PC graficka konfiguraciia

Trenutno sam na Core2Duo E8500 3,16 GHz i nVidia GeeForce 9600GT ( ovo sam procitao iz System Info :slight_smile: te razmisljam da si slozim neku noviju cisto graficku konfiguraciju do full 2000 eura s PDV-om .
S obzirom na to da smo ja, hardver i chipseti do boli “posvadjajni” bio bi zahvalan na preporukama.
U konfiguraciju bi usao + jedan dodatni disk za back-up.
Tnx

Probaj ovdje:
Slaganje PC konfiguracija @ Bug Online Forum
Otvori temu, reci buđet i za što je predviđen PC i dobit ćeš već gotove konfe.

Također si možeš pogledati i na forumu od Linksa: links.hr - Dobrodošli na Links web dućan.

Međutim za tu lovušinu (preko 10.000 kn prije PDV-a) možeš složiti upper-level mrcinu i za igranje. Uzmi pri tome u obzir da sam ja za ispod 5.000 kn prije PDV-a prije godinu ili dvije složio konfu na kojoj su bez trzanja radile najnovije igrice u vrijeme kupovine.

Malo popratiti što je sad “in” možeš i po specijaliziranim siteovima:

To je zgodno ovako za zabavu i da vidiš što je u trendu, odn. da usporediš svoju konfu s njihovim mrcinama za testiranje performansi grafičke.

Ja osobno bih preporučio posjetu webovima nekolicine naših dealera, između ostalih:

Predložio bih ti da pogledaš i brand-name računala (HP, Dell, Lenovo), jer po mom iskustvu oni znaju što rade u pogledu dobrog “balansa” komponenti, a isto tako imam iskustvo da je manja vjerojatnost da će neka komponenta “kihnuti” na takvim računalima (čovjek se pita da li naši dealeri nabavljaju svoju robu s kamiona dok vraća robu u tvornicu…).

Međutim, nisam siguran što tražiš - računalo za igranje ili računalo za grafičku obradu. Brand firme nesumnjivo proizvode grafičke radne stanice, koje koštaju brdo para:

Međutim, postoje i neki brand-name proizvođači igračkih računala, koja su, vjerujem, predobra i za obradu grafile:

Konačno, danas mnogi već kupuju i laptope za igranje.

Alienware je DELL - tako da sigurno nećeš pogriješiti, kod nas je za razliku od USA malo manje poznat.
U svakom slučaju obrati pažnju na garanciju, uzmi proizvode sa što više godina garancije.

Tnx obojici.Malo cu preletiti ove linkove i konzultirati Bug i nesto pronaci .
I to cisto grafičku mašinu. I stvarno sam po tome pitanju hardvera i slaganja “nula”, ta “problematika” me uopce ne zanima i ne znam kada sam zadnji put kliknuo na neki “hardver” link" .
I svakih dvije-tri godine ,kako tehnologija napreduje nadjem se u tim istim “problemima”.
Po tome pitanju sam kao vozač: naucio sam mijenjati brzine a sto se dogadja u motoru to mi je svejedno.
Naravno,sve dok vozi :slight_smile:

I ne zaboravi SSD disk za OS i programe.

Bok,

Pro što misliš pod “grafički”, ako radiš u 3d modeling softwareu poput Maye, Catia-e, ProWngineera, Solidorksa ili 3dStudia trebaš nešto drukčije od kompa za recimo Photoshop, Ilustrator ili Corel.

BUG forum izbjegavaj jer su tamo većinom djeca i teži amateri, ako te zanima kvalitetan savjet o ovome na HRV: LINK

Ja bih ti preporučio definitivno SSD disk, i to jedan od ova dva:
OCZ
SAMSUNG

(ja bi na OCZ zbog 5g garancije)

Monitor, e tu idi na PVA ili IPS matricu, trenutni best buj je: DELL (iako monitor ima izraženi dijagonalni glow, posljedica neimanja polarizatora, zato i je 2000 jeftiniji od 2414 modela, ovo je odličan ubod za 1800kn).

CPU, tu imaš samo opciju i5 ili (za 15000 kako si naveo da misliš potrošit) i7, RAM, odi na 2 keksa od 8Gb, poslje možeš ubost još 2 ako ti treba, mislim da je za grafiku bolje više a RAM nije skup tako da bi ja svakako isaš na max od 32Gb koje novi i5 i i7 IvyB CPUi mogu koristiti, to ti je cca 1000kn.

Grafička ti je najbitniji dio, ako si u 3d vodama obavezno Quadro (2000 ili 4000) ili FireGL.

Pozz

[quote=“Uber_Gosu”]Bok,

Pro što misliš pod “grafički”, …FireGL.

Pozz[/quote]

Pod graficki mislim Adobeov paket a bez 3D za sada (recimo ponekad .psd filove sa 3+4 koristena filtera i do 1GB tezine)
Hvala na informacijama i trudu.
Nisam ni znao da postoje takva virtualna mjesta gdje slazu konfiguracije " on demand". :slight_smile:
To je jos jedan pokazatelj koliko je internet prekrasan medij i koliko su drugi ljudi nicim “izavani” spremni pomoci drugima.
Btw , kad se vec uzme taj SSD disk postoji li mogucnost za migraciju trenutnog OS-a na njega s obzirom da je to ipak eksterni disk.

[quote=“vir2al”]Pod graficki mislim Adobeov paket a bez 3D za sada (recimo ponekad .psd filove sa 3+4 koristena filtera i do 1GB tezine)
Hvala na informacijama i trudu.
Nisam ni znao da postoje takva virtualna mjesta gdje slazu konfiguracije " on demand". :slight_smile:
To je jos jedan pokazatelj koliko je internet prekrasan medij i koliko su drugi ljudi nicim “izavani” spremni pomoci drugima.
Btw , kad se vec uzme taj SSD disk postoji li mogucnost za migraciju trenutnog OS-a na njega s obzirom da je to ipak eksterni disk.[/quote]

Switch from a Hard Disk to an SSD with Little Fuss and Bother « IT Expert Voice

How to transfer your OS to your new SSD drive

ma da bi rijec rekao na brzini.
tnx !

Firma mi nedavno nabavljala novi desktop pa sam ušao u problematiku…

Dakle, najbolje cijene generalno ima ADM (Acquisitum Magnum d.o.o. , Acquisitum Magnum d.o.o.). U mnogim stvarima je i do 20% jeftiniji od Linksa, a za ostale da ne pričamo. Dečki znaju znanje i uslužni su, čak su spremni testirati (npr. za mene je bilo bitno da integrirana grafika podržava moja 3 monitora, želio sam hot-plug diskove itd.). Frend mi kaže i da im je servis u redu…

E, sad dalje ovisi o tome što ćeš raditi.
Ja sam odabrao Asus sa Z77 chipsetom, i-5 CPU (ne treba mi jači), SSD disk (ostale diskove imam), Zalman big tower (radi količine komponenti i hot-plug zahtjeva), 16 GB DDR3 i OBVEZNO nVidia grafiku (GTX660) - AMD grafiku se više nikad neću usuditi radi katastrofalnih drivera. To je koštalo cca malo više od trećine tvog budgeta pa bez problema možeš dodati 2 x 24" monitora, dodatne diskove, vrhunsku tipkovnicu i miša.

Nazovi me pa ćemo složiti nešto po tvojim potrebama… :wink:

Ja sam isto PC uzeo u ADM-u. Imao sam onaj problem za koji sam otvorio temu ovdje na forumu, kojem nije bilo lijeka - PC bi se smrzavao i resetirao bez ikakvog pravila, tipično je na igrama radio OK, a smrznuo se kod surfanja. Onda ga nekih više od pola godine nisam palio. Kada sam ga slijedeći puta upalio, kihnula je grafulja. Bila još u garanciji, u ADM-u su je zamijenili, naplatili su nešto sitno svoj radni sat, što ja znam.

Poanta je kod svih ovih piceka u samogradnji da kada imaš problem koji se vidi tek kada pola dana radiš na računalu, nema servisera koji će to reproducirati, a računalo je neupotrebljivo.

Osobno, nikad ne uzimam brand računala, čak nikad ne uzimam gotova.
Naime, uvijek se nađe neka “stara” komponenta koju koristim u novom računalu, a često je to i pola računala. Nadalje, “noname” sklopljena računala su osjetno jača i jeftinija od brandova, a servis je brži i lakši (uzmeš dio i zamijeniš ga za ispravan).

Međutim, problem je u tome što treba znati složiti računalo da bude stabilno, a treba se i držati provjerenih proizvođača. U prijevodu, iskustvo je dosta bitno. Zatim, komponente treba kupiti od firme koja ne radi gluposti kod servisa i brza je u zamjeni. Isto tako, treba obratiti pažnju na sve komponente jer računalo je brzo onoliko koliko je brz najsporiji dio, pa je bolje uložiti u brz i pouzdan disk nego u CPU ili chipset.

Osobno, držim se Intela, Asusa (MB), Seagatea (klasični diskovi), nVidie, Samsunga (monitori), HP-a (pisači) itd. Ustvari, trenutno sam nesretan samo sa izborom tipkovnica i miševa - nikad veća ponuda, a manja kvaliteta: npr. imam relativno skup Logitech komplet MX5500, a to je objektivno smeće. Gdje su ona vremena IBM tipkovnica, Microsoft tipkovnica i miševa…

SSD disk najbolje rezultate daje kao sistemski. Postoji mogućnost migracije OS-a. Također, Windows 8 Enterprise nativno podržava boot sa vanjskih medija (Windows to go).

Poanta SSD diska je da bude sistemski + programi s kojima se radi + fajlovi na kojima se radi (sa blagom iznimkom video materijala).

SSD disk u radu pojede bilo kakvu kombinaciju mehaničkih diskova, čak i RAID0 sa 15k rpm serverskim diskovima, RAT je jednostavno nedostižan zastarjelim mehaničkim diskovima koji se trebaju koristiti samo kao “storage” diskovi. U biti tko god je radio na SSD-u nema namjeru više koristiti HDD, po meni je to izum desetljeća :smiley:

Vezano za migraciju, najbolje je raditi sve od nule (2h posla), poželjno je ištekati sve diskove, spojiti samo SSD u BIOS-u staviti kontroler u RAID ili AHCI mod a SSD prištekat na primarni (obično Intel) kontroler.

Nikada, ali nikada ne preporučujem kupovinu gotove konfiguracije, zato što nema šanse da ti svaki dio paše, naravno danas kada su svi hardware eksperti i webmajstori da to obično neslavno završi ali uvjek možeš platit pivu nekom ko zna kaj radi da ti napravi kvalitetan i optimalan “složenac”. Ja evo imam 4,5g star komp koji je na 60% OC-a čitavo vrijeme i niti najmanjeg problema s njim (pljuc pljuc).

Ima nekoliko pravila kojih se treba držati:
[list]
[:v73gbfnn]ne štediti na napajanju, ono je srce sustava, znači Seasonic,Corsair (ne CX serija), itd. [/:m:v73gbfnn]
[:v73gbfnn]MBO sa kvalitetnom regulacijom, ako se nema novaca za premium ASUS, Gigabyte i sl. može se ići na kvalitetan AsRock (ASUSov mini brand), ova ploča je odlična: LINK[/:m:v73gbfnn]
[:v73gbfnn]solidno kučište, koje se ne uvija, ima dosta dobar “zračni tunel”, isto kućište ja imam već 10g, doduše noviji model, stari je u garaži služi kao polica :sprst:[/:m:v73gbfnn][/list:u:v73gbfnn]
i tako dalje i dalje…

Osobno preferiram Gigabyte ili ASUS za MBO, isključivo Intel za CPU, obavezno nVidia za GPU a oko ostaloga se da dogovoriti :rocjena:

PS
Ima tu još ohoho za napisat ali nije bitno za sad, možda je pametno još reć da je čistokrvni idiotizam stavit gamersku grafu od >3000kn na napajanje od 300kn i kučište od 200kn ( i onda kad rikne je grafa kriva a krivulja napona na 12V railu pleše tango)…ko Recaro sicevi u YUGU 45 hebote:uaa:

@Uber_Gosu
Slažem se sa svim, definitivno.

Jedino bih nadopunio da je meni SSD dao najbolje rezultate kad su na njemu baze i pagefile, dok je OS bio na mehaničkom. Međutim, u pitanju je bila specifična konfiguracija nekakvog semi servera.

[quote=“Sljaker”]@Uber_Gosu
Slažem se sa svim, definitivno.

Jedino bih nadopunio da je meni SSD dao najbolje rezultate kad su na njemu baze i pagefile, dok je OS bio na mehaničkom. Međutim, u pitanju je bila specifična konfiguracija nekakvog semi servera.[/quote]
Da li si probao sistem na svoj SSD a baze na drugi SSD, pagefile stavi na minimum (1GB) ili ga isključi jer je RAM danas bagatela, 32GB RAMa je 1000kn a ako imaš stariji i5 ili i7 možeš do 64GB ić…

…a može biti da je do kontrolera bilo, bilo SATA bilo internog na SSDu, uglavnom treba se igrat malo dok se ne uhvati najbolji omjer tako da je ovo što si napisao vrlo moguće iako tako nebi trebalo biti. Mislim da za igre oko servera treba posjedovat nešto tipa LSI RAID kartice (koja ima svoj CPU, RAMe…) ili serversku ploču (2CPU, OS tipa UNIX, Linux, ili neki koji radi sa 2 ili više CPUa itd…), uglavnom skup sport…

Ali definitivo ako netko želi uz minimalan trošak značajno “ubrzati” sadašnje računalo dvojbe nikakve nema, to je SSD (preporuka OCZ Vertex4)[točka]

[quote=“Uber_Gosu”]Da li si probao sistem na svoj SSD a baze na drugi SSD, pagefile stavi na minimum (1GB) ili ga isključi jer je RAM danas bagatela, 32GB RAMa je 1000kn a ako imaš stariji i5 ili i7 možeš do 64GB ić…

…a može biti da je do kontrolera bilo, bilo SATA bilo internog na SSDu, uglavnom treba se igrat malo dok se ne uhvati najbolji omjer tako da je ovo što si napisao vrlo moguće iako tako nebi trebalo biti. Mislim da za igre oko servera treba posjedovat nešto tipa LSI RAID kartice (koja ima svoj CPU, RAMe…) ili serversku ploču (2CPU, OS tipa UNIX, Linux, ili neki koji radi sa 2 ili više CPUa itd…), uglavnom skup sport…

Ali definitivo ako netko želi uz minimalan trošak značajno “ubrzati” sadašnje računalo dvojbe nikakve nema, to je SSD (preporuka OCZ Vertex4)[točka][/quote]

vidim da spominjete ssd, gledao sam malo svoju maticnu koju sam kupio prije godinu i pol(ASUS - Motherboards- ASUS M4N68T V2) i u specifikacijama mi stoji da podrzava SATA 3Gb/s connector sto bi prema wiki(Serial ATA - Wikipedia, the free encyclopedia) bilo SATA2, a kad sam gledao malo SSD diskove na tržištu vidim da su svi SATA3… pretpostavljam da bih puno izgubio na brzini ssd diska na mojoj maticnoj ili se varam?

Propusnost SATA2 ili 3 zanemari, razliku osjetiš samo kad kopiraš velike fajlove (10Gb+) sa diska na disk ili u sintetičkim testovima, njegova pradnost je RAT i IOPS a protok kontrolera je zanemariv. SATA3 disk će ti sasvim normalno radit na SATA2 ploči. :smiley:

super, onda se mozda u dogledno vrijeme odlucim i za kupnju ssd diska…