Phpstorm i mysql lokalni - cijeli dan izgubih

…na podešavanje konekcije s lokalnim mysql serverom i nisam uspio. Na kraju odustah jer su monitori bili u opasnosti da ih ne opixim u zid.
I ne treba mi.
VS code i Notepad++ su zakon.
Jexo vas phpstorm…
Dabog vam hdd spalio.
muko-ubre

Ne treba ti konekcija na bazu u phpstormu.

Workbench i udri.

Ma htio sam iskoristiti što više i vidjeti kako funkcionira i izgleda rad s tim (iako mi generalno ne treba ali bi mi možda olakšalo rad).
Poigrat ću se sutra sa ostatkom da vidim što je to čarobno u njemu.

Polako. :smile:

Ne koristim DB u PHPStorm-u ali evo iz prve™.
Jesu li svi parametri dobri?
Npr, dignem upravo homestead da povežem njegovu bazu (testirajući ovo), ali je startovanje VBox-a preusmjerilo mysql na port 2200 jer je default-ni već bio zauzet.

Mysql server je u lokalnoj mreži na 192.168.100.10
Nije na posebnom portu (prazno sam stavio u polje porta, ali pokušao sam i sa 3306 i 80 i 8080)
Mysql server (i apache i php 7.0) su na xampu
Probao sam i sa MariaDB driverom - ne ide.
Pozelenio sam

Testiraj iz konzole komandom

mysql -h HOST -P PORT_NUMBER -u USERNAME -p

Ako može, nema razloga da ne može ovamo.
Ako ne može, nije do PHPStorm-a.

Edit: Za host probaj localhost i 127.0.0.1 i ovo dvoje sa prefiksom http://. Šta mi pada na pamet.

Edit 2: Koji OS je u pitanju?

Računalo gdje je mysql nije lokalno nego je u lokalnoj mreži (server) na IP (fiksni IP u mreži) 192.168.100.10
Pošaljem ti u inbox i web URL pa vidi jel se možeš spojiti sa svog PHPS - možda nešto nisam podesio kako spada.

A povezuješ se sa tom bazom (koja je na drugom kompjuteru) sa lokalnog kompjutera, drugim putem bez problema?

Da, bez problema. (+20 znakova)

Jesi li na bazi dozvolio spajanje sa udaljenog racunala?

Probaj izbaciti taj http:// a ostavi samo IP, nešto mi ne djeluje previše povjerljivo double double slash u URI scheme-i.

Je, dozvoljeno je.
Ako se spojim iz CMD-a sa svog računala (gdje je instaliran phpstorm) - sve ok.

Probao i sa i bez HTTP, i sa slash i bez slash - ne da u bilo kojoj kombinaciji.

ĐUBRE MUČKO!
Morao sam odabrat MariaDB i vama se potužit da bi gowno proradilo!

Nema na čemu. :smiley:
Hvalio sam se kako sam na popustu ljetos kupio kompletan JetBrains paket pa otad koristim DataGrip aplikaciju. Ako nekad upotrijebim PHPStorm za DB management, obično završim šta treba u terminalu. Vidim sad da ima nekih sličnosti izmedju to dvoje.

E da, sad to ima smisla :slight_smile:
Ne moram imat otvoren prozor u drugom monitoru sa phpmyadmin i zujat u tablice :slight_smile:

Da ne otvaram novu temu za phpstorm, za jedno pitanje:
Kako osposobiti “ctrl+v” (paste) u phpstormu? Sad mi veli (iz menia, jer jedino tako trenutno mogu “paste-ati”) da mogu preko keyboarda sa “META + s”. Koji qrac je “META”?! Kako podesiti?
Pomoć molim, izludi me klikanje…

Probaj

Hvala, editirah keymap (File->Settings->Keymap->Main menu->Edit), sad je ok. (run as Admin nije funkcioniralo)
Hvala!