Php categorija sadržaja

imam u glavi nešto prije nego krenem programirati želim podjeliti sa vama da vidim je li to pametno

Kontam izraditi news skriptu ali da posjetitelji stranice mogu kategorizirati tu vijest

Konta sam to napraviti slično Like & UnLike

samo sto bi bile kategorije politika,sport,glazba…

a ispis određene kategorije bi bio kao ispis "most like news ",tj. najviše lajkane kategorije.

izvinite ako nisam bio jasan

volio bih čuti vasa misljenja

Napraviš za svaki članak anketu (neka ih u bazi podataka veže clanak_ID polje). I onda neka ispiše kategoriju koja ima najviše voteova. Nadam se da si me shvatio…

Napravis tablice: like i unlike. U njima columne: id (auto_increment, primary key), vijest_id, kategorija_id, ip, vrijeme

Korisnik dodje, klikne “Like”. Skripta prvo provjeri je li u bazi postoji IP koji se podudara sa IP-om korisnika koji je kliknuo “Like”. Ako postoji IP, vraca mu gresku da ne moze opet lajkati. Ako ne, skripta posalje ID vijesti, ID kategorije, korisnikov IP i vrijeme slanja podatka. Isto za “unlike”. Ako zelis da moze ili lajkati ili unlajkati, samo kod provjeravanja postoji li IP koji se podudara odaberi i like i unlike tablicu.

[quote=“jojo”]Napravis tablice: like i unlike. U njima columne: id (auto_increment, primary key), vijest_id, kategorija_id, ip, vrijeme

Korisnik dodje, klikne “Like”. Skripta prvo provjeri je li u bazi postoji IP koji se podudara sa IP-om korisnika koji je kliknuo “Like”. Ako postoji IP, vraca mu gresku da ne moze opet lajkati. Ako ne, skripta posalje ID vijesti, ID kategorije, korisnikov IP i vrijeme slanja podatka. Isto za “unlike”. Ako zelis da moze ili lajkati ili unlajkati, samo kod provjeravanja postoji li IP koji se podudara odaberi i like i unlike tablicu.[/quote]

za takve stvari se koristi cookie jer više korisnika može imati isti ip istovremeno

[quote=“jojo”]Napravis tablice: like i unlike. U njima columne: id (auto_increment, primary key), vijest_id, kategorija_id, ip, vrijeme

Korisnik dodje, klikne “Like”. Skripta prvo provjeri je li u bazi postoji IP koji se podudara sa IP-om korisnika koji je kliknuo “Like”. Ako postoji IP, vraca mu gresku da ne moze opet lajkati. Ako ne, skripta posalje ID vijesti, ID kategorije, korisnikov IP i vrijeme slanja podatka. Isto za “unlike”. Ako zelis da moze ili lajkati ili unlajkati, samo kod provjeravanja postoji li IP koji se podudara odaberi i like i unlike tablicu.[/quote]

Ovo je los dizajn aplikacije. Prvo, takva baza nije u prvoj normalnoj formi. Nema potrebe za dvije tablice koje reprezentiraju iste podatke, dovoljno je dodati jedan atribut u jednu od njih, npr. “user_like” (gdje npr. 1 znaci “like”, a 2 znaci “unlike”). Drugo, IP nije statican (bar kod danasnjih DSL sustava), to jest jedan korisnik jedanput moze imati jednu IP adresu, a drugi put drugu, te se zbog toga IP ne moze uzeti kao jedinstveni identifikator korisnika.

Namjerno sam stavio IP, jer cemu smisla ako se stavi neki drugi identifikator, korisnik ce doci nakon 2godine na stranicu i vidjet ce da je vec tu bio i nece imat smisla. :smiley:

Super razumili ste me šta sam htio reći.
koristim cookie tako da morat će korisnik pricekati 24 sata da ponovo pošalje vijest u kategoriju.
Sve mi stoji u jednoj tablici

Id - Vijest - Naslov - Opis - Datum - Pogledi - kategorija1 - kategorija2 - kategorija3 - kategorija4

a ispis vijesti prema najviše voteova do najmanje.

neznam da li znas, a vidim da neznas… kad postavis cookie mozes mu odrediti vijek, tj. koliko vremena vrijedi taj cookie. isto tako moze se koristiti session… tj. session cookies. namistis da ti traje 24 sata sa session_set_cookie_params()
npr.

Upravo sam napravio onako kako sam to zamislio imam neki problema sa session valjda ću rijesiti.

Iako nije najbolji način kategoriziranja sadrzaja, meni se ipak sviđa jer je unikatan jedinstven i nisam ga apselutno nigdje vidio.

[quote=“kromaser”]Super razumili ste me šta sam htio reći.
koristim cookie tako da morat će korisnik pricekati 24 sata da ponovo pošalje vijest u kategoriju.
Sve mi stoji u jednoj tablici

Id - Vijest - Naslov - Opis - Datum - Pogledi - kategorija1 - kategorija2 - kategorija3 - kategorija4

a ispis vijesti prema najviše voteova do najmanje.[/quote]

Eh di bi ti bio kraj još kad bi kategorije prebacio u zasebnu tablicu,a u ovo tablicu samo stavio FK na tablicu kategorija. Pa to bi bila ludnica.

To nije skroz sigurno zbog toga jer se cookie moze pobrisati rucno.
Osim toga, neki korisnici imaju namjestene postavke da im se svi cookie-ji brisu kad im se browser ugasi, bez obzira na vijek trajanja koji mu ti namjestis.

Šta je FK na tablici

Foreign Key (strani ključ) za više info-a:

[quote=“ivan.skugor”]To nije skroz sigurno zbog toga jer se cookie moze pobrisati rucno.
Osim toga, neki korisnici imaju namjestene postavke da im se svi cookie-ji brisu kad im se browser ugasi, bez obzira na vijek trajanja koji mu ti namjestis.[/quote]

opisana je i druga varijanta

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja