Pitanja oko Amazon affiliate sajta

Disavow linkova ti poslije nece pomoc. Jeronimo ti je dobro napisao. Sjebat ces sajt.

ovako napisao sam clanak prema @anja1 preporuci kw made in usa i na bingu sam nakon dana usao na prvu stranicu, yahoo na drugoj, google jos nije indeksirao ali vjerujem da ce uskoro

bio sam poceo previse opsirno, tako da mi je sada jasnije :slight_smile: (zbunile su me vise te nise :smiley: )


imam pitanje u vezi google analyticsa, posto sam primjetio kada ste vi posjecivali sajt da nije zabiljezio ni jednu posjetu… takodjer google search konzola pokazuje da je bilo par klikova iz kanade a analitcs ne pokazuje nista…

malo sam istrazio i to je zbog kolacica, za njih sam instalirao plugin GDPR Cookie Consent a kod za GA sam kopirao u dio Non-necessary Cookie head tag - koji se ne prikazuje dok posjetioc ne prihvati sve kolacice… tek nakon toga se broje posjete i aktivnosti

znam kako da to prebacim, no pitam zbog pravnih zavrzlama, da li je to ok da se broje posjete a posjetioc to nije prihvatio… inace dok sam slozio to sa kolacima i politiku, izludio sam, a opet nisam siguran da li sam dobro uradio…

A zasto gubis vreme na nepotrebne stvari? GDPR ja mislim vecina nas ne stavlja, ja nemam ni cookies obavestenje na sajtovima.

a sta znam… mislim tako mora pa eto… do ovog sajta sam samo raido gdpr, sada sam vidio i ccpa pa sam se jos i sa time zajebavao… a kasnije vidio jos milion tih skracenica e onda sam odustao, zavrsio sa ove dvije…

Pozz.

  1. Da li koristite newsletter ili nesto poput toga?
    2.Da li ste dodali sitemaps u wmt na add a sitemaps pa kad ide /category, page, posts itd? Jer ovaj u ovom kursu nije to stavio iako mi se cini da treba.
    3.Koje plugine i koliko ih koristite da vam koriste za sajt.
    4.Odakle uzimate slike i da li su unique?
    5.Da li optimizujete svaku sliku da li dodajete keyword u altag i description ili ima odredjeni broj da ne bi pretjerao?
  2. Da li koristite bing wmt?
    7.Koliko puta glavni keyword stavite u article?
    8.Da li koristite table of content samo za vece article ili mogu i za manje od 1000 rijeci?

I usput sve ja to nadjem na googleu ali svako prica svoje. Pa ovako barem znam da cu dobiti iskrene odgovore

To ti je sve individualno. Newsletter ne koristim(u biti ne znam sta je to),uvijek prijavljujem samo sitemap.xml,optimiziram slike i stavljam alt tagove,plugini su opet individualni, table of contents negdje koristim negdje ne.

1 Like

Uredu, hvala ti puno a da li su ti slike unique ili ih skidas sa googlea itd? i koliko puta koristis glavni keyword u tekstu ili je i to kako kad?

@Kornic kod slika imaš više mogućnosti, ako ti je article uopšten možeš se poslužiti stock fotografijama sa free servisa kao što su Unsplash, Pixabay ili neki treći. Pored toga možeš kupovati slike sa Shutter-a (pretežno se uzima godišnja članarina i jako je teško da se otkaže pa pazi na to ako se odlučiš za ovu opciju).

Slike proizvoda je gotovo nemoguće naći na stock-u. U tom slučaju možeš povlačiti slike sa Amazona preko API (sa pluginom nije problem), ili da koristiš Site Stripe za generisanje slike proizvoda sa ugrađenim affiliate linkom (ovo je dobra i jednostavna opcija za tabele, ako ih ručno praviš).


Kad smo kod slika, imao sam problem sa lazy load. Lazy load je odlična stvar za popraviti brzinu učitavanja sajta, međutim Google je deindeksirao sve slike sa sajta nakon aktivacije lazy load-a, i od tada nisam probavao ništa drugo za lazy load.

Prije mjesec dana sam kupio WP Rocket (oko 44$ sa nekim kuponom) i oko 10GB na Imagify (9$). Sa WP Rocket sam uspio optimizovati sajt na način da article koji ima 20 Full HD slika napravi ovakav rezultat:

Na Pagespeed Insights se isto zeleni, i sve ocjene su preko 90.

WP Rocket nudi lazy load za slike i za iframe (YouTube video).
Lazy Load za slike radi fantastično, jer su slike ovaj put indeksirane, a sajt se učitava brže (bukvalno leti). Međutim, lazy load za video kod mene ne radi kako treba, tj. radi odlično što se tiče funkcionalnosti i brzine sajta, ali Google iz nekog razloga nije htio da indeksira te YouTube snimke koji su bili prebačeni na lazy load, pa sam za 7 dana spao na 0 posjeta preko tih embedovanih videa.

Što se tiče Imagify, pored kompresije slika nudi opciju da slike prebaci u WebP format, koji navodno uradi 25% veću kompresiju.

3 Likeova

Uredu, hvala ti na objasnjenju. Ja sam jednu sliku ubacio sa amazona samo je skinuo i ubacio u clanak, nisam nista tako kao sto si pisao, znaci ovo se ne smije ovako kako sam ja uradio iako bi isao njihov link? S tim da sam jos na pocetku tek sam prvi article stavio i jos se nisam ni registrovao na amazon aff pa cu to primjeniti u buducnosti. Hvala puno :slight_smile:
Da li je wp rocket jos zapravo meni potreban jos sam na pocetku pa mozda je bolje uloziti u nesto drugo novac pa uzeti wp rocket za par mjeseci? Vidio sam da ga dosta ljudi koristi i da su zadovoljni s njim

To nikako nije za preporuku jer svaka slika sadrži meta podatke, pa tako se može saznati porjeklo slike.
Ako želiš da radiš na taj način možeš uslikati screenshot pa onda taj screenshot da uploaduješ na svoj server. Ni to nije dobro rješenje, nije dozvoljeno i ne bih ti preporučio iako dosta ljudi radi tako.

Ne moraš se zamarati sa WP Rocket još uvijek, prvo gradi sadržajem pa kada krene neka ozbiljnija posjeta optimizuj ga. Možda je bolje u početku uložiti u neki plugin koji će povlačiti slike sa Amazon-a preko API, o tome se pisalo u zadnje vrijeme pa pogledaj.

U svakom slućaju izguglaj kako podesiti gzip kompresiju, kako kompresovati slike (https://tinypng.com ovaj koristim na nekim drugim sajtovima, free je do neke granice, za početak će biti dovoljno) i kako uraditi keširanje. Što se tiče optimizacije sajta, to je za početak dosta.

Uredu, hvala ti puno potruditi cu se to sve naci i uraditi kako treba. Jos sam na pocetku pa mi sve nepoznato :rofl:

Zašto za neke proizvode ne mogu kreirati affiliate link nego mi baca neku poruku? :slight_smile:

Amazon aff

postoji određeni broj proizvoda koji nisu u affiliate ponudi, čini mi se da se za amazonove proizvode ne može napraviti aff link kao ni dobit provizija. ali nisu samo amazonovi proizvodi ima još nekih. ja kad ne mogu kreirat aff link za neke proizvode napravim aff link sa pretragom imena toga imena u amazonu npr za amazon basic baterije se ne može napravit aff link pa ja linkujem ovu stranu https://www.amazon.com/s?k=AmazonBasics+AAA+Battery&ref=nb_sb_noss_2 čisto da uvalim kukiz ako se još nešta (ili nešta drugo) kupi pored tog proizvoda od koga nema aff provizije.

Aha zanimljivo. Makar koliko se sjećam prije sam često linkala prema proizvodima od tog brenda. Valjda su u međuvremenu prestali sudjelovat u Amazon affiliateu.

Vidi (ako postoje) varijacije tog proizvoda. Meni linka nekad (primjer) na crvenu majicu a ne na zutu, istu tu.

Ps. Van USA imas tzv. qualifying purchase, znaci ako linkas na search, ne dobijas isto visoku proviziju kao kad linkas na produkt

1 Like

Ne mora da znaci da ostali proizvodi tog brenda se ne mogu linkovat. Ja se sjecam da od nekog brenda kofi mejkera se za samo jedan proizvod (model) nije mogao linkovat, svi ostali jesu. I nedavno mi se to desilo. Sto je to tako ne znam.

Da mozes ovo pogledati, a mozes i ako ima vise prodavaca tog proizvoda izabrati drugog prodavca i mozda moze se napravit link.

Da. Al ja vala ne pazim na to jer i nije bas cesto da se ovo desava, a i nije da van usa mi je neki veliki postotak posjete inace.

1 Like

odlično

1 Like

Dobar minus. Ja sam počela svake prijestupne gledat Amazon Affiliate jer me izdeprimira svaki put xD

Tek sada vidim - nakon što se @Monika.B javila. Imam ja jedan povrat, ali se meni na dijagramu vidi kao bounties ?

Jedno padobransko…

Jel svi radite na engleskom za AMz aff, il ima ovdje neko ko radi i na njemackom?