PHP klase i objekti pitanje?

Ovako, ako imam u .php fajlu neku klasu koju onda include-am u index.php i stvaram objekte kako mi trebaju. Sto se dogada ako include-am klasu a ne koristim ju, jel to velik gubitak resursa?

Npr. ako ima klasu za spajanje u bazu i disconnect. I jos jednu klasu u kojoj imam definirane postavke za korisnike i gdje se provjerava njihova aktvnost, jesu li logirani…

Dali se puno gubi ako obje klase strpam u jedan .php fajl koji include-am u index.php, i jeli bolje raditi odvojeno svaku klasu u svom .php fajlu.

Trenutno ne radim nista jako kompleksno ali imam nekoliko klasa pa me samo zanima koliko resursa trosi klasa ako ju include-am a ne stvaram objekte.

Kazem ovo je sad malo i nemogu ni osjetiti ako to opterecuje, ali kad se rade veliki projekti treba li djelit klase ili sve stavite u jedan fajl?

Ako misliš na memoriju, ona se koristi tek kada instanciraš objekt. Sve ostalo te košta samo učitavanje datoteke. Ovisi koliko su klase velike. Ako su sitne, isplati ih se staviti sve u jednu datoteku jer će biti samo jedan request prema serveru, ako su velike, možeš ih staviti u odvojene datoteke. Nikako si nemoj dozvoliti da istu stvar imaš zapisanu na više od jednog mjesta !

Dakle, izračunaš (prema prosječnim vrijednostima), da li više traje obrada requesta (ping!) ili samo preuzimanje datoteke. Tek tada ćeš vidjeti što je isplativije.

Radi kako ti je preglednije i nemoj se time zamarati.

ne zamaraj se brzinom, s time sigurno nećeš imati problema, osim ako je baza extra loša…
php ti sigurno neće biti usko grlo, već sam rekao više puta, ljudi se bespotrebno zamaraju brzinom

[quote=“Limeni”]Ovako, ako imam u .php fajlu neku klasu koju onda include-am u index.php i stvaram objekte kako mi trebaju. Sto se dogada ako include-am klasu a ne koristim ju, jel to velik gubitak resursa?

Npr. ako ima klasu za spajanje u bazu i disconnect. I jos jednu klasu u kojoj imam definirane postavke za korisnike i gdje se provjerava njihova aktvnost, jesu li logirani…

Dali se puno gubi ako obje klase strpam u jedan .php fajl koji include-am u index.php, i jeli bolje raditi odvojeno svaku klasu u svom .php fajlu.

Trenutno ne radim nista jako kompleksno ali imam nekoliko klasa pa me samo zanima koliko resursa trosi klasa ako ju include-am a ne stvaram objekte.

Kazem ovo je sad malo i nemogu ni osjetiti ako to opterecuje, ali kad se rade veliki projekti treba li djelit klase ili sve stavite u jedan fajl?[/quote]

Sta se tice brzine, neces tu imat problema, osim ako imas jako posjecen sajt.
Medjutim, postoje odredjene prakse koje osim brzine donose jos neke benificije (lakse odrzavanje koda, bolja organiziranost …).
Zend-ov framework slijedi tu praksu tako da ti njihova dokumentacija moze biti dobar izvor informacija. A osim toga mozes na Google-u trazit: PEAR naming convention, PHP autoloading, PHP lazy loading.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja