Pitanje u vezi naziva pravne osobe

@Horz također bi ti preporučio da budeš oprezan ako nemaš mjesečno posla da pokriješ troškove i svoj neki minimalni rad.

Hvala.

Trenutno baš nemam posla jer sam se zapustio. Imao sam neke “životne brodolome” koji su mi malo sj koncepciju.

2014 sam bio prinuđen napustiti sve i otići na mjeto/situaciju gdje nije moguće raditi. Prije toga sam imao stalan posao, koji sam radio od kuće + šta sam hvato sitnije stvari sa strane. Zbog odlaska na to mjesto sam morao dati otkaz, izgubio sam tempo, kontakte, volju itd. Ovo mi treba sad, jer sam na prekretnici. U smislu da li ću se više baviti tim poslom ili ne.

Otvaranje firme sada gledam kao povratak na “velika vrata”. A gle, u krajnjoj nuždi uzeti ću laptop u ruke, obući sako i od vrata do vrata. Za plaću i troškove trebam mjesečno napraviti tri stranice, naštancati koji logotip ili plakat…

Tehnički, mjesečno mogu odraditi tri ovakva projekta. Poanta je u tome šta znam da ih mogu dogovoriti i više na mjesečnoj bazi. A u tome slučaju dam nekome da odradi ono šta je ne mogu ili ne stignem
zbog rokova. Template stranica, po predlošku mogu napraviti puno više. A i klijenti u HR su zbog ograničenog budžeta skloniji predlošcima.

Kao tvrtka mogu uhvatiti projekte koje recimo sam ne mogu napraviti. Npr. neke kompleksnije programerske stvari koje ne znam sam napraviti mogu prepustiti nekom sa ovog foruma. Znam koliko to košta kod određenog freelancera a ja dogovorim projekt po takvoj cijeni da i ja imam neku zaradu. Recimo ja složim dizajn + front end a back end dam nekom od članova ovog foruma.

Mogu recimo imati dogovor sa nekom tiskarom, koja mi daje rabat kao stalnom klijentu. Pa tako uštipnem nešto na rabatu, nešto na održavanju nešto na hostingu. Tri konkretna projekta + manji zahvati i sa tim se mogu pokriti za plaću i davanja. Ne ulazim u sustav PDV-a ili se dogovori paušalno.

Tih 20k kn je samo pokriće 6mj za minimalnu plaću i doprinose.
Tako gledam na to jer je to tako i zamišljeno.

suludo mi je to da sudac mora odobrit ime firme al ajd… kaj suci nemaju pametnija posla…inace drzim fige za firmu…

Mnoge firme u HR su kihnule ne zato što nisu imale posla (posla ima dovoljno), nego zato što je NAPLATA kriminalno slaba.

Slobodna domena je ako prođe ime najčešće slobodna :smile:
Na dns.hr se provjeri.

Ako ima koja slična može se upisati custom doemna, najčešće odobre, ako je ime recimo predugačko, onda kratice, ili ako se sastoji od više od 3 riječi.

Recimo jedan klijent Inženjering Europa 92 imali su takvu i domenu skroz nezrapno, zatražena je izmjena (ukidanje pa ponovno postavljanje) na ie92.hr

Tako da i tu ima prostora za “maipuliranje” domenom.

[quote=“trnac, post:25, topic:29138, full:true”]
Mnoge firme u HR su kihnule ne zato što nisu imale posla (posla ima dovoljno), nego zato što je NAPLATA kriminalno slaba.
[/quote]Stara boljka, najlakše je aku u startu imaš zalihu, buffer, ali kako večin ih nema, ne računaju na to kašnjenje, tako da upadaju u probleme, zapravo radi drugih.
Zato treba složiti neki dobar sistem naplate, ako treba i penale, dobro se osigurati, ali i to funckionira ovisno o klijentu.
AKo neće platiti kada bi trebao, ne mora, tako da se i dalje problem uvijek pojavljuje.
Žalosno, država se uvijek naplati čim kasniš, a sredstva koja ti trebaju da bi njima platio je tipa “snađi se druže”.

U startu definitivno na minimalac dok se stvar ne razmaše. Ali po meni kako ne očekujem od mirovine ništa, početi uplaćivati možda za treći stup.
A isplata kroz razne druge mogućnosti. (ima ih :smile: )

Koma mi je kad hoćeš si dati 5-6 plaću državi daš skoro 3 tisuće… iskreno ljudi za što?
A da o zdravstvenom ne spominjem, da kucnem u drvo nisam bio kod doktora valjda preko 5 godina… No svaki mjesec 400-600 kuna za zdravstveno…

Da, npr. virmani ne dolaze u obzir jer je to igra mačke i miša.
Ne znam kako je to kao pravna osoba ali ja sam preko ugovora o autorskom djelu (i na crno) uvijek uzimao avans.
10-50% zavisno o cijeni. Ako je u pitanju dizajn i kodiranje po mjeri, onda bih u ugovor ubacio stvaku da se prava na autorsko djelo prenose na naručitelja tek nakon isplate honorara. Sa ugovorima nikad nisam imao problem naplate ali za sitnije stvari 500-1000kn crno jesam.

Sad ne znam, da li postoje kakvi ugovori kada si firma?

Jer to bi moglo biti napeto. Neka dobiješ neki srednji projekt od 5-6 kn. Utrošiš vremena i onda…zrak.

nije problem avans, problem je ostatak kad se posao zavrsi…

vecina klijenata ce pristati na pola sad a pola na kraju… e kad dođe tih pola na kraju na red bude:

  • direktor je na putu

  • direktor je na sastanku

  • rekla sam direktoru,nema problema

  • ako je direktor rekao da nema problema,onda ce biti

  • sad prvo moramo platiti plaću

  • direktor je htio platiti danas, ali nije ponio token

  • evo platimo vam pola danas, a pola iduci mjesec

  • … ne javljanje na telefon …

  • direktor je u turskoj
    .
    .
    .
    .

  • ej, platimo vam mi sve, ali trebalo bi jos napravit…

  • mi smo mislili da je to u cijeni. …

  • nije vam to baš profesionalno, imat će te još posla od nas, a vi sad tu izmišljate za tih par tisuća

–blokada porezne zbog ne isplate plaće —

  • rekla sam direktoru da ste zvali… znam da je tesko, ali evo i nama prijeti blokada
    … nabavljen broj mobitela direktora …

…naravno da se ne javlja …

saljes sms sa molbom da plati jer te porezna blokirala

nema odgovora

zoves onu tetu u racunovodstvo i prijetiš ovrhom

  • joj pa nemojte za tako mali iznos, pa platićemo
  • šta ste vi sad ljuti…

dva dana poslije šalješ direktoru mail i napises u mailu da ako dug ne podmiri u roku 7 dana da ides kod javnog biljeznika pokrenuti ovrhu

slijedeći dan su novci na racunu bez ikakve poruke, maila, poziva

račun odblokiran, plaćeni doprinosi i sta ostane platis netto i troskove…

za mjesec dana javlja se opet taj klijent sa upitom za novu ponudu, ti nemas posla, obaveze svaki mjesec ponovo stizu… pojedes ■■■■■ i krenes ispocetka :slight_smile:

1 Like

Na žalost, ovo je istina.

Jedino što bih preporučio da kad se jednom opečeš s klijentom da više ne radiš s njim. Natezanje oko plaćanja toliko iscrpi, potroši toliko energije da nije vrijedno novaca. Bolje je to vrijeme i energiju uložiti u traženje novih klijenata.

ili kao u mom slučaju kad selik ponovojavi, ti tražiš avans od 100% a on se uvrijedi i nece vise raditi s tobom

Sve to što piše @marioart je istina koju sam i sam prolazio. No pored toga ako imaš veze onda je med i mlijeko sve ide kao po loju i sve je za pet.
Cvjetaju ruže, jede se kavijar i pije se dzin.
no kad se opečeš o nekog klijenta najbolje je što kaže @trnac naći drugog ili bar naredni posao 100% avans.
Klijenti se znaju praviti takve budale kad je u pitanju plaćanje.
ima i iskusnih predatora koji kao su ti odjednom postali kao veliki prijatelji i partneri pa te kroz razne forme mini poslića koje jednostavno neznaš kako naplatiti dovedu do crnčenja ako nisi oprezan ili ako si u krizi s poslom pa se hvataš za bilo kakvu slamku.

1 Like

Nisan sve detaljno procita, ali ne kuzin zasto ne bi umisto jdoo jednostavno otvoria obrt? Do 149000 kn godisnje si u pausalu, placas doprinose 40% od prosjecne hrvatske place (misecno imas cca 1500 kn ili manje cak + nekih 500 kn pausala kvartalno + nekih <100 kn kvartalno komori). Novac uredno podizes s bankomata kad i koliko te volja, nema nekih poreza na bonuse ili ne znan sta. Da, budimo realni, ne moras se puno namucit da ne probijes tih 149000, sigurno ces neke poslove moc odradit na crnjaka :slight_smile:
Minus obrta je jedino ako se zajebes pa upadnes u dugove to sta osobno odgovaras imovinom, inace je po svemu ostalom bolji - a nadamo se da ces bit u plusu, i to velikom :slight_smile:
Ne znan isto koje zvanje imas i koliko djelatnosti mozes shodno tome upisat, ali ja san zavrsia MIOC i iman upisane gradevinske radove i programiranje haha (imas dosta slobodnih djelatnosti, raspitaj se kod knjigovode)
Sta se tice poticaja, taj drzavni mi se nikako ne svida i nakon dugo mozganja, nisan ga tia ni zatrazit jer mi se cini riskantan. Naravno, ne znan koliko novca imas u pozadini za obaveze kad te stisnu. Meni se ispostavilo da je SD zupanija imala natjecaj za obrte mlade od 2 godine u kojem su obaveze puno manje i tu san se prijavia pa bumo vidli
Sritno!!
Edit: ovo za naziv mi nije jasno, ja san samo usa u opcinu, da joj naziv i opis i registrira i cao, gotovo za 5 minuta. I to je bila nadrkana :smiley:

Pa odlicno, ne radis s takvima. Znas odmah da ni ne namjeravaju platit; nek se “konkurencija” muci s takvima. Cim vidis da te izbjegava, odmah ovrha.
Bas zato sto imas takav stav ce te ljudi i vozat i ne javljat se na pozive. Ako lik nema para, neka digne kredit na firmu, pa nek banci duguje, a ne tebi.

lako je to reći u teoriji… u praksi se pokaže da moraš platiti plaću i glupardije pa ili iz svog džepa posuđuješ firmi, ili blokada ili se ponadaš da će ovaj put biti drugačije

Na žalost, takvi likovi upravo iskorištavaju to što si bio u takvoj poziciji. U stvari su ti plaćali onoliko koliko je bilo potrebno da ne prekineš suradnju s njima. I obično si im radio ispod cijene jer si bio sretan da uopće nešto plate.
Znam, lako je biti general nakon bitke…