Paypal - business account Hrvatska (svi koji ga imate i koristite)

Znam da ima vise nego dosta postova u svezi Paypal-a u Hrvatskoj, ali ja nisam nasla odgovor koji mene zanima. Bolje receno iskustvo. Htjela bih otvoriti obrt ili firmu sa business Paypal accountom.
[list]Kako je obican account (za fizicke osobe) pun limitiranosti kod primanja i slanja novca zanima me kako funkcionira business account
[/list:u:2h9u4kwy]
[list]
prodaja bi mahom bila na Ebayu i kupci bi bili u inozemstvu, pa me zanima dali Hr Paypal podrzava sve sto mi je potrebno za knjigovodstvo, znaci primitak novca na account u neogranicenom iznosu, zatim povlacenje istog na racun firme u banci (u neogranicenom iznosu). Sve izvadke koje su mi potrebni za Hr knjigovodstvo …
Kakva su vasa iskustva sa ovim, ponajvise sa kompatibilnoscu Paypala i Hr knjigovodstvenih zakona.

[/list:u:2h9u4kwy]

Pa vas sve koji ste ga otvorili i koristite ga u svome radu molim da mi se javite (ili na forum ili PM) sa vasim iskustvima. Ne bih se voljela zaletiti i otvoriti obrt ili firmu a onda otkriti da se Paypal nemoze bas najbolje integrirati. A kako bi to bio glavni nacin primitka novca u firmi od njemu mi ovisi cijeli smisao ulaska u posao.

Zahvaljujem

1 Like

novac sa paypal računa možeš premjestit samo na račun otvoren u američkoj banci, ili na kreditnu, debitnu ili prepaid karticu (a ta kartica ti može biti vezana za žiro račun u hrvatskoj banci, npr visa electron business, pa ti dođe skoro na isto).

ostalo ne znam jer ne koristim business paypal.

[quote=“Homer”]novac sa paypal računa možeš premjestit samo na račun otvoren u američkoj banci, ili na kreditnu, debitnu ili prepaid karticu (a ta kartica ti može biti vezana za žiro račun u hrvatskoj banci, npr visa electron business, pa ti dođe skoro na isto).

ostalo ne znam jer ne koristim business paypal.[/quote]

Upravo u tome i lezi moje pitanje. Da mi netko tko ima business kaze konkretno dali je na razini na kojoj se moze ozbiljno raditi ili je izlimitiran i nepraktican za koristenje poput personal accounta.
Ako se novci na business accountu ne mogu vuci na racun poduzeca, koja je onda uopce svrha istoga.

http://www.blogowski.eu/2010/08/19/moje-poslovno-iskustvo-sa-paypal-om/

Smatram da bi ovo trebao pročitati svatko tko planira svoje financije prepustiti paypalu.

[quote=“junior”]
http://www.blogowski.eu/2010/08/19/moje-poslovno-iskustvo-sa-paypal-om/

Smatram da bi ovo trebao pročitati svatko tko planira svoje financije prepustiti paypalu.[/quote]

To je jedna od mnogih negativnih iskustava koje mozete naci na netu. Ali ako netko godisnje okrene 70 milijardi $ kao Paypal onda uvijek ima i ovakvih prica kao ova.

Za moj planirani posao Paypal je nuzan i bez njega nista. Stoga moram ici na njega u svakom slucaju.

Inace ovaj slucaj koji si naveo bi uzeo sa rezervom. Jer ima par ??? elemenata:

  1. Srbin je prodavac (nista nacionalno, ali pitanje je koliko ima uredne francuske papire)
  2. Prodaje traperice (i navodi da je zbog toga imao probleme, jer je Paypal trazio dokaz o podrijetlu robe, bojim se da je s obzirom na balkanski pedigre i sklonosti plus roba koja je cesto kopirana, lazirana i sa kojom se mulja, pa jos stavite balkanca u europu) i evo vam dobitne kombinacije.

Kazem ovo su predpostavke, ali mislim da ima tu necega. No ovo nije tema moga upita.

Pedju vjerojatno znaju mnogi sa ovog foruma… ne bih se spuštao na tu razinu komentiranja…

Naravno ti znaš da je pretpostavka majka svih zaje*a. Btw. imaš i
http://www.2checkout.com/
.

