Par riječi o fotografijama i o Nikon D3100 - objektivu

Pozdrav.

Odlucio sam malo zakoraciti u svijet fotografije, pa sam za pocetak uzeo Nikon D3100 - dolazi sljedece sedmice. Uz njega dolati standarni lens kit 18-55mm koji u biti nije predvidjen za portrete, a to je u biti ono na sta se zelim fokusirat.

Koliko sam shvatio najbolja opcija za portrete je neki Prime objektiv tipa 85mm 1.8, ili malo slabija ali jeftinija varijanta 50mm 1.8.Trazeci budget varijante naletio sam na kineskog prizvodjaca Yongnuo, koji ima u ponudi 50mm/1.8, i isti na eBayu kosta cca. 65USD.

Recenzije za ovaj objektiv su prilicno ok, e sad ako ima neko iz prve ruke da mi kaze svoje misljenje - da li valja ili ne, to bi bilo najbolje :slight_smile:

Ne planiram bacati veliku lovu na opremu, ipak ovo sve radim iz zabave.

BTW misljenja o samoj kameri su takodjer dobrodosla.Jeste da je stara, ali po vasem misljenju da li je ok za jednog pocetnika ?

Kameru si mogao i bolju uzeti, jer već nakon par mjeseci kad se malo ufuraš u sve to bit će ti žao što nisi dao 200-500 eura više za nešto bolje kao npr. d5500 ili još bolje d7200.
Za portrete nikkor 35mm dx 1.8 ili nikkor fx 50mm 1.8, a 85mm će ti biti previše na dx-u. Ja sam imao d5100 sa 18-55 mm, 10-24 mm, 50 mm sve nikkorovi objektivi. Ako želiš neki walk-around objektiv s kojim ćeš moći raditi i portrete, moja preporuka je sigma art 18-35 1.8, vrhunski objektiv. Ako želiš neki budget objektiv, baci oko na samyang objektive.
Ja sad imam fuji x-t20 sa 18-55 2.8 i prezadovoljan sam.

Uglavnom u ovom ti vrijedi ona koliko para toliko muzike.
Sretno i dobro došao u svijet fotografije.

1 Like

Mogao sam, ali kao sto rekoh, nisam htio bacati lovu na nesto u sto tek ulazim, i cime cu se baviti samo iz znatizelje i zabave.

Kasnije ako vidim da imam nekog smisla za fotografiju, i ako se bas posvetim tome, lako je uzeti bolji model :slight_smile:

Hvala za savjete :slight_smile:

Imas li mozda flickr, ili nesto slicno - moze i na PP ako si voljan podijeliti ?

Tako je Belmine, bi’će još modela i vremena. :blush:

Postavi nam ti i tvoji kolege neku fotku ovdje, da vidimo. Osobno sam više u videu nego u photo-u, ali to je usko povezano, pa makar da je riječ o thumbnailu za video. (Znam, naravno, da vi govorite o slikama velike rezolucije, ali pravila ista važe za design i kompoziciju slike.) :o:

1 Like

Dobar model je 60% fotografije, naravno ne mislim na model fotoaparata he he :smiley:

Ja cu postaviti neke slike cim naucim koristiti fotoaparat, naravno ne pricam o vrlo popularnom Auto Mode-u.

Imas li neki footage da podijelis sa nama ?

1 Like

Evo jedna plemenite beštije snimljena pedeseticom

3 Likeova

Ovo je sa 10-24 mm

2 Likeova

Isto 10-24

Ovo je fuji x-t 20 18-55

Sta koristis za nakanadnu obradu slika - Lightroom, PS ?

I da li je ova slika dodatno obradjena ili postoji neki trik za ovakvo slikanje ?

Oba, al tebi za portrete PS će biti puno korisniji. Sve fotografije koje napravim snimam u raw formatu (.nef kod nikona) jer kasnija obrada je puno lakša.

Ova tehnika ti se zove long exposure. Tu mi je shutter bio otvoren oko 80 sekundi. Da bi radio ovakve fotografije, treba ti stativ, daljinski i ND filteri.

1 Like

Bravo bravo Aee, super fotografije, vidi se da imaš smisla. :blush:
Čini mi se da je Belmin mislio na mene kad kaže;

Kako sam rekao, moj fokus je video a ne photo, ali evo jedan render iz videa, ako dopuštate:


Kamera je SJCAM 5000X Elite, spominjao sam je već. :o:

1 Like

@c3po Mogu li se ovakvom akcionom SJCAM kamerom snimati Youtube klipovi, ono kao DIY pravljenje nekih stvari i slicno, a da bude pristojne kvalitete?
Moze li dovoljno fokusirati blize predmete kao kad nesto pravite rukama i to pokazujete?

  • Pitam jer kamera nije puno skupa kod kineza, a bila bi prakticna za pocetak pa kacnije preci na nesto profesionalnije.

Može može, pozitiv. :blush: Ima primjera na YT-u.
Dapače, i više od toga, recimo kamera nema zoom (to znaš), ali mogućnost da snimam u 4K mi pruža opciju da naknadno softwareski zoomiram ili šetam kamerom lijevo desno ili gore dole; sve to npr. u Full HD. :blush:
Moja kamera je super, ali sada preporučam SJCAM 7, nje nije bilo lani kad sam ja kupovao. :o:

Hvala na odgovoru.
A posto već imas takvu kameru, zanima me da li se ona moze porediti sa recimo Samsung S7 snimkom, u pogledu kvalitete videa je li bolja/lošija?
Preporuka je dobra, i ja sa mislio uzeti SJCAM 7 :slight_smile:

Ne znam o Samsung S7, ali sa SJCAM 7 nećeš pogriješiti sigurno. :blush: Ful HD je na 120fps :o:

@c3po nisam precizirao, ali i mislio sam na video footage :slight_smile:

Dobro, i to ćemo jednom kad ne bude offtopic. :blush: Ovdje govorimo o fotografijama. :o:

Takodje, pripazi da li fotoaparat ima autofokus kada radi u video modu. Npr. Canon 1200d koji sam ja kupio nema :slight_smile:

Nikon D3100 sa 18-55 objektivom je dosao - sad je vrijeme za ucenje :slight_smile:

Uskoro stize i 50mm 1.8 prime lens.