Posao u SAD-u

U principu, to je jedini ispravan način. Sve drugo je avantura.
BTW, 60k bruto nije baš neki zahtjev, ali teško da ćeš od toga nešto uštedjeti…

[quote=“Sljaker”]U principu, to je jedini ispravan način. Sve drugo je avantura.
BTW, 60k bruto nije baš neki zahtjev, ali teško da ćeš od toga nešto uštedjeti…[/quote]

Jel može neki info koliki ti je to neto otprilike na tih 60k brutto. Ili kako to funkcionira kod njih gore. Tjedna isplata, mjesečna, ili neka druga šema ko plača te poreze i koliki su, a i koliko ti treba za neki pristojan život.

Koliko sam upoznat, u Švicarskoj je nekih 25 % (pretpostavljam da isto tako ovisi o visini bruta, što više - to više). To uključuje mirovinsko i zdravstveno.

Međutim, mislim da se ne smije podlegnuti našoj dnevno-političkoj osnovi o tome kako je zdravstvo kod nas katastrofalno. Ja bih bio skloniji uvjerenju da je neko osnovno zdravstvko jednako katastrofalno i skupo i vani. Zato bih naprosto računao ovako:

  • bruto : neto - 50 : 50
  • idem s pretpostavkom da to uključuje dobro zdravstveno, a što sam se preračunao je štednja;
  • stan je slijedeća stavka, recimo 1500-2000 CHF, 2000-3000 USD.

Znači, 60.000 USD -> 30.000 USD -> 2500 USD -> zaboravi stan na Manhattenu, ali u Jerseyu za 1000 USD, i ostane ti 1500 mjesečno za život (cca. 7500 kn).

Kao što rekoh, meni se za to brinula posebna firma koja je to radila za 4% bruto prihoda.
Ne mogu ti dati točne cifre iz 2 razloga:
-bio sam u višem platnom razredu pa su mi porezi bili puno veći u postocima (mislim oko 50%)
-ta firma mi je puno toga odbijala od poreza (zato se i isplate) pa mi je život bio skoro pa besplatan :wink:

Uglavnom, mislim da od 60k bruto ostaje nekih 40-45k neto, ali to se da provjeriti preko neta.

Ja sam ček dobivao svaka 2 tjedna, većina ih dobiva svaki tjedan, ali ima i mjesečnih, pa čak i godišnjih isplata. Mislim da to možeš i dogovoriti…

U principu, poreze i davanja (zdravstveno npr.) plaćaš sam. Ali, kako rekoh, doista se s tim nisam zamarao jer mi je to radila ta firma.

Troškovi života ovise o više faktora: gdje živiš, kako živiš, što jedeš.
Recimo, ja sam imao iznajmljenu kuću (New Jersey, svaki dan 3,5 sata jahanja do radnog mjesta i nazad), iznajmljeni Jeep (;)), živio sam životom srednje američke klase, a doista sam birao što jedem jer tamo ima tolikog smeća (GMO, brza hrana, preljevi itd.) da ne možeš vjerovati. Da sam sam o tome brinuo, vjerojatno bih morao keširati oko 3,5-4 k $ mjesečno za troškove života. Međutim, puno se toga može odbiti od poreza pa je bitno imati veće prihode (da se nešto može odbiti, jel’da). Da sam u sebe trpao ono smeće koje jede prosječni US građanin, vjerojatno bih uštedio možda i 700-800 $ mjesečno, ali to bi mi bila prevelika žrtva.

[quote=“tsereg”]Koliko sam upoznat, u Švicarskoj je nekih 25 % (pretpostavljam da isto tako ovisi o visini bruta, što više - to više). To uključuje mirovinsko i zdravstveno.

Međutim, mislim da se ne smije podlegnuti našoj dnevno-političkoj osnovi o tome kako je zdravstvo kod nas katastrofalno. Ja bih bio skloniji uvjerenju da je neko osnovno zdravstvko jednako katastrofalno i skupo i vani.[/quote]

Ne znam kako je sada obzirom da je onaj Obama napravio velika sranja u njihovom zdravstvenom sustavu. Ali, meni je skoro sve bilo na dobrovoljnoj bazi s tim da treba uzeti u obzir ako riskiraš plaćanje liječenja, odrat će te.

