PC graficka konfiguraciia

@ vidim ja da ste razvezli temu dok mene nije bilo. a i vidim podosta “skraćenica” koje moram duze proucavati. :smiley:
/sad vidim kako se netko drugi osjeca kad ja napisem dvije kartice posta o “pravu”/:zub:
probat cu sam nesto sloziti sljedecih dana pa se sa slozenom konfiguracijom javim na dublju analizu…
@sljaker: nije da se meni trosi sve to sto sam naumio odvojiti ali ta cifra je neki imaginairani “plafon”.
e sad,ako prodjem “s manje” tko sretniji od mene …ostat ce za zimske gume :slight_smile:
ako zapnem kod slaganja zovem ,…

@Uber_Gosu and others

evo slozih ja svoj prvijenac pa ako ima netko neku primjedbu,prijedlog ,sugestiju…koji bi se ticali neke nekompatibilnosti,nesklada ili slicnog samo naprijed.
volio bi da to bas kao i violina bude fino podeseno:-)

CPU Intel Core i7 3770K (3.50 GHz, Ivy Bridge, 8 MB, LGA1155, 77W) -------- cca 2500-2700
AsRock Z68 Extreme7 Gen3 --cca 1600
NVIDIA GeForce GTX 660 - cca 2000
Corsair DDR3 2000MHz 12GB, 3x4GB —cca 1200
Western Digital Caviar Green 2TB, WD20EARX, SATA, 5400rpm/7200rpm, 3.5", SATA2/SATA3 — cca 900
SSD - OCZ-VTX4-25SAT3-128G OCZ Vertex4 SATAIII cca 800 kuna
Zalman BIGTOWER ili slicno kuciste - cca 1000 kuna

Nije li 2000 kn malo previše za grafulju? To je upper mid-range. Iako se za PS navodi da ima neke sulude efekte, imam feeling da se to odnosi na par efekata koje, ako ne koristiš, mogu srušiti cijenu značajno.

S druge strane, grafulja u ovoj konfi složenoj da podržava sve što PS može pružiti košta 3.800 kn u Autronicu:

Drugim riječima, ne znam, ali mislim da ne bi bilo na odmet da se koncentriraš još neko vrijeme na grafulju, tu bi lako mogao zaraditi za još jedan SSD ili veći SSD… Idealno kada bi je posudio od nekoga, da vidiš koja ti dobro stoji.

morat cu malo vise vremena provesti pokusavajuci rijesiti taj cvor:-).
a to cu sutra…
kako je covjek “jadan” kad ne “kuži” :frowning:

Dakle,

Procesor prejak i preskup, ne treba ti jer je namijenjen za nešto drugo. Gledaj i5 Ivy Bridge. Ušteda cca 1000 kn.

Grafička malko prejaka i preskupa. Možeš dosta uštediti na taj način da uopće ne kupuješ grafičku jer procesorska integrirana grafika je doista OK. Ako bude trebalo, uvijek kasnije možeš dokupiti grafičku.

Ploča preslaba, chipset zastario. Trebaš gledati ploče sa chipsetom H77, a još bolje Z77. Također, razlika između pravog Asusa i njegovog low-budget branda Asrock je golema pa ipak preporučujem pravi Asus.

Također, uvijek uzimaj 2 keksa memorije, odnosno parni broj, pa predlažem 2 x 4 GB, 4 x 4 GB ili 2 x 8 GB. Isto tako, memorija ti je katastrofalno skupa jer 16 GB Corsair memorije košta 800 kn.

SSD OK, kućište (ako je Zalman) OK. Western Digital je nešto čemu baš ne vjerujem, preferiram Seagate, ali to pitanje ostavljam otvorenim. Osim toga, disk je sumnjivo jeftin.

=================================

Suma sumarum, moguća ušteda 2-3 k kn, a dobiješ stabilnije, brže i optimiziranije računalo.

Kod bilo koje grafičke obrade, bilo to PS, After effects ili vektorska grafika, neka vam na prvome mjestu bude brz CPU i puno RAM-a. Grafička dolazi do izražaja tek u Premieru i 3D aplikacijama.

