwerom ne bi mogli svoje webove, razvijeni software i sl. stvari (od kojih kao i Pero od skladista ostvarujemo prihode) prijaviti u imovinu?!

Kako se mozes izvuc cijelu godinu da ne placas doprinose za zaposlenike?! Daj link ili nesto :slight_smile:

Marko Marko crni Marko moze i meni :slight_smile:

@Dži: ako smijem pitati, koji su ti planovi po pitanju tvrtke i kojim tempom misliš krenuti u taj posao?

Za osobe koje se prvi put zapošljavaju ne plaćaju se prvu godinu doprinosi za
zdravstvo, zapošljavanje i zaštitu na radu (ukupno 17,2%). Ostali doprinosi
i porez se plaćaju.
Možda je na to mislio, ali to nema veze sa prvom godinom rada tvrtke.

Za direktora koji ne radi u drugoj firmi bolje je da se u svojoj prijavi na minimalac i
obračunava si plaću, inače će plaćati doprinose na puno veću osnovicu.

Nisam još stigao do hitro.hr. Najvjerovatnije tek sredinom sljedećeg tjedna stignem.

Trenutno mi je plan u naredna 3-4 mjeseca otvoriti tvrtku. Dio svojih prihoda od portala i drugih aktivnosti prebaciti na to. A onda do jeseni možda neki ozbiljniji posao pokrenut kada završim kompletno sa faksom. Za početak ne bi ja bio direktor (radi studentskih prava) već jedna osoba koja je zaposlena već tako da kako sam čitao ne moram nikakve onda doprinose davati

Ako misliš da ti je isplativije dosadašnje prihode ostvarivati preko tuđe tvrtke (npr. moje) za neku manju proviziju dok se sve ne uhoda, razmisli i o toj opciji.