Točno, porezi su progresivni, tj. stopa ovisi o primanjima. Hahahaha, znao sam neke ljude koji su molili nešto manju plaću jer su bili na platnoj granici. :smiley:

Zdravstveno kod nas je super jeftino, ali je i kvalitativni horror. Naravno, u usporedbi sa USA…

Međutim, dečki, pazite na glavni zajeb: produktivnost.
Ponavljam, njihov je način rada (produktivnost, zalaganje, odgovornost, edukacija itd.) toliko suštinski različit od našeg da jedino što mogu reći je dijametralna suprotnost. Mislim, to je pravi šok!
Mislim da se nigdje ne može toliko puno zaraditi (u odnosu na uloženi rad, tj. nerad :)) i tako dobro živiti kao u Hrvatskoj. Zato se svatko normalan i pokušava vratiti što prije…

Ja generalno USA ne smatram kao nesto idealno, po meni je puno bolje drzati se europe (svedska, norveska, svica, danska) ili otici tipa new zeland/australija. Mislim da je zivot dosta kvalitetniji i bolji nego u americi.

Paaaa, ovisi. Prije svega ovisi o tvojim životnim navikama i stavovima.
Treba uzeti u obzir da je USA ipak najrazvijenija zemlja svijeta, da je jezik lagan, a ne treba suditi Ameriku samo po ogavnim megalopolisima.
New York je doista centar svijeta i takve stvari impresioniraju mlade ljude. Osim toga, USA je zasigurno za pola koplja iznad svih što se tiče IT-a…
Osim toga, to je golema i prekrasna zemlja.

S druge strane, postoje stvari koje definitivno mogu ubiti volju za život. Prije svega hrana, pa gužve, pa silne pederčine na svakom koraku, pa ta silna megalomanija…

Osobno, Skandinavija me ne privlači - prehladno za moj ukus.
Međutim, Novi Zeland i Australija su vjerojatno zanimljivi pa bi ih trebalo isprobati. :wink:

Kakvo je stanje sa Engleskom? Mislim kada uđemo u EU to će biti onda jednostavno, ali danas? Recimo da me i engleska dosta privlači tim više što nije preko oceana, mogao bi si češće priuštiti da se vratim povremeno (karta se avionska nađe za nekih 500-1000kn dok je prema USA preko 4000kn), jezik mi je isto znan. Nije mi važno da budem u nekom večem gradu… Dapače mislim da u manjoj sredini su troškovi života manji, a pitanje je koliko su plaće manje.

Nakon što uđemo u EU sasvim moguće da ćemo imati moratorij od nekih 4-5 godina.

Kako svi brkaju lončiće. Kada uđemo u EU oni mogu k nama odmah, a kako tsereg reče, mi njima bar nekoliko godina ne…
Što se posla vani tiče najbolje mi se čini naći nekog našeg emigranta i pitati za pomoć. Oni se (većinom) drže zajedno i uglavnom su spremni pomoći “svojim” ljudima.

Makar treba imati na umu da se priključivanjem istočnih zemalja u EU nije dogodio nikakav poseban “egzodus” kojega su se zapadnjaci pribojavali (standard se nije ništa posebno popravio tijekom tog perioda počeka, tako da su uvjeti ostali isti). Ne znam je li taj moratorij već zaključena stvar, ali bi to mogao biti argument da se nama takav moratorij ne nametne ili barem rano ukine. Osim toga, mi se priključujemo sami, a naše cijelo tržište rada, svih 300.000 nezaposlenih nvj. ne predstavlja neku posebnu “prijetnju” stabilnosti tog tržišta EU (treba uzeti u obzir strukturu nezaposlenih po dobi, spremi, …).

S druge strane, može biti dodatan poticaj da nam se bogato dâ iz pretpristupnih fondova kako bismo smanjili broj nezaposlenih prije otvaranja radnih granica - pa opet dobro. To bi onda pratio i pritisak da se pruže projekti, pokrenu “startupovi”, pa evo prilike svim mladim intelektualcima da započnu svoje firme.

