Pošteni PayPal - Vratili novac koji sam izgubio prevarom

Država je rezultat istog procesa… Pri čemu su nastale mnogobrojne države različitih karakteristika, zato jer je svaka rezultat društva različitih pojedinaca… Različitih interesa.

Dobra rješenja će opstati… loša će izumrijeti… Evolucija nikad nije zakazala pa neće ni sad.
Istina da u tom razvitku pretrpimo sve i svašta… No upravo ta sposobnost da trpimo i koliko da trpimo i koliko nas trpi… Stvara tu pokretačku energiju.

Znači malo sam razmišljao i nema šanse da bi ovo bio bilo koji oblik pranja novca - kao prvo ja sam svoj novac zaradio pošteno i on se nalazi na PayPal-u… tamo mi stoji i može se jasno utvrditi od kuda je došao… i ja mogu taj novac pokloniti, dati, donirati, kupiti nešto i raditi s tim novce sve što je legalno -. a bogami je legalno da ja izaberem osobu XY i njoj pošaljem svoj pošteno zarađeni novac…

Osoba B prima od mene novac i on je jasnog podrijetla… od mene, od mog poštenog rada…

Ja primam novac od osobe B, porijeklo novca je tu jasno… na mom računu se našao tako što mi ga je dala osoba B…kako je ona došla do tog novca mene previše ne zanima, moja odgovornost je tu nikakva, osoba B mora imati neko pokriće za taj novac… ako ga nema ona se nalazi u problemu…a novac mogu posredno i meni oduzeti, a onda bi ja vjerojatno trebao pravnim sredstvima taj novac potraživati od osobe B…

Ja ne kažem da ovaj oblik se ne može koristiti za pranje novca… može i to vrlo učinkovito… ali se ne može polaziti od toga da je svaka takva transakcija pranje novca - jer nije…

Što ako je osoba B svoj novac pošteno zaradila kao i ja…pa može ona njega slati kome hoće… a ako smo se ja i osoba B dogovorili da ja njoj pošaljem 100 a ona meni 90 ,pa to je nas dogovor u koji se nitko ne bi smio miješati…

A ako su htkeli spriječiti ovakve stvari mnogli su jednostavno omogućiti da se novci uplaćuju na Skrill sa Pay Pala i obratno uz naravno neku malu naknadicu (fee)… ali naravno da to nisu htjeli, jer isto kao i ako ovo je zabranjeno razlog je samo jedan - BORBA ZA MJESTO NA TRŽIŠTU i rat između velikih igrača na online financijskom tržištu… ali da nama onda zabranjuju da imamo PayPal i Skrill račune istovremeno…ma mrš tamo…pa tko su oni da biraju sto ću ja raditi sa ponavljam POŠTENO ZARAĐENIM NOVCEM…

1 Like

Nisam iz HR i nisam ekonomista ali mislim da je odgovor - da. To je vrsta pranja novca, razmena novca bez znanja porekla i najvažnije svrhe razmene, sta bi napisao na uplatnici u polje “Svrha uplate” ? - “ja njemu ovde on meni tamo” ? I ako formalno, svrha uplate mora biti jasno definisana, plaćanje proizvoda po fakturi XXXX, plaćanje usluge te i te, taksa, plaćanje kazne, menjački poslovi (menjanje valuta)…
Naravno da to možete da uradite i ja sam menjao naravno iz jednog online walleta-a u drugi, samo kažem da je to protivno njihovim pravilima i ništa drugo.

Čuj ovog pametnjakovića, ovde nije stvar u mišljenju već u NJIHOVIM PRAVILIMA na koji si pristao kada si potpisao ugovor (otvorio nalog) , ako ih nisi čitao (kao ni ja) ko ti je kriv, bitno je da si ih prihvatio, ako ti se ne sviđaju ili misliš da nisu u redu - kapija je u onom pravcu, doviđenja i prijatno, niko te ne tera da ih koristiš…Čuj filozofa margine mozga i univerzuma…i ja naravno radim neke stvari protivno pravilima nekog servisa ali sam svestan da ih kršim, tako i ovde, niko ne kaže da ne treba menjati iz PP u skrill ili slično, samo da budeš svestan da kršiš pravila i da znaš koje posledice mogu vući.

Stavi te tvoje dolare u džep šmekeru pa ti niko ne može reći šta da radiš sa njima, dok god koristiš privatnu firmu kao što je PP za čuvanje tvojih dolara ima da igraš po njihovim pravilima na koja si pristao pri zalaganju istih tih dolara na njihov račun…

1 Like

Slažem se apsolutno da su privatna firma i da smo otvaranjem profila pristali na ta pravila (ali ne znači da ne možemo ovdje raspraviti i mislimzajedno zaključiti da je to sve mafija :slight_smile: )

Nije istina da slanje novca mora imati svrhu… barem online…jer inače bi nas onda prilikom slanja i pitali zašto ga saljemo a ne pitaju… i naravno zar ne stoji tamo negdje u kutu bas sljedeći natpi ‘‘SEND MONEY TO FRIENDS’’ pa kada kliknes samo mail upišeš i to je to… nisam kupio drogu, oružje niti ista slično, zarađeni novac samo poslao XY osobi… Moj novac koji šaljem ima porijeklo… konkretno online poslovi… od druge strane isto vjerojatno ima porijeklo (ili ga je osoba B si sama uplatila na račun - tada treba utvrditi kako ga je zaradila, ili ga je primila za svoj rad)… znači mojih pošteno zarađenih 100 kn mogu dati bilo kome bez da me itko pita zašto, evo maloprije sam iz džepa izvadio 10 kn isto tako pošteno zarađenih i dao majci s djetetom ispred konzuma koja prosi - Jesam li oprao taj novac? nisam…

Dalo bi se diskutirati oko svega ovoga… ali pranje novca je najlakše opisati ovako - Novac za koji ne mogudokazati njegovo porijeklo želim pretvoriti u novac kojem mogu dokazati porijeklo… (u slučaju paypal - skrill se može dokazati odakle novac meni i odakle toj osobi)…

Ti si mozda cist, a sto je sa drugom osobom, mozda on trguje oruzjem pa je svoj prljavi novac zamjenio za tvoj posteno zaradjeni.

I da ste obadvoje cisti, niste oprali novac, ali da je netko mogao biti prljav, je mogao.

Slažem se sa svime, to sam u postu iznad i napisao… novac te druge osobe možda nije legalan (ako je na paypal-u trebao bi se moći upratiti - tko je uplatio (ako je uplaćivano na taj paypal sa kartice, vrlo jednostavno za provjeriti nadležnim institucijama, ako je iz nekog drugog izvora isto tako lako provjeriti iu kojeg…) općenito online je teže oprati i sakriti novac nego na klasičan način, jer kada se pere novac izabere se neka djelatnos kao kafić ili restoran ili nešto slično gdje se pruža usluga (kod nas su popularne kafane)… jednostavno ja danas otkucam 500 kava…ubacim novac u blagajnu… platim državi porez… pobrinem se da na skladištu robe sve štima (kupim 5 kg kave, bacim ju u rijeku Savu) i ja sam oprao 5000 kn, kad platim porez meni ostaje čista lova… a online je previše komplicirano jer gdje god se trguje s novcem odmah se traži puno osobnih podataka… PayPalzna gdje živim, a tako zna i od osobe B i C i D itd… novac kada putuje online uvijek ostavlja traga…

Ako već žele spriječiti pranje novca onda se to ne radi ovako…ovo nije radi sprečavanja pranja love nego čisto jer se mrze međusobno, a mi krajnji korisnici ispaštamo zbog toga

1 Like

D tip malo si ti jos pasulja pojeo da bi raspravljao o tome sta ja pisem jer si ti upravo taj TIP

ljudi o kojima sam pisao sa OMOM ,

Bravo, točno to sam i ja htio napisati!!

Sama razmjena nije pranje. Ukoliko bi netko na taj način pokušao opravdati novac nepoznatog porijekla (To bi mogao biti loš pokušaj pranja love) …no u slučaju razmjene novca poznatog porijekla, nema smisla govoriti o pranju novca. Tu dolazimo do definicije koju si napisao :wink:

I opet ću ponoviti. “Jadan je sustav” ako takva razmjena može utrt trag novcu…svako bi se bavio pranjem love da je isto moguće na takav način. Zato nema smisla govoriti da se ovdje ti servisi pokušavaju na taj način braniti od pranja novca…jer niti takva rupa u sustavu ne postoji.

Razmišljaš plitko iako si dao točan odgovor.
To je trivijalno da svatko postavlja svoja pravila…pa ako si na paypalu, moraš poštivati njihova pravila…

Ako pogledaš malo dublje, onda ćeš vidjeti da je paypal primoran imati neka pravila zato jer tako određuju pravila društva ili ti zakoni. (Iako ovdje konkretno ne mora biti riječ da je i ovo pravilo došlo iz zakona) …no ako se gleda općenito, tu je onda brane333-ova opaska skroz na mjestu, isto kao i moj odgovor o tome zašto neka pravila postoje u društvu.

P.S. pričekaj da oblik vlasti preuzmu Googleovi algoritmi i razno razne AI, čovjek će totalno pogubiti “tko to zapravo vlada nad njim i tko mu kroji pravila” …a sva pravila će i dalje dolaziti iz društva…samo sofisticirano filtrirana kroz razne društvene i (umjetne) sisteme.

1 Like

Super argumenti :slight_smile: