Payoneer i placanje poreza?

U zadnjih pola godine sam poceo da koristim payoneer i primam uplate od EU klijenata preko SEPA bank transfera na virtualni racun koji payoneer izdaje u njemackoj. Interesuje me kome se u ovom slucaju placa porez drzavi u kojoj zivim bi trebao prijaviti ili njemackoj? Ja nisam drzavljanin njemacke i nemam tamo mjesto boravka. Kako payoneer uopste rjesava ovo valjda neko mora platiti porez i u njemackoj jer ipak taj novac prolazi kroz njemacke banke ili ne treba ako osoba ne zivi u njemackoj? ( Payoneeru sam vec slao e-mail ali support ko da ne postoji tako da ne vrijedi ih nista pitati ) Ako moze neko od clanova koji isto ovako posluju i duze od mene da mi kazu kome placaju porez. Normalno ne bi volio da imam problem zbog par hiljada na granici EU da te uhapse kazu utaja poreza itd.

I mene ovo interesuje, recimo u BiH sam i da otvorim Payoneer, baš me interesuje kakve bi bile moje obaveze za porez ?

U Bih imas obavezu sam da prijavis i platis porez od 10%. Nebitno dje primas pare. Vjerujem da ne postoji sansa da ovi iz bih poreske uprate Payoneer primanja. Mozda se nekada to promijeni, ali je trenutno takva situacija.

1 Like

Placas porez tamo gdje si rezident.

Screenshot 2019-12-17 at 15.44.16

1 Like