Poslovni odnosi u HR

Imam jednu priču i temu koju bih želio pokrenuti.

Moje je dosadašnje iskustvo da je u Hrvatskoj jako teško naći firmu ili osobu koja će bez komplikacija i pouzdano napraviti posao koji si voljan platiti. Konkretno preuređujem stan, i nakon nebrojenih frustracija priča se svela na to da sam sam naučio što mi je potrebno, kupio alat i radim. No slična priča se ponavlja i u internet poslu.

Konkretno, kada se izrađivao Locusto posao oko osmišljavanja vizualnog identiteta sam želio povjeriti nekome tko će to dobro obaviti. Prvi je razlog bio što nisam grafičar niti me to posebno zanima, a drugo što nisam imao vremena još se i time okupirati.

Mogao sam otići na neke od freelancing stranica i tražiti ponudu ali znao samd a u Hr ima darovitih i vještih ljudi koji sigurno mogu napraviti taj posao, pa sam odlučio pokušati naći nekoga u zemlji. Kakva mora!

Kontaktirao sam nekoliko “web dizajnera” za koje je na kraju ispalo da oni u stvari ne znaju napraviti template (tražio sam nekoga tko mi može isporučiti gotov template po sistemu ključ u ruke), oni znaju samo dizajnirati izgled stranice u Photoshopu.

Nakon par tjedana sam dobio preporuku od jedna takve osobe za firmu koja može odraditi ostatak posla (popratni php i html kod). Dakle imam preporuku, pogledam radove, sve super. Kontakt brz i jednostavan. Prva lampica upozorenja mi se upalila kada nakon moje ponude da se nađemo na kratkom sastanku uživo i popričamo o mojim potrebama isti odgovaraju da nije potrebno, možemo sve riješiti mailom. Ok, meni odgovara. Kažem koje su mi otprilike želje i pošaljem defaultni template kao temelj za rad. S obzirom na viđeno, voljan sam platiti unapred, ali oni odbijaju.

Nakon nekoliko tjedana i par odgađanja, dobijam natrag prijedlog - template koji se razlikuje od onog koji sam poslao u nekoliko CSS izmjena (sve skupa jedno pola sata posla). Začuđen gledam u to i mislim što odgovoriti. Napisao sam da se "izgleda nismo razumjeli i sam očekivao puno više). Tu naša suradnja prestaje i mislim se da su ljudi barem toliko fer pa su znali da neće to napraviti pa nisu ni pokušali naplatiti.

No od svega toga gubim mjesec i pol vremena koje je otišlo ni na što.

Na kraju priča završava da mi dobar poznanik koji se inače bavi dizajnom weba izrađuje photoshop dio, a ja sam svojim rukama odrađujem ostalo.

Sve ovo mi ostavlja gorak okus u ustima. Imam iskustva sa poslovanjem u USA, i tamo ako imaš novac i želiš platiti, dobiti ćeš uslugu, tako da ne vjerujem da je problem u meni. Kod nas mi se ponekad čini da možeš nekome mahati novcem ispod nosa i namučit ćeš se da ti se posao napravi.

Kakva su vaša iskustva? Zašto je to toliko komplicirano? Postoje li pouzdani ljudi sa znanjem, iskutvom i željom da rade?

I zbog toga ljudi ne zele poslovati sa nama, jer ugovor kod nas ne vrijedi ni pisljiva boba. Dogovorimo se pa te zajebem i sl. Postoje ljudi sa znanjem i iskustvom i zeljom ali generalno moras se pomiriti da kod nas u vecini slucajeva rok je tu da se prekrsi :slight_smile:

Ako na hrvatskom webu postoje dobre i kvalitetne web-stranice, onda postoje i ljudi koji mogu, hoće i znaju odraditi dobar i kvalitetan posao.

Slično je i s uređenjm stana.

Samo ih treba naći. A onda i platiti.

Ja mislim da si ti naletio na nekog lošeg, ima ljudi koji kvalitetno rade, i pogotovo tvrtki u hr koje će posao odradit besprijekorno.

Mi se bavimo programiranjem od 92., programiranjem za web zadnje dvije, tri god (iako uglavnom za svoje potrebe) i mogu ti reć da svakog klijenta držimo kao kap vode na dlanu.

A ti si trebao posumnjati da nešto ne štima kad se nisu htjeli nać oči u oči (ja osobno uvijek preferiram osobni kontakt, jednostavno volim nekome stisnut ruku prije početka suradnje), te pogotovo kad nisu tražili avans, tj nisu htjeli uzet. A mislim da je avans pod mus na hr web tržištu.

Ti si zbog preporuke, predpostavljam, bio uvjeren da će sve bit super, reference su bile oke, al ja sam se uvjerio ne jednom, da preporuke kod nas i ne dolaze isključivo zbog kvalitetno obavljenog posla, već iz razno raznih interesa…

Više sreće drugi put

tsereg, siguran sam da postoje ali se jako dobro kriju. Ili ih ima toliko malo da imaju toliko posla da ne traže dodatni. Ili su dali da to odradi netko vani.
Pretpostavljam da je ključno pitanje gdje i kako naći te ljude? Klasičan problem kao i sa keramičarima recimo. Ako ti treba opremiti zgradu od 3400 kvadrata naći ćeš firmu koja će to dobro napraviti za adekvatnu cijenu. Ali ako ti treba upicaniti stan od 70 kvadrata, e tu je bolje da se odmah hvataš sam.
Također sam naučio da su preporuke u stvari minus. Ako ti netko nekog preporučuje onda ili nema pojma i dotični ga je izlevatio, ili je čovjek toliko dobar i 6 mjeseci ćete se dogovarati da se uopće nađete. U ovim slučajevima najbolje se dokazalo otvoriti oglasnik i naći oglas - jer taj čovjek želi, traži i hoće napraviti posao. Zgodno bi bilo naći web dizaj ekvivalent.

Također, možda ne bi bilo loše dati konkretne preporuke?

Hvala.

pa sigurno se ne skrivaju, kako si ih trazio uopce, imas vrhnuske firme u hr i ako platis ces dobit sto ti treba. jesi li kontaktirao euroart web burzu nivas ili tako nekog? ok ne moras njih imas i vrhunskih freelancera isto iako vecina ih izbjegava raditi u hrv upravo jer klijenti ne znaju sto zele, ne zele cuti sto im treba i na kraju ne zele platiti. ja nebi zaposljavao dobrog graficara da mi radi template jer male su sanse da je povoljan, da radi super dizajn i da je dobar programer makar css ali i dalje programer necega. trebas uzet dobrog dizajnera, neka ti napravi dobar psd, nadjes dobrog i iskustnog tipa koji radi dobar css kod i zna napraviti joomla template (predpostavljam) i imat ces super projekt za najmanje troskova.

Moje razočaranje je bilo tim veće jer sam osoba s kojom je jednostavno raditi - naime ne miješam se u tuđi posao i plaćam napravljeno. Vjerojatno si u pravu, trebao sam odmah u startu odustati od ideje da nađem nekoga tko će odraditi sve.
Isto ne prihvaćam nešto što je u osnovi mockup web stranice u Photoshopu nazivati web dizajnom. :-/ Web dizajn obuhvaća puno više.

Da si trazio neke od onih 3 firme ili nekog slicnog isto bi dobio kompletnu uslugu. Web dizajn u nekoj svojoj definiciji ukljucuje sve od pocetka do kraja i programiranje i razne druge oblike, sto bi znacilo ti kazes ja ocu web shop placam $$$$ i ostalo ima da sve EKIPA web dizajnera napravi i to je posao. Mozda ipak usporedba kako nemas(mo) para da dodjes i kazes ocu kucu i onda ti neka firma sve napravi i stavi nemjestaj itd po tvom ukusu onda je i tu nesto slicno. Tako da ako ces PSD nadji graf. dizajnera ako ces template nadji dobrog CSSera sa iskustvom sa tim CMSom kojim radis itd

Da ne pametujem vise, sve imas i vrhunskih SEOvca i CSSovca i PSDovca i PHPovaca u hrv, svega ima iz prve ruke znam, sve u jednom nema niti ces to naci u jednoj osobi a firmu da ti sve sloze ces morat platiti par desetaka tisuca kuna.

Da, dobar sazetak.
Planirao sam potrošiti 20tak tisuća kuna, na kraju sam potrošio živce i vrijeme. Možda budem imao više sreće drugi put ako do njega ikad dođe.

Mislim da je veci problem nac u hrvatskoj klijenta koji ce platit nego web dizajnera koji nezna obavit svoj posao… maknimo u stranu sad susjede i kvazi freelance homemade studije… istina kod nas neke stvari i trendovi po pitanju web-a debelo kasne za ostatkom svijeta… medjutim da nema kvalitetnih web dizajnera i developera tu se nebih slozio…

Ovo da si planirao potrosit 20 soma kuna na web, a da nisi mogao nac nekog tko bi ti to odradio kak treba… nhf al nemogu vjerovat u tu pricu; da samo ukucas u trazilicu web dizajn prvo sta ce izbacit na vrhu su 2 firme (necemo reklamirat jel) za koje vjerujem da su medju vodecim u hrvatskoj …

[color=“Navy”]Netko se je gore osvrnuo na ove ugovore… ljudi zivimo u drzavi kojoj je pravo na razini trule sibice. Gdje prije do suda dodje Vlatka Pokos i Alka Vuica nego nekakav ozbiljan slucaj (ubojstvo, ozljeda na radu…).

Mos imat ugovor kakav oces, ali ako nemas za potplatit suca… tuzi se iducih 10 godina koliko te volja. Bez placanja unaprijed ili bar 50% … nevjeruj ni rodjenom bratu. [/color]

Postoji i druga strana price. Hrvatski klijenti i naše tržište.

Na žalost, naše je tržište “razvijeno” do te mjere da se ozbiljan web posao za ovo tržište ne isplati radit. Vrhunsko rješenje se nece isplatit godinama i samim time ne možeš platiti vrhunsko rješenje na HR webu.

Tako dolazimo i do HR klijenata koji nemaju odgovor na pitanje zašto. Kada mi klijent kaže da želi određenu stvar na stranici prvo što valja pitati je zašto, a ako ne zna argumentiran odgovor na to pitanje to je neozbiljan klijent koji web ne shvaca kao ozbiljan business.

U zemlji janjetine i “moj mali to može napraviti” ne treba očekivati ništa bolju situaciju.

Jos jedan veliki problem ovdje je to sto ljudi i dalje misle da je napravit web stranicu ko popit vode, u stilu “ajd miki sklepaj mi sajt, platim ti pivu”… zbog cega i cijene svakim danom sve vise i vise lete dole pa se covjek i zapita gdje / na kojem nivou uskoro bude web dizajn u hr. kad nema ni respekta onog nekog ozbiljnog poslovnog…

Da nespominjem ove sa kojekakvim akcijama: “stranica za soma kuna ipo´” i sl. u stilu: “Vrijeme krize pa uberi bilo sta nego nista.”

Nezelim bit nekakva baba vanga, al sve si iam filing da uskoro zbog takvih gluposti bude bilo isplativije kopat kanale neg bavit se bilo kakvim oblikom dizajna u lijepoj nam nasoj.

:ludjak: