Porezna uprava zove da se javimo

i imas zdravstveno preko biroa?

u fbih se mora plaćati tih 4%, rs ne mora

nije baš, zakon o porezu na dohodak je na nivou fbih i rs … jedino što se po opštinama razlikuje je opštinska taksa ako registruješ s.p.

mora se plaćati 10%-14%

1 Like

Imam da, na birou sam sad ce 2 godine. Ma njih uopste u Poreznoj ne zanima da l smo osigurani, platit moramo. Kad ce sreca pa nije kao u Srbiji velik postotak, ali je ipak bzze jer moramo tih4% bacit niz vjetar, ipak sabere se

I mi se u Srbiji nadamo da će smanjiti nam poreze i ( eventualno) dati da PIO plaćamo dobrovoljno jer ovosada što vlada Srbije nudi je čista pljačka i otimačina!

Pa eto imas zdravstveno, nisi neosiguran. Tih 4% ide za zdravstveno. Zivis u socijalnoj drzavi gdje je zdravstveni sistem napravljen ovako za sve, ne vidim tu nikakv problem- ispane samo zamjena teza ko od ovih politicara

Meni je svejedno, ja svakako idem privatno. A oni ne znaju ni da l sam zaposlena negdje ili ne, niti ih zanima, tako i da ovi sto rade i imaju sve placeno, ako se naknadno bave bilo kakvim poslom moraju placat tih 4% naknadno. A tako i osobe koje ne rade a nisu ni na birou moraju placati tih 4% i nemaju pravo na koristenje istog.

1 Like

ja sma prijavljen u firmi vec 7 godina, isto toliko radim online i placam porez, bez obzira sto imam poslodavca sto uplacuje sve, ja njima moram dati 4%,to ispade kao da imam duplo zdravstveno

1 Like

A zasto bi neko bio nezaposlen i ne bio na birou da uzme to zdravstveno?
I onaj sto radi za duplo vecu platu uplacuje duplo vise za zdravstveno- i to je realnost zivota u sistemu sa ovakvim zdravstvom (nismo u Americi).

Sad si net pozitivan, dajes zdravstvu vise nego uzmes, kad budes imao 60+ situacija ce se okrenut

Ne ispane, nego ispane da dio svih primanja ide u zdravstvo. Onaj ko zaradjuje vise i usplacuje vise. Ko je osgiran osiguran je na isti nacin i kao svi ostali jer imamo univerazalno pokrice

1 Like

Kako misliš prijavila da plaćaš porez?

Ne znam kako imaš zdravstveno ako imaš primanja. Ako dva mjeseca dobiješ preko 200KM odma te skinu sa zdravstvenog.

@simeon kada se prijaviš na biro imaš samo prvu godinu zdravstveno. I kada imaš zdravstveno moraš svako 30-45 dana da im se prijavjulješ.

ja sam bio na birou jedno 3 godina i imao stalno… imao bi idalje da sam isao na socijalno

Nemam radi nekog apsurdnog zakona, da sam trebao sam sebi naci posao nakon skolovanja sam imao zdravstvetno godinu dana…nakon toga su mi ukinuli i ona na salteru mi kaze nadji sebi posao pa ces posle imati. Sta reci apsurdistan, sluzba za zaposljavanje ti kaze nadji sebi posao.

Da otisla sam u poreznu i raspitala se sta i kako trebam placati, da mi za koju godinu ne bi kazna dosla. Pocela sam bzze kao freelancer pocetkom 2020. Od 2019 sam na birou, javljam se redovno svakih 45 dana i to je to

Ne moze te tek tako skinuti osim ako odbijas pozive za poso il se ne javljas… a i onda bi trebao preko socijalnog da imas samo njima trebas dostavit da nemas nekog neoporezanog prihoda (tako je sad ovdje, vise i ne ide sa biroa)

Nisi se prijavila nego raspitala :slight_smile:

Koji je to kanton pa možeš da imaš zdravstveno tako dugo i još da imaš primanja?

Gdje to, RS? …

da …213… .213… …23…

Oprostite na izrazu molim vas, Otisla sam u Poreznu i raspitala se o placanju, te sam PRIJAVILA svoj dohodak i placam porez na isti. U Zenicko-dobojskom kantonu, grad Zenica

Preko biroa ide, nema socijalno sa zdravstvenim ništa. Jedino što sad preko biroa treba potpisati izjavu da nemaš nikakvih primanja. Plus uveli su neke dodatne pogodnosti, tipa ko boluje od nekih bolesti da na osnovu toga ima zdravstveno ako je nezaposlen.

To je normalno jer se placa u %, ALI ovako placas 2 puta po 4%, pa em placas vise zbog vece place, em placas jos 4% koje drugi ne placaju. Inace sam iz HR, kod nas su slicne nebuloze, pa na kraju ispadne ovo:

A ovdje je pojasnjeno zbog cega je zdrastveni sustav u HR, a vjerujem i u cijeloj ex yu u takvom stanju

Cemu onda placati duplo zdrastveno kad ni ovo ne koristim nego sve na kraju rijesim privatno?! Vec sam u jednoj temi pisao o tome.

1 Like

u socijalno ides sa potvrdom da nemas neoporezovanih prihoda/priliva… tako je bilo prije pola godine

Kako placas 2x isti %!? Znas li kako postotci funkcionisu :smiley: ako imas 4% poreza na prilix 1 i na priliv 2, nisi ti platio 8% of svojih prihoda, nego si platio 4%.

Ovo ispod- problem je svakako nedostatak novca u zdravstvu- da smo u US placali bi 20x puta vise… svakako i korupcija igra ulogu, ali ovdje jednostavno imamo i problem primanja, ne samo potrosnje