Placanje poreza na internet zaradu u Republici Srpskoj

…a zatim istraživanju načina prikrivanja stvarno ostvarenih prihoda iz inostranstva koji su oporezivi…

KAZNI ME KAZNI AKO OČI LAŽU

KOLKO POREZNA MJESEČNO TROŠI NA OVAKVE ČLANKE ???

Pitanje dal trosi ista. Nezavisne, GlasSrpske, Capital i jos par slicnih portala najcesce prenose vecinu obavijesti (a koje procjene da su zanimljive) sa sajta poreske uprave i slicnih vladinih medija.

Kakva je situacija kada ste zaposleni u nekoj firmi i imate sve uredno placeno od strane firme, a sa strane pokusavate ostvariti neku dodatnu zaradu kao fizicko lice (konkretno amazon affilate)…

Ta zarada nije dovoljna da se plati knjigovodja, registruje sp… Npr. uzmimo da na Amazonu zaradjujem do nekih 50 $ mjesecno.

Da li u ovom slucaju ima neki obrazac koji sam ispunim i odem u poreznu i platim porez?

Na koji iznos placam porez? Npr. sa Amazona sam povukao 50$, payoner ce uzeti svoje, bankomat svoje… Da li cu porez platiti na onaj iznos koji ja na kraju dobijam ili kako se to vec racuna???

Npr ako amazon podesim da mi automatski salje svaki mjesec tih 50 $ , da li je greska cekati pa kada se recimo nakupi 500 $ odem podignem sve i tada platim porez? (do tada bi novac stajao na payoneru) Ili se to mora raditi mjesec za mjesec?

imaš to već na forumu u detalje smo napisali… imaš obrazac koji popuniš, a porez plaćaš na ono što ti legne na račun…

Ako moze link do posta ili dijela gdje pocinje rasprava o tome…

Iscitavam temu “porezna zove da se javimo” trenutno sam na 120 i nekom postu, skace se sa temama na sve strane i tesko je sve to ispratiti… razlike od drzave do drzave… bas puno informacija ali i nebitnih stvari…

Mislim da se to sve moze staviti u jedan post, bar za ljude koji imaju stalno zaposlenje, a sa strane ostvaruju manju dodatnu zaradu kao fizicko lice. Upravo zbog toga sam i pitao na ovoj temi koja se odnosi samo na Republiku Srpsku.

Ok, evo odgovorio si mi na sve nedoumice, imam jos jednu.

Na racun je leglo npr. 100$ Da li cu ja na tom obrazcu upisati u valuti $ ili KM (mislim da je KM, ali eto namjerno pitam da se sve razjasni)
Ako koristim payoner (nemam ga jos, ali koliko sam pohvatao) na bankomatu podizem novac iskljucivo u KM, da bi to uradio imat cu nekih odbijanja dok dodjem do konacnog iznosa koji stize do mene…

Vjerovatno je odgovor da bez obzira na to ja placam za100$ koliko je leglo na racun. Kada popunjavam obrazac po kojem kursu onda upisujem iznos u KM? Da li moram uzimati kurs od tog dana kada je legla uplata na racun ili od dana kada ja idem u poreznu da platim ?

to uopšte nije toliko bitno, najbolje bi bilo da prilikom dizanja novca s bankomata uzmeš onaj mali papirić, sa papirića prepišeš cifru na formular i uplatnicu … sigurno te niko neće tužiti ako promašiš za 5 km

kod mene je Raiff banka pa oni to automatski preračunaju u KM, a piše mi i koliko je u valuti npr usd ili eur…čitaj taj topic do kraja, a najbolje ti je odi u svoju poreznu traži formular i brojeve računa i ostale brojeve potrebne za uplatnice, imaš 3 uplatnice, barem za FBIH, ali kolko čujem u RS nema zdravstva pa su onda dvije uplatnice…valjda…

payoner dižeš i plaćaš porez ? nekad se taj servis koritio za suprotno, tj da ne plaćaš porez :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: ahahahahah

Ne placam jos nista… To sam tek poceo nesto brljati sa Amazonom, pa se informisem ako me krene :smiley:

Stalno sam zaposlen u firmi pa me taj dio zdravstvenog onda ne dotice…

Payoner sam planirao napraviti zato sto ne vidim drugu opciju isplate sa Amazona. Imaju jedino cekovi ali koliko sam upratio po forumima, tek je to zajebancija za unovciti…

@korisnik9758789 A ako budem radio na taj nacin, onda porez ne placam na 100$ koliko je leglo, nego na onaj iznos koji ja dobijem u konacnici. (kada banka odbije, kada zaokruzim iznos za isplatu jer necu kovanice uzimati na bankomatu…) ali sto kazes nece valjda zbog toga zajebavati…

ma pazi na papiru je jedno, ali niko nije lud da ganja ljude kojima stiže mjesečno 200-300 km … po tome ti bi trebao poreskoj da platiš 20-30 km … niko neće zbog toga ganjati, realno … eh ako neko sastavi par mjeseci, da mu redovno mjesečno stiže npr. 1000 km … to bi se već trebalo početi plaćati :smiley: a ako je redovno mjesečno preko 1000, otvoriš s. p. i pjevaš

kada poreske opominju, oni prvenstveno misle na frilensere koji mjesečno par hiljada km inkasiraju na kojekakve načine :smiley: samo je poreska i tu zakasnila, prije 5 godina su trebali počet sa naplatama, tada je nekim ljudima stizalo 7000 e na račun od adsense popupa, pa tako na 7 naloga :smiley: rođaci, mama, otac, drug, komšija, procenat svako dobije zato što je račun na njegovo ime a državi ništa :smiley: to je jedna adsense scripta, a bilo ih je dosta :smiley: samo što je neko zakasnio sa tim scriptama, a neko na vrijeme počeo, posle 2-3 godine adsense je počeo sa masovnim banovanjem takvih i sličnih naloga :smiley:

1 Like

Da li se plaća retroaktivno?

Ako mislis jel se placa unazad za vise godina ako nisi placao moguce je da te cimaju. Zakon postoji cini mi se od 2009 u Republici Srpskoj tako da potrazivanja nisu retroaktivna. Inace potrazivanja po osnovu tog poreza zastarijevaju nakon 5 godina i toliko maks mogu traziti, znaci u ovome momentu od 2016. godine pa na ovamo.

Ako donesu neke promjene zakona njih ti ne mogu retroaktivno racunati.

1 Like

Hvala ti na odgovoru.

Ovo je prilično tačno napisano kako je Hellas napisao gdje su navedene cifre.

Evo i moje iskustvo.

Registrovati S.P. je daleko lakše i brže nego d.o.o. ali se opet se nahoda nekoliko dana po raznim institucijama dok se skupe svi papiri. Samo otvaranje ne košta mnogo. Više zivaca i vremena. Ali postoje i troškovi i za to.

Postoje šifre djelatnosti/posla kojim se možete baviti koje nije moguće raditi kao preduzetnik ali većina jeste.

Ako radite legalno daleko je teže :slight_smile: jer ima i više posla i više troškova, ali ima i nekih prednosti.

Da sad napišem malo detaljnije oko troškova:

Ako je neko zanimanje gdje je potrebna fiskalna kasa (a gotovo svako je takvo) onda imate i tu troškove na mjesečnom nivou oko 10KM s bankarskom provizijom telekomu za slanje podataka. Naravno fiskalnu kasu kupujete o svom trošku 400KM - 1500KM je ta stavka.

Pomenuti knjigovođa najmanje 50KM pa više, zavisi od toga koliko će imati posla s vama.

Ako želite online banking onda se plaća digitalni certifikat (zaboravio sam koliko tačno ali to je na godišnjem nivou 50-80KM), na mjesečnom nivou 5-6KM.

Održavanje računa u banci 5-10KM na mjesečnom nivou, dodatno.

Postoje republičke takse i opštinske kad ste registrovani. Ako je trgovina ili nešto slično to može biti do 250KM godišnje, a opštinska je do 50KM. U 2. godini poslovanja može biti jeftinije.

Pored svega toga treba vam i osiguranje koje je 15-20KM godišnje.

Država je izmislila i da se plaća neko udruženje preduzetnika koje je nekih 30-40KM godišnje.
Ako ste DOO tu je tek izmišljeno još parafiskalnih nameta i raznih obaveza da se ni ne zna tačan spisak, opet zavisno od sifre djelatnosti.

POREZ (skoro najmanja stavka) - ako ste mali preduzetnik do 50 000KM prometa je 2%. Da biste bili mali preduzetnik ne smije biti više od 2-3 radnika (ne znam tačno). Tj. 1 radnik ste vi kao vlasnik. Što se tiče poreza maksimalno za platiti je 1000KM/godišnje. To je porez za male preduzetnike do 50 000 i plaća se svaki mjesec u zavisnosti od prethodnog mjeseca koliki je bio promet. Porez na prihod/promet, ne na dobit! Znači sve što vam legne na račun 2% na to ćete platiti obaveza.

Svaka transakcija plaćanja bankom se naplaćuje naravno, a pošto svaki mjesec imate uplata prema državi/knjigovodji/računi mai ostale potrebe i tu se nabere do 5KM mjesečnih troškova. (Neko bi rekao nije to ništa ali i to su obaveze svaki mjesec).

Za djelatnosti vezane za internet nije potreban poslovni prostor. Postoji knjiga djelatnosti gdje se može pronaći za koje djelatnosti se može obavljati iz stambenog prostora. Većina naših djelatnosti s foruma je takvih pa nećemo računati trošak poslovnog prostora. Ali ako biste morali imati poslovni prostor na njega ima dodatnih obaveza osim kirije.

Doprinosi: Ako ste prijavljeni na najmanju cifru to je nekih 288Km mjesečnih doprinosa ja mislim uglavnom ne prelazi 300KM za sada (biće mala penzija ali šta da se radi :))

Platu sebi ne morate isplaćivati (možda nećete ni imati šta isplatiti).

Ugrubo ako ste mali preduzetnik i imate promet 40-50k godišnje platićete sve to oko 5000-7000KM godišnje raznih troškova što državi što ostalim kojim morate jer vas na to država natjera. Oko 500-600KM mjesečno samo za troškove. Neki troškovi su fiksni radili vi ili ne.

Ovo važi i za trgovinu i za usluge tipa prevodilac, manje više je univerzalno.

Ako pređete 50 000 onda ste u PDV pa ima i tu dodatnih troškova ili će vam cijene usluga i robe biti skuplje ili ćete manje zaradjivati. Ako je izvozna usluga ne obračunava se PDV. Npr. usluga prevodjenja za strance samo to se sve mora i navesti na fakturi i uplata iz inostranstva na devizni račun (i tu su dodatni troškovi ako imate devizni račun).

Pretpostavljam da sam nešto od ovih obaveza zaboravio jer ih ima dosta tako da ne može se to sve ni pamtiti.

DOO ako je isto mali 1-2 zaposlena i do 100 000 promet može biti 2% poreza, ali važi za određene djelatnosti i treba dobiti taj status. Za doo postoji daleko više obaveza. S tim da ste u PDV-u čim pređete 50 000 (za sada, a govori se o izmjeni da će biti veći prag za ulazak ali vjerovatno ništa od toga kroz godinu).

Povrh svega imate obavezu vodjenja knjiga (neće to knjigovođa raditi umjesto vas). Ako imate fiskalnu kasu morate slati izvještanje, dnevne izvještaje unositi u knjige. Ima 3-4 knjige gdje treba upisivati svaki dan podatke ako ste imali taj dan promet. Neke knjige kupujete svake godine, a neke vam mogu služiti više godina. To je nekoliko KM i ima u knjižarama.

Prednosti su što se može raditi s više klijenata, djelujete ozbiljnije, imate nekih prednosti još i mirnije spavate što se tiče poreza i kontrola (tek tada vas imaju u sistemu pa zavisi što se tiče inspekcija za različite djelatnosti dolaze različiti ali nekih 4-5 inspekcija ima različitih koje vam mogu doći).

Druga opcija je ovo da se radi kao fizičko lice i plaća 10% porez. Za sada to prolazi. Važi za one koji imaju uplate iz inostranstva u većim iznosima ili česte uplate. Ukoliko imate ovakve uplate, a vodite se kao nezaposlen (to banka zna) može vam doći neko u kontrolu od nadležnih službi da provjere čim se vi to bavite. Sve je uvezano po JMBG tako da na jedan klik vide šta sve imate u bankama, od nekretnina/imovine i drugih podataka, gdje radite i sl.

Ko radi izvoznu uslugu tj. dobija prihod iz inostranstva na račun što se tiče poreza najbolja opcija je S.P. Ako se radi na domaćem tržištu malo je komplikovanije ima više obaveza i troškova, ali opet najbolje S.P.

Ako kome treba kakva pomoć neka piše u inbox.

3 Likeova

I ako primate uplate iz inostranstva, po pravilu bi trebali biti registrovani u upravi za indirektno oporezivanje (to je ono gdje se registrujete kad predjete 50,000km) za spoljno trgovinsku djelatnost.

I trebali bi praviit fakture za sve uplate (bez obzira dal onaj sto salje trazi).

Tako je otprilike po zakonu, a u praksi koliko sam dosad vidio uglavnom niko ne radi nijedno od ovog navedenog i niko nema problema

Da, fakture bi trebalo praviti za svaku uplatu ili prije uplate predračune.

Spoljno trgovinska djelatnost se mora dodati prilikom registracije S.P. i to piše na registraciji da ste registrovani i za to. Za indirektno oporezivanje u slučaju izvoza/uvoza fizičkih proizvoda treba se prijaviti za carinski broj i ta procedura može potrajati 1-3 mjeseca. Potreban je fizički prostor gdje će doći u kontrolu. Ne znam moguće da postoji i ta obaveza za uplate iz inostranstva da se registruje ali isto ne znam nikog da je to i prijavio u UIO.

I da čim se pređe 50 000 naravno i porezi su veći umjesto 2% biće 10%, ali i drugačiji je obračun pa je skuplji knjigovođa npr 130-150KM ali možete na kraju platiti i manje poreza jer kad ste veliki preduzetnik onda i odbijate troškove od prihoda pa na dobit se plaća 10%.

Ko god može neka radi za početak kao fizičko lice neregistrovano i plaća 10%. Kad pređu se neke cifre tipa 30 000 i ustabili se posao onda razmišljati o registraciji, naravno ako vam to poslovni partner dozvoljava. I njima većini odgovara da ste registrovani bilo gdje zbog jednostavnijeg načina isplate.

Glupost je sto na samoj formi za prijavu nema toga za spoljno trgovinsku djelatnost… ja kad sam registrovao morao sam otici opet i onda mi je ono diktirala sta da na praznom prostoru napisem i gdje da se onda potpisem (bukvalno hemijskom napisao “Slazem se da budem registrovan za spoljno trgovinsku djelatnost”)

Dali imam zdravstveno osiguranje ako otvorim S.P i placam ovih 300KM doprinosa ili samo ide penziono?

pa u tih 300 je zdravstveno i penziono, tako da si osiguran

E super hvala ziv i zdrav bio

imaj jos na umu da ces palcati knjigovodju, vjrvatno najmanje 50-60km, plus takse republicke 50km mjesecno minimalno, ili 2% od prometa sta god je vece, plus opstinske takse i tako to… mjesec ces pocinjat s minusom oko 450km