I dalje je PP najbolji nacin rjesavanja online kupnje. Predpostavljam da kako je konacno PP usao u HR i za primanje novca sa njim nece biti problema kod prodaje, jedino moze biti nesto na razini nase drzave i porezima kasnije. Iako se ovaj sa svojim WTF Jeansom gadno zajebo, PP se i dalje koristi po cijelom svijetu u “boljim” i “losijim” drzavama od nase tako da vjerujem da se sa njim moze poslovat normalno i nije neki veliki bauk.

Rose, vjerujem da si sad vec dosta toga istrazila, zanima me taj business dio, mozes li mi reci sto si saznala?

Da li je netko s firmom uspio povezati business visa karticu s paypalom i naplacivati klijentima?

Pokusao sam saznati u Erste i PBZ-u, no nisu mi uspjeli odgovoriti da li se moze s njihovim business karticama.
S karticama za fizicke osobe nema problema, no moram klijentima izdavati racune, tako da to otpada.

Vidim da neki hrvatski web shopovi naplacuju preko PayPala (ekupi.hr, bug.hr), tako da je sigurno moguce, no nikako ne mogu saznati preko cije business kartice se moze.

Ima li tko informacije?

Jesi li možda u međuvremenu saznao nešto novo u vezi s ovim?
Danas sam kontaktirao Erste i također nisam uspio dobiti neki pametan odgovor.
Žena mi objašnjava da uplatu ne mogu primiti na Visa business debitnu, morala bi biti kreditna, a sve njihove business kartice su debitne. Nije mi djelovala baš uvjerljivo, a i malo mi je to nelogično s obzirom da kao fizička osoba možeš primati na bilo koju karticu s Visa znakom, čak i prepaid.

Molim te da mi javiš ako nađeš neki način.

Vidim da nitko nista ne zna. Toliko je losa e-trgovina kod nas da se ni osnovne informacije ne znaju. Evo jos jednog razloga za EU, barem cemo te neke stvari imat uredjeno.

Ta baba nema pojma inace. Erste isto tako je dosta los.
Konkretno - PBZ za paypal = win!

56 kuna godisnje te kosta racun, i radi sve ko zmaj.

Neće nam EU srediti ni banke, kao vjerojatno ni ništa drugo što ne sredimo sami. Osim toga, naše banke već jesu u EU, ali zaposlenici nisu. :eu:
Ali to je za neke druge teme i vjerojatno za neke druge forume.
Moja iskustva s Erste i njihovom podrškom su inače odlična.

Nosf, PBZ poslovni račun? Visa business? Kreditna ili debitna? Povlačiš s PP direktno na račun? Daj malo više detalja ako nije problem.

Pa nece nam sredit banke kada su kao sto kazes u EU vec, vecinom njihovo vlasnistvo, ono sto oce sredit je sto se zakoni moraju uskladit pa bi trebali imat iste uvijete kao i njemac sto se toga tice zar ne?

[quote=“Nosf”]Ta baba nema pojma inace. Erste isto tako je dosta los.
Konkretno - PBZ za paypal = win!

56 kuna godisnje te kosta racun, i radi sve ko zmaj.[/quote]

A kod uplata cekova na racun koliko placas po uplati?

Iz mnogo izvora sam pročitao da firme provjereno mogu primati PayPal uplate na poslovni devizni preko Visa kartica iz Erste i PBZ, no nažalost nitko ne želi detaljnije opisati kako to ide :frowning:

U lokalnim Erste i PBZ poslovnicama nisu mi ništa nisu mogli potvrditi vezano za PayPal , čak ni uz pozive “stručnjacima”…

Pošto Erste nudi samo MasterCard debitnu karticu za poslovni devizni račun, pretpostavljam da samo kreditna Visa dolazi u obzir?

U slučaju da netko već uspješno prima uplate s PayPal-a na firmu, da li možemo dobiti kratki opis u vezi knjiženja tih uplata?

Primjer:
U siječnju prodam 10 licenci po $100 dolara i na Paypal račun mi stigne $1000 dolara. Svakom od 10 kupaca izdam račun na $100 dolara, ali PayPal će mi u veljači poslati iznos umanjen za proviziju, npr. $965.
Što je potrebno napraviti da to knjigovodstveno štima? PayPal mi definitivno neće poslati račun za svoju “uslugu posredništva” od $35 dolara.

