Početak zarade i poslovi na internetu za newbies

Pozdrav svima! Već duže vrijeme pratim ovaj forum, čitam topice itd. Odlučih se okrenuti malo webu i zaradi na istom pa sam se registrirao. Muči me kao početnika, vjerujem kao i sve druge koji su tek ulazili u sve ovo, kako zapravo početi?

Uglavnom htio bih za početak stvoriti neki kapital pomoću kojega bih kasnije krenuo u svoj, ajmo to tako nazvati, biznis. Koliko sam iščitao iz raznih objava na forumu, u današnje vrijeme ti jednostavno treba neki početni novac kojeg ćeš uložiti da se počneš razvijati. A novac, jel, neće pasti sa neba.

Uglavnom, ono što znam za početak je otprilike sljedeće: pisanje, prevođenje (eng-hrv, baratam i sa talijanskim), znam dobro raditi u Photoshopu, imam dosta iskustva u vođenju Facebook stranica… To je to otprilike. I da, imam volje.

Probao sam neke stranice za freelancere, ali od toga očito nema kruha, imam osjećaj da je tu prevelika konkurencija i nikako da dobiješ neki posao. Izgubio sam vrijeme na to.

I sad kako ući u sve to, kako pružiti nekome povjerenje za početak? Mislim da je to najteže jer većina neće primiti početnika, svi bi nekoga sa iskustvom.

Volio bih eto da netko podijeli svoja iskustva sa mnom, možda je netko imao slične probleme na početku, a znao je isto što i ja. Na rad sam spreman, u to sam siguran.

za to je potrebno vrijeme

ima ljudi koji ubodu na tim freelance stranicama, probiju se i izgrade profile … sve zavisi na kakvog ćeš poslodavca naići

čitaj o pravljenju i izgradnji SEO sajtova, razmisli o adult niši

Za početak, što želiš raditi?

Kriva ti je logika postavljanje želje na “želim zaraditi” …a svoje usmjerenje nisi skoro nimalo precizirao time što želiš da to bude web.
To je isto kao da kažem:
“Želim raditi neki offline posao”
…a to je pak isto kao da kažem:
“Želim raditi nešto što nije web”

Znači ti si beskonačno mogućnosti što da budeš jednog dana…prepolovio samo na pola…i misliš da si time odabrao. A Nisi!

Moraš jako precizno znati što želiš u životu…da bi iz toga onda znao kojim putem trebaš ići.

A to da želiš zaraditi…to je životna esencija…to trebaju svi. Tako da i time nisi ništa značajno otkrio o svom putu…jer naravno da želiš zaraditi…nitko ne želi skapavati i umrijeti od gladi.

Ono što je bitno znati, sve se može prodati ako je dobro. Znači moraš imati nešto što valja. A to ćeš najbolje imati ako otkriješ svoju strast i slijediš ju. Onda ćeš bogme imati pravu stvar. Što bolje pronađeš svoju ljubav i strast…to ćeš imati bolji proizvod/uslugu.

A onda sigurno neće biti problema da te nitko na freelance neće htjeti. Bit ćeš itekako poželjan…a tražit će se od tebe da radiš ono što najviše voliš raditi. Koje savršenstvo, ha?

A lova da dođeš do tamo? Uzmi ono što ti se u životu nudi…ako treba i kopanje kanala. Kada ćeš ići prema svojoj strasti, ništa ti “teško” na tom putu neće biti…a sa svakom pobjedom će konačni gušt biti veći. Jer cilj je iluzija…postoji samo taj put uspona i padova.

I Bog te slijedi na tom putu ljubavi…jer on jeste ljubav. I zato je čovjek najbliže Bogu ako surađuje sa onim što strast unutar njega traži od njega da čini. Kada to i čini, čudesa se dešavaju putem. Vjeruj mi.

Do te mjere da jednog dana možeš ostvariti i svjesni kontakt sa svojim duhovnim vodičima.

Sretno! Već si napravio odličan korak što si pitao. Mnogi ni to ne naprave…
Sad moraš naučiti osluškivati sve te znakove koji su oko tebe …a i moj odgovor je jedan od njih.

1 Like

@bozoou Pa cilj mi je napraviti svoju stranicu, već u glavi imam neku ideju, ali ima do toga vremena. Volio bih skupiti neko iskustvo, za početak npr. pisat za nekoga ili bilo što odraditi od ovih stvari koje znam, koje sam u ranijem postu naveo.

I usporedno dok radim za nekog radim na nekim svojim projektima.

Da postavim oglas na ovom forumu možda?

ak znas prevodit odi na proz.com… tam sam ija pocel… bude sitnih poslica… isto i na tim freelance stranicama za fotoshop… treba bit uporan…prije webstranice mos otvorit blog na blogeru…a svakako mos i tu na forumu oglasavat kaj znas…

Ja sam ti napisao generalno što bi ti trebala biti glavna vodilja. Mislim, svatko na ovom svijetu bi prvenstveno morao biti motiviran da radi ono što voli. To je esencija našeg bića …da radimo za zadovoljstvo.
Tu smo kozmički postavljeni ko mašine da budemo pokretani tim osjećajem. To nam je svrha…zadatak, nužnost! Svaki odmak od toga je gubitak svog puta…odmak od samoga sebe. Istinskog sebe.

A sad konkretno za tvoju situaciju, kojim putem ćeš krenuti prema tom cilju. To je teško napamet savjetovati, jer ima tu milijun bitnih parametara koji su za svakoga drugačiji…a sve ih znamo samo iz svoje kože. Zato u toj koži i jesmo.

Recimo:
Koliko imas godina
Kolika su tvoja znanja (jesi ti nesto nabrojao…ali kvalitet istih je najbolje tebi poznat)
Koliku strast gajis prema nekim od tih znanja
Koliko si gladan kruha …pod tim mislim da je jako bitna tvoja trenutna financijska situacija, jer o njoj ovisi koliko imas vremena “biti slobodan”
Koliko si željan kruha …ovdje mnogi upadnu. Čovjek nikada nebi trebao biti više željan kruha (novca jel) od onoga što mu je potrebno da ide ka svojim strastima. Novac se čini kao bitna prepreka…što i jeste. Ali nikako u razmjerima kako ga mnogi shvate.

Evo jedan primjer:
Zamisli da se vratiš sa izleta iz Kine…i doneseš nešto novca natrag u Kineskim Juanima. Potrčao bi nakon povratka razmjenit to u kune. Imao bi osjećaj bezvrijednosti istog ako ga ne promjeniš u nešto što se može koristiti u HR. …a i bio bi bezvrijedan ovdje!
No taj novac bi mogao pričuvati do sljedećeg izleta u Kinu?
Ali, pitanje je hoće li tog izleta ikad više biti?

Pa isto tako, sav onaj novac kojeg pohranimo u bilo kojem obliku i koji neće uskoro proći kroz naše ruke…jednako je bezvrijedan kao ti Kineski Juani koje bi čuvali. Zato se kaže da novac jedino vrijedi kada se okreće …a to znači da radimo i koristino sve što imamo i da uvijek zapravo osciliramo oko nule.
Naravno, treba imati zalihu i za pokriti faktor sigurnosti od iznenadnih situacija.

…no da se vratim na poantu, mnogi od nas skupljaju za nekakve lažne strasti, a zaborave koji bi trebao biti pravi put i koliko je zapravo malo novca potrebno da se ide tim putem.
A tek taj put nam onda donosi i obilje novca i svega drugoga još bitnijega.
Znači, mnogi se izgube skupljajući Kineske Juane :slight_smile:

Da se vratim što još ne znam o tebi…mislim, neznam puno toga, ali se osvrćem na faktore koji su meni bili bitni.

-koja su tvoja moralna stajališta? Ovo je takodjer jako bitno…treba shvatit da lav nije kriv što hvata srnu. Mi ljudi si često nametnemo razna moralna ograničenja…koja možda jesu opravdana, možda nisu. Opet svako iz svoje kože zna za sebe
Mene je Bog naučio mnoge cake “u sivoj zoni”. Kao klinac sam bio bez prebijene kune i u želji da slijedim svoje strasti sam morao nekako jesti, a i obući se. I na svjesnu želju da to dobijem…dobio sam načine da i jedem besplatno i da se obučem besplatno. :slight_smile:
Vjerovali ili ne…s vremenom su ti načini postajali samo sofisticiraniji, da sam u konačnici mogao išetati besplatno iz trgovine sa hranom …ma s čim god…bez da bi ijednu jedinu stvar sakrio u džep ili negdje. Znači mogao sam ako treba biti u kratkoj majici i kratkim hlačama. I od tad sam mogao imati sve, ali tad sam shvatio kako to sve ništa čovjeku ne predstavlja… Važnu lekciju sam dobio :slight_smile:
Ali ispunjena mi je želja da se mogu obući i pojesti…pa sam u zahvalu svemiru zaista se posvetio isključivo svojim strastima, radi kojih sam imao tu želju besplatne hrane i robe.

Kako god će na to gledati moralisti, ali ja sam dobio razumjevanje koje kaže:
“Lav nije kriv što napada srnu…nitko ko napada nije kriv. Sam napadč je kao developer tester koji pokazuje gdje je sustav ranjiv i svojim napadom testira sustav i tjera ga na razvoj. Evoluciju, jel”

Da li je napad onda kažnjiv?
Pa naravno …ako si kažnjen, to znači da je sustav već dobro zaštićen od takve vrste napada. A ako nisi kažnjen, onda si dobar developer tester.

A ja nisam nikad kažnjen. :stuck_out_tongue:

Naravno priča je puno dublja i sam moral je jedna velika tema.
Ali ako sam o sebi ne razmisliš koja su tvoja ograničenja…neće nitko.

Da ne budem krivo shvaćen…ja te ne nagovaram na zlodjela, niti smatram da sam ista činio. Ali ako netko previše sebe ograniči, onda si neće dopustiti niti da diše zrak, jer time ubija mikroorganizme koji tamo prebivaju. Poanta je nadam se jasna.

Pri tome, ja da bi slijedio svoje strasti… išao sam čak do te mjere da sam prihvatio i zatvor kao moguću kaznu i tako sve podredio da idem jako usmjereno tamo kuda sam htio ići.

Zato su moja savjetovanja malo i surova…jer ću čovjeku doista reći:
“Odhebi sve i radi što voliš”

A on da me pita: “Što ako me takvo ponašanje odvede u zatvor, što mi onda preostaje?”

“Pa nikakav problem, ti opet odhebi sve i radi ono što tamo najviše voliš”

U tome je ključ, mi smo uvijek negdje “tamo” uronjeni u nekakve okolnosti …i imamo tu priliku da pod tim okolnostima odaberemo što nam je najbolje i najdraže. To nam nitko ne može oduzeti, da u svakom momentu radimo što najviše volimo! Koliko luda i jednostavna ideja! :slight_smile:

A mnogi se to ne usude i traže nekakav put gdje će jednog dana stvoriti sigurno i sretno utočište…a ne usude se već sada odabrati ono što se ovog momenta čini najbolji odabir :slight_smile:

Film “Yes man” je upravo tu temu obradio…i ne može biti da je snimljen slučajno. Upravo pokazuje tu prisutnost Boga kada ovdje i sada odabereš ono najbolje što ti se nudi. Bog to sam sebi nudi, jer svatko od nas je dio Boga.
On kada vidi da netko prihvata njegove izazove…on nastavlja da radi sa njim…sve do kuda god se taj usudi ići. A do kuda Bog može sam sebi stvarati lunapark zabave…to nema ograničenja.

Uglavnom, faktora ima puno…i za svakoga su drugačiji. A istina i ljubav su uvijek siguran put.

Sorry na filozofiji, znam da sada još manje znaš što ti je činiti. Ali svaka puzzla koju dobijemo…ima svoje vrijeme kada se uklapa u našu sliku. :wink:

3 Likeova

Još nešto bi dodao, bez čega spominjanje Boga može zvučat jako isprazno.

Postoji ovaj nama nepojmljivi beskonačni prostor…u beskonačnom vremenu. I ako toj beskonačnosti pridružimo riječ Bog, postojanje toga Boga nije uopće više upitno.

I tada vidimo da zaista vrijedi:
-sve je Bog
-mi smo dio toga istog Boga
-sve što znam, imam…dobio sam od Boga

…znači te izjave koje mogu zvučat isprazno, kad shvatite o čemu pričam…vidjet ćete da se ne mogu dovesti niti pod pitanje. Da su jednostavno činjenično stanje stvari.

Ono što jedino ostaje upitno, da li bi se taj Bog mogao svjesno obratiti nekom svom djelu? Da li bi mogao zaista poslati Isusa, tako sa se ON u ljudskom obliku “spusti” na zemlju i progovori sa drugim ljudima kao da je i sam čovjek? Tj. sam sebi da nametne ljudska ograničenja.

Pa to si ne možemo lako potvrditi, ali evo vam jedna dosta suvisla misao:
Ako promotrimo oko sebe i uvidimo sva čudesa koja tu postoje. Ta čudesa smo mi ljudi, biljke…ma svaki atom je pravo čudo, a kamoli sve ono što je izgrađeno od istih. Ako su od toga Boga mogla nastati takva čudesa (na koji god način da su nastala, svjesno ili slučajnim događanjima)…onda je još najmanje čudo da su nastali i mehanizni koji povezuju te mehanizme sa svojim izvorom.
Think about that.
I meni je priča o Isusu bila cijeli život potpuno nevjerovatna…i onda je taj kliker proradio, i skužim da je to još najmanje čudo u cijeloj priči, a onda po tome niti malo “nevjerovatno”

Bog ima nebrojeno načina da dotakne pojedinca…i svako iskustvo je upravo jedan od načina da nas dotakne sa nekom novom informacijom upućenom nama.

A do kuda može ići to obraćanje Boga čovjeku je isto onda bez ograničenja.

Daj mi mozak na dva dana da odmorim.

4 Likeova

Nisam očekivao da će ova tema otići u ovako duboku filozofsko-teološku raspravu. :smile:

Uglavnom, poslušat ću savjete, hvala na odgovorima. Ništa bacam se na rad i pronalaženje posla. Svjestan sam da nikome u početku nije bilo lako, da je svatko imao vjerojatno slična pitanja i upitnike nad glavom.

Bacim možda i koji oglas na forum ovdje, možda i tu nađem kakav poslić i skupim neko iskustvo za početak.

1 Like

imamo duhovne vođe na forumu, to sam ti zaboravio reći

ja ih i dan danas imam, u internet marketingu sam već 5 godina, toliko sam prebukiran psihički da ovih dana tražim offline posao da se malo odmorim od svega ovoga, pa za jedno godinu-dvije vratiti se haha