Otvaranje web stranice za obrt

Pozdrav svima, upravo sam se registrirao na forum :slight_smile:

Upućen sam ovdje po stručan odgovor, pa da započnem:

dakle, trebam napraviti web stranicu za obrt, zanima me što se sve treba napraviti oko “pravnih” stvari, dakle, kako ide registriranje domene (što sve treba, koji papiri), hosting i to sve? Znači trebam otvoriti (registrirati?) .hr domenu za obrt, odabrati hosting i… što još? Ako može step-by-step guide :smiley:

što se tiče same stranice (html-a) i ftp servera, to nije problem, već par godina znam “gubiti vrijeme” na razne free hostinge i radeći svakakve web stranice pa hajmo reći da sam to savladao. No, sad radim stranicu za firmu (ali običan html, par stranica, ništa veliko, čisto da predstavim firmu) i ne znam što se sve treba napraviti da bi se zakupio prostor, registriralo imestranice.hr itd…

Ono što me najviše zanima jest: gdje prvo da šaljem oca da se to krene rješavati? :smiley:

Unaprijed hvala na odgovoru :slight_smile:

Pozdrav,
Ivan

[quote=“Val1407”]Pozdrav svima, upravo sam se registrirao na forum :slight_smile:

Upućen sam ovdje po stručan odgovor, pa da započnem:

dakle, trebam napraviti web stranicu za obrt, zanima me što se sve treba napraviti oko “pravnih” stvari, dakle, kako ide registriranje domene (što sve treba, koji papiri), hosting i to sve? Znači trebam otvoriti (registrirati?) .hr domenu za obrt, odabrati hosting i… što još? Ako može step-by-step guide :smiley:

što se tiče same stranice (html-a) i ftp servera, to nije problem, već par godina znam “gubiti vrijeme” na razne free hostinge i radeći svakakve web stranice pa hajmo reći da sam to savladao. No, sad radim stranicu za firmu (ali običan html, par stranica, ništa veliko, čisto da predstavim firmu) i ne znam što se sve treba napraviti da bi se zakupio prostor, registriralo imestranice.hr itd…

Ono što me najviše zanima jest: gdje prvo da šaljem oca da se to krene rješavati? :smiley:

Unaprijed hvala na odgovoru :slight_smile:

Pozdrav,
Ivan[/quote]

Pozdrav,

registracija .hr domena za obrte je vrlo jednostavna, (možete se izvršiti putem stranica DNS-a (dns.hr)) no problem je u tome što ime domene mora sadržavati “ime-obrta-djelatnost.hr” kao npr. ime-obrta-obrt-za-web-usluge.hr (kao što je to ovdje) slučaj.

Odabir hostinga je na vama. Možete na forumu pogledati dosta reviewa od raznih hosting providera te odabrati što je najbolje za vas. :wink:

Najbolje je kupit imefirme.com cijena 10-ak $ godišnje uzet hosting na hostgatoru 5$ mjesečno na taj hosting možeš stavit još koju stranicu.
Stranicu možeš izraditi u wordpress što je najjednostavnije za početnike

Besplatnu .hr domenu mogu registrirati:
• pravne osobe (trgovačka društva, udruge, političke stranke i ostale organizacije s pravnom osobnošću) registrirane u RH;
• fizičke osobe koje obavljaju registriranu samostanu djelatnost u RH (obrtnici, umjetnici, liječnici i sl).

Za pravne osobe: naziv besplatne domene mora sadržavati registrirano ime ili registriranu kraticu imena pravne osobe (Članak 19. Pravilnika);
Za fizičke osobe koje obavljaju registriranu samostalnu djelatnost: naziv besplatne domene mora sadržavati naziv samostalne djelatnosti i ime i prezime ili dio imena i prezimena vlasnika ili naznaku vrste samostalne djelatnosti (Članak 20. Pravilnika).

Sve to uradiš na
http://www.dns.hr
, kao što si dobio link iznad. Što se tiče potrebnih dokumenata i prijavnica, mislim da ćeš moći naći to na na DNS-ovoj stranici također -> Informacije za registrare.

Međutim ako ti se baš i ne radi sva ova papirologija, uvijek možeš za 10ak dolara godišnje zakupiti .com domenu, mada opet ja bih se radije pomučio malo sa ovim i dobio .hr domenu.

Ako još gdje zapne, javi pa ćemo pomoći.

Odlično, hvala vam svima puno!!

Da, draže mi je nekako imati .hr domenu, jedino ako ime bude zauzeto ili bude moralo biti nešto bijesno (tipa Gadgeterija-obrt-za-web-usluge.hr), onda možda razmislim o .com domeni.

Javim se ako što zatrebam, hvala svima još jednom :slight_smile:

[quote=“Val1407”]Odlično, hvala vam svima puno!!

Da, draže mi je nekako imati .hr domenu, jedino ako ime bude zauzeto ili bude moralo biti nešto bijesno (tipa Gadgeterija-obrt-za-web-usluge.hr), onda možda razmislim o .com domeni.

Javim se ako što zatrebam, hvala svima još jednom :)[/quote]

Nema problema. :slight_smile:

Sretno s registracijom hr domene!