[quote=“Sljaker”]Dakle,

=================================

Suma sumarum, moguća ušteda 2-3 k kn, a dobiješ stabilnije, brže i optimiziranije računalo.[/quote]

Glete vi ovako:ja moram ubosti u firmu nekih 10 kuna i opet ih postrositi.
ako ih na ista zelim spiskati je dobar komp u koji sljedece tri godine necu ni pogledati a ovaj sadsanji star tri godine selim u teenagersku sobu.
dakle, gornja granica je 10 K kuna,–bez monitora— ( ako dobar komp znaci 8 K kuna onda ok …necu se ja buniti i naci cu vec nacin da ostatak spiskam =) al nemojte me tlaciti:) sa tim cudnim nazivima i slozite mi kakav komp da rijesim muke i da znam posto idem u ducan.
dali je to 500 kuna vise ili manje je potpuno nevazno.
vaznije mi je da me trgovac ne zajebe jer sam totalni dibidus i da za svoj novac dobijem priblizno ono sto sto je plceno
sto se tice ostalog: taj komp ce vrtiti adobev paket,autocad…standardnu multimediju bez ikakvih igrica i pucačine.
i to je jedino…i nema ako – i nema ali —i nema mozda …
i tu prica pocinje i zavrsava…
koji procesor treba ubosti i koja maticna ja stvarno nemam pojma.

[quote=“vir2al”]@Uber_Gosu and others

evo slozih ja svoj prvijenac pa ako ima netko neku primjedbu,prijedlog ,sugestiju…koji bi se ticali neke nekompatibilnosti,nesklada ili slicnog samo naprijed.
volio bi da to bas kao i violina bude fino podeseno:-)

CPU Intel Core i7 3770K (3.50 GHz, Ivy Bridge, 8 MB, LGA1155, 77W) -------- cca 2500-2700
AsRock Z68 Extreme7 Gen3 --cca 1600
NVIDIA GeForce GTX 660 - cca 2000
Corsair DDR3 2000MHz 12GB, 3x4GB —cca 1200
Western Digital Caviar Green 2TB, WD20EARX, SATA, 5400rpm/7200rpm, 3.5", SATA2/SATA3 — cca 900
SSD - OCZ-VTX4-25SAT3-128G OCZ Vertex4 SATAIII cca 800 kuna
Zalman BIGTOWER ili slicno kuciste - cca 1000 kuna[/quote]
Bok,

Odma da te pitam kolko ti je lova bitna, jer ovaj i73770K je odličan ali bitno skuplji od i53570K koji nije bitno “sporiji”, osobno bi išao na i7 ako 800kn razlike u cijeni nije presudno.

MBO, ovdje svakako idi na Z77 chipset, ovdje preporučam ploču: Asrock Z77 Extreme4 koja je vrhunski opremljena i ima odličnu faznu regulaciju (kako si uzeo “K” procesor pretpostavljam da misliš to “nabrijavat”), ako novac nije problem imaš AUSA i Gigabytea slično opremljenih za 200-300kn više.

Hladnjak si zaboravio, ovo ti je vro bitno pogotovo za OC, bilo koji aftermarket (Yasya, Mugen, Ninja) će odgovarati, vidi koji ti je ljepši :stuck_out_tongue:

RAM odi na 2 keksa od 8Gb, samo pazi, ovi corsairi imaju visoki hladnjak pa kod izbora hladnjaka treba pazit da se ne dodiruju. Ovo 2000MHz je navlakuša za jazavce po višoj cijeni, samo ti uzmi 1600, ionako svaka u OCu ide preko 2000 makar ovo stvarno nije potrebno jer je dobitak apsolutno zanemariv.

GPU, ovdje odi na neku MID klasu Nvidije obavezno, ATI/AMD je “dno” za rad u aplikacijama, stalno problemi sa sitnicama, driverima i ostalim. U biti svi proizvođači softwarea preporučaju Nvidiu, nije ovo bezveze ovako, bolje ne riskirat (meni Ati u PSu radi sranja sa selektiranjem). Mislim da jače od GTX650 nema smisla za tvoje potrebe (i nezaboravi u PSu uključit GPU acceleration, puno finije radi zoom i pan).

SSD Vertex4 je idealan izbor kao i WD Green za “spremanje fajlova”, taj Green je sporiji od ostalih diskova ali to mu je i prednost jer se manje grije i ne stvara buku a za “kontenjer disk” je brzina nebitna, sistem i programe ionako vrti SSD.

