Pomoć oko otkrivanja kvara - desktop računar

Pozdrav, želio bih vas pitati za mišljenje. Možda je neko imao sličan problem pa bih volio da podijeli iskustvo.
Sinoć se računar samo restartovao i od tada ne prepoznaje hdd i izbacuje poruku tipa “please input boot disk and press any key”.
Provjerio sam postavke u biosu, tu mi je naravno prije bilo namješteno primary boot na hdd. Sada tu među uređajima prepoznaje samo dvd citac. Nakon toga sam ubacio dvd windows 7 u citac cisto da probam nesto bootati preko dvd-a - kada se disk počeo vrtiti računar se počeo gasiti i paliti iznova… Sumnjam da je neki problem sa napajanjem… Želio bih čuti vaše mišljenje…

Napajanje + maticnu. Mozda ihdd ali sumnjam.

Znaci kvar je 99% hardwerski.

Kreneš od najmanjeg.

Probaj zamijeniti sata kabele (cd>hdd i obratno).
Isključi cd/DVD uređaj iz napajanja. Spoji samo hdd i ostalo potrebno da bootaš system.
Kasnije ide napojna pa onda valjda matična…

Ja bih rekao da ti je otišao hdd, probaj staviti drugi i vidi ako ce ga u biosu prepoznati

Crko hard, 99,99 %

Neznam koliko je star komp, ali ovi HDDovi su tako jaki da tesko da je HDD izgorio. Ponekad kad i izgori maticna i napjanje i sve, jedino HDD ostane cjeli.

Ako je samo HDD onda si ti lucky user. Cak mislim da neki od tih HDDova daje po 10 godina warranty, nemojte me sad lovit za rijec.

Imao sam slican problem i mislio sam da je HDD. Pa sam zamjenio Kablove, nije pomoglo, zamjenio napajanje, nije pomoglo, izgorila maticna, to je pomoglo.

Znaci IMO Maticna ti je 100% otisla, ali ako je ona i otisla moras mjenjat napajanje, jer su velike sanse da ce i nova maticna otic zbog loseg napajanja.

Po mom skromnom iskustvu (80 računala gledam iz dana u dan) hdd i nije baš pouzdana roba. Seagate Barracuda Green serija pogotovo. WD su u priliku OK, ali zadnjih godina me Samsung ugodno iznenadio sa pouzdanošću.
Iako, na kraju nema pravila. Svaki kada ode, otišao je u nezgodnom trenutku. To previdimo i onda bude sra*e.

Da zbunio sam se s RAM memorijom. HDD ima oko 3 godine jamstvo dok ovaj premium RAM ima i lifetime warranty.

Sto je i logicno buduci da HDD koristi mehaniku za razliku od RAM-a i SSD-ova koji nemaju mehanickih dijelova, pa prema tome nema sta biti osteceno, osim direktnom upotrebom sile. :smiley:

Zamjenio kablove od cd-a i hdda i dalje ne prepoznaje hdd… pokusao spojiti samo hdd bez cd-a i dalje ista stvar… našao sam i neki hdd sa bivseg računara za koji nisam siguran da radi 100% ali znam da je radio zadnji put kad sam ga spajao… ni njega ne prepoznaje uopste… ostaje mi da probam zamjeniti napajanje …

Maticna, tebe hebe maticna. A nju je malo teze testirat pogotovo ako je stariji model kompjutera.

Ako je matricna preporucam i mjenjanje napajanja jer bi it a nova mogla izgorjeti s ovim napajanjem.

Ne razumijem se baš u matične ploče… mislim da je kod mene biostar h61mgv3 ver 7.5 … eh sad ako je do nje… jel moram uzeti ponovo baš nju ili može i neka druga.

moze druga ali moras paziti da sve sto imas na njoj mozes ustekat u tu drugu, prvenstbeno procesor.

Iz mog iskustva najcesce je problem (kod SATA diskova) kabal, ili sam prikljucak na HDD-u.
Druga stvar koja moze biti je problem sa biosom, pokusaj naci u postavkama biosa, AHCI mode pa ga ukljuci.

Probaj napravit CLEAR CMOS na maticnoj ploci skini si upustva vamo http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=640#overview

I probaj izvadit procesor i rame i vratit nazad prije CLEAR CMOS-a.

I ako je do maticne trebas gledat koji je socket, i koje rame podrzava i brzinu.

Socket LGA 1155
Supported the Intel 3rd and 2nd generation Core i7/ i5/ i3 processors in the 1155 package
Supported 2 DIMM of DDR3 1600/1333/1066MHz

Problem je ipak bio do napajanja. Zamjenio napajanje i sada sve funkcioniše kako treba :smile: