Poseta na sajtu mi je slaba i zeleo bih je poboljsati

Prvi put uvijek sporije učitava. Tj. učitava brže ako ti je sve optimizovano (minify html,css,js), posluživanje slika, itd…

Cloudflare je odličan, pomaže i vrijedi uzeti neki plaćeni paket.

Vjerovatno kada podesis te plugine na pravi način radit će kako treba, nisam stvarno nikada koristio Wordpress.

2 Likeova

znaci samo sadrzaj na sajtu (i da je sajt brz), nista vise?

1 Like

Pa gledaj, nije loše napravit nešto kvalitetnih backlinkova, ali može se bez njih, i to jako lijepo. Tako da, samo kvalitetan sadržaj i brzina, u pravu si. Naravno, SEO optimiziran sadržaj.

1 Like

Wow. Wow. Naklon do poda majke mi

Potpuno se slažem sa kolegom. Ni jedan korisnik neće da čeka minut, počevši od samog sebe. Društvene mreže su takodje jedan deo faktora na koj se mora dosta obratiti pažnja.

Ja sam u zadnje vreme dosta počeo sa Pinterest mrežom i te kako dobijam posete odatle. Reddit takodje. :blush::+1:

Evo i mojih rezultata sa gtmetrixa, imam Auto AdSense oglase… mislim da nije loše s obzirom da nemam neki dedicated hosting…

Moram malo CLS popraviti, ali to je vjerojatno zbog one poruke za kolačiće, a i zbog oglasa… Ali ovo je za PC, za mobitel je malo lošije, ko i uvijek.

1 Like

da ne dodajem iste stvari koje su drugi napisali dodao bih jednu stakvu koja je za mene napravila veliki skok u keywordsima koji se prate na stranici.

Napravio sam pillar+cluster hijerarhiju na stranici s dobrim interlinkingom.
Na SEMRUSH pregledu sam imao 800 keyworda prije izmjene, a 2 mjeseca kasnije bez dodavanja novog sadržaja sam došao do 3000 keyworda.

Tako da bih preporučio da se osvrneš ako možeš na taj dio i da pokušaš napraviti dobar interlinking i hijerarhiju.

Kako samo ja došao do pillar+cluster ideje. Čitao sam dosta o tome te sam uzeo jednog velikog konkurentna s miliijunima pregleda i izvukao sam sve interne linkove i napravio mapu te sam shvatio koji princip koriste.
Potrajalo je neko vrijeme da to napravim, ali sam odlučio to napraviti kada sam vidio da ne nalazim rješenje samo čitajući.

3 Likeova

Kolega možeš ostaviti par korisnik linka ili videa gde si čitao dosta o tome, bio bih ti zahvalan. :blush::+1:

Svaka čast, ja to osobno nisam striktno radio, ali nekako nesvjesno uvijek linkam na 5-10 istih postova koji pokrivaju širu temu koja ima puno konkurencije.

Iz vlastitog primjera, blog je o detailingu automobila, i sad pišem naravo male teme za koje nema puno konkurencije, ali sam napravio nekoliko širih članak tipa “kako oprati auto izvana”, “kako dubinski očistiti automobil” itd. Za njih je konkurencija ogromna, ali unutar puno informativnih članaka stavljam linkove na te velike članke, naravno, onda kada je povezano sa temom.

Svakako ću se morati posvetiti još preciznije tome, ali nekako prirodno to već i radim, samo ne točno onako kako bi trebalo.

Doduše sajt mi je još u rastu i nema previše prometa, samo 30-tak članaka je starije od 8 mjeseci, a imam ih 100 na stranici. Očekujem do kraja godine solidan porast prometa.

iskreno…
ako upišeš pillar+cluster naći ćeš mnoštvo tekstova.

Ja kada sam sve to čitao nije mi pomoglo na način da me vodi korak po korak i da dođem do rješenja.
Nego sam ja čitao i iskušavao, te nakon toga analizirao najveće stranice u mojoj niši te sam onda tako došao do zaključka što to zaista jest pillar+cluster.

  • Kako napisati postove
  • kako ih grupirati u kategorije
  • kako ih međusobno povezati kako stranica treba izgledati tako da usmjerava linkove prema ključnoj riječi
  • kako napraviti internal linking
  • kako odabrati ključnu riječ

Masu tih stvari sam probao i onda sam dodatno radio cijelu shemu internal linking na stranici da dobijem vizuani dojam kako to izgleda kod konkurencije. Kada sam to vidio onda sve počne sjedati na svoje mjesto.
Nakon 2 mjeseca kako sam to napravio vidio sam rezultate na SEMRUSH od DR 11 na DR18, keywords je otišao s 800 na 3000.
Bez ikakvog dodavanja novih postova u tom vremenu.
Sada sam skoro 5 mjeseci bez novih postova i dalje držim 2600 keyworda bez pada prometa, nego se povećava jer dosta novih postova dolazi na početne stranice googla te dobivam posjete.

Ako ima nekih dodatnih pitanja slobodno pitajte pa neka pomogle komu treba.

3 Likeova

Jedo pitanje, nakon nekoliko meseci, pošto su me sa jedne druge teme uputili na tebe:

Da li su sve stranice u obliku postova ili su glavne Pages, a ostale Posts? Ili neka druga kombinacija? Ili je nebitno.

Moja neka ideja je da napravim par Pages kao glavne kategorije, a da na njih (oko njih) povezujem prateće postove, bez linkovanja ka različitim kategorijama. Samo unutar iste.

Još jedno pitanje i za ostale koji znaju: da li je za SEO loše ako se u recent/similar posts (ili previous/next) pojavljuju linkovi ka postovima iz različitih kategorija? Čitajući o svemu pomislio sam da možda i nije najbolja ideja. Sa druge strane, ogromna većina tema dolazi upravo sa takvim mogućnostima. Šta je, na kraju, ispravno po SEO rezultate?

Kombinacija je:

  1. Glavna stranica - Page
  2. sve ostale stranice - Posts

Što se tiče ideje - da to je ta ideja. Glavne kategorije imaju Pages, a svi ostali postovi unutar te kategorije imaju Posts.

Internal linking - to je sada otvoreno pitanje. DO sada nisam se ograničio na likanje samo unutar jedne kategorije jer su sve kategorije koliko toliko povezane. To znači da postoji mogućnost da se linka s jednog posta iz jedne kategorije u post u drugoj kategoriji. U tom slučaju sam ciljao da više linkam u glavnu stranicu te druge kategorije koliko je moguće. Jer korisnik onda iz te glavne stranice može doći do nekog posta po potrebi.

Ja imam recent posts uključeno automatski da većinu linka prema istoj kategoriji, ali ponekada u manjem obujmu linka prema drugim postovima iz drugih kategorija.
Ne mogu reći što se tiče SEO što je točno, a ni it iskustva nemam neke rezultate statistike da bih potvrdio.

1 Like

Nema to nikakve veze za SEO, pogotovo jer se to stalno mijenja, i to je izvan članka kako god okreneš…

Na ovom forumu, na onoj čuvenoj temi o aff sajtu je bilo reči o silo strukturi i da ne treba linkovati između kategorija. Moguće da pillar-cluster taktika nije isto što i silo i da tu može linkovanje na sve strane.

Ja sam ovo njemu odgovorio u vezi onih related posts ispod članka, tako da nemoj to gledati kao interlinking.

1 Like