Kučište ako želiš vrlo kvalitetno a povoljno uzmi Fractal R3 (imaš nekoliko boja), kvaliteta ko corsair T600 ali 500kn manje novaca, nedavno sam slago mašinu sa ovim kučištem (titanium boja) i stvarno sam zadovoljan svime na njemu. SPECSi REVIEW

Pozdrav

Dakle,

Moji prijedlozi su temeljeni na ADM ponudi. Predložit ću ti 2 konfiguracije (optimum i maximum):

  1. Optimum
    -CPU Intel Core i5-3570K (1732 kn)
    -MB ASUS P8Z77-V LX (931 kn)
    -RAM DDR3 16GB (2x8GB) Kingston (735 kn)
    -GPU ništa
    -SSD OCZ Vertex 4 128GB, Indilinx Everest 2 (859 kn)
    -HDD WD 2TB 20EFRX (990 kn)
    -kućište Zalman Z9 PLUS mid tower case (465 kn)
    -PS Corsair 800W, GS Series, CMPSU-800GEU (835 kn)

===================================

Ukupno 6547 kn

Ostatak možeš potrošiti na dodatni monitor, dobru tipkovnicu i miša itd.
Maximum slijedi poslije ručka.

  1. Maximum
    -CPU Intel Core i7-3770K (2574 kn)
    -MB ASUS P8Z77-V PRO WiFi (1660 kn)
    -RAM DDR3 16GB (2x8GB) Kingston (735 kn)
    -GPU Gigabyte GTX650 OC 2048MB GDDR5 (1099 kn)
    -SSD OCZ Vertex 4 128GB, Indilinx Everest 2 (859 kn)
    -HDD Seagate 3TB Barracuda (1350 kn)
    -kućište Zalman GS1000 BLACK full tower case (996 kn)
    -PS Corsair 800W, GS Series, CMPSU-800GEU (835 kn)

===================================

Ukupno 9273 kn

Maximum je jači od optimuma cca 20%, a skuplji 45% pa sam izaberi.
Optimum ti je više nego dovoljan slijedećih 4 godine, a maximum će biti aktualan isto razdoblje i treba ga uzimati jedino ako:
-namjeravaš intenzivirati rad vezan uz 3D renderiranje, igre ili video produkciju
-namjeravaš se hvaliti snagom računala

============================================

Uz navedeno, predlažem Windows 8 Enterprise (radi Windows To Go).

Taj korsair nemoj kupit, inače GS i CX serije ne, uostalom 800W na kantu koja nema pravog potošača (GPU) je ko recaro soceve u YUGa starog 25 godina, žešći overkil. Imaš za 550-600kn Seasonic S12 520W ili XFX550 koji svaki za sebe mogu pogonit po dvije ovakve konfiguracije, a ako baš oćeš corsaira onda TX, HX, AX serije i trebaš znat da sve ove odlične serije od corsaira radi seasonic u svojim tvornicama i ljepi gore corsair naljepnice i onda cijena skače 20-30%. Osobno imam corsair TX650 ali samo zato jer sam ga dobio za 500kn.

U biti evo ti moje preporuke za konkretni slučaj LINK

RAMi su ti koji jesu jer nemaju kerefeke po sebi u vidu hladnjaka koji u biti ne hladi (da nejdemo u detalje) a smeta kod montaže CPU hladnjaka, i CL9 su (manje = bolje).

Monitor imaš samo jedan izbor LINK

A periferiju kako tebi odgoara, pozdrav :fiju:

@Uber_Gosu

Ne znam jesi li skužio da on zapravo slaže konfiguraciju za grafički rad? Ne za igrice i sl. Napominjem, jer si ranije spominjao OC, igranje i sl. To njega ne zanima.

@Vir2al

Što se monitora tiče, u svakom slučaju nemoj uzeti neki koji ima samo analogni VGA ulaz - treba ti digitalni DVI ulaz, kakav izlaz ima i svaka bolja kartica. Imaš i DisplayPort ulaze - to je novija tehnologija, kabel je dosta skup, a ja nisam nešto posebno oduševljen time (definitivno nema smisla ako kartica nema takav izlaz). HDMI ulaz je zanimljiv zbog multimedijskih uređaja, pretpostavljam.

Nadalje, kod izbora monitora je ključna tehnologija matrice - mislim da su IPS matrice kakve ima od Uber_Gosua navedeni monitor pomalo već standard. Tzv. LED-monitori znači samo da pozadinsko osvjetljenje ima izvedeno s LED-icama, to nije matrica. Inače, proizvođači obično imaju i seriju monitora za grafičare. Koliko je to koristan izbor ne znam - možda se samo radi o ugrađenim opcijama za kalibraciju boja, a možda se radi i o izboru matrica i izvedbi upravljačke elektronike koja je prilagođenija dobrom i ujednačenom prikazu boja i svjetlina, nego drugim stvarima - nekad, u vrijeme CRT monitora je EIZO bio profi firma, ovo je njihova serija grafičkih monitora:
http://www.eizo.com/global/solutions/graphics/index.html

[quote=“tsereg”]@Uber_Gosu

Ne znam jesi li skužio da on zapravo slaže konfiguraciju za grafički rad? Ne za igrice i sl. Napominjem, jer si ranije spominjao OC, igranje i sl. To njega ne zanima.[/quote]

OC je dobivanje ekstra snage iz istog hardwarea, što posebno koristi audio/video/graf obradi. Serija “K” može izvuć i preko 30% ekstra snage jer je CPU množitelj otključan, a kod ozbiljnog posla (npr. Adobe Premiere ili Final Cut) 30% je ogromna stvar. ovaj i5K u OCu pojede ovaj i7 na tvorničkim postavkama, a i7K kad se OCa jede sve, video obrada je pravi užitak…da nejdemo u OT sa 6core i7K procevima koji su svemirski brod ali i svemirske cijene.

A grafička koju sam mu preporučio je za posao, za gejming ispod 2soma nemaš kaj gledat…

Ovo je čistokrvna mašina za Adobe paket, ako bi htio mašinu za gejming onda obavezno i5K (jer igre nemaju koristi od HTa koji je jedina razlika i5 i i7), i5 se bolje OCa jer nema HT kao i7, grafička GTX660Ti koja je 2,5x skuplja od GTX650…

@addendum
A ovi EIZO monitori, grafička serija, ispod soma eura nemaju modela, to je overkil i bacanje novaca, ne velim da nisu vrhunski ali za 3-5x više novaca dobiješ 50% bolji monitor, uostalom kalibriraš si ovog DELLa i imaš monitor bolji od 99% drugih na tržištu za stvarno pristojne novce.

i još da dodam vezano za OC i priče kako “profi” računala to nebi smjela bit…lol…kao MAC fanovi prije 5-6 godina pljuju PC a danas im Intel i i5 i i7 čine kostur njihovog stroja, pazi sad, ja imam C2D intela već 5g. u konstantnom 60% OC-u, da 60% dignute frekvencije od tvorničke i niti najmanjih problema nisam imao…tako da ako znaš što slažeš i koristiš optimalne djelove nemaš nikakvog problema, a višak snage, pogotovo CPU je uvjek dobrodošao i nikad ti je nije previše. :stuck_out_tongue:

Kao što je Uber rekao, sa OC-om se da podosta izvući ako je složena dobra kombinacija ploča - CPU.

Ja svoj i7 2600K držim na 4.4Ghz i rendanje je poprilično brže. Naravno uz dobar OC ide i dobar cooler, u mom slučaju Scythe Mugen 3.

GPU definitivno Nvidia, u mojoj kanti je GTX 560 koja vrhunski odrađuje posao u Premieru.

Best buy monitor trenutno je Dell u2412m, ja ih imam dva i nisam požalio niti kune.

taj 2600K je idealan, šteta što ih nema još u prodaji jer je bolji izbor od 3770K (bolje se i lakše OC-a jer je hladniji kad pređe 4GHz).

Prouči si ovo za Adobe paket :stuck_out_tongue:

LINK

Obrati pažnju na graf di se jasno vidi da skuplj (jače) grafičke od GTX650 nemaju smisla za Adobe paket, a opet puno bolje od integruše (HD4000)…i kao što vidiš Ati/AMD je u žešćoj banani još kad uzmeš CUDA jezgre koje Ati/AMD niti nema…

Zanimljivo. Sve brže od Radeona 7970 je podjednako brzo, jedino što ta Radeonka košta nešto ispod 4000 kn, a prva brža nVidia dođe nešto iznad 1000 kn.

tnx svima …nesto cu od predlaganoga i sloziti drzeci se zlatne sredine.
btw,usput kad smo vec kod toga izraza oni koji ne znaju od kuda taj izraz ili misle da je to samo “poštapalica” evo linkova.) a trebali bi znati poglavito web dizajneri i graficari radi određivanja simetrije tj omjera “popunjenosti” stranice ( plakata ili bilo koje površine “rada”)

-zlatna sredina
-fibonaccijev broj

Samo pazi da ti slatna sredina ne odrveni, tj. da ne sparis 2 djela koja ne pašu zajedno :stuck_out_tongue: