Pitanje vezano za preuzimanje vijesti s drugih portala

Da li je moguce preuzeti vest recimo sa blic.rs, b92.net, benchmark.rs …itd i u potpisu staviti link sa kog sajta je preuzeta ta vest ?

moolio bih za konkretne i precizne odgovore.

hvala unapred

Pročitaj uvjete korištenja sa spomenutih portala

Isplati li se tim portalima prijaviti autorsko djelo na svaki tekst, sliku, video koji objave? 50% (minimum) sadržaja koji objave je preuzet sa drugih stranica.

70.000 članaka * cijena prijave autorskog djela = bankrot!

Autorsko djelo mora biti negdje registrovano, inače priče za malu djecu.

Mislim da b92 veoma pazi na pitanja autorskih prava kao jedna od najozbiljnijih kuća u regionu (ne ulazim u uređivačku politiku) , blic mi deluje…onako…sve i svasta samo trpaj rokaj snimaj .

svaka fotografija na b92 je potpisana i svali članak njihov, to jest naveden izvor (tanjug i slično), moje laičko zapaženje , nemam previše znanja o autorskim pravima

Najbrži način da te Google sruši na ranking listi => uzimanje već indexiranoga sadržaja…

P.S. Oni ne moraju imati autorsko djelo prijavljeno, mogu ga ad hoc dokazati na sudu…

2 Likeova

Pa velike novinarske kuće su prve što uzimaju tuđe. Zar mislite da posjeduju fotografije obame i tako? naravno da ih uzimaju sa neta kao i drugi i drze se DMCA načela. Naši portali također i prepričavaju članke koje objave strane novinarske agemcijE jer čisto sumnjam da imaju novinara koji ih izvještava iz washingtona ili moskve ili di god.

Držite se DMCA načela i fair use korištenja podataka i to je to.

Pričao sam konkretno za b92 portal…

Putina da, Obame verovatno da - kupljenje negde.

Takođe da, imaju.

mislim pretpostavljam da legalno placaju sve “informacije”, fotografije i slicno… to sam hteo reci

ima raznih odgovora i misljenja

Ja zelim da napravim portal koji ce pomocu softvera automatski da preuzima odredjene vesti.

I normalno da na svakom postu napisem sa kog sajta je preuzeta odredjena vest.

Pa procitas uslove koriscenja ili kontaktiras portal sa kojeg planiras da uzimas. Cisto sumnjam da ce ti dozvoliti to jest da ce se sloziti sa tim ali isto tako isto cisto sumnjam da ce bilo sta reagovati ako to ipak uradis (bar dok ne postanes ultra popularan :smile: )

Konkretno - nije, večina sajtova naglašava upravo da link nije dovoljan te da bez odobrenja njih nemate pravo i kršite autorska prava.

Da se nadovezem novim pitanjem. Da li je moguce sa interneta preuzeti sliku i izmeniti je.Da li se time krsi zakon o autorskim pravima?

xxxx.hr polaže autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizualne i audio materijale, baze podataka i programerski kod). Neovlašteno korištenje bilo kojeg dijela portala, bez dozvole vlasnika autorskih prava, smatra se kršenjem autorskih prava xxxxxx.hr

To se odnosi i na izmjenu dakle nije dozvoljeno mjenjati

Ti uslikaš, dobra slika svi je hoće, dođe klix. zatamni malo, ubaci klix.ba i njihova? :smiley:

Obama
https://www.flickr.com/search/?q=obama&l=cc&ct=0&mt=all&adv=1

Samo spomenes autora fotografije i licencu i sve legalno.

Naravno da krse. Ne smijes mijenjat a kamol distribuirat izmjenjenu.U principu nije tesko uopste doci do legalnih fotki za 90% slucajeva.

Htio sam kvotat opicu greska…

Nije dovoljno samo spomenuti autora, mome bratu su tražili $100 za neovlašteno korištenje iako je naveo izvor. Nije u pitanju bio scam, već prava firma poslala dokumente.

Onda je brat preuzeo sliku pod nekom drugom licencom.
Na flickru ako je slika pod ovom licencom
https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Onda samo link autoru i na licencu. Naravno uvijek postoji mogucnost da je neko na Flickr postavio tudju sliku.

Ja govorim o globalu, nisam znao da je riječ samo o flickr. Upravo mi je sada jedna marketing agencija poslala sliku Falcaa sa pravima i odobrila da objavim :slight_smile: .

Meni u sustini trebaju slike karti za igru. E sad ko polaze autorsko pravo na slike karti za igru tu sam bog zna, ali ja bi ih ipak izmenio

Stavljajte slike koje hocete i vijesti koje hocete, niko vam nista ne moze, pa gledajte ove sajtove sto postavljaju filmove i serije, zar to nije vece krsenje autorskih prava pa nista