Placanje poreza kod samostalne djelatnosti

Bok,

recimo da sam dobio ugovor sa firmom iz Velike Britanije, ali ne kao stalni zaposlenik nego kao “independent contractor” sta bi kod nas bio samostalni djelatnik (bar mislim). Radit cu kao programer.

Kako se placa porez u tom slucaju? Isto pitanje za mirovinsko, zdravstveno i sl.

Znaci, nemam obrt niti firmu (d.o.o).

Hvala.

Otvoriš obrt, naplatiš, platiš poreze i doprinose, zatvoriš obrt?

Ja imam ugovor na neodredjeno vrijeme i dobivat cu mjesecne uplate (znaci, nije da cu biti placen jednom ili po projektu ili sl).

Mislim da je bilo nešto davno, koliko je to zaživjelo neznam, (vjerovatno nije!) da do oko 10000€ možeš prijaviti prihode od rada kao privatna osoba.
To je kao trebalo iskorijeniti fušerske obrte kojih su manje sredine prepune.

Uglavnom, ako nekog zanima, rijec je o ugovoru o djelu, a kalkulacija troskova se nalazi tu: Kalkulator za ugovor o djelu | TEB poslovno savjetovanje (računovodstvo, financije, porezi, seminari, revizija)

Provjeri si da li može i na autorski ugovor - programski kod je također autorsko djelo. To ti je dosta isplativije, ali moraš provjeriti s nekim tko tako već radi ili knjigovođom ili PU. Također, vidi što ti je s dvostrukim oporezivanjem (i ovdje i u UK).

Bio bi blesav da to sklopi preko ugovora o djelu. Ali ono, doslovno blesav. Porez je nekih 50ak posto. Računalni program je definitivno autorsko djelo:

Autorsko pravo i srodna prava > Autorsko djelo | Državni zavod za intelektualno vlasništvo

Što se tiče cifra, kada pređeš nekih 230,000 kn u godini dana moraš voditi knjige i ukoliko se ne varam ulaziš u sustav PDVa. BTW, oslobođen si PDVa iako to moraš napomenuti negdje - ne znam da li u ugovoru ili na računu. Također ne moraš podnositi poreznu prijavu na kraju godine ukoliko ti je to jedini prihod.

Što se tiče plaćanja poreza, uvijek naplaćuj bruto a poslije sam uplaćuj poreze i prirez. U suprotnom te država može teretiti za poreze koje je klijent trebao platiti u tvoje ime a nije.

I naravno, sve rečeno koristi na vlastitu odgovornost - ja nisam računovođa niti poreznik i potpuno je moguće da je moj računovođa u krivu i krši zakon (ali ja nikada nisam imao problema).

Moglo bi proci kao autorsko djelo, al ne na takav nacin. U autorskom djelu je potrebno sve definirati (cijeli projekt i njegovo trajanje), tako da bi se to trebalo ponovo raditi po projektu (npr. izrada web stranice, ali ne i rad na postojecoj web stranici). Nisam bas to previse gledao, al cini mi se da je tako.

Meni osobno je to prekomplicirano i s tim bi izgubio neke beneficije koje imam ugovorom o djelu, a koje su meni bitne (mislim, postoje i drugi nacini kako lovu unjet u drzavu cak i sa manjim davanjima :stuck_out_tongue: ). A ionako ce Hrvatska 1.7. u EU, a ja cu moc biti zaposlen za stalno po takvom ugovoru.

Inace, ja sam morao mijenjati ugovor zato jer ugovor o djelu ne smije sadrzavati stavke stalnog zaposlenja (placeni slobodni dani, bolovanje i sl.). Super nam je drzava - ja ne mogu biti zaposlen za stalno za inozemnu firmu (ne na legalan nacin), a porezi su nam toliki da bi mi se vise isplatilo otic radit vani. A o sposobnosti sluzbenika bolje da ne pocnem. Ukratko, katastrofa. :smiley:

Pa logično je da ne možeš ovdje biti zaposlen za firmu koja nema otvorenu podružnicu u Hrvatskoj, jer ne može netko zapošljavati u Hrvatskoj, a ne biti podređen našim zakonima. Posve je isto i u svim drugim državama svijeta - npr. neka domaća firma koja nema podružnicu u Britaniji ne može zapošljavati tamo.

Ali ti možeš sasvim uredno biti zaposlen za stalno za inozemnu firmu u bilo kojoj državi u kojoj ta firma ima podružnicu (prema zakonima te države), iako zapravo boraviš ovdje. Tada moraš sam sebi uplaćivati zdravstveno, ali radiš, zapravo, u inozemstvu.

[quote=“tsereg”]Pa logično je da ne možeš ovdje biti zaposlen za firmu koja nema otvorenu podružnicu u Hrvatskoj, jer ne može netko zapošljavati u Hrvatskoj, a ne biti podređen našim zakonima. Posve je isto i u svim drugim državama svijeta - npr. neka domaća firma koja nema podružnicu u Britaniji ne može zapošljavati tamo.

Ali ti možeš sasvim uredno biti zaposlen za stalno za inozemnu firmu u bilo kojoj državi u kojoj ta firma ima podružnicu (prema zakonima te države), iako zapravo boraviš ovdje. Tada moraš sam sebi uplaćivati zdravstveno, ali radiš, zapravo, u inozemstvu.[/quote]

Nista ne kuzim ovo gore - mozes ali ne mozes?
Moze li to jasnije narocito sa aspekta da li si rezident ili ne - sto mi se cini da je kljucno?
Kako bi to mogao biti zaposlen za stalno negdje vani ako nisi rezident…a ako jesi onda cemu placanje zdravstvenog ovdje. Mozes li se i zaposliti u stranoj kompaniji za stalno a da nemas neki oblik zdravstvenog? Ne bih rekao da to tako ide. odnosno, moguce je vjerojatno ali ne mozes ocekivati od svake kompanije da ce biti spremna ponuditi tako nesto. Obicno se debelo mora srediti papirologija za boravak, garancije i slicno da bi uopce mogao ocekivati stalno zaposlenje.

Zna se koliko dana godisnje moras provesti u nekoj drzavi za status rezidenta, a to je i minimum sto moras ispuniti - uvjeta ima jos. Mislim da ovdje vjerojatno nije u pitanju zaposlenje “za stalno”…moguce na neko duze vrijeme ili povremeno kroz to vrijeme ovisno od ugovora ali “za stalno” je nesto sasvim drugo.

Inace, i inicijalni post sam kaze “recimo da sam dobio ugovor sa firmom iz Velike Britanije, ali ne kao stalni zaposlenik nego kao “independent contractor””…

Dakle, ionako ne pricamo o stalnom zaposlenju u ovom slucaju.

Zamoli ih da na svakoj uplatnici što ti šalje za primatelja stave: “Prijatelj iz Ekvadora”. I problem ti je riješen.

Recimo situacija, radiš isključivo za stranca, za poslodavca koji ne utječe na tržišnu utakmicu u HR.
Zdrastveno si neosiguran osim ako si ga sam ne plaćaš, mirovinski ti ne ide, i da čak legalno radiš za stranca nebi ti išao.
Neznam jedino što tu ostaje da platiš porez na dohodak, ako ga uopće možeš prijaviati kao fizička osoba.

Predlažem ti da takve stvari provjeriš ili kod nekog odvjetnika ili u nekom računovodstvu. Siguran sam da će ti dati puno bolje informacije nego neka nervozna baba u poreznoj upravi. A i naravno, da mi ne blebećemo po forumu, svatko će ti reći nešto drugačije.

Mislim da će ti i odvjetnik i računovođa objasniti i ispravnu proceduru, i najbolju varijantu za tebe (čitaj: najprofitabilniju), a i sigurno će ti objasniti kako zmuljati da si “čist” pred Zakonom.

Oni su plaćeni da se bave takvim stvarima i imaju milion godišnjih upita za slične stvari kao što su i tvoje.

[quote=“ex_profa”]Predlažem ti da takve stvari provjeriš ili kod nekog odvjetnika ili u nekom računovodstvu.

Oni su plaćeni da se bave takvim stvarima i imaju milion godišnjih upita za slične stvari kao što su i tvoje.[/quote]

Ovo je vjerojatno najbolji savjet - potpisujem.
Naklapanje na forumima ili propitkivanje po salterima…gubitak vremena.

:slight_smile:

[quote=“tsereg”]Pa logično je da ne možeš ovdje biti zaposlen za firmu koja nema otvorenu podružnicu u Hrvatskoj, jer ne može netko zapošljavati u Hrvatskoj, a ne biti podređen našim zakonima. Posve je isto i u svim drugim državama svijeta - npr. neka domaća firma koja nema podružnicu u Britaniji ne može zapošljavati tamo.

Ali ti možeš sasvim uredno biti zaposlen za stalno za inozemnu firmu u bilo kojoj državi u kojoj ta firma ima podružnicu (prema zakonima te države), iako zapravo boraviš ovdje. Tada moraš sam sebi uplaćivati zdravstveno, ali radiš, zapravo, u inozemstvu.[/quote]

Problem je ugovor, vani se moze raditi kao vanjski suradnik sa ugovorom koji je prakticki stalno zaposlenje, kod nas je takav ugovor ilegalan.

[quote=“FooBar”]
Inace, i inicijalni post sam kaze “recimo da sam dobio ugovor sa firmom iz Velike Britanije, ali ne kao stalni zaposlenik nego kao “independent contractor””…

Dakle, ionako ne pricamo o stalnom zaposlenju u ovom slucaju.[/quote]

Stalni zaposlenik nisam jedino zato jer to ne mogu biti sa pravnog gledista. Zato sam dobio ugovor kao vanjski suradnik, ali ugovor sadrzi i slobodne dane i placeno bolovanje i sl. (doduse, to smo morali izbaciti opet zbog pravne legalnosti).

[quote=“ex_profa”]Predlažem ti da takve stvari provjeriš ili kod nekog odvjetnika ili u nekom računovodstvu. Siguran sam da će ti dati puno bolje informacije nego neka nervozna baba u poreznoj upravi. A i naravno, da mi ne blebećemo po forumu, svatko će ti reći nešto drugačije.

Mislim da će ti i odvjetnik i računovođa objasniti i ispravnu proceduru, i najbolju varijantu za tebe (čitaj: najprofitabilniju), a i sigurno će ti objasniti kako zmuljati da si “čist” pred Zakonom.

Oni su plaćeni da se bave takvim stvarima i imaju milion godišnjih upita za slične stvari kao što su i tvoje.[/quote]

Imao sam doslovno 100 razgovora sa racunovodjama i odvjetnicima (cak i profi), svi su mi govorili (bar malo) drugacije.

Najbolje sta sam napravio je odlazak u poreznu. Posto oni to kontroliraju, oni ce i najbolje znati.

Sve ostalo mi je bilo gubljenje vremena i novaca.

Eto, onda si korak ispred svih :slight_smile:

Čuvaj se “nervoznih baba” (ne mora nužno biti žena :slight_smile: ) u poreznoj pa ćeš vjerojatno i dobiti ispravnu informaciju koju tražiš.

[quote=“ivan.skugor”]Problem je ugovor, vani se moze raditi kao vanjski suradnik sa ugovorom koji je prakticki stalno zaposlenje, kod nas je takav ugovor ilegalan.[/quote]Da, kužim. Ja sam mislio na normalno stalno zaposljenje - da ti ga ponude, ništa ih ne sprječava da te zaposle kod sebe pod svojom jurisdikcijom.

Zanimljivo, oni će uvijek reći ono što je najbolje za državni džep. :slight_smile:

[quote=“ex_profa”]Eto, onda si korak ispred svih :slight_smile:

Čuvaj se “nervoznih baba” (ne mora nužno biti žena :slight_smile: ) u poreznoj pa ćeš vjerojatno i dobiti ispravnu informaciju koju tražiš.[/quote]

Je, znam. Dobro je znat nekog tko tamo radi. :slight_smile:

Pa od cega ce svi paraziti u drzavnoj upravi zivit, ako ne od nas postenih i naivnih :smiley: