Piratstvo

Nije ti pametno tako nešto pisati po netu kromaser.
Odavno sam odustao od nelicenciranog softwarea. Malo je toga za što nemam adekvatnu besplatnu zamjenu. A jbg, to onda kupiš, na žalost dva puta (komp i laptop), pa si miran.

Ove presude su blesave, prije svega treba ulazit u sve tvrtke i obrte, a tek nakon toga najavit rat kućnim korisnicima.

[quote=“ram”]Nije ti pametno tako nešto pisati po netu kromaser.
Odavno sam odustao od nelicenciranog softwarea. Malo je toga za što nemam adekvatnu besplatnu zamjenu. A jbg, to onda kupiš, na žalost dva puta (komp i laptop), pa si miran.

Ove presude su blesave, prije svega treba ulazit u sve tvrtke i obrte, a tek nakon toga najavit rat kućnim korisnicima.[/quote]Bravo Ram!! Pravi si! A u najgorem slučaju privremeno testirati krekiran SW pa ako je to ono šta ti treba - kupiš!
Ali SW je neopravdano skup. Za razvoj treba love, naravno, ali to se SW firmama refundira nakon prodaje određenog broja licenci. Daljnja prodaja je čista zarada. Trošak medija i pakiranja. A ako daju SW za dwnld onda ni to. SW je neopravdano preskup.

Razvoj SW-a je izrazito skup. Svatko tko se time bavi može ti to potvrditi.
“Čista zarada” o kojoj govoriš je potrebna da bi se taj SW poboljšavao odnosno radile nove verzije.

Nema takvih presuda. Nisam čuo niti za jedan slučaj da je bilo tko išao progoniti građane, a čuo sam bolesnih priča o inspekcijama u firmama (čovjek se žalio jer su ga optužili zbog isteknute trial-licence Paintshopa ili tako nečega, pod obrazloženjem da po našem zakonu tako nešto nije moguće i da nema veze EULA tog programa).

Ovdje se radi o kradljivcu koji je progonjen zbog krađe, a usput su mu nakalemili i to, jer su prilikom pretresa vidjeli - pošto se radi o kaznenom djelu morali su ga i za to optužiti, jer bi inače istražitelji sami kršili zakon.

[quote=“trnac”]Razvoj SW-a je izrazito skup. Svatko tko se time bavi može ti to potvrditi.
[/quote]
12 godina san živija od toga. I to bogovski. U vrime trule YU.

[quote=“trnac”]
“Čista zarada” o kojoj govoriš je potrebna da bi se taj SW poboljšavao odnosno radile nove verzije.[/quote]

Čista zarada je ipak čista zarada!!

Software košta koliko košta, imaju svako pravo odredit koju god cijenu žele. Preniska cijena im može smanjit zaradu, jednako kao i prevelika, ali mislim da je većina njih na razini gdje znaju izračunat koja cijena će im donijeti najveću zaradu, a to je ono što je bitno. Ako misle da će zaradit više snižavanjem cijene, to će vjerovatno i napravit. Inače nema potrebe da išta mijenjaju.

Naravno, govorim iz njihove perspektive, uzimajući u obzir prirodu tržišta. Krajnjem korisniku ostaje opcije da nađe pare kako zna i kupi legalnu licencu, što je ako koristi software profesionalno skoro uvijek i imperativ, da traži legalnu alternativu (free/open source ili jeftiniji software, od firme koja ima manje startne troškove ili cilja na manju zaradu), ili da riskira skidanjem piratskog softwarea… što kod nas i nije posebno rizično… osim u ovako pikantnijim slučajevima. :slight_smile:

Svakako.
Ja sam koristio navodnike jer smatram da ne razlikuješ čistu zaradu (dobit nakon oporezivanja) od prihoda od prodaje.

Živimo u kapitalizmu, vjeruješ li u sebe obrazloži bankama svoj projekt, digni kredit i napravi jeftiniji i kvalitetniji software. Kapitalizam je to, nemaš se što žaliti, sve je zakon ponude i potražnje.

Obicno se za takve stvari koristi venture kapital a ne dize kredit u banci.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja