PDV nakon ulaska u EU

Zanima me jedno komplicirano pitanje.

Kad prodajem neki proizvod osobi iz inozemstva, šaljem poštom, tada radim izvoz i PDV-a nema. Ako se desi da je naručitelj iz HR, onda PDV-a ima osim ako je to knjiga, lijek ili nešto što je oslobođeno PDV-a.

Kad uđemo u Erotsku uniju, tada ispada da ako proizvod naruči netko iz Engleske, Njemačke, Češke ili Rumunjske, onda isto treba iskazati PDV jer to više nije izvoz, nego se šalje u istu državu (svi smo EU).

E tu sad nastaje problem. Lako je za Hrvate, neće oni ništa od toga ni naručiti, ali švabe, englezi i francuzi oće. Ako ja prodajem proizvod za 100 dolara amerikancima i stavim da PDV-a nema, kako će izgledati račun za taj isti proizvod (ista marka, tip, iz iste veletrgovine) ako ga naruči švabo? Treba li na računu pisati 80$ + PDV (20$) ili treba pisati 100$ + PDV 25$. Prva varijanta je bolja utoliko što vršiš naplatu iste cijene za svih. Druga varijanta je s*anje jer moraš imati različite cijene za amere i švabe (ili za kanađane i francuze) što je apsolutno zabranjeno od strane eBay, Amazon i svih ostalih.

Hm, kako to izgleda iz perspektive neke njemačke (imaju euro) ili britanske (nemaju euro) firme?

Države koje nemaju euro:

  • V. Britanija, Bugarska, Češka, Danska, Mađarska, Latvija, Litva, Poljska, Rumunjska, Švedska.

Ne znam kakav je zakon u Njemačkoj po tom pitanju, ali koliko znam kod nas je pravilo da cijena mora biti ista ako je isti proizvod. Dakle, ako je cijena proizvoda 100 dolara, onda mora za svih biti 100 dolara. Ispada da ako je kupac iz inozemstva, onda mu naplatim 100 dolara, a ako je iz tuzemstva, onda moram nadodati 25$. S druge strane, ako ja na ebay ili amazon stavim da cijena nije ista, nego da ovisi odakle je kupac, tada nema ni tehničke mogučnosti da to izvedem za isti item, osim ako napravim 2 listinga za isti proizvod s tim da jedan listing ima napomenu “Ne šaljemo u SAD, Kanadu, Australiju…”, a drugi listing sa istim itemom i različitom cijenom ima napomenu “Ne šaljemo u države EU”. Ako ovo napravim vjerojatno će me izbaciti zbog diskriminacije kupaca po nacionalnoj osnovi.

Ako te to tješi (a znam da ne), nisi jedini s tim problemom:

Zanimljivo da u ovoj temi:

http://theminiaturespage.com/boards/msg.mv?id=230584

neki ScoutII, čini se Amer, tvrdi da i Ameri mogu uredno tražiti povrat PDV-a ukoliko su ga platili.

Pisao sam o tome vec jednom na forumu vezano za racune B2B Eu<->HR pogledaj malo

Sada da ti objasnim kako to ide i kako to funkcijonira:

dakle kada HR udje u EU

  1. ti kao pravna osoba naplacujes PDV fizickoj osobi 25% bila ona u Njemackoj , Sloveniji, Americi ili Zanzibaru

  2. ti kao pravna osoba NEnaplacujes PDV pravnoj osobi kojoj je oficijalno sjediste u EU i ima valjani porezni broj koji ti mora dati a ti ga moras napisati na racun koji izdajes

Alene,

ova situacija 2. - kako je to onda regulirano u ovom slucaju:
hrvatska tvrtka - proizvodac kupuje djelomicno repromaterijal iz eu, stvara proizvod i prodaje ga online iz hrvatske, ali i iz svojih tvrtki u drugim clanicama eu na trzistu hrvatske i eu.

ako proda sama sebi u drugu tvrtku u zemlju koja ima manji pdv, imat ce konkurentniju cijenu, ne? i jos nesto, pdv je porez na dodanu vrijednost, gdje onda pocinje ovaj lanac dodane vrijednosti? sto ako roba promjeni prekupce u 5 zemalja, obracunava se pdv u zemlji u kojoj se ostvari zadnja prodaja?

molim link za ove stare postove na tu temu

[quote=“Alen”]Pisao sam o tome vec jednom na forumu vezano za racune B2B Eu<->HR pogledaj malo

Sada da ti objasnim kako to ide i kako to funkcijonira:

dakle kada HR udje u EU

  1. ti kao pravna osoba naplacujes PDV fizickoj osobi 25% bila ona u Njemackoj , Sloveniji, Americi ili Zanzibaru

  2. ti kao pravna osoba NEnaplacujes PDV pravnoj osobi kojoj je oficijalno sjediste u EU i ima valjani porezni broj koji ti mora dati a ti ga moras napisati na racun koji izdajes[/quote]

Čekaj, ako šalješ nekome poštom u Ameriku ili Zimbabve, onda je to izvoz. Ne može tada biti PDV-a.
Molim također da se pošalje link na tu raspravu.

Decki @ariob, @Dr_Ante

Ajmo prvo razjasniti i shvatit osnovna nacela PDV-a,

  1. Pravna osoba tj. firma ili obrtnik ( ako su u sutavu PDV-a) svoje cijene tj. marzu , zaradu, racunaju na Netto osnovi sto znaci bez PDV-a

  2. Pravna osoba tj. firma ili obrtnik ( ako su u sutavu PDV-a) sav novac koji ste utrzili od PDV to NIJE Vas novac nego pripada drzavi kojoj to morate vratit/platiti nakon obracuna

Primjer:

kupili ste nesto sa PDV-om za 125 kn. prodali ste to isto za 150 kn inkl. PDV znaci vi drzavi morate platiti 5.00 kn a vasa netto zarada je u ovom slucaju 20 kn na sto opet placate porez na dobit :slight_smile:

Ebay:

Vi kao pravna osoba iskazujete cijene na ebay aukciji uvijek sa PDV-om pa ako netko kupi tko je fizicka osoba onda placa sa pdvom a ako netko kupi tko je iz EU a prilozi vam valjani porezni broj vi mu taj PDV skidate na osnovu zakona EU

Fizicke osobe tj. ljudi koji nemaju firme PDv NE interesira niti oni morajurazijati glavu sa njime jer ga oni uvijek placaju ako nesto kupuju u HR a ako kupuju vani imaju pravo na povrat poreza

Fizicka osoba koja prodaje nesto na ebayu nije duza a niti nesmije napisati racun sa PDV-om jer ista nije u sustavu PDV-a a niti je firma

U svakom slucaju dobro prouciti materiju ili se posavjetovati za knjigovodjom jer moze biti da ce te iz neznanja imati osjecaj da ste na dobiti a u biti gubite :wink:

Alene, nije mi baš najjasnije što hoćeš reći. Naravno da svi ovdje znamo što je sustav PDV-a i kako se on obračunava u tuzemstvu. Ali kad se radi s inozemstvom, onda je stvar drugačija. U određenim slučajevima se PDV ne obračunava, bilo da ti prodaješ strancu ili stranac tebi.

Tako kad platiš Google reklamiranje, onda ti google izdaračun bez PDV-a, a ti sam dodaš 25% i platiš po srednjem tečaju HNB-a na dan transakcije. Ako tvoja firma izvrši usluge promidžbe za stranu firmu, tada ti izdaješ račun bez PDV-a, a firma iz Engleske ti uplaati pare, potom oni plate PDV svojoj državi dok ti nemaš s PDV-om ništa u ovom slučaju (ni sa hrvatskom ni sa engleskom stopom).

Ako vršiš izvoz i imaš dokaz o izvozu (šalješ poštom pa imaš račun od slanja, prijamnu knjigu/list), onda ti izdaješ račun na kojem nema PDV-a, zar ne?

Tu nastaje problem jer kad uđemo u uniju, onda slanje paketa u Englesku ili Francusku neće više biti izvoz jer ćemo biti u istoj državi s Englezima i Francuzima. Tada treba Englezu (fizička osoba ili firma, svejedno) iskazati na računu PDV (ako si u sustavu, hvala Bogu, ne govorim za one koji nisu u sustavu jer ih se ovo ne tiče). Pitanje je slijedeće: Da li u tom slučaju moraš na osnovnu cijenu dodati PDV (znači 100$ + 25$ = 125$ ukupno) ili trebaš umanjiti osnovnu cijenu (80$ + 20$ = 100$) pa da konačna cijena bude identična.

[quote=“Dr_Ante”]Alene, nije mi baš najjasnije što hoćeš reći.

Ako vršiš izvoz i imaš dokaz o izvozu (šalješ poštom pa imaš račun od slanja, prijamnu knjigu/list), onda ti izdaješ račun na kojem nema PDV-a, zar ne?

Tu nastaje problem jer kad uđemo u uniju, onda slanje paketa u Englesku ili Francusku neće više biti izvoz jer ćemo biti u istoj državi s Englezima i Francuzima. Tada treba Englezu (fizička osoba ili firma, svejedno) iskazati na računu PDV (ako si u sustavu, hvala Bogu, ne govorim za one koji nisu u sustavu jer ih se ovo ne tiče). Pitanje je slijedeće: Da li u tom slučaju moraš na osnovnu cijenu dodati PDV (znači 100$ + 25$ = 125$ ukupno) ili trebaš umanjiti osnovnu cijenu (80$ + 20$ = 100$) pa da konačna cijena bude identična.[/quote]

tu uopce ne nastaje problem …

Kao prvo treba shvatiti da EU nije definirana kao Drzava nego kao udruga EU drzava clanica, svaka drzava koja je clanica EU ima svoje zakone i uvijek ce ih imati, EU ima svoje regulative kojih se sve clanice moraju pridrzavati !

Jos jednom za pojasniti:

Kada HR bude u EU… hr firma prodaje tj regularno izvozi jer ce carine uvijek biti kao i kontrole za izvoz bez obzira bila HR u EU ili ne…

  1. dakle kada HR bude u EU ti prodajes bicikl engleskoj firmi, ispostavljas racun BEZ PDV-a na osnovu poreznog broja koji ti je on dao i tu se prica zavrsava

  2. kada HR bude u EU ti prodajes bicikl Kraljici Elizabeti koja je u ovom slucaju fizicko lice, ispostavljas racun SA PDV-om

Svi racuni koje ti izdajes moraju imati explicitno prikazani PDV tako kaze HR zakon jel ? E sada ako nesto prodajes firmi pod primjerom 1 onda mices pdv a ako je primjer 2 u pitanju onda je PDV iskazan i obracunat na racunu

dakle tvoj proizvod kosta 100 kn i ti ga uvijek prodajes za 100 kn jer je to tvoja netto prodajna cijena u kojoj si ti sebe nadogradio sa odredjenim postotkom marze/zarade, dakle tvoje razmisljanje kao poduzetnika mora se zasnivati uvijek na cijeni netto+PDV nikako netto - PDV jer si onda u gubitku

Jel sada jasno !

sada malo o HR stvranosti:

totalno je glupo i neprimjereno da kada ti sada nesto uvozis da na to moras placati PDV, takvu glupost mozes dozivjeti samo u HR i to je problem koji Vas sve ovdje buni , toga nema u EU zemljama a nadam se biti ce i u HR kada udje u EU

Dakle posto HR “nema” novaca HR vlada pokusava na sve moguce nacine uzeti danak poduzetnicima pa tako na ovaj pomeni glup nacin no i to se moze zaobici uz pomoc dobrog knjigovodje jer sam imao taj problem posto moja AT firma izvozi u HR

evo post koji sam spominjao

http://www.webmajstori.net/forum/34861-fakturiranje-usluge-u-inozemstvo#post248744

Ne, nije jasno još uvijek. Mislim da pojednostavnjuješ malo stvari. Da jaonda pojednostavnim pitanje:

  1. Prodaješ proizvod kupcu iz amerike. Jedan put je to fizička osoba, a drugi put pravna osoba, također iz SAD-a. Ne radi se o usluzi programiranja, nego o fizičkom proizvodu kojeg šalješ poštom pa stoga imaš dokaz o izvozu. Da li na računu mora biti iskazan PDV?

  2. Druga stvar koja će pojasniti zašto ovo uopće pitam. Ako prodaješ na eBay po dropsale metodi, tada ti World Wide Brands, tj. njihovi wholesaleri propisuju cijenu po kojoj kupuješ proizvod od njih i konačnu cijenu koju smiješ postaviti na eBay, Amazon ili na svoje stranice. Većina ih ne dopušta da cijenu (mislim na konačnu cijenu koju kupac plaća karticom ili paypalom) sam formiraš.

Dakle, wholesaler ti prodaje proizvod za 80$ i propiše ti pravilo da ga moraš kupcima naplaćivati 100$. Najčešće ne smiješ ni više ni manje od toga. Ti tada ne smiješ staviti cijenu 125$ jer to ti ne dopušta wholeseler, a čak i da dopušta, neće ti nitko kupiti po toj cijeni jer ostali retaileri koji rade za njih prodaju svi po 100$.

Ti prvo nađeš kupca, naplatiš mu 100$ kao konačnu cijenu (ne smiješ ni više ni manje). Naoon toga plaćaš pare wholesaleru (80$) za taj proizvod, a on ga iz Amerike šalje kupcu koji je isto u Americi (ili Engleskoj, Njemačkoj, Zimbabveu…). Naravno, još te i ebay odere za naknadu što preko njih prodaješ.

Sada mi reci kako da ja izdam račun u ovom slučaju. Što će na računu pisati. Koja će biti osnovna cijena proizvoda i koliko će iznositi PDV?

[quote=“Dr_Ante”]Ne, nije jasno još uvijek. Mislim da pojednostavnjuješ malo stvari. Da jaonda pojednostavnim pitanje:

  1. Prodaješ proizvod kupcu iz amerike. Jedan put je to fizička osoba, a drugi put pravna osoba, također iz SAD-a. Ne radi se o usluzi programiranja, nego o fizičkom proizvodu kojeg šalješ poštom pa stoga imaš dokaz o izvozu. Da li na računu mora biti iskazan PDV?

  2. Druga stvar koja će pojasniti zašto ovo uopće pitam. Ako prodaješ na eBay po dropsale metodi, tada ti World Wide Brands, tj. njihovi wholesaleri propisuju cijenu po kojoj kupuješ proizvod od njih i konačnu cijenu koju smiješ postaviti na eBay, Amazon ili na svoje stranice. Većina ih ne dopušta da cijenu (mislim na konačnu cijenu koju kupac plaća karticom ili paypalom) sam formiraš.

Dakle, wholesaler ti prodaje proizvod za 80$ i propiše ti pravilo da ga moraš kupcima naplaćivati 100$. Najčešće ne smiješ ni više ni manje od toga. Ti tada ne smiješ staviti cijenu 125$ jer to ti ne dopušta wholeseler, a čak i da dopušta, neće ti nitko kupiti po toj cijeni jer ostali retaileri koji rade za njih prodaju svi po 100$.

Ti prvo nađeš kupca, naplatiš mu 100$ kao konačnu cijenu (ne smiješ ni više ni manje). Naoon toga plaćaš pare wholesaleru (80$) za taj proizvod, a on ga iz Amerike šalje kupcu koji je isto u Americi (ili Engleskoj, Njemačkoj, Zimbabveu…). Naravno, još te i ebay odere za naknadu što preko njih prodaješ.

Sada mi reci kako da ja izdam račun u ovom slučaju. Što će na računu pisati. Koja će biti osnovna cijena proizvoda i koliko će iznositi PDV?[/quote]

Osnovno pitanje koje se ovdje postavlja je da li ti je taj wholesaler zadao tu cijenu $100 + VAT ili je to cijena $100 bez VATa.

Meni kao laiku se tu stvar čini prilično jasnom, ti uopće nisi izvoznik, nego preprodavatelj, a to čini Hrv. samo fiktivno tranzitnom zemljom i tu bi trebao postupiti kako nalaže zakon u tom slučaju, a koliko se sjećam iz nekih razgovora davno da u tom slučaju nema PDV-a s obzriom da je roba samo u tranzitu.

To je ono kako ja razmišljam bez ikakvog gledanja ili tumačenja zakona. Može biti da sam totalno fulao ceo fudbal.

Većina wholeselera propisuje osnovne cijene, kupovne i prodajne. VAT se ne spominje nigdje. Ne daju tida prodaješ jeftinije jer ćeš uništiti sebe i ostale retailere, a u konačnici ćeš uništiti i njih. Zato ti propisuju minimalnu cijenu. Neki ti daju da prodaješ skuplje, ali mnogi ne daju. Ali prodavati skuplje od svih ostalih je opet samouništenje, jedino je razlika što u tom slučaju uništavaš isključivo sebe, a druge ne.

Nego, reci mi da li si po tim neslužbenim saznanjima čuo da kod trgovine u tranzitu nema PDV-a ni kod prodaje niti kod kupnje (ono kad plaćaš PDV na google pa to knjižiš kao pretporez). Ako nema ni jednog ni drugog, onda sam na konju. Mislio sam ovo poslati službeno poreznoj upravi na očitovanje i onda to očitovanje izlistati ovdje, ali računam što više istražiti prije nego ih pitam jer sam ih već ispilao pošteno pa da ne ispadne da ih pilam s nečim što sm mogao lako doznatii bez njih.

Evo,našao sm odličan tekst o trgovini u tranzitu. Ovdje sve piše: Roba u tranzitu – računovodstveni i porezni aspekt « Profitiraj.hr

Sve mi je jasno, osim zadnjeg pasusa. Zadnji pasus me malo j*be pa ako može netko razjasniti.

Ovo nedrzi vodu ni po cemu jer kada bi to tako bilo ( a nije) onda se nigjde na svijetu nebi mogao naci isti proizvod sa razlikama u cijeni i do 50%

Uglavnom u “pravom” poslovnom svijetu kada bi mi neki proizvodjac to uvjetovao rekao bi mu samo dovidjenja:-)

Neznam od kuda ti to no to definitvno nije istina i definitvno nije tako jer:

tko meni moze zabraniti da ja kupim 10 servera po 1000 a da ih prodam po 800, nitko, moj problem sto sam glup i sto sam napravio gubitak; jel ?

isto tako tko mi moze zabraniti da kupim 10 servra po 1000 a da ih prodam po 3000 po komadu ? nitko ama bas nitko vjeruj mi :wink:

isto tako tko mi moze zabraniti ako sam tih 10 servera kupio za trziste koje ga nece/ neprihvca iz nekog razloga i stoji mi na lageru 1 god i pisem sa samim tim vec gubitak pa naravno da cu ih ici prodati posto poto uz nadu da izvucem ulozeno

Da i kupis proizvod o nekog takvog i da pristajes na tu smjesnu ponudu sta ce taj tvoj wholeseler tebi napravit ako ti prodas po 100+PDV (kao sto ti je on naredio a zakon o PDV-u je za postivanje i obavezan). Milsi da ce te nazvati i reci ej ljepi moj Doktore ja ti necu vise prodavati, Ne moj Ante, nego ce te nazvati i pitati ce te kada da ti posaljem sljedecu posiljku :slight_smile:

VAT/ PDV se naravno nespominje nigdje jer sada vec polako ali sigurno ulazimo u sferu B2B gdje PDV uopce nije bitan bilo ga na racunu ili ne, meni osobno svejedno ako me razumijes

Procitaj jos jednom gore sve pomno sto sam ti pisao pa ces skuziti o cemu pricam cijelo vrijeme jer gore navedeni primjeri su napravljeni uz pretpostavku da ti nesto proizvodis u HR i izvozis u cijeli svijet

A prekupci, nakupci ,kamatari oivako ionako neplacaju porez te ih iovako ionako zaboli za poreze, prireze i ostale drzavne sisalice :wink:

Nego da vi bas previse nebi razbijali glavu oko toga evo 3 tipa koji ce Vas dovesti do uspjeha

  1. nadji dobrog knjigovodju

  2. nadji proizvod koji ce te kostati po jedinici 1000 novaca nekih

  3. nadji kupca (urednog platisu) kojem ces to isto prodati za njamanje 50% marze ili ti zarade

P.S. 4. svu ostalu birokraciju ce napraviti ljudi koji to malo bolje kuze od nas ovdje a imati cete ih tj. morati ce te ih imati ince uzalud vam trud sviraci :slight_smile:

I jos jedna za kraj: sve sto sam gore napisao je iz mog osobnog iskustva i niti sam pravnik niti knjigovodja niti to zelim biti :slight_smile: placam ljude kojima je to posao … razumijes ti mene :slight_smile:

Alene, moram ustvrditi da komuniciraš na prilično bahat način što nije baš uobičajeno kad se priča o businessu. Neću replicirati na tvoje priče tipa: “Ako ja kupim 100 servera po 100 dolara, tko će mi zabraniti da prodajem po 1000…”. Umjesto toga ću ti reći da proučiš što je dropsale metoda ili dropshipping, tko je WWB i što oni propisuju. To nema baš nikakve veze s ovim što ti spominješ. Naravno da ne možeš raditi ovako kako si ti gore opisao.

dragi moj Ante ovo uopce nije bahato ovo je istina i to potpuna bez puno okolisanja !

Uglavnom nebudes li bio odlucan , snlazljiv i pomalo bahat nece ti ostati ni za kiflu na kraju mjeseca a to nezelis jel !

Nego zelis firmu koja ce biti stabila, koja ce biti trnasparentna i koja ce biti cista pred drzavom jel tako ?

ovaj dio “dropsale metoda ili dropshipping, tko je WWB i što oni propisuju” ostavljam tebi na prucavanje jer ga ja jako dobro poznajem i jos do sada sa mojim poslovanjem nikoga od “njih” nisam naljutio a radio sam X puta preko njihove “volje”

sve ovo sto sam napisao nisam napisao kako bi ti pokazao sa da nisam bahat nego ti hocu objasniti razliku izmedju papira i dogovora koja je jaaaaako velika bilo to HR,EU ili Zanzibar

ostaj mi zivo i zdravo i sve najbolje u kalkulacijama zarade

Ante ja mislim da si ti tu puno toga pomiješao, ti si u cijelo toj vezi trgovac na malo. Jer ti si Retailer ako koristiš usluge dropshippinga

E sad kako tu stvari stoje, najbolje je uputiti se u PU i njih pitati. Tvoje pitanje je vrlo specifično i sumnjam da ćeš dobiti bilo kakav odgovor ovdje na forumu.