Podesavanje Stabilnog VPSa

[quote=“adikcija”]sudo aptitude
(ako nemaš sudo apt-get install aptitude)
pa sa “/” startaš pretragu, upišeš “^apache”, s “n” je next, oni sa “i” (bold) su instalirani paketi.
Ali ne razumijem koji problem rješavamo, višak memorije je ok.
Jedino što se može napraviti je koristiti mem_cache, a ako sajtovi imaju opciju keširanja u memoriji, onda i to upališ, ako treba instaliraš memcached.

Drugo je pitanje je li Apache pravi izbor web servera. Apache je velik, težak, kompleksan i generalno najopćenitije rješenje. Ali troši puno resursa. Cherokee ili Nginx su daleko brži za servisiranje statičnih fajlova (što je velika većina zahtjeva). No, čini mi se da za tvoje potrebe je sada sve OK.[/quote]

ljudi bjeze od nginxa jer nema “jednostavniju” soluciju kao sto je htaccess kod apachea, no kad se nginx postavi kako treba, neusporedivo je brzi od apachea…

Ja koristim iskljucivo nginx + mysql maria db ili postrgesql + memcache(gdje postoji potreba i mogucnost koristenja) i sve radi odlicno.

Moja preporuka dadaas ti je da kad vec imas limitirane resurse, instaliraj nginx i na njemu drzi siteove, cak bez optimizacije ces vidjeti ogromnu razliku u brzini…

Meni je Cherokee idealna kombinacija brzine i jednostavnosti podešavana (jer ima web admin za sve). Doduše, moraš razumjeti što koja postavka znači, ali je daleko najpregledniji. A po brzini i resursima je vrlo blizu nginx-a (razlika je nekoiko posto, ne neoliko pta kao sa Apacheom).