PHP framework

Pozdrav svim web majstorima :slight_smile: , naime potrebna mi je pomoc, ne mogu da se odlučim koji php framework da odaberem do sada sam se za*ebavao praveći sve od 0 želim da sebi olakšam, naime potreban mi je framework sa sledećim kriterijumom(ako se tako može nazvati :slight_smile: ):

-Jednostavan
-PHP5
-MVC
-Multiple DB
-Ajax
-DB Objects
-Templates
-Validation
-Caching

Ostalo može, a ne mora :smiley:

Po mogućnosti da opišete zašto ste baš taj framework odabrali.

Hvala! :slight_smile:

Ne mozes fulati s bilo kojim. Stvar je navike i znanja.

Symfony i Yii je preporuka, više ovaj drugi čisto zbog ukusa. :smiley:

[quote=“Gosaric”]Ne mozes fulati s bilo kojim. Stvar je navike i znanja.

Symfony i Yii je preporuka, više ovaj drugi čisto zbog ukusa. :D[/quote]

Gledao sam CakePHP i CodeIgniter nisu losi, ali zelim da cujem jos misljenja :slight_smile:

Brate maži po CodeIgniteru! Naučit ćeš što je pravi PHP s CI-om :wink:

Codeigniter+smarty idealna kombinacija :slight_smile:

Radio sam u Symfony, Zend i PRADO i mislim da sva tri imaju sve što tražiš.
No mislim da Symfony nije full OOP, ova dva druga jesu, znaći isključivo se radi sa objektima u MVC, dok kod symfony se u view koristi i proceduralni pristup (neznam kako je u 2.0 verziji). Naravno ako uzmeš preporučeni razvoj, ako ne ti možeš u view i u Zendu raditi proceduralno.

Jedino PRADO ima svoje AJAX komponente koje su uklopljene u framework.
Iako Zend radi nešto slično sa Dojo.

Jedino Zend ima svoj db objects model dok se druga služe sa treće library.

MVC je u sva tri izveden na isti naćin no sa drugom filozofijom controller/view request.
PRADO ima svoj template engine koje je ujedno i view. Zend koristi phtml. dok symfony .php file za view što je biti ništa drugo nego php skirpta koja sadrži html.
View može biti nadogradiv sa helper file u Zendu, te u Symfony i PRADO sa komponentama.

Pod mulitple DB pretpostavljam da misliš na rad sa više različih baza (mssql, mysql) to naravno radi svugdje pošto ne radiš direktno querije na bazu.

Symfony i Zend su dosta popularni dok PRADO nije. PRADO je ASP like i pitanje je dali će taj pristup dožvijeti i u PRADO 4 verziju. Tako da dugoročno gledano Symfony ili Zend.
Ako imaš predzanje iz OOP a nemaš iz PHP onda je odgovor PRADO.
Zend je sigurno ulaganje jer ga koriste i druge web tehnologije (Magento, OpenX), te i drugi frameworci koriste dio Zend.

No mislim da je prosjećnog hrvatskog freelance a i web studia Zend je komercijano neisplativ za koristiti ako se želi klijentu isporučiti imalo kvalitetan kod. Razvoj u njemu je prespor. Koristiti Zend library za rješavanje određenih problema da ali čitav razvoj nekog rješenja temeljiti na njemu to je prefeksibilno izveden framework da bi u njemu moglo nešto na brzinu isklepati.

PRADO ima jedinstveni koncept u PHP koji nije baš previše popularan, pa ćeš snjime teško do posla, a ova druga su overkill za nekakve manje projekte ali su zato traženiji na tržištu.
Ovisi o tome što želiš sa frameworkom raditi, ako želiš nešto za sebe i želiš da ti to možda omogući nekakavo zaposljenje danas sutra onda Zend ili Symfony.

Ako tražiš nešto za ulazak u svijet PHP frameworka onda nebi odabrao niti jedan od ova tri, jer PRADO je previše prespecifičan iako je temeljen na praksi koja idealna za inhouse razvoj kod manjih do srednjih poduzeća a idu nešto raditi od nule. A Zend i Symfony su enterpreise rješenja koja zahtjevju ali su i namjenjena razvoju u kojem se ima puno više vremena na planiranje a i sami razvoj.

Recimo u PRADO se može u vrlo kratkom vremenu sa gotovo nikakvom specifikacijom napraviti jako puno i dobiti kvalitetan kod koji čak i da nije prefektno napisan refaktoring je dječja igra zbog striktnog uređenog razvoja u PRADO okruženju.
Zato RAD u PRADO stoji za Rapid Application Development.:slight_smile:

Codeigniter je odlican samo imam jedan problem, da ne otvaram drugu temu evo pitacu ovdje, naime ne mogu da uradim form submit tj. kada napravim npr.

samo mi otvori praznu stranicu
http://localhost/code/index.php/login/validate
poludio sam :kalashnik :grrrr: mucim se vec 2 sata :grrrr:

Moraš pozvati neki view.
npr. $this->load->view(‘login_ok’, $podaci);

dakle login_ok je php stranica sa html tagovima u folderu application/view, a $podaci je array sa podacima koje ćeš proslijediti i zatim ih možeš ispisati u viewu.

prouči malo u manualu (koji je odličan) dio sa viewima i templateima, te prijenos podataka iz controllera u view. također, ovaj dio rada sa bazom bi bilo dobro da odrađuješ u modelu (mvc pattern)

@Mladjox
Ovo ti je controller:

A view je sa html-om pod nazivom login:

[quote=“HepeK”]@Mladjox
Ovo ti je controller:

A view je sa html-om pod nazivom login:

Hvala, ali opet se pojavio problem :smiley:

Unable to load the requested file: helpers/form_validation_helper.php

Pokusao sam da zamijenim tj. da stavim

$this->load->helper(array(‘form’, ‘url’));
$this->load->library(‘form_validation’);

ali onda opet error:

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Filename: controllers/login.php

Line Number: 25

Fatal error: Call to a member function set_rules() on a non-object ...

Ne znam vise sta da radim :S :ljuca:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja