Pozadina Web stranice

Kako napraviti pozadinu web stranice da bude uvijek po sredini stranice i da se ravnomjerno rasporedi lijevo i desno bez obzira na rezoluciju. Naime ako postavim pozadinu da se ponavlja lijevo i dolje ona će se stalno ponavljati i vidjet će se prelazi. Želja je staviti sliku kao pozadinu koja se neće ponavljati i koja će se uvijek razvući i biti na sredini bez obzira na rezoluciju i visinu stranice.

Zaboravio sam napisati da se može pogledati primjer net.hr stranice na njoj je takva pozadina

net.hr ima ogromnu sliku u pozadini koja je dovoljno velika i za najveće rezolucije pa se onda prikaže koliko se treba

Da bi se pozadina mogla ponavljati, bez da se vide prijelazi, trebaš imati sliku koja je za to namjenjena… probaj sliku iz privitka staviti da se ponavlja, neće biti nikakvih prijelaza :wink:

Googlaj “seamless backgrounds” , “seamless textures” …

zar ne postoji nacin da se stavi nekakva drugacija slika (ne textura ili samo crte), a da se ne kopira? znam da postoji. pitanje: zna li tko kako ?

sorry sto ubacio u temu ali i mene zanima, pa da ne otvaram poseban thread

Može se “ne kopirati” tako da namjestiš background-repeat na “no-repeat”.

Onda ćeš možda htjeti pozicionirati pozicionirati tu pozadinu, a za to služi background-position.

Ako zelis za pozadinu staviti veliku sliku koja je centrirana:

body { background-image: url(putanja_slike.jpg); backgorund-repeat: no-repeat; backgorund-position: 50% 0; }

Ovo je i meni pomoglo hvala

[quote=“Limeni”]Ako zelis za pozadinu staviti veliku sliku koja je centrirana:

body { background-image: url(putanja_slike.jpg); backgorund-repeat: no-repeat; backgorund-position: 50% 0; }[/quote]

Dodao bih još da bi bilo dobro sliku najprije obraditi tako da joj se rubovi (barem lijevi i desni, a možda i donji) prelijevaju u neku boju koja bi trebala biti uvrštena u kod kao boja backgrounda. Razlog ovoga je da se background prilagodi monitorima sa većom rezolucijom npr. 22" i većima. Ako staviš sliku sa rozolucijom koja pokriva te monitore slika će vjerojatno biti preteška za učitavanje. Iz toga razloga je bolje staviti manju sliku koja se preljeva u neku boju. Slika će i dalje okruživati content (sadržaj) a na većim monitorima će prostor oko slike biti popunjen bojom backgrounda. Ne znam koliko sam bio jasan, ali pojednostavljeno:

  1. dodati prijelaz na odabranu boju na rubove slike (ne pretanak)
  2. u kod dodati background:#FFFFFF (npr za bijelu)