Potrebna pomoć oko GoDaddy VPS-a

Pozdrav majstori,

nedavno sam počeo radove na jednom zanimljivom sajtu i pošto vjerujem da bi sajt mogao biti uspješan odlučio sam da stvar pokrenem na VPS-u. Jučer sam na GoDaddy-u zakupio VPS “Economy” paket, sa “Parallels Plesk” panelom, OS: Linux CentOS. Do sada se nikada nisam susretao sa tom vrstom hostinga pa sve ide jako otežano.

Neke sam stvari već skužio i uspio sam kreirati prostor za svoj sajt, uspio povezati domenu sa serverom, pronašao direktorij u koji ću smjestiti sajt, kreirao MySQL bazu, ali problem nastaje kada pokušam instalirati Jomlu, izbaci mi sljedeću poruku:

[color=“Red”]Your host needs to use PHP 5.2.4 or higher to run Joomla 1.7.[/color]

Kako da instaliram ovu verziju php-a, ili je ona možda već instalirana?! Već nekoliko sati pokušavam riješiti ovaj problem i nisam se još pomjerio s nule, a i glava me je već zabolila. Pa bih zamolio nekoga ko ima volje i iskustva sa GoDaddy VPS-om, a vjerujem da iskustva imaju mnogi, da mi objasni šta traba da uradim da ovo riješim. Ili ako negdje ima dobrih tutorijala o ovim stvarima da ostavite linkove.

Unaprijed zahvaljujem i izvinjavam se ako je ovakva tema bila na forumu.

Ne kužim baš najbolje ni DNS postavke. VPS i domenu sam povezao tako što sam u DNS postavkama domene postavio ip adresu VPS servera, ali na serveru ne mogu nikako da pronađem NS (Nameserver) i dodam domeni.

Do sada samo domenu sa hostingom (shared) povezivao tako što u postavkama domene dodam NS hostinga i sve normalno proradi, a sada na VPS-u nigdje ne mogu da pronađem NS.

Ljudi pomagajte molim vas

[quote=“broz_x”]Pozdrav majstori,

nedavno sam počeo radove na jednom zanimljivom sajtu i pošto vjerujem da bi sajt mogao biti uspješan odlučio sam da stvar pokrenem na VPS-u. Jučer sam na GoDaddy-u zakupio VPS “Economy” paket, sa “Parallels Plesk” panelom, OS: Linux CentOS. Do sada se nikada nisam susretao sa tom vrstom hostinga pa sve ide jako otežano.

Neke sam stvari već skužio i uspio sam kreirati prostor za svoj sajt, uspio povezati domenu sa serverom, pronašao direktorij u koji ću smjestiti sajt, kreirao MySQL bazu, ali problem nastaje kada pokušam instalirati Jomlu, izbaci mi sljedeću poruku:

[color=“Red”]Your host needs to use PHP 5.2.4 or higher to run Joomla 1.7.[/color]

Kako da instaliram ovu verziju php-a, ili je ona možda već instalirana?! Već nekoliko sati pokušavam riješiti ovaj problem i nisam se još pomjerio s nule, a i glava me je već zabolila. Pa bih zamolio nekoga ko ima volje i iskustva sa GoDaddy VPS-om, a vjerujem da iskustva imaju mnogi, da mi objasni šta traba da uradim da ovo riješim. Ili ako negdje ima dobrih tutorijala o ovim stvarima da ostavite linkove.

Unaprijed zahvaljujem i izvinjavam se ako je ovakva tema bila na forumu.[/quote]

Pozdrav,

možda bi ti ovo moglo pomoći:
http://www.eukhost.com/forums/f15/upgrade-php-parallels-plesk-panel-linux-unix-9412/

Druga opcija ti je kontaktirati njihovu podršku da ti pomognu u rješavanju problema.

Treća opcija ti je zakup fully managed VPS-a ako nisi na ti sa Linuxom i administracijom servera. :slight_smile:

Hvala BSPHosting, pokušat ću sa prvom i drugom opcijom, a treću ne namjeravam koristiti. VPS sam uzeo zbog sajta koi radim, ali više iz razloga što želim da vidim kako sve funkcioniše i da učim nove stvari. Za sada bih volio da riješim ovo sa PHP-om, ali moja želja je da stičem nova znanja i ovladam ovim vještinama što bolje.

Ovdje ne morate davati odgovore isključivo za probleme koje trebam riješiti, dobrodošli su i linkovi na dobre tutorijale ove tematike, za znanja i predznanja.

Dragi moj @broz

Evo ti par onako prijateljskih tipova:

Administracija linux servera nije stvar koja se moze nauciti u 2 ili 3 dana

Treca opcija bi ti trebal biti na prvom mjestu iz gornjeg razloga

Uglavnom takvim razmisljanjem dovodis sebe u strasne probleme (a tek ces shvatiti o cemu pricam) kada ti server bude haknut onda ce biti nevalja provider i nevalja vps a isti je supalj kao swicarski sir

isto tako linux se neuci na serveru koji je spojen na 100 mbita nego se uzme neka stara kanta i puno volje i citanja i na na takvom se okruzenju uci linux

evo ti jos jedan info: procitaj pravila od godaddyja pa ce ti biti sve jasno a najvise obrati paznju na text sta ce ti se desiti ako netko izmanipulira tvoj server zbog toga sto ti nemas znanja

ovim gore te nezelim uplasiti niti ti prodati nase usluge, zelim te samo upozoriti na posljedice krivog razmisljanja o administraciji

pozdrav i puno srece sa administracijom

Hvala Alene, sviđa mi se i takav odgovor, jer ne znam ustvari kakvo je predznanje potrebno. Nisam znao da je potrebno poznavanje linuxa za upravljanje VPS-om.

Predznanje nije dovoljno da bi server bio dovoljno osiguran od svih malicioznih gluposti nego je potrebno znanje a da bi ga imao treba ti malo vise danai neprespavanih noci… nepretjerujem mogu to i ostale kolege potvrditi

Makni se od pleska i uzmi si cpanel puno je “laksi” za dovesti u red sa nekakvim “znanjem” sa foruma

[quote=“Alen”]Predznanje nije dovoljno da bi server bio dovoljno osiguran od svih malicioznih gluposti nego je potrebno znanje a da bi ga imao treba ti malo vise danai neprespavanih noci… nepretjerujem mogu to i ostale kolege potvrditi

Makni se od pleska i uzmi si cpanel puno je “laksi” za dovesti u red sa nekakvim “znanjem” sa foruma[/quote]

Upravo tako :wink:

Prepadate me zaista, toliko me prapadate da ću najvjerovatnije odustati, neću tražiti nikakvu pomoć i podršku GoDaddya, neću pokušavati nikakve opcije ni prve ni druge.

Mogu ti ja sredit vps

Dobra ideja, mogli bi porazgovarati malo o tome, pa da usput uradimo i jedan mini kurs. Nadam se da nisi skup

Ja sam to uradio tako da sam si na lokalnu mašinu instalirao VM i tamo učio par mjeseci o administraciji linux servera, hostinga, dns-a i čega svega ne. To i tebi preporučam.

Pa moramo se pomagati mi Željeznopoljci :slight_smile:

Odma si me trebao kontaktirati kad si se odlučio na kupovinu vps-a. Za ove pare si mogao dobiti 3x jaci vps :slight_smile:
Testirao sam preko 30 vps kompanija i našao sam jednu firmu koja nudi xen hvm vps-ove u engleskoj, njemackoj i americi koja je odlična a prejeftina :slight_smile:

A za vps ti ja ne mogu drzati kurs, jer se linux ne moze nauciti za 2-3 dana :slight_smile: ja se bavim time već 3 godine :slight_smile:

Misliš “Virtual machine”?! Hvala, mislim da nažalost odustajem od administracije servera, prepuštam stvar drugima, nisam bio svjestan svoje nesvjesti. Ali ipak ne odustajem od VPS, želim sajt na VPS-u, a drugima prepuštam administraciju.

[quote=“mahir”]Pa moramo se pomagati mi Željeznopoljci :slight_smile:

Odma si me trebao kontaktirati kad si se odlučio na kupovinu vps-a. Za ove pare si mogao dobiti 3x jaci vps :slight_smile:
Testirao sam preko 30 vps kompanija i našao sam jednu firmu koja nudi xen hvm vps-ove u engleskoj, njemackoj i americi koja je odlična a prejeftina :slight_smile:

A za vps ti ja ne mogu drzati kurs, jer se linux ne moze nauciti za 2-3 dana :slight_smile: ja se bavim time već 3 godine :)[/quote]

Uvijek sam volio dobre komšije i patriote! :slight_smile:

Nisam te kontaktirao zato što sam se naviko čupat sam iz svega, a dogovorit ćemo se za ovo, pa da navratiš jedan dan do mene.

[quote=“broz_x”]Uvijek sam volio dobre komšije i patriote! :slight_smile:

Nisam te kontaktirao zato što sam se naviko čupat sam iz svega, a dogovorit ćemo se za ovo, pa da navratiš jedan dan do mene.[/quote]

OK. Dogovoreno!

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja