Poduzetnici - što ćemo?

Ako dolaze nepozvani, zamoliš ih preko stakla da odu. Jednostavno :wink:

Pa… negdje od idućeg tjedna to dolazi, ali na dulje od 20 dana :wink:

Zatvoriš granicu da ni mačka ne može proći, zatvoriš ljude i kuću da niti u dućan ne smiju. Kažeš da je tako radi ove situacije, ali da će tako biti samo točno 2 tjedna (ili ajde 3) i da nakon toga zaraženi idu u izolaciju, a zdravi nastavljaju normalan život. Otvoriš opet sve kafiće, sve firme i baš sve. Dok je karantena, neki budu zaduženi da idu svaki dan po namirnice ljudima kojima budu dodijeljeni. Izbrusi se sve to, doradi, dobro isplanira i organizira, ali ugrubo tako kako sam napisao. Nakon 3 tjedna u Hrvatskoj nema više korone i nastavljamo normalan život. Zaraženi su izolirani i o njima se brine u izolaciji, ostali normalno žive. To da, ovo sranje i pizdarija koju oni radi to NE! Jel ti znaš da zaraženi (osim težih slučajeva) nisu izolirani nego su poslani doma sa uputom da se samoizoliraju. Tako neće uskoro biti puno bolje i svi samo patimo bezveze. Tko želi neka to podržava, ja sigurno neću. Samo neka nitko od “podržavatelja” ne kuka za tjedan dana kad popizdi doma i kad shvati ovo što ja govorim.

Teško jer su nas stjerali u zatvor i mi smo dobrovoljno ušli. Ali za početak prestat podržavat teror i manjkave i aljkave mjere koje se mogu protezati u nedogled. Kad izgube potporu javnosti izgubit će i moć i muda da nas ovako teroriziraju. To je okupacijski stožer, a vi ih podržavate i plješćete im. Ja neću. Ne mogu ništa promijeniti jer ne mislim započet revoluciju, ali ih neću niti podržavat. Vidjet ćeš da će već od idućeg tjedna i drugi počet pucat i pizdit.

Malo odskačem u nekim stvarima, ali nisam bez odgovornosti :wink:

Sad je prilika da tko ima volje osnuje neku stranku, ili barem da povede pobunu pa organizira poduzetnike da prestanu sa bilo kakvim uplatama državi. Brzo bi država molila za pregovore i htjela poslušati prijedloge. Bez toga, dok imaju kakav takav dotok prihoda, hebe se njima za poduzetnike.

Nije problem što se ne slažemo oko korone. Možda i ja griješim, a možda i ne :slight_smile:

Jučer cca 800 više nezaposlenih. Danas cca 1000 više nezaposlenih nego jučer. Većina otpuštenih još nije niti prijavljena na burzu, poslodavci još uvijek gruntaju i pokušavaju spasiti radnije itd. Tek će doći do prave katastrofe. Vjerojatno će se ipak nekako ići na spašavanje situacije sa eurićima bez pokrića, ali tek kad voda dođe do grla i kad mnogima bude prekasno, a i biti će to samo kratkoročno rješenje do novog sranja jer tako se ne rješavaju problemi.

1 Like

nije to bas tako, to su devizne rezerve za obranu tecaja. Od toga je vec cca 1 i pol milijarda potrosena u obranu tecaja u nekih 2 tjedna. nece se sve potrositi, moje misljenje je da ispod 7-8 milijardi nece ici jer onda nemas bas nikakvo oruzje vise, atrebaju godine i godine da se opet dosje do neke solidne cifre.

Tu je problem vjerojatno jaki pad turizma koji je generirao devize, pianje je koliko i za koje vrijeme ce se izvoz oporaviti te pitanje deviznih doznaka od gastarbajtera jer su i oni u banani vjerojatno.

Ostaju samo masovna zaduzenja tj priljev iz nekih EU fondovo i sl to ce prakticki biti jedini znacajniji izvor deviza.

Tak da s ovih cca 17 i pol milijardi preostalih deviznih rezervi treba jako pametno, a i tko zna kako ce na kraju ispast.

poanta HNB je samo obrana od inflacije. To se imalo 1993. godine (1483 % je bila ako se ne varam).
Deviznih rezervi ima dovoljno sigurno za pola godine. Mislim da ovo neće biti upitno s obranom tečaja. Prvih dana je HNB reagirao sa svojim tzv. “operacijama” (strukturne, repo sl.) gdje plasira novac da se obrani od vanjskih šokova (vanjski šokovi sve što je utjecalo na pad gospodarske aktivnosti pa i manje deviza od gastarbajtera, itd itd).
Prošlih tjedana se dogodio drastični pad pa je to bio svojevrsni monetarni šok. Sada je krivulja ravna tjedan dana skoro pa i ne vjerujem da će biti više ugrožavanja u skorije vrijeme.

U ovom trenutku je sreća što još nismo službeno ušli u ERM2 fazu (razdoblje prije uvođenja eura). Tada bismo bili podložniji “špekulativnim napadima” i teže bi bilo braniti tečaj.

mislim da se obrtnička komora žalila baš zbog ove stavke koja isprva nije bila navedena.

Pa probaj provjeriti ako si obrtnik

stvar je u tome da je najteze razdoblje sto se tice deviza tek pred nama tj nekih pola godine bi moglo biti kljucno

da da, tak sam i mislio, kroz nekih 6 mj.

Sve se više po medijima priča o pozivu MMFa u pomoć.
To znači samo jedno (ako su medijske špekulacije istina): vlada je svjesna da mora doći do ozbiljnih rezanja javnog sektora, ali ne žele to učini oni nego će “prljavi posao” prepustiti MMFu.

Što se dogodi kad u državu uđe MMF? … uf, dogodi se puno toga, zar ne @mitok?

Pa malo manja šteta nego kad vlast preuzme Okupatorski stožer (tzv. Stožer CZ) :wink:

Zapravo nisam još vidio da se piše o MMF-u, ali nisam niti pratio detaljno. Ali dobro si rekao, ako naši puste da dođe MMF to može značiti da na njih prebacuju prljav posao. Ipak, već neko vrijeme se osjeti da se malo primijenila mantra i da su mnogi shvatili da u krizi nije najbolje rješenje smanjivanje potrošnje nego poticati povećanje potrošnje. Ja to oduvijek govorim, ako ću se malo preseravat :slight_smile: Svejedno, MMF ne zna reći drugo nego REZOVI, ali vjerojatno bi onda zauzvrat bar dobili nešto od tih silnih milijardi koje ECB stvara bez pokrića. Koliko pametno bi to bilo utrošeno, to je već druga priča :slight_smile: Treba i nove limuzine kupit da se vladajuća elita ne vozi u autima sa peteroznamenkastim brojem prijeđenih kilometara kao da su neka sirotinja, a ne predsjedavajući seljaci EU-a.

Inače, vidim da je od danas na Indexu i brojač nezaposlenih. Moram priznat da me iznenadilo da su to stavili s obzirom da su se uključili u cijelo ovo sranje s koronom. Vidim i po komentarima pod njihovim člancima da sve više ljudi negoduje na cijelu ovu situaciju. Kao što sam rekao, idući tjedan očekujem da već bude neka solidna brojka onih koji su počeli pucat i koji su počeli shvaćat situaciju.

