Pitanje u vezi logo-a za webstranicu

Ne znam za druge, ali web svaki, ili koja kod vrta publikacije se radi, krećem uvijek od logotipa.
Ako ga imaju. Dakle koje su im primarne boje, koja je priča.

Ako ga nemaju, opet , u 99% situacija prvo radimo logotip, ali onda barem uzmemo neku priču od klijenta.

Dakle u startu je uvijek logotip kod nas.

Sada ćemo još ući u raspravu ‘šta je bilo prije - kokoš ili jaje’, kompanija ili logotip. Pa naravno ljudi da se radi logo. Nikad nitko nigdje nije (četverostruka negacija da bude jasno :smile:) rekao da netko/nešto ne treba uopće imati logo.

@gogo7 potpisujem sve rečeno…nijansa simo, nijansa tamo ne može igrati presudnu ulogu.
Jedino mi se ne svidja tvoja varijanta zarotiranog loga…

No autor loga je nešto napisao, što mi nije baš nijansa:

Ta mogućnost upotrebljivosti bi meni igrala presudnu ulogu…pogotovo što su vizualno svi oni podjednako ugodni oku…jer tu ih upravo nijanse razlikuju i naravno ukusi promatrača…a o ukusima se ne raspravlja.

Da, sjetio sam se i ja odmah dokumentarca, ali ono… Nekim drugim pristupom ići i uraditi nešto novo. Jer, da smo išli dalje temom o kojoj se i vodi rasprava dokumentarac je sasvim dobar primjer da ti se argumentirano suprotstavimo tezi koju zastupaš. Dakle sasvim je moguće snimiti film bez glumaca, pa onda valjda i uraditi marketing bez loga.

Sjećam se davno nekada, prije nego će se pojaviti cigarete Code. Kružile su razne reklame, pomalo zbunjujuće ali jako domišljate i povezane sa onim što je uslijedilo. Tek kasnije se pojavio brend u prodaji koji je objasnio poruke (reklame) koje su kružile mjesecima prije.

To me ne bi diralo da kaže netko izvan branše…
ali čovjek koji se bavi tim poslom i koji spominje visoke standarde ?
Povlačim se…

Nemoj izvlačiti jednu izjavu iz konteksta. Lijepo sam objasnio zašto je “nebitan” i u kojem smislu.

Da ne ostane na tome evo još primjera. Starbucks. Lijep logo, super izgleda na čaši od kave, a ni za privjesak nije loš.

Samo što u principu nema nikakve veze sa kavom, simbol sirene je posuđen sa crkve u Francuskoj, a predstavlja opsesiju, ovisnost i smrt. (Da im je bar to netko rekao kad su odabrali ovaj logo, ha?) Ali ipak danas je Starbucks najpoznatiji svjetski lanac caffea.

No, to je bilo “onda”. Logotipi mnogih danas uspješnih brendova koji su nastali prije 30, 40 pa 50 i više godina nemaju nikakvog smisla. Dok se danas izrazita pažnja pridaje samom izgledu. Ali neka mi netko nađe neki novi, svježi primjerak uspješnog dizajna logotipa? Neki koji je nastao u zadnjih recimo 5 godina i da se nameće u dizajn industriji kao standard. Biti će teško, da ne kažem nemoguće, iako se trenutno dizajniraju najbolji logotipi ikad!

Evo jedan primjer vrlo uspješne kompanije i usluge koja je u zadnje vrijeme jako uspješna na tržištu, mnogi su čuli za nju - Slack. Inače Slack je alat za poslovnu komunikaciju među timovima. Ima i prepoznatljiv logotip, evo ga ovdje:

A čekaj, koji je sad pravi? Dajem $100 ako netko uspije pronaći pravi logotip Slack-a na ovoj slici bez pomoći Google-a. Ja stvarno ne znam koji je, a koristim Slack svakodnevno. I šta ovo # predstavlja uopće? Stvarno, kakav je ovo logotip i kakve veze ima sa čim? Sad mi se nameće pitanje, bi li Slack jednako uspio da je bilo koji od ovih gore logotipa koristio? Ili od ovih?

Sigurno bi! Zato ti kažem @Horz, ne čini li to sam logotip nekako… nebitnim?! :smirk:

1 Like

Ima tu još X primjera.

Npr. Google, kojim bojama je koje slovo obojeno? Gledaš u taj logo svaki dan i pretpostavljam da bi s dobrim razmišljanjem morao odgovoriti. Ali opet da netko iskopira logo i samo zamjeni boje vrlo vjerojatno bi prepoznao kopirani logo, jer to se sve nalazi u podsvijesti, a aktivira se onaj trenutak kad ugledaš logo ili ime robne marke.

Ponavljaš jedno te isto u smislu:
“Firma će jednako uspjeti imala za logotip kvadrat ili krug.”

Za mene je to površinsko razmišljanje.

Firma bi isto tako uspjela ili neuspjela da nema niti kruga niti kvadrata,
da je kao Google, kreirala tipografski logo bez ikakvih simbola, ilustracija…

Iako Google logo ima svoje značenje, mogli su odabrati drugi font i druge boje - ali nešto su morali kreirati jer bez toga ne može. Da stoji samo ime tvrtke u običnoj helvetici u crnoj boji i da se doslijedno ponavlja opet bi to bio logo, zaštičen ili nezaštičen.

Logo koji se nameće dizajn industriji kao standard?

Pobrkao si lončiće.
Večina logotipa je standardizirana. Svaki je standard sam za sebe, što se opisuje knjigom grafičkih standarda. Ne govorim o logotipovima koji se naručuju preko foruma za 500kn, već o projektima gdje se standardizacija (knjiga grafičkih standarda) naplaćuje 20.000 - 200.000 kn. U takvim procesima, dizajneri (vjerovao ili ne) rade u kooperaciji sa psiholozima i sociolozima.

Brendovi koji su nastali prije 30, 40 pa 50 i više godina nemaju nikakvog smisla.

Šta brandovi Coca Cola, Ford, Mercedes… nemaju smisla?
Opet brkaš lončiće, ne razumiješ (ili ne želiš razumijeti) brending, poistovjećuješ ga sa logotipom.
Logo jest esencijalni, integralni dio brenda. Ali brend je puno širi pojam, sam za sebe.

Danas nema uspješnih logotipa, odnosno sve se svodi samo na estetiku.

Tebi se možda svodi samo na estetiku, zato jer nemaš dublji uvid.
Ne pričamo o boksaču u ringu, koji osvaja medalje i koji može biti uspješan ili neuspješan.
Ali kad već brkaš lončiće, eto; dva logotipa iz mojeg osobnog portfolia su izrazito uspješni.
Po čemu ti mjeriš “uspješnost” logotipa?
Koja su tvoja mjerila vrijednosti, izuzev same estetike?
Samo značenje logotipa može ali i ne mora biti mjerilo njegove vrijednsti.
Na kraju, logo uopče ne mora imati značenje. Ali uvijek ima funkciju ili efekt,
čak i u formi najobičnije rich black helevetice na papiru.

Po meni, dizajner koji se bavi izradom znakovlja, amblema, grbova, logotipa mora biti poznavatelj simbolike.
Takvi su u manjini, jer danas svatko može instalirati ilustrator i izrađivati logotipove.
Zbog toga imaš najezdu “estetičara” i onoga što ti smatraš “neuspješnim” logotipovima.
Zbog toga ti se čini da se danas sve svodi samo na estetiku. Ali to nije točno.
Zapravo je apsurd i totalno nepoznavanje struke tvrditi da “danas nema uspješnih logotipova”
(što god to značilo). Još veći apsurd je postavljati pitanje “uspješnosti” logotipa.

Starbucks logo ima puno dublje značenje od onog kojeg navodiš. Izvorni simbol je možda posuđen sa crkve
ali to nije njegovo izvorno podrijeklo. To je puno stariji simbol i kreatori tog logotipa su znali
jako dobro sa čime rade i koje mu je puno značenje.

Taj simbol ima egzoterno ali i ezoterno značenje. Izvorno potječe iz grčke
paganske mitologije a kasnije su ga usvojili okultisti 19.st. Ne predstavlja isključivo opsesiju, ovisnost
i smrt, već je za taj simbol vezano i kako sam već rekao; ezoterno značenje. Značenje podjednako nosi
pozitivne i negativne aspekte. U nekim tumačenjima se veže za rajski vrt i zabranjeno voće.
Ogrinalni simbol je promijenjen, skrivene su grudi, dodan je pentagram na krunu…

Lovorika, kruna, vijenac, pentagram…
Ljudi su ispisali stranice i knjige o tim simbolima a ti ih svodiš
na par izguglanih pojmova.

Ne znam šta bih rekao.
Osim da imaš skućeno, depresivno, da ne kažem omalovažavajuće
mišljenje o vlastitoj profesiji.

Pa to ti on jedino i želi reći…da uspjeh firme ovisi o sto različitih čimbenika, a logo je samo jedan od tih čimbenika…i sam po sebi je puno manje bitan od mnogih drugih faktora.

No, naravno da se neće staviti u logo sad neka idiotska glupost…i naravno da kvalitetniji logo više pridonosi…ali nijansa simo-nijansa tamo u izgledu loga, sigurno neće biti presudna. To je sve što on želi reći, ako sam ga dobro shvatio, i ne kužim stvarno što tu ne štima.Jednostavnu stvar želi reći…a ti si ga malkoc zakomplicirao :smiley:

1 Like

Gle ja mislim da logo treba bit sto jednostavniji jer vidim da vrpa websiteova ima jednostavni logo i sto su poznati, npr mi radimo nesto slicno xfire ako je neko cuo za njih, gameri sigurno jesu :smiley:

Al kao prvo mislim da marketing ima veze na pocetku samo jer kad se kasnije procuje i ako se ljudima svidi niko ni ne gleda vise tolko na logo ni na website, ali opet ne mozes napravit site da lici na one iz 90-ih godina :smiley:

Uglavnom web se radi u bootstrap 3 i radi se metro style.

I pogledaj njihov logo https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/c/c9/Xfire_logo.svg/525px-Xfire_logo.svg.png

U mom slucaju mislim da logo bi najbolje leglo ovo PLAYNET bez .pro jer mi ovo .pro izgleda ko saka u oko nema veze s vezom jedino sto ce domena bit .pro, a ono sto svi misle da je joystick je zapravo PN. Ja nisam radio logo nego kolega koji se studira dizajn.