Porez za doprinos iz 2017 godine

Pozdrav, dobio sam opomenu za porez na doprinos iz 2017 godine da platim za 4 meseca. Inače dali su mi da platim na 120 rate na 10god. Nikada nisam dobio resenje, dok u poreskoj stoji da sam potpisao i primio glavno resenje. Resenje nema pečat i moj potpis. Opomenu sam potpisao. Pa me zanima da li neko placa porez za 2017 i sta se desi ako se ignorise opomena i porez?

Načelno se ne treba zafrkavati s državom i porezom, sjeti se Caponea.

Prvi put čuješ za taj dug ili dug stvarno postoji?

ti prilivi postoje. Jel ti mora ozbiljno da se placa ili neka sala? jel placao to neko?

Pretpostavljam da nisi iz HR.
U HR ozbiljno shvaćamo preporučene kuvertice Porezne uprave.

Iz Srbije. Kod nas počeli ponovo da šalju rešenja za opomene da plaćamo porez na doprinos.

Koji doprinos?
Budi malo jasniji.

Ja sam iz Srbije. Čudi me da nisi nimalo informisan jer radiš preko interneta to jest da si freelanser .Srbiji su 2021 i 2022 mnogo govorili o freelanserima i porezu kao i dugovanjima za porez za sve prošle godine (unazad 5 godina počev od 2017.god pa na ovamo)
Ukratko …Verovatno si dobio privremeno rešenje za porez (na dobitak) odnosno zaradu preko internet. Čim si poptisao opomenu znači da si pravno gledajući potpisao da ćes (retroaktivno) poreskoj otplatiti dug poreski

Porez za 2017 moraš da platiš kao i za sve godine do 2022. Kako neki kažu (proveren info je sam član u udruženju freelansera Srbije ) Srbiji zavisi od opštine do opštine negde daju da se dug otplati odjednom negde ne. To se moraš raspitati poreskoj upravi u gradu kom živiš.

Ako se ignoriše opemena na mesečni dug ide kamata (mislim ne drži me za reč ) 10% Iskreno, ja se ne bi s tim igrao Ne znam kolika su ti dugovanja na mesećnom nivou (2017) imaš, ako su mala onda plaćaj i teraj dalje

Za više info prijaviš se,postaneš član (platiš mizernu neku članarinu za 6 meseci) u udruženje freelansera Srbije i na discordu pitaš konkretnije

Pa ovi iz pošte samo ti uguraju da potpises, ne znas ni sta potpisujes ni kome. Znaci ne preostaje mi nista drugo nego da plaćam, sve te godine. Orginalno resenje nisam dobio niti potpisao. Dobijem danas tu opomenu i kada sam otisao do poreske da se javim, onda su mi razjasnili sta plaćam i koliko plaćam. Platiću tu opomenu za ostalo neka šalju nove opomene. Čujem danas mnogi dobili resenja, i vecina ne zna sta da radi za dalje.

Ne znam :thinking: kako ti nisu dali rešenje Svima guraju privremeno poresko rešenje jer na osnovu njega imaš uvid koliko plaćaš poreski dug .Nema oni tebi šta više da šalju opomene (pretpostavljam)

Pa otisao sam u poresku da razjasnim, mada ni oni ne znaju puno o nama sta placamo… izvukla mi je na osnovu opomene fotokopiju resenja gde nema potpisa ni pečata. Kazu da su slali resenja iz Beograda.

Kroz dug (2017) plaćaš zdravstveno , plaćaš penzijsko i doprinose, i porez. Ne znam dal si bio na linku koji sam ti dao tu dosta možeš da se infromišeš šta i kako to ide i kako se plaća nova metoda plaćanja poreza od ove godine . Usput imaš i ovu stranicu pa i tu malo zaviri

Meni je u BIH prije pola god dosla koverta da sam ostao 2012 god duzan 180KM, i sa kamatama izaslo na 1800KM. Nilad nista mi noje stiglo do tada. Na kraji se ispostavi, da pred zastaru dobiju slucajeve. Pa koga osisaju. Posle 10 god je zastara. Rekli mi, daj neki racun gdje nemas para, kao prinudna naplata noje izvrsena.

Koliko se ja secam u Srbiji su rekli da nece retroaktivno naplacivati taj porez za frilensere.

Po zakonu Srbije doprinosi nikaa ne zastarevaju .Na primer zdravstveno nekim freelanserima su naplaćivali uz dugovanja nekima ne.Sve zavisi od slučaja do slučaja.Inače PU Srbije može da naplati poreski dug unazad 5 godina. >
Iskreno ovaj novi poreski zakon za freelansere iz Srbije su sklepali da bog dragi sačuva.Tu ima milion stvari još koji se moraju izdetaljisati i toliko još nedoumica.
Uglavno poreska dugovanja se moraju izmiriti uz prateća koja vam dolaze na naplatu

Za ovu godinu naplata poreza freelanserima iz Srbije je trenutno na čekanju jer se čeka izrada posebnog poreskog obrasca kao i portala za freelansere

Bio sam kod knjigovodje da se informisem za otvaranje pausalne firme. Neko kaze da je to najbolje i najeftinije resenje kako bih radili normalno a izbegli nove dolazece posledice. Delatnost na foru kao marketing, iznos sa knjigovodjom 33.000 rsd. mesecno. Da li ima neko isustva da je otvorio pausalac?

ovo sam pokupio sa discorda freelansera Srbije Cifra u evrima 3.070 € znači mesečno da zarađujete oko 1000 evra
ovaj prvi odeljak fizičko lice je za freelansere model A i model B oporezivanja dobitka (zarade )

Model a,model b pa se ti nadji gde si.
Totalna glupost
.

pa jbg tako nam ga država Srbija uterala bolje i ovako nego po starom zakonu iz 2000 gde je bilo da platiš harač i do 50% zarade na dobitak

Jel ima neoporezivi deo,mislim do koje cifre je oslobodjeno svih placanja?

imaš dva model za nas freelansere kao što si video model A gde do sume od oko 500 evra neoporezivi deo je 32.000 din mesečno ( 96.000 dinara po kvartalu, ) ili ti oko 272€ mesečno (nisam ti naveo zdr. ni Penzijsko)
model B preko 500€ je drugačiji kod njega imaš na mesečnom nivou imaš normirane troškove 19.300din (oko 117€) naravno nisam ti naveo za PIO i zdr

zaboravih dodati jbg…Plaćaš samo zdravstveno osiguranje od 1.400din kvartalno 3x1400 din=4200 din koje moraš da platiš (jedino ne plaćaš ako si negde zaposlen ili si penzioner)