Porez na adsense

Ne moraš. Ček ti dolazi na tvoje osobno ime što znači da ga stavljaš na svoj osobni račun. Ček ti može poslati i tetka iz New Yorka. Ili iz Irske. Malo je čudno da nam se svima tetka preziva Google no štaš! :hmm:

@maX1mu5
Ja dižem u pošti, a kao što je kolega Exdizajn naveo, ne možeš ništa bez OIBa… jednostavno ti nedaju novac.
Ovaj obrazac što si ti linkao ja nisam nikada vidio, u pošti je malo drugačiji (pogledaj Exdizajn-ov screenshot).
Pretpostavljam da je razlog u banci što te ne pitaju OIB taj da ga već imaju preko tvog tekućeg or something like that…

Ja takoder koristim obrazac koji je stavio exdizajn. Prijasnji obrazac koji se ne koristi odavno nije imao tu rubriku, ali on se ne koristi ima 1god. Iduci tjedan dolazu novi obrazci, pa cemo viditi kako izgledaju. Za ove koji dizu priko neke banke, oni vjerojatno imaju otvoren racun u toj banci, pa oni opet imaju uvid u u vas oib. Jesam u pravu?
@maX1mu5 taj obrazac koji si stavio ne koristi se vise. Slijedeci put ti sigurno nece proci bez oiba

Da taj je totalno drugačiji, čak se razlikuje od onog na njihovoj stranici. Od kada postoji taj obrazac sa OIB-om, od ove godine ili već od 2010.?

Kažem, ja sam dizao u splitskoj banci (jučer zadnji put dignuo) i obrazac je isti onakav kao na web stranicama pošte, gdje se NE popunjava OIB. Sad ne znam da li će to promijeniti ili ovisi čisto o instituciji u kojoj podižeš.

@joso162 Kakav račun, to je WU za to ti ne treba račun jer inače to gubi smisao. Smisao WU je recimo ako si u inozemstvu i hitno ti treba novac, onda npr. tvoji ti pošalju novac. WU = transfer novca. Baš bi volio vidjeti nekog stranca kako popunjava taj obrazac sa OIB-om. Pazi engleske prijevode: kod OIB-a = I.D. N, kod Broj I.D. dokumenta = ID Number. Sad koja je razlika u engleskim nazivima I.D. N i ID Number pojma nemam ali pišu. To mi se čini da su zmuljali nešto sa tim obrascem.

Da to mi je jasno. Samo mi nije jasno zasto su sa wu vratili faksom tiskanicu i napisali da treba staviti OIB. Mislim da i banke i poste salju fax istim ljudima. Ako i iduci mjesec bude ista sitvacija, onda prelazim i ja na splitsku banku :wink:

Da, to je dobro pitanje. Ja isto mislim da oni to šalju istim ljudima, zašto je to tako ne znam. Jedino logično objašnjenje je da sve forme u djelu koji popunjava službenik moraju biti ispunjene.

A od kad se koristi taj kao novi obrazac?

Od 1.1.2011. su mi rekli u pošti se mora popunjavati OIB. Prije su me tražili JMBG.

Dobro OIB i JMBG je skoro ista stvar. Po meni je bolje da zapisuju serijski broj osobne nego JMBG. Uglavnom, to bi značilo da to vrijedi samo za poštu. Vidjet ćemo za mjesec dana kako će biti u drugim bankama.

Trebalo bi promijenit naslov teme, buni ljude. Nije do sad još nitko platio porez kad je dizao preko WU.

A ako do toga slučajno dođe, mogu li se dizat novci u nekoj drugoj državi? Austrija, Slovenija, Bosna…

[quote=“adriano”]Trebalo bi promijenit naslov teme, buni ljude. Nije do sad još nitko platio porez kad je dizao preko WU.

A ako do toga slučajno dođe, mogu li se dizat novci u nekoj drugoj državi? Austrija, Slovenija, Bosna…[/quote]

Naravno, uplaćene novce putem WU-a možeš podići u svim zemljama gdje WU posluje.

i ja dižem preko WU otkad su uveli i nikad me nigdje nisu tražili ni OIB ni JMBG (probao u dvije različite banke). Baš danas zadnji put dizao.

Čekovi mi sjedaju na devizni račun.

Svaki put kad sam do sada dizala preko WU, ženska je tražila jmbg ili oib.
Ovaj mjesec još nisam stigla dići (dobro, oke, zaboravila sam dok nisam vidla topik :stuck_out_tongue: ).

Dakle, ja mislim da se možda za sva WU slanja mora pisati samo oib od sada (ako je to točno) ali po tome bi išla naplata poreza za svaku lovu koja se primi preko WU. Sumnjam da oni u poreznoj imaju tako naprednu sistematizaciju da mogu odrediti za ovo se plaća, a za ovo ne, ili se varam?

Isle su danas isplate, pa ako nije problem molio bih vas da napisete poslovnice u kojima ste digli novac, a da vas nije trazilo OIB.
Neznam dali je porezna napredna i hoce li preko OIB-a imati sve podatke o primanjima, ali ja ipak nebi htio riskirati. Ukoliko se u nekoj poslovnici mogu prosvercati bez OIB-a, onda cu to i napraviti.

Najbolje bi bilo da se ovaj topic obriše.

Zar se ovdje ne radi o dvostrukom oporezivanju? :S
Prvo Google plati porez na lovu koju dobije od oglašivača (i/ili na ček) i onda opet po zakonu trebamo i mi platiti porez+prirez+svasta-nesto (otprilike 200kn manje po čeku).

Uostalom zarađene novce trošimo u zemlji u kojoj živimo (većina), tako da svakako na tih 100$ platimo porez (pri kupovini bili čega). Trebali bi nam biti zahvalni što taj “kapital” unosimo u zemlju.

Mnogostrukom oporezivanju, zapravo.
Naljuti to covjeka da.

Split, Valpovacka 7 (poslovnica Splitske banke)…

Meni ništa na čekovima… ne znam za WU

Ja sam prvu isplatu dobio u 7.mjesecu u obliku čeka. Otišao sam u banku (PBZ) i bez ikakve naknade podigao lovu. S time da sam morao imat osobnu.

Također me zanima da li se to mora prijavit poreznoj upravi. I da li to ovisi o iznosu, tj. postoji li neki limit do kojeg se to ne treba prijavit.

Bliži se kraj godine pa lagano raste nestrpljenje hoče stići kakv račun. Ima li novih saznanja u vezi western i OIBa?