Pomoc oko izrade prve Andoid Aplikacije

Pozdrav svima,

pre nekoliko dana palo mi je na pamet da se malo pozabavim oko izrade prve android aplikacije.

Naime, smatram da ideja koju trenutno imam je jedna od unikatnijih na ex Yu prostorima, mislim da na nasem jeziku nema slicne aplikacije. (Mada na engleskom sam video nesto slicno, ali ne isto.)

E sad postoji problem, sto se sa android programiranjem susrecem tek prvi put. Do sada sam se bavio uglavnom web developingom. No, to nije sad bitno.

Za pocetak sam koristio Android Studio, (mada sam se dobro namucio oko konfiguracije verzija, te emulatora i slicno, bilo je 5 min nekakvog koda, 50 min fixanja errora (ne errora koda, vec errora emulatora, verzija itd. Iskreno mi se smucilo to.)), mada procitah da postoje online android build-eri, za kreiranje aplikacije. Ali ne znam ni njih da koristim, predlog?

Potrebni su mi uputi, kako i gde da pronadjem resurse za kreiranje aplikacije, i slicno.
Takodje potrebni su mi i dizajnerski saveti. Imam neki koncept u glavi, ali nije to to. Magla, nije kristalno cisto.

Nadam se da ce mi neko pomoci.

Puno, puno, puno pozdrava.

Pusti android buildere i ostale gluposti, Android Studio ti jedini nudi sve prave mogucnosti ili opcije. Moja topla preporuka je da se bacis na Udacity kurs Android Studia, koji je potpuno besplatan :slight_smile: .

Tu je dakle objasnjeno sve od pocetka do kraja, kasnije neces imati nikakvih problema !

Ako kazes da kreces od pocetka, trebace ti puno sati nespavanja, ucenja, vremena, nerviranja… Kao sto je Madoxx rekao, mani se gluposti ako zelis pravu aplikaciju. Koristi strane kurseve i strane knjige.
Koristi Android Studio ili Eclipse. E, sada ako prvi put postavljas aplikaciju na playstore to je 25 dolara jednokratno. U startu racunaj i da uplatis reklamiranje i to je bitno odmah posle uploadovanja aplikacije, da bi nekako useo da upadnes u listu Top New Android Apps. Isto tako trebas imati dobre recenzije za aplikaciju, one su jedan od glavnih faktora SEO za play store. Srecno :slight_smile:

Da se samo nadovezem, posto vidim ti mu vec napominjes i na korake poslije izrade aplikacije, sto je sasvim OK.

Po mom misljenju najbolje ti je paralelno uciti, kreirati svoje nesto, sticati kontakte i raditi na promociji.

Dakle, ucenje sam ti vec rekao, ako si vise za kurseve udacity je odlican, dalje ne trebas traziti. Ako nisi za kurseve, jos bolje, foruma i yt videa ima bar 10x vise od kurseva.
Kreiranje svoga - steknes znanje i iskoristis ga da kreiras svoju aplikaciju, ali ne poslije citavog kursa, vec poslij manjih cjelina ti malo po malo doradjujes svoju aplikaciju. Tako pratis i svoj napredak, te samim tim dizes sebi moral i volju da nastavis dalje.
Kontakti - mislim da je ubjedljivo, ali ubjedljivo najbolji nacin za udruzivanje sa developerima iz tvog grada, grada u blizini ili u regiji. Sto blize to bolje. Svi pocinju na slican nacin i svima je potrebna pomoc, ali su itekako voljni uzvratiti pomoc. Na kraju krajeva zbog te potrebe da se pomazemo, izmedju ostalog, poceo je i WMForum.
Promocija - tu ti ne mogu puno reci, a ipak ovo i jeste najvazniji korak. Marketing prodaje sve & Google is your friend.

Srecno.

1 Like

Ovisno o aplikaciji probaj s React Nativom…

Ako hoces pravi app radit samo Android Studio koristi ili Eclipse ali official od androida je Android Studio. Sad mozes kupit i kurs na udemy po 10eura su… ja nebi radio android appove putem js (ionic, react native). Ako hoces mozes probat radit android u javi ili kotlinu.

ionic i rn su dosta razlicite stvari, ali dobro, nek se malo pomuci s javom :slight_smile: …

Inace hvala za sve sto su predlozili Udacity. Zaista GENIJALNA stvar.

Trenutno je rano da se prica o SEO optimizaciji, placanjima itd…

Naime aplikacija koja mi je u planu treba prvo da izgleda kako treba a kasnije sve to dodje na red.
Hvala svima na dodatnim predlozima.

1 Like