Sad otvorim Poslovni i evo nekih naslova:

Koliko traje ovakvo stanje? Manje od 10 dana. Što će tek biti za mjesec dana? Ali #ostanidoma, ajmoooooooo, podržavaj, pa poslije bude #PlaciDoma i #NeZaliSe i #SviSmoSamiKrivi

A zamisli bez ikakvih mjera, pa se svi kroz mjesec dana zaraze, odma ode 2-3 posto (ali eto, penzioneri, mozda i bolje, rasterete penzioni fond), 15% stanovnistva treba doktorsku njegu jer ne mogu sami da preleze bolest a sistem ima respiratora za otprilike 0.005% pa onda stopa smrtnosti skoci na 7-8% umjesto 2%…

Bira se ko ce na respirator, pomre pola miliona ljudi… ali eto, barem se moze izac u kafanu na pice, a ne da se sjedi kuce 2-4 sedmice.

Sreca pa ostanu ovi isti hashtagovi koje si i ti pomenuo, samo iz suprotnih razloga #PlaciDoma (ili na sahrani) i #NeZaliSe i #SviSmoSamiKrivi

EDIT; Ne trebaju se svi zaraziti da bi bila smrtna stopa 7-8%… potrebno je samo malo da se sistem preoptereti- trenutno smrtna stopa u Italiji je 10% i moglo bi lagano narasti na 15-16% za sedmicu dana jer nemaju kapaciteta nikakvih da daju njegu novim oboljelim… Bukvalno nece spajati starije od 60 na respiratore i slace ih kuci… A imaju SAMO 80k oboljelih, a to je samo 0.01% stanovinstva. Sad zamisli da se zaraze 50% haha

2 Likeova

Dodaj još u to neke nepredviđene okolnosti s obzirom da je virus većinom nepoznanica.
Možda rizik od nečega nepredviđenog i nije tako velik, ali ako su svi zaraženi …ulog je velik i potencijalno je to apokalipsa na vratima.

1 Like

U Italiji je trenutno broj umrlih+broj onih koji su kriticno veci od broja onih koji su se oporavili. Znaci skoro za svakog ko se oporavio dolazi i jedan koji je umro. Jedino sto se ovdje mozes nadati da je broj zarazenih zapravo 20 puta veci pa je smrtna stopa manja 20 puta nego trneutno… jer ako nije ovo je stvarno ■■■■■■■■.

Mada ne znam, opet vagam, sta li mi je bitnije- da svaka deseta osoba umre i da ja mogu ici na kafu, il da se mjesec dana strpim, a mozda nesto i naucim u medjuvremenu

Ako je ovo istina sto kaze poslovni, to je za nevjerovat koliko se poslodavcima pomaze… uopce onda ne gledaju koliko je koji poslodavac imao profita…pogledaj hotele, restorane, trgovacke centre, kafice itd… vecina njih zaraduje jako dobro jer da ne zaraduju jako dobro vec bi odavno zatvorili. I sto sada ocekivati? Da se recimo hotelskoj grupaciji dava odobrenje da moze radniku dati otkaz, mjenjati ugovor itd… Pa samo jedan hotel ovdje je ulozio preko 350 000kn po SOBI alooooooo ovo je stvarno za nevjerovat…

A ovi lazovi iz valamar grupacije “kao pauziraju” da ostave sve radnike, a jos prije 3 tjedna silili sezonce da ONI daju otkaz… i onda ce svi poslodavci ovo iskoristavati koliko god mogu sto je normala u ovoj retardiranoj zemlji…ovo se stvarno ne zna tko pije, a tko placa…

Ja nisam niti jednom rekao da nisam za mjere. Ja govorim da nisam za ovakve mjere.

Ponovit ću još jednom i više neću ponavljat, možda niti pisat. Ovo što oni rade je pizdarija i idiotarija. Definitivno pomaže da se obuzda zaraza, ali je daleko od dobrog jer maltetiraju ljude i uništavaju ekonomiju. Spašavaju neke živote i to je jedino dobro u svemu tome. To je i najvažnije, ali može se puno učinkvitije i bezbolnije i zato ja ovo ne podržavam. Hebe se meni što službeno ne mogu otići na kavu. Neslužbeno odem i na kavu i na pivu. Problem je što će i moji i tvoji i njihovi novci otići na spašavanje ovih koji sada propadaju (i ugostitelji i osoblje), a neće biti prevelike koristi od tog “spašavanja”.

Trebalo je, ali još uvjek se može, napraviti totalnu karantenu evo na 3 tjedna. To je 21 dan. Ne 22 dana, ili 21 pa ćemo vidjeti dalje nego na točno 21 dan i niti sekunde više. Dok traje ta karantena zatvoriti granicu tako da niti migranti ne mogu proći plivajući niti podzemnim tunelom niti da se drže za dron, a pogotovo ne netko preko graničnih prijelaza ili u blizini njih. Valjda kužiš što želim reći. Naravno da bi se odredile iznimnke, ali bi bile stroge i samo stvarno nužne (dostava 101 vrste Milke ne spada u nužnu dostavu) i bila bi pod posebnim mjerama osiguranja od širenja virusa. U ta 3 tjedna, NITKO ne smije iz kuće, NITKO i NIKUD. Prozor se smije otvoriti samo ako ne puše vjetar. SVUDA bi bilo policije i vojske koja bi osiguravala da se svi pridržavaju karantene, a tko prekrši odmah ide u zatvor. Odredile bi se iznimke, ali i one bi bile jakoooooo stroge i samo krajnje opravdane.
Zaposlilo bi se 100000 ljudi (samo na burzi ih je trenutno 138000) kojima bi se dodijelilo cca 40-ak ljudi. Njih bi obilazili svaki dan i išli im u dućan i po cigarete tako da ovih ostalih 3900000 stvarno nikud ne izlazi. Tih 100000 dostavljača bi imali maske, kacige i kombinezone i spaljivali bi ih nakon upotrebe ili bi išli na pravu dezinfekciju, a ne ovako ofrlje kako se to sada radi. Dućani bi ih puštali samo na pult na stražnjoj strani da preuzmu to što trebaju, inače bi bili zatvoreni. Testiralo bi se sve ljude na početku karantene i pozitivne bi se odmah izdvojilo. Drugi test bi bio na kraju karantene (opet za sve ljude) i izdvojilo bi se pozitivne, a svi ostali nastavljaju normalan život u prvoj sekundi nakon proteka 21 dana. Zaraženi idu u arene ili negdje drugdje na zbrinjavanje i u izolaciju, zdravi nastavljaju živjeti. Granica se drži totalno zatvrorenom osim nužnih iznimaka još barem 6 mjeseci, ili duže ako se pokaže potrebnim.

Što se dobije? Iskorijenje korone u Hrvatskoj u roku od 3 tjedna i procvat domaćeg gospodarstva jer bi si morali sve sami osigurati, a imali bi ispriku prema EU zašto smo odjebali uvoz njihovih govana.

Sve ovo bi se trebalo još dobro doraditi i izbrusiti, ali to je otprilike to. Ne vidim što bi bilo bolje i učinkovitije od toga. Ovo što oni rade je idiotarija i maltretiranje! Ja bih šutio i trpio ovakvu totalnu karantenu 3 tjedna kad bi se znalo da će minimalizirati štetu, biti od koristi, iskorijeniti koronu i proći za točno 21 dana. Ove njihove idiotske mjere i teror ne podržavam. Zato i ti i svi drugi prestanite pikirati na mene sa komentarima tipa da ja samo brinem o tome da odem u kafić i da me nije briga za druge.

Ovo što oni rade je glupo i katastrofalno. Možda ne znaš, ali hrpa ljudi sa koronom su doma na samoizolaciji. Zarazit će svoje obitelji i sigurno će neki od njih povremeno izaći i možda zarazit još nekog. Jučer su rekli da u KB Dubrava leži 2 zaraženih. Neka tamo pošalju sve zaražene, pa neke eventualno puštaju doma tek kad ne bude mjesta za teške slučajeve.

Nemaju testova i respiratora? Pa šta su čekali? Imaju za avione i limuzine, a nemaju za to. Da ovih 100000 ima 10k kuna bruto to je milijarda kuna. Da kupe resporatore za 3 milijarde i testove za milijardu to je ukupno 5 milijardi. Da daju milijardu kuna mita da dobe preko reda respiratore i testove dobili bi ih. Da još milijardu potroše na nešto drugo korisno to je 7 milijardi. Znači milijarda eura troška da iskorijene koronu u Hrvatskoj i nakon toga da procvate naše gospodarstvo. Jel to glupo? Ili je glupo upropastiti gpospodarstvo, mjesecima maltretirati ljude i imati trošak od barem 3-4 milijarde eura i puno više zaraženih i mrtvih nego ovako da naprave? Svi nešto pametuju, seru #ostanidoma, a ne vide kuda to vodi i da je loše izvedeno.

Nije smrtnost u Italiji 10% nego puno manja. Smrtnost je manja od 10% i na broj službeno zaraženih jer svi koji umru budu stavljeni pod smrt od korone, a to nije stvarno tako. Drugo, zaraženih imaju barem 2x ili 3x puta više jer nisu testirali dovoljno da bi mogli samo tako bacati brojke o smrtnosti. Puno je i da jedan umre, naravno, ali ne hebem te nafrizirane brojke niti sam glup da ih pušim.

Da ponovimo. Trenutno ima vise onih koji su umrli i u kriticnom stanju nego onih koji su se od korone oporavili. Toliko.

Da ponovimo. Kao prvo, ne podcijenjujem ovaj virus i zajeban je. Ja pretežno kritiziram mjere i friziranje podataka, i to što se ne provedu mjere koje sam gore napisao jer su sigurno bolje, korisnije, a i podnošljivije. Drugo, smrti se stavljaju pod “smrt od korone” skoro za svaku smrt koja se dešava ovih dana i dobar dio njih uopće nisu isključivo radi korone. Treće, oporavljeni se ne testiraju dovoljno često i puno je više oporavljenih nego što je objavljeno. Toliko.

Ja sam svoje rekao i neda mi se više.

#PlaciDoma i #NeZaliSe i #SviSmo(Ste)SamiKrivi

A nije ■■■■■ nego se pas ■■■■■. Istom logikom hiv je mala maca jer ljudi ne umiru iskljucivo zbog hiva, hiv samo pomogne da druge stvare ubiju organizam… Skoro kao corona iz prethodne analogije :wink: Ovo bi bila fina odbrana na sudu- “Sudija, zrtva nije umrla zato sto je upucana nego zato sto je iskrvarila”

Podržavam da ovakvo stanje potraje koliko god treba. Ako procjene 3 mjeseca, neka bude 4 mjeseca.

2 Likeova

ovvaj zakon za smanjivanja prava, ugovora o radu i sl to je vjrojatno doneseno da se reze u javnom sektoru bez komplikacija, ako ce trebat. Mislim trebat ce, trebalo je odavno, ali si je sad vlada pripremila teren, odugovlacit ce koliko moze, ali ako ne ide drugacije rezat ce bez problema.

MMF - lako moguce, greska je sto ga nisu zvali i za prosle krize jer tada su davali bas lagane uvjete, nista drasticno, s obzirom da je opet globalna pizdarija, vjerojatno ce opet biti tako, treba vidjet, ako nam se “isplati” - uzeti. Novci nam trebaju.

Drugi mirovinski stup - mislim da je to proslost, tu je puno milijardi kuna, a vecina zemalja koje su ga imale su ga ukinule za vrijeme prosle krize tako da sam prilicno siguran da ce se ukinuti

Citam danas da ce se osnovati ekonomsko vijece sa sirokom bazom - poduzetnici/vlast/oporba svi su dobrodosli. Ako sad nije vrijeme za to, ne znam kad je

2 Likeova