Pisanje Disclaimera i Terms Of Use

Prije nego odem do pravnika zanima me, koliko košta pisanje Disclaimera, Terms Of Use i sličnih tekstova koji se stavljaju na aplikacije/stranice?

Imas agregate koji to sami napisu, a najlakse ti je pronaci slicnu aplikaciju kao tvoju skinut njihov TOS i disclaimer i samo pretvorit njihov brand u tvoj. Malo podesiti i to je to.

Tako to svi rade…

Ima smisla da, nisam znao smije li se to, ali vjerujem da kad se izmijeni da je ok :slight_smile:

Ne to se nesmije a to sto se na balkanu kod nas radi ne znaci da se smije

Bilo je dosta prepucavanja na ovom forumu i optuzivanja na temu plagijati. Neku su se optuzivali da su dosta njih c/p tos i takve stvari pa su se razbacivali i tuzbama okolo.

Moj ti je savijet da to ne radis odnosno da ne radis c/p ipak je to netko napisao jel. Ako to i budeš išao raditi kontaktiraj prvo tu tvrtku i pitaj ih za cijeli ili neki manji dio teksta da se okoristis odnosno da dobijes dopustenje (pismeno pomogucnosti)

Svasta nesto neki pricaju, to ti je kao da netko kaze moje su jabuke i sad nitko nesmije ejsti jabuke.

http://www.bennadel.com/coldfusion/privacy-policy-generator.htm
Evo ovdje ce ti napraviti TOS, nadjes par takvih izbacis nepotrebno, dodas potrebno, i onda ako ti dodju ovakvi nadobudni kazes im da si svoj TOS napravio na generatoru. Ako su i dalje glupi onda odi napravi na drugom generatoru i tako.

Samo ovdje na balkanu se piratsvo, kradja intelektualnog vlasnistva, torenti, crackirani programi su dozvoljeni, a ovo sto je stvarno dozvoljeno to je bauk. Ovog ima samo na balkanu.


Evo jos jedan, malo zguglaj iams ih ko drva. Naravno ako je tvoja firma multikorporacijske vrste koja bere miljone moj ti je savjet da platis odvjetnika pa nek to napise, a i on ce ici na generatore pa to malo preurediti…

No kako mislim da nisi multikorporacijska firma, onda ti ovi free generatori su i vise nego trebas.

1 Like

Budući da su to ToS i Privac Police i zbog korištenja sličnih izraza službenih i pravnih, većina tih ToS-a je slična, to su kao ugovori o trgovačkom društvu ili pri stvaranju firme ili neki slični ugovori koji se koriste općenito. Nije da kopiram tuđe djelo koje je zaštičeno

Tako je. I sam sam protiv piratstva, ali u slučaju koji spominješ nema mjesta kršenju nečijeg originalnog izražaja, sve se svodi na uhodanu shemu pravnog sastava…

Jednostavno i lako uslove korišćenja, politiku privatnosti i sve dodatno usklađuješ sa zakonima zemlje u kojoj posluješ. Definicija i pojam ugovora na primer u Americi su drugačiji propisi i usklađenost zakona, u odnosu na Evropu, zato postoje međunarodni ugovori, ali univerzalni ugovor koji je primenljiv u svakoj zemlji i univerzalni pravni sistem ne postoji. Zato kao što i sam znaš svaka zemlja ima svoje zakone i definicije zakone, dopune, propise, priloge na koje se poziva.

Ako si otvorio firmu u Americi ti poštuješ njihove zakone i propise, ako otvoriš u Austriji primenjuješ njihove zakone i na osnovu zakona jedne zemlje pišeš ugovore, polise privatnosti i sve što prati jedan sajt.

Ono što je Cane verovatno mislio, a očigledno se pogrešno izrazio i nije shvatio oko čega su se ljudi prepucavali jeste da su ljudi kopirali TOS i slično iz gotovih aplikacija sa tim da su ugovori pisani po modelu aplikacije znači tipski ugovori, a oni primenili na svojoj aplikaciji, pa pola funkcija ili definicija te aplikacije uopšte nisu sadržane, pa tako i politika privatnosti.

I ono što bi rekao za kraj Cane ne možeš ti ili bilo ko drugi nekome da zabraniš makar i u kopiranom tekstu sa nekog sajta da upotrebljava reč “pravnik”, “advokat” ili da da koristi rečenicu “U slučaju bilo kakvog spora nadležan je sud u mestu potpisnika ugovora o korišćenju usluge”, i ova rečenica se nalazi na zilion drugih ugovora, ovo je po tebi kršenje autorsko dela, i zbog toga možeš po tvome na sud? Malo čudna situacija?

I ono što me interesuje ako može Cane da objasni po kom osnovu možeš dokazati da je ugovor, politika privatnosti baš tvoje autorsko delo, znači onaj koji ode da sklopi “Ugovor o kupoprodaji nepokretnosti” je prekršio zakon zato što je to nečije autorsko delo. Pitanje: A čije? Koga ćeš tužiti osim ako nije javno i osim ako nije pisano po tvojim upustvima i sadrži ime brenda, ime poslovnice, ime kancelarije, jedinstveni broj registracije ili bilo šta drugo što te povezuje sa ugovorom o nekretninama.

1 Like

Na kraju krajweva nitko neće tužiti niti gledati neki mali startup ili projekt sve dok to ne eskalira, a ako se to dogodi onda se ima novaca za ToS i Privacy Police