OT, ali nastavno na zadnja 2 posta:
Osobno, smatram da se u Hrvatskoj bolje živi nego u EU.
Pokušat ću taj stav argumentirati slijedećim:
-u Hrvatskoj je hrana neusporedivo kvalitetnija
-u Hrvatskoj je okoliš neusporedivo zdraviji
-u Hrvatskoj živi mnogo veći postotak ljudi koji još drže do normalnih vrijednosti
-u Hrvatskoj su plaće relativno veće nego u EU, obzirom na uloženi rad
-u Hrvatskoj je korupcija puno manja nego u EU
-u Hrvatskoj je šovinizam puno manji nego u EU

Možete me razvlačiti koliko god hoćete, ali duboko sam uvjeren u gornje tvrdnje, toliko da EU kao tvorevinu smatram trulom kombinacijom onoga što jest i što bi željeli biti (USA kopija). Neke od tih tvrdnji ne stoje u odnosu na USA (ovo o korupciji, okolišu, plaćama, šovinizmu)…

Ako se još uzme u obzir da će članarina u EU koštati više nego sva dobit iz raznih fondova, proizlazi da je odnos dobivenog i datog debelo u korist EU. Iz tog razloga ne vidim niti kakvog smisla da uopće ulazimo u EU.

Iz sličnih, ali i moralnih razloga ja ne bih išao kao gastarbajter u EU, premda izuzetno cijenim sve naše ljude koji teškim radom zarađuju u EU…

Bog i Hrvati? Ne hvala.

Pa kad pogledas dobra vecina tih ljudi bi dali dupeta samo da se vrate nazad, al u kreditima su i ne mogu… tako da nije bas kako ti mislis jednostavno.

Bog i Hrvati je samo metafora - uzrečica nastala na počecima pravaške misli. I ispunila je svoju svrhu…

Normalne ljudske vrijednosti na koje sam mislio su obitelj, čast, ponos, dostojanstvo, privrženost plemenu (naciji) itd.

[quote=“Sljaker”]Bog i Hrvati je samo metafora - uzrečica nastala na počecima pravaške misli. I ispunila je svoju svrhu…

Normalne ljudske vrijednosti na koje sam mislio su obitelj, čast, ponos, dostojanstvo, privrženost plemenu (naciji) itd.[/quote]

Gledaj, otkako si stao u obranu kreacionizma znam da se naši pogledi na “normalne ljudske vrijednosti” uvelike razlikuju. Meni se recimo te velike hrvatine jako gade. Svo to busanje u prsa i privrzenost “naciji” je meni vrlo gadno za vidit i definitivno nije osobina koju bi svrstao u nesto hvale vrijedno.

S druge strane liberalni, sekularni i intelektualni svijet mi se cini kao svijet vrijedan hvale koji je cesto potpuna suprotnost ovoj hrvatskoj stvarnosti u kojoj vlada desnica.

[quote=“w00t”]Gledaj, otkako si stao u obranu kreacionizma znam da se naši pogledi na “normalne ljudske vrijednosti” uvelike razlikuju. Meni se recimo te velike hrvatine jako gade. Svo to busanje u prsa i privrzenost “naciji” je meni vrlo gadno za vidit i definitivno nije osobina koju bi svrstao u nesto hvale vrijedno.

S druge strane liberalni, sekularni i intelektualni svijet mi se cini kao svijet vrijedan hvale koji je cesto potpuna suprotnost ovoj hrvatskoj stvarnosti u kojoj vlada desnica.[/quote]

Gledaj, pa ne morate baš vi takvi zagađivati svaku normalnu diskusiju i vrištavo nametati svoj isključivi fanatični “liberalizam”, “sekularizam” i “intelektualizam”. Kakve veze ova tema ima s kreacionizmom?

BTW, “liberalizam” bi trebao uključivati prihvaćanje raznih stavova, sublimiranje raznih filozofija. Također, kakve veze ima “liberalizam” sa fanatičnom obranom jedne teorije nauštrb drugih?

Meni se sve čini da ogromna većina onih koji se skrivaju iza tih zvučnih utopijskih pojmova ustvari fanatično vrišti na sve što je drugačije od njih samih, pri tom se uopće ne razlikujući od najgorih isključivosti ljudskog roda. Pa i ti, dečko…

Upravo takva fanatična isključivost je sve ono što mi se gadi u današnjem zapadnom svijetu. Međutim, ustvari pričamo o teškom licemjerstvu jer i takvi imaju svoju religiju vezanu uz novac i materijalna dobra. Ako se ta religija dodirne na bilo koji način (pa i drugačijim svjetonazorima), onda svi ti silni trpeljivi liberali postaju najgori diktatori. Jer, je li, trpeljivost i liberalizam su dobri dok ih treba silom nametati drugima, ali ih ne treba primjenjivati na sebe? Zar ne, dečko?

[quote=“Sljaker”]OT, ali nastavno na zadnja 2 posta:
Osobno, smatram da se u Hrvatskoj bolje živi nego u EU.
Pokušat ću taj stav argumentirati slijedećim:
-u Hrvatskoj je hrana neusporedivo kvalitetnija
-u Hrvatskoj je okoliš neusporedivo zdraviji
-u Hrvatskoj živi mnogo veći postotak ljudi koji još drže do normalnih vrijednosti
-u Hrvatskoj su plaće relativno veće nego u EU, obzirom na uloženi rad
-u Hrvatskoj je korupcija puno manja nego u EU
-u Hrvatskoj je šovinizam puno manji nego u EU[/quote]

Di ti zivis? Ovo NY je zajebancija, mogao bi pocet od hrane i toga da je sam biras gdje god bio a ako mislis da to sto uvozimo pun ■■■■■ hrane to da mi dobijemo samo vrhunski uvoz onda si sam glup, dalje necu :slight_smile: Ajde jos ovo, ako zivis u Ri, gdje je zrak stalno 2 i 3 kvalitete i rafinerija je usred grada a okolis su ceste i zgrade i prljavo more/luka sa minimalnom kolicinom parkova i prostorima za zivot, jesi imao kada piknik u gradu, igrao nogomet na zelenoj povrsini ili na plazi. Ma ok ima i nekih dobrih stvari ali ispada da je vrh to sto mozes otici na platak i vidjet more sa zicare i tako gledat jedno 30 minuta dok dodje do vrha i smrznes se ko picka da bi se spustio po usranoj stazi za minutu. Ok, ajde mozes se kao sanjkat bla bla i kao neke male stvari te vesele, zaletis se na briskulu po ljeti i pivo uz more i istina ima to sve neke svoje cari ali to ne znaci da je standard dobar, jer je jednostavno u ■■■■■ i vecina ljudi ne moze sebi osigurat osnove potrebe.

Usporedjivati kako se zivi tu i vani moze samo neko ko je zivio i u Hr a i vani.

Radne navike i ostalo, takodjer.

sa @sljakerom se slazem 100%, svako ko je iole ozbiljno radio vani , a tamo nije rodjen (to je jako bitno) nego je otisao sa svojih 25-30godina zna da se u Hr. relativno bolje zivi nego vani.
Sukus svega je: imas sa cim platit ali nemas sa kim popit.
Ocu rec ovdije se radi (premda ni meni ne izgleda uvijek tako).

Sta se struke tice, u De je malko zahebanije, imaju ebenu paranoju od stranaca (sa pravom kad se pogleda broj turaka koje boli k… za integraciju. Rode 5-tero djece i zive DOBRO od socijalne pomoci).
Tako da sama skola i znanje ne pomazu puno. Drzava ovdije stimulira samo odredjene struke di fali kadra, medicina ali ne ljecnici nego sestre, njegovatelji i slicno.
Zbog skolske politike ovdije se dogodilo to da ima previse IT kadra a fali inzinjera iz ostalih struka (metalska, gradjevina i sl.)

Ako si bas neki strucnjak u necemu, svaka firma ce nac mogucnost da te dovede. Ali da i takav strucnjak imao bi posla i u HR barem ko freelencer.

Vrlo vazno ne upustajte se sami u to, vazno je da barem za prvo vrijeme zivite kod nekog ko je iz nasih krajeva da vam pomogne se prilagoditi.
Vidjet ce te lova nije sve.
Neznam kak je u USA ali u njemackoj si uvijek stranac, pogotovo u Bayernu, Hessen i sjever njemacke je malko liberalniji u odnosu na strance, ali ih tamo i ima puno, svih boja.
(bas bio u posjeti u Frankfurtu ovaj vikend, uz Mainu leze turci bosi na dekama rostiljaju, pedercici se drze za ruke i rolsuhaju ili se bez srama zvle na suncu, pa ko voli nek izvoli)

Na kraju;
svako ko smatra da je u necemu dobar i da bi mogao vani zivjeti od toga, moze isto tako dobro radit to i iz Hrvatske fo freelencer.

Da li bi opet sa 30 god isao iz Hr u njemacku (u Hr sam bio podstanar bez mogucnosti da bi se to u doglkedno vrijeme popravili, placa je bila za jest i pit, i knap za odrzavanje familije), nakon 10god ovdije reko bi ne, nikad vise.
meni je trbalo dobrih 7-8 godina da se priviknem ovdije, a zena mi je ovdije vec 25godina.

Ako ste mladi odite godinu dvije stisnite zube, ako nista ljepo ce se vidjeti u zivotopisu.

Poz