[quote=“Tritan”]Iz mnogo izvora sam pročitao da firme provjereno mogu primati PayPal uplate na poslovni devizni preko Visa kartica iz Erste i PBZ, no nažalost nitko ne želi detaljnije opisati kako to ide :frowning:

U lokalnim Erste i PBZ poslovnicama nisu mi ništa nisu mogli potvrditi vezano za PayPal , čak ni uz pozive “stručnjacima”…

Pošto Erste nudi samo MasterCard debitnu karticu za poslovni devizni račun, pretpostavljam da samo kreditna Visa dolazi u obzir?

U slučaju da netko već uspješno prima uplate s PayPal-a na firmu, da li možemo dobiti kratki opis u vezi knjiženja tih uplata?

Primjer:
U siječnju prodam 10 licenci po $100 dolara i na Paypal račun mi stigne $1000 dolara. Svakom od 10 kupaca izdam račun na $100 dolara, ali PayPal će mi u veljači poslati iznos umanjen za proviziju, npr. $965.
Što je potrebno napraviti da to knjigovodstveno štima? PayPal mi definitivno neće poslati račun za svoju “uslugu posredništva” od $35 dolara.[/quote]

Svaka uplata na dev. racun baz obzira na nacin kako stigla jedino sto mor a imati je pokrice.
A kakav papir ce tvrtka imati za pokrice je “bas briga” Banku (ili ovu ili onu) i nije niti za ocekivati da ti budu servis u pruzanju odgovora koje se odnosi na knjizenje…
Nitko,ama bas nitko te niti nece traziti niti ga treba bti briga od koga dolazi novac ( dolari,yeni ili bilo koja valuta…)
jedino sto moras imati je devizni prihod potkrijepiti izlaznim deviznim racunom a koje su vjerodostojna dokumentacija glede institucija drzave RH (porezna)

dakle,karikirano: imas prihod 0d 935 USD n a Paypay koji su ti sjeli u valuti $ (dolari) na devizni poslovni racun –
Visa kao kartica je “sporedni podatak” i ono nema veze sa valutama ili statusom racuna–jer je kartica samo SREDSTVO PLACANJA…
izdaj fiktivni racun na indijsku (mexicku,tanzanijsku ili bilo koju tvrtku (nadji podatke na netu) na iznos od 935 USD kojim ces papirnato i knjigovodstveno potkrijepiti devizni prihod (ali pretvoren u kune (i to je cijela mudrost )
jer u RH nemozes knjigovodstveno proknjiziti dolare vec se mora napraviti konverzija u kune koja je zakonom propisano i legitimno (legalno) sredstvo NE PLACANJA (jer to moze biti bilo koja valuta ) vec OBRACUNAVANJA
— …deviznim racunom na dan priliva konverzije USD$ u Kune (iznos u KN je vec poznat) uplate izdaj kunski racun (koji je klon deviznog) i koji ce po kupovnom tecaju banke pokriti devizni priliv ----- ali ovaj put je klon u kunama…
mozebitne tecajne razlike se proknjize kao posebna stavka ( tecajne razlike) bilo u plus ( kao izvanredna dobit) ili minus (kao isti takav gubitak )

zivjeo knjigovodstvo…neki ocito jos evidjenciju prihoda i knjiženje vode u “kožama” ---- ili “soli” …

Možeš li to povezati s plaćanjem PDV-a otvorenim u ovoj temi? Stalno se vraćaju ta pitanja, ako možemo konačno sastaviti cjeloviti odgovor, da ga negdje priljepim.

Ovdje je više pitanje kome izdati račun ako primamo novac preko posrednika (PayPal, 2CO, Moneybookers) koji će si uzeti proviziju, nije vezano za PDV.

Ako izdajemo račune stvarnim kupcima, na deviznom ćemo imati manje love jer ćemo od posrednika dobiti iznos umanjen za proviziju.

vir2al savjetuje da umjesto 10 računa pravim kupcima izdamo 1 fiktivni račun za točan iznos koji je stigao na račun (što ne zvuči legalno, iako možda nikog ne zanima kome sam ja stvarno prodao proizvode).

Ukoliko bi se koristio domaći posrednik npr, T-Com PayWay, to ne bi bilo problem jer bi oni poslali R1 račun za iznos provizije, no strani posrednici (PayPal) ne šalju svoje račune za provizije.

Btw, definitivno bi bilo korisno sakupiti odgovore na takva pitanja na jednom mjestu jer je vrlo važno kod planiranja potencijalnih online businessa.