Poziv poreznim obveznicima FBiH

Samo da potvrdim da su pocele stizati plave koverte Tuzla/Lukavac … meni jutros stigla… pozurili su pravo

jel itko od vas ima Paxum Prepaid Card? Pise da oni ti naprave EU ili USA račun, dobiješ tu karticu i isplacujes na bankomatima sirom svijeta. Slicno ko Payoneer, s tim sto neke ad mreze ne isplacuju na payoneer a vidim isplacuju na paxum

jel probao iko isplacivati tako?

Dosla plava koverta, Sarajevo :slight_smile:

samo bez zurbe sa placanjem i treba trazit na Sud da se ide… dosta stvari ne stima ovde

Sta ti konkretno traze ?

Retroaktivno ?

tako je 2015/16/17/18 + zdravstveno… prvo se treba javiti u poresku ispostavu i da vidim koliko su oni izracunali da sam duzan platit… pa cu popricati sa pravnikom nekim i vjerovatno traziti na sud pa sta bude, jer je jako glupo da troskove nece da odbiju + retroaktivno placanje jel to moze nama a kad treba naplatit nesto od drzave onda retroaktivno ne postoji

Evo jedan quote sa drugog foruma

20% rashoda je priznato zakonom neovisno od toga je li prihod iz bih ili iz inostranstva.
Mogu oni pisati u pravilniku šta god hoće ali sve moje prijave, kao i do sada, će ići:

Dohodak = prihod - 20%
Zdravstveno = Dohodak x 4%
Osnovica za porez = Dohodak - Zdravstveno
Porez = Osnovica za porez x 10%

Baš kao što stoji u AUG-1031…

Plaćao do sada tako i nisu imali primjedbi. Plaćaću i od sad pa bujrum neka krenu na mene.

A ovo retroaktivno, folovi golovi, to je bio oporezovan prihod i ranije, a sva ova frka je obično neznanje ili predizborno preseravanje ravno onom šminkanju trotoara.

Dosta stvari je neuredjeno i dosta stvari nema nikakvog smisla.

Sto je najgore od svega, prijete kamatama ako ne platis u periodu u kome su naveli - zar to nije lihvarenje ?

Mozes li mi reci jesu sve uplate bile preko PayPal-a ili je bilo i direktnih uplata i da li se radi o tekucem ili deviznom racunu ?

Dosla je i meni je plava koverta.

Traze izvod iz banke za 2016 godinu (sto samo to ?) i neku izjavu o navedenim okolnostima.

Imam 3 dana da se javim inace kazne 1000 KM

Ja samo ne znam šta ću za brata ako dođe koverta, jer živi u Njemačkoj, ne vjerujem da bih ja mogao to za njega uraditi.

Čuli 3 dana. Koji fašizam i nasilje pa to je neviđeno. Šta ako si van BiH na putovanju ili tako nešto. Očajni su, trebaju im pare za izbore.

Ako nisi u mogucnosti doci moras im kao javiti.

Samo ne znam sta ce im izvod za 2016, sto ga sami nisu uzeli :sweat_smile:

Vjerujem da ni oni sami ne znaju.

A ljudi moji nigdje veze, koverte dