Pokretanje posla na sivo - webdesign - hosting

dakle mislio sam, a vjerovao da je i dovoljno jasno, ovo sto je jurazg1 napisao.

dakle ti imas fimu koja je u sustavu pdv-a, ja nisam pa ti saljem ponudu na 3000,00kn ili jura je pa ti salje na 2400 + pdv, sto opet ispada na papiru 3000 sve skupa, no realno je 2400 jer 600 prebijas

no apsolutano sam siguran da ima nemali broj ljudi koji ulazi u poduzetnistvo po im ovo nije jasno, nego mozda misle da su iznosi jednaki gledano iz ociju klijenta

ne kazem da je to slucaj s pokretacem teme

Ti si pretpostavio da je osoba koja kupuje pravna osoba u sustavu PDV-a.

U svakom slučaju firma 1 će zaradit 3.000,00 kn a firma 2 2.400,00 kn, prije odbitka poreza na dobit i na eventualnu isplatu dobiti.

PS
Mislim da je, za ovo čme se većina ovdje bavi najbolja opcija j./d.o.o. bez sustava PDV-a jer možeš ponudit 25% jeftiniju uslugu svima a klijentima u sustavu PDV-a je ionako nebitno jer ga odbiju na kraju.

Mislim da malo grijesis.

Porez uvijek netko mora platit. Ako ti nisi u sustavu PDV-a, onda ga placas ti. Tj. Ako ti izdas racun na 3000kn, smatraj da si zaradio 2400. S druge strane, firma koja je u sustavu PDV-a izda racun za 3000kn + PDV. PDV ovdje placa kupac. Izgleda skuplje, ali za kupca ( ako je kupac druga firma koja je u sustavu PDVa, sto je najcesci slucaj) zapravo nije. Firme u sustavu PDVa velikim dijelom ignoriraju PDV kao stavku. Ukoliko imaju ise kupljunog PDV-a, onda ce im drzava to vratit. Ukoliko prodaju robu onda ce ovim putem taj PDV prebit i platit ce manji PDV na kraju mjeseca.
Firme u sustavu PDV-a su konkurentnije jer grubo gledano ignoriraju PDV…

Znači ovo je apsolutno krivo, ako nisi u sustavu PDV-a ne obračunavaš PDV na izlaznim računima i klijent, nebitno jeli privatna osoba ili pravna osoba u sustavu PDV-a ne plaća nikakav PDV po tom računu.

Ako je račun firme koja nije u sustavu PDV-a na 3.000,00 kn tada klijent plati 3.000,00 kn na račun firme a ta firma mora samo na kraju godine platit porez na dobit (ako je ima) i porez na isplatu dobiti (ako ju radi) i to je to što te tiče tog računa.

[quote=“krcmar, post:23, topic:33946, full:true”] Tj. Ako ti izdas racun na 3000kn, smatraj da si zaradio 2400.
[/quote]
Ne, opet, ja ako nisam u sustavu PDV-a i izdao sam ti račun na 3.000,00 kn ja sam zaradio 3.000,00 kn, eventualne poreze na dobit i isplatu iste plaćaš kasnije ali oni nemaju nikakve veze sa PDV-om.

Evo ponovit ću ono što sam napisao u prvom postu jer vidim da opreza nikad dosta, NHF:

> PS
> I svakako konzultiraj eksperta (knjigovođu) prije bilo kakvih radnji da se ne zayebeš, gl :slight_smile:

još i ovo od @ray

no apsolutano sam siguran da ima nemali broj ljudi koji ulazi u poduzetnistvo po im ovo nije jasno, nego mozda misle da su iznosi jednaki gledano iz ociju klijenta

:smiley:

Pa o tome ti i pricam, neto dobit. Ako sam ja u sustavu pdv-a, a ti ne. Oboje imamo cilj zaradit 3000kn neto dobiti ( to sto ti sjedne na racun je nebitno, bitno je koliko je na kraju zarada). Ti da bi zaradio 3000kn moras naplatiti 3750kn racun, ja s druge strane naplatim 3000kn + PDV. Kod mene je PDV odvojena stavka pa u odnosu na druge firme koje su u sustavu pdv-a (vecina firmi) ja sam konkurentniji od tebe. To sto ti ne obracunavas pdv na racunu ne znaci da pdv ne moras platit. Fizicka osoba koja prima pdv od adsensa isto nema pdv kao odvojenu stavku, ali ga svejedno mora platit.

OK, mozda grijesim za ovo koliko bi ti trebao naplatiti na kraju i kada placas porez (neznam jer mi je trvtka u sustavu…). Ali znam da druge tvrtke vole to sto sam u sustavu…

Ne trebam ja naplatit 3.750,00 da bi zaradio 3.000,00 ako nisam u sustavu PDV-a. Trebam naplatit točno tih 3.000,00 kn i točno toliko sam zaradio, to su činjenice, znam jer moj jdoo nije u sustavu PDV-a :smiley:

a ima jos jedna stvar, ako prodajes usluge nekome tko nije u sustavu pdv-a ili nekoj fizickoj osobi (ne mislim na obrt), tada je onaj tko prodaje tu uslugu i u sustavu je pdv-a, u losijoj poziciji za taj pdv

1 Like

Naravno da se možeš relamirati, pa u HR sve možeš :slight_smile:
Samo pazi tko te zove, da ne naletiš…

Sve sam to pitao prije, davno pri otvaranju.

Računao sam od 6-7 tisuća nadalje.

Ako želiš neku zaradu da eto živiš, računaj 10 tisuća plus kuna mjesečno prometa.

A to da ne možeš izdavati povremen račune za nešto posla malo što napraviš, to zahvali državi…
Možeš ali cca 40% daješ njima.

na crno, sivo… sve je to crno za njih, tako da se pazi, pogotovo ove godine.
Otvori obrt. Možda te to najmanje kođta.

ILI

autorski ugovor ili kakav, stavi svoju cijenu + porez, samo što onda nećeš biti konkurentan skroz…

Kako god država ti je kao kugla oko noge, koja eto mora biti tamo.

ILI

otvori firmu negdje vani plati cca 20% poreza i vozi.

1 Like