Plaćanje karticom na internetu od strane balkanaca

Do prije par godina je bilo opće poznato da ako prodaješ nešto na tržištu balkana (HR, Slo, BiH, Srbija, Crna Gora…) da moraš slati pakete poštom da ljudi plaćaju otkupninom. Ako vršiš naplatu isključivo karticama, tada je broj prodanih proizvoda nikakav jer neki nisu imali kreditne kartice, debitne kartice nisu omogućavale plaćanje na netu, a i ljudi su se bojali ostaviti broj.

Da li se u zadnje vrijeme to promijenilo, tj. da li je das moguće i svrsishodno prodavati na balkanskom webu putem naplate karticama i paypalom?

Rekao bih da to uvelike ovisi koja ti je ciljana grupa i što prodaješ.

Danas više manje svi imaju kartice (ja ih imam 3 a imam tek 18 godina -.-).
Problem je što su neki ljudi još uvijek skeptični prema ičemu što je online. Vidim da neki negoduju ostaviti karticu na pouzdanom servisu poput GoDaddy-ja, tako da ne znam.
U PayPal se već ima više povjerenja, ali to nemaju svi (opet, ovisi o ciljanoj grupi).l

Ja na GoDaddy ne bi ostavio broj kartice ni pod razno. Zakupiš hosting kod njih i kad shvatiš da se radi o kvazi-hostingu, onda se moraš izluditi kaao majmun da se uspiješ odjaviti. I kad misliš da si se odjavio, ustvari nisi jer si trebao kliknuti na još neki tamo skriveni checkbox u donjem desnom kantunu, možda i u gornjem lijevom.

No godaddyje sad manje bitan.
Naime, radi se o tome da kad šalješ pouzećem, onda možeš iz Hrvatske slati samo u Hrvatsku i Sloveniju. Ne možeš slati u nijednu drugu državu jer HR pošta ima ugovor samo sa Slovenskom poštom. Zato mi ostaje jedino opcija plaćanja karticama i paypalom, a osobito bi bio interesantan procesor koji prima debitne kartice, visa electron i maestro.

Naravno da nije:
-em takav “balkan” TM kakvog si specificirao ne postoji zemljopisno
-em takav “balkan” TM kakvog si specificirao ne postoji povijesno
-em takav “balkan” TM kakvog si specificirao ne postoji financijski

Dakle, fokusiraj se na pojedinačne države. “Balkanski” web je glupost, to ne postoji i (nadam se) više nikad neće postojati kao nekakvo fucking tržište sa zajedničkim karakteristikama. Nema ni smisla da budemo klasificirani kao neke od tih susjednih kvazidržava, jer - to se protivi smislu. :slight_smile:

Pa dobro, moje pitanje nije bilo političke naravi niti sam ja sklon nacionalizmu, komunizmu, jugonostalgiji… :slight_smile:

Mene je to zanimalo zato jer imam određene proizvode i usluge koje bi nudio na tim tržištima. S druge strane, ovdje ima dosta ljudi iz svih navedenih država pa me zanimaju iskustva po ovom pitanju na području Hrvatske, Srbije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne gore.

Svasta, da upravo zbog toga sto se ljudi u nasoj zemlji boje nemozes nikako ciljat karticnu trgovinu na balkanu, mozda slovenija da, buduci im je europa mozda ugradila neki mentalitet, ali hrvatska i nedaj boze ovo jos istocnije nikako ne.

Pogledaj samo sto je dr ante napisao.

  1. godaddy je jedan od najsigurnijih i definitivno najboljih trgovina kaj se tice te robe.
  2. ako si vidio broj akrtice nikad nije ni vidljiv, pa zasto bi se ja trebao odlogiravat s godaddya?
    Ako se radi o mom racunalu (a trebalo bi se radit o mom, buduci je neprihvatljivo koristiti public racunalo za bilo kakve trgovine) onda nema problema.
  3. zasto im nevalja hosting?
    Evo ja sam tamo sa vec duze godina, bilo je problema i nedoumica, ali kad skuzis da njihov hosting ne funkcionira kao standardni hostinzi s cpanelom nemas nikakvih problema.
    A ovaj novi 4 GH je zakon… pa tako da kad dobijes traffic spike recimo s stumbleupona ili nekog social servsisa ti nece ugasit site i reci da je imao dddos napad, nego ce prosiriti tvoj site na vise resursa i progurat taj spike traffic.

Eto toliko o godaddyu iz prve ruke i druge perspektive.

P.S. na godaddyu sam izvrsio najvise trgovanja online i nikad niti malih problema nije bilo.