Pokretanje posla na sivo - webdesign - hosting

Pozdrav forumaši,

Baš nešto razmišljam dali pokrenuti firmu za web ili ne pa sam zakljucio da mi se još ne isplati…
Pošto radim u drugoj niši, a web ni je kao hobi nisam došao do toga da imam toliko posla da mogu nesto zaraditi i ujedno hraniti drzavu… možda jednog dana, ali prvo treba doći do kritične mase :wink:

Recimo da za klijente koji trebaju racun, a to je najcesce ekipa koja ima svoju firmu ili obrte te s njima mogu sklopiti ugovor o “autorskom dijelu”. šta bi značilo da mi ne treba firma :slight_smile:

Jedino nisam siguran dali se smijem reklamirati ?!
neznam dali je legalno ali recimo zamisao je ovakva… stavim oglas npr. u njuskalo.hr da radim web te kad se javi neka firma napravimo ugovor o autorskom dijelu… Šta vi mislite kako na to gleda njuskalo, porezna, dorh… jel ima netko iskustv? dali se smijem reklamirati ako nemam firmu?

i jedno pitanje vezano uz hosting.
Za klijente uvijek zakupim jedan donaci hr hostng…
za taj zakup od hostinga dobijem 10% Affilate za prvu godinu kada ja zakupim, ali ne i za sljedece godine kada se obnavlja ili produžuje zakup…
dali znate neki domaci hosting koji daje bolji affilate ili bolje pogodnosti za mene kao webmastera ako bi prodavao samo njihov hosting.

Uzmes VPS/dedicated host i ti hostas njihove stranice?

otvori paušalni obrt, troskovi su ti do 1000kn mjesecno, a imas legalno izdavanje racuna i sve ostalo.

Mozes preko autorskog, svejedno ces platit porez, a to je drzavi najbitnije…

Ako uzmem VPS host, a nemam obrt necu moc izdat racun za firme.

@juzernejm25
meni je taj webdesign hobi te mi je puno davati 1000kn/mjesecno za ništa (nemam konstantni posao u webu da bi mi se isplatio obrt) Zato i radim preko autorskih ugovora… ali nisam siguran dali se mogu reklamirati ako nemam obrt…?!

ako prazni hod obrta košta 1000kn/mj kroz 12mj. platim nameta 12.000kn iako ne izdam niti jedan racun… Koliko mi treba odrađenog posla da bi pokrio trošak državnog nameta?

  • ako jedna web stranica košta cca 3.0000kn od toga cca 1.000kn je trošak (template, hosting i domena)
    iz toga proizlazi da je zarada 2000kn bez pdv-a.
    Iz ove jednostavne matematike je vidljivo da bi trebao odraditi 6 web stranica kako bi bio na nuli 2000zarade*6stranica=12.000kn zarade šta je jednako godišnjem trošku obrta.
    Dakle tek sa sedmom stranicom cu zaraditi 2000kn i to pod uvijetom da svih 7 sajtova odradim za 3000kn

Bilo bi dobro da se smijem reklamirati pa ako posao krene otvorio bi obrt jer sa time dobijam i druge pogodnosti poput pravdanja troškova,…

nije mi problem platiti porez na odrađeni posao ali sada dok nemam mnogo posla u webu ne mogu si priustiti da otvorim obrt i placam namete dok ne zarađujem… poput skupnju struju, HRT pristojbu na obrt jer posjedujem AV uređaj, spomenicke rente,…

u paušalnom ne plaćaš ostale namete IMO - samo porez, doprinose, eventualno turističku ili šeme, ne znam ali to ionako ie po prometu pa ti je mali iznos godisnje. Placas jos racun u banci, 70-80 kn mjesecno.

a ako si negdje zaposlen, mislim da je po novom godisnji trosak cca 5000 kuna ako će prihodi paušalnog obrta biti na razini do 85000 kuna godišnje

racunica ti je vise manje dobra, ali mene zanima kako bi ti drugacije primao novce onda a nebi platio porez, posto se od 1.1.2017. prate transakcije i na tekucem racunu, a i na sam autorski ugovor moras placati porez(xy%), a opet neznam koliko je legalno da se oglasavas i slicno jer nisi pravna osoba.

to se i ja pitam kako se legalno oglasiti bez firme…

Nije problem u plačanju poreza… na ugovor o autorskom dijelu se placa cca 25-30% poreza
http://www.isplate.info/kalkulator-ugovor-o-djelu-2017.aspx

Kako bi povecao broj klijenata neophodno bi se trebao oglasiti, samo neznam dali je legalno kao fizička osoba :wink:
Sad sam u fazi istraživanja…

dobro je znati… istražit cu i taj paušalni obrt.
Hvala za info!

znaci ako ti vec u startu nije problem dati 30% za autorski ugovor onda ti je sigurno ok opcija paušalni obrt gdje placas porez kvartalno, sad vidim da je i ray napisao, ja sam rekao cifru od 1000kn mjesecno koja je odokativna, svakako si pogledaj link : http://www.pokreniposao.hr/pausalni-obrti-sve-sto-trebate-znati-prije-nego-se-odlucite/ i istrazi malo modele ove u excelici, biti ce ti jasno da je ovo super stvar :), ja ovih dana se spremam otvoriti pa ti javim kako i sta :wink:

1 Like

Pa ako poslujes legalno (a autorski ugovori su legalni) onda je samo pitanje gdje se mozes oglasavati i da li ce tvoj oglas biti interesantan klijentu.

Npr., pretpostavljam da je na njuskalu moguce pod intelektualne usluge postavit oglas (mozda i nije, probaj). Navedes u oglas da radis preko autorskog ugovora i ako ti se ljudi jave, upoznati su s nacinom placanja i sve 5. S druge strane oglasavanje preko Adwordsa. Adwords zahtjeva pravnu osobu. Drugo, za pretpostavit je da ce ljudi koji kliknu na oglas ocekivati firmu s druge strane, pa cak i ako uspijes pustit kampanju preko adwordsa, neces dobit potrebnu klijentelu.

Mislim da ti tu nije neka prevelika znanost gdje postavit oglas. Probas i vidis. Ako se mozes kao fizicka osoba oglasavat, tj. postavit reklamu, samo naprijed, ako ne ides dalje.

e da, i zaboravio sam napisati, nema potrebe ulaziti u sustav pdv-a pa ako je 3000 kn web site, onda je to sve prihod tvog obrta, nema pdv-a

1 Like

jedino imaj na umu da ako ti ponudis cijneu od 3000 kn a netko drugi koji je u sustavu pdv-a također 3000 kuna, on u stvari ima povoljniju ponudu jer ako radiš firmi koja je u sustavu pdv-a, ona pdv prebija pa iako plaća 3000 kn, realno plaća 2400, jer onih 600 kn pdv-a prebija.

1 Like

@sproject jesi sta istrazio?

Ovo nije točno, nego si ti, koji nisi u sustavu PDV-a u prednosti. Ako je cijena posla 3.000,00 kn a nisi u sustavu PDV-a onda klijent plaća račun 3.000,00 kn što sjeda tebi na račun i kad odbiješ porez na dobit (ako si “malo tupast” pa imaš dobit, ovo je druga priča koju rade manje više svi u RH), po novom 12% za mikro poduzetnike imaš još 12% na iznos koji isplačuješ sa računa firme kao isplatu dobiti.

Kada si u sustavu PDV-a onda na račun od 3.000,00 kn moraš dodat PDV od 25% pa ti klijent mora platit 3.750,00 kn od kojih si on kasnije “odbije” PDV ali u startu ga mora platit tebi na račun, tako da ga ispadne u najmanju ruku isto pod uvjetom da može pravdat taj PDV.

Kad odabireš da li želiš uć u sustav PDV-a dobro odvagni i izračunaj s kim misliš poslovat i što ti se više isplati.

PS
I svakako konzultiraj eksperta (knjigovođu) prije bilo kakvih radnji da se ne zayebeš, gl :slight_smile:

Covijek je mislio ukoliko oboje imaju cijenu od 3.000 kn ali s time da ovaj drugi daje web za 3.000 kn u kojem je ukljucen PDV. Onda je on povoljniji.

1 Like

Na iznos ponude se na kraju obračunava PDV tako da ako je mislio da je u II. slučaju ukupni račun 3.000,00 kn (sa uključenim PDV-om) onda mu je cijena 2.400,00 kn. Ovo nije praksa i PDV se na svakom računu obračunava kod ukupnog sumiranja i mora biti posebno označen.

Tako da realno ti koji nisi u sustavu PDV-a zaradiš 3.000,00 kn a ovaj u sustavu PDV-a 2.400,00 kn jer on taj PDV (600,00 kn) ionako mora dalje uplatit državi. Sva sreća pa se tako ne posluje a i statistički gledano firme u sustavu PDV-a obično imaju više cijene sata rada (mi imamo 400,00 kn + PDV), čak postoji zakonski limit iznosa dobiti nakon kojeg moraš ić u sustav PDV-a kako bi država brala harač dok ovim mikro poduzetnicima koji ionako ubiru mrvice da neki period da se “priviknu”.

AKo se ne varam cifra je nakon 250.00 ili 260.000 kn godisnjeg prometa prelazis u sustav PDV-a

Tak neš, stalno kemijaju treba se pazit

cifra za paušalni obrt je 149.500, ali sad se rade neki prijedlozi zakona i mozda se uvede jos koji razred iznad ovog.