Porezna uprava zove da se javimo

Kako nema neko u skupstini da ukaze an problematiku i izbori se za vas? Ispane win-win za sve, jer taj ko to uradi trebao bi osigurati sebi stolicu i sledece izbore, plus jako dobra reklama ako izgleda kao da je probo bilo sta uradit

Šta da ti kažem, jednostavno nema jer ovo je sve kamarila koja je skupljena oko ‘Prvorođenog’.
Kapiram ja šta ti hoćeš da kažeš, no kasa prazna, tajkune ne diraju i kao i svuda…zna se koga treba da…

Samo da dodam da u BIH barem u RS doprinosi, zdravstveni i penziono nisu obavezni… fizicko lice placa u RS 10 posto porez u Federaciji oko 14 posto.

1 Like

Otvoris nesto, obrt, preduzetnik ili na autorski ugovor, sto god ima.

Onaj tko cijelo vrijeme zaradjuje minimum 1000-3000 eura, ne vidim razlog zasto ne bi mogao otvoriti nesto?

U federaciji 10+4 zdrastveno, s tim da se 20% troskova moze opravdat, pa efektivna stopa na prihod ispane manja

Masa ljudi koja je pogođena nije imala ta primanja. Barem iz mog okruženja. Uglavnom se radi o sumama od 300-700e.

Sad za ta primanja iznad 1000 verovatno da može i isplati se, mada je jedan moj poznanik ugasio paušal jer mu se nije isplatilo radi testa samostalnosti.

Opet šta da radi neko ko prima uplate preko adsensa ili samo jednog privatnog lica tj firme. To ne znam kako a ima preko te sume. Eto možda bi @Jeronimo034 mogao dati neki savet pošto vidim da je otvorio?

1 Like

Pa sto ne bi opet mogao imati registrovan obrt/preduzetnistvo ako zaradjuje dovoljno? (cc 800+ e mjesecno)

Ne znam. Upravo sam zbog toga i pitao.

Ovdje mozes registrovati kako god oces, samo moras planirat da moras zaradit minimalno oko 3600km (po predavanju iz preduzetnistva, mada ta je brojka blize 5000km) u sledecih godinu dana ako planiras imati cijelo vrijeme registrovano.

Platis oko 200km za registrovanje, opstinske takse (nez dal zavisi od opstine do opstine) i onda mjesecno doprinose blizu 300km, min 50km poreza (ili 2% od prihoda, sto god je vece od ta dva, znaci minimalno 50km ce bit) i knjigovodja 50km.

Meni npr jedan mjesec prihodi bili 15,000. Taj mjesec platio 300km poreza i 300km doprinosa (i 60km knjgovodju) sto znaci da privilegija imanja takvog neceg registrovanog me taj mjesec kostala “samo” 4% (a opet pola tog su doprinosu koje koristim ili bi trebao koristiti, znaci nisu pare koje je drzava uzela i ne znam gdje su poput poreza na prihod, pdv-a itd)

1 Like

Hvala ti puno na ovim informacijama. Moraću se dobro raspitati kakva je ovde situacija povodom otvaranja.

U hr kod pausalnog obrta uz zaposlenje, prihodi do 10700 eura god., davanja mj su oko 40-43 eura. Obrtnicka komora 10.7 eura mj i 7 eura , racun u banci. Ukupno oko 60 eura mj. Max. iznos 40 k eura, iznad toga ide ili obican obrt ili firma(obicno j.d.o.). Bez zaposlenja, troskovi su nesto veci kod pausalnog obrta.

1 Like

s tim da sam zaboravio navesti… ukoliko ti taj obrt (ovdje barem) nije primarna djelatnost, tj radis poso puno radno vrijeme i ovo radis dodatno, onda ne moras placat doprinose, pa ispane da placas samo tih 2% sto je odlicno

2 Likeova

Kod vas je to koliko vidim povoljno. Moraću definitvno da proverim. @simeon Odličan info, moraću i tu soluciju da vidim kako to ide kod nas.

Pa nista slozeno, ako imas konstantne prihode a ispunjavas 5 od devet tacaka testa samostalnosti mozes da otvoris. Nista slozeno.
Evo ti skracena verzija testa samostalnosti TEST SAMOSTALNOSTI pa procitaj. U principu ako ne radis kod nekoga i ako ti taj neko ne odredjuje radno vreme, mesto rada, odmor itd mozes da imas firmu tj pausalno oporezivanje.
Vecina ljudi koji se buni radi za nekoga remote ili cak u firmama i onda na taj nacin placaju manji porez da bi sto vise dobili na ruke, i zbog toga je nastao problem jer previse firmi je tako radilo. Umesto da prijave radnika, oni mu kazu da otvori firmu i placa fiksni porez 150-300$ mesecno a ostatak davali na ruke ili na PP, Payoneer ili sta ti ja znam.
Ja sam komplet samostalan tako da kod mene to radi bez ikakvih problema.

1 Like

jel se onda može ostvarivati povrat PDVa unutar BiH ono kao firme(kupiš nešto na obrt pa ti se vrati pdv) ?

Pa da, ali npr kako tj. pod kojom šifrom da se prijavi priliv od adsensa i to jedini priliv?

Drugar je bio paušalac i poreski inspektor ga je rebnuo tj povećao je poresku osnovicu duplo jer je imao od samo jednog pravnog lica priliv. Na osnovu toga i pišem. Znam da paušalci imaju do 6000000 dinara godišnje.

Eee super :joy: hvala

Koliko znam ne…

Ja imam od prodaje sajtova priliv, Amazon i nesto sitno AdSense. Pausalac moze da bude i preko 6miliona, ali onda ide malo drugacije oporezivanje, a preko 8 miliona se vode knjige i ulazi se u PDV i onda ne mozes koliko hoces da podizes i kad hoces. Ali nista strasno.
Moja delatnost je “Veb portali”, mislim da bi tu dobar knjigovodja trebao da resi problem, jer jos nisam cuo za inspektora koji se razume u stvari koje mi radimo :slight_smile: Ja bukvalno mogu sad da teram celu godinu sa jednom uplatom, nisam u obavezi da imam svakog meseca priliv novca.

Pa definitivno se treba oko toga šta videti. :wink:

A ne brineš da li će češljati ranije prilive, naravno ako si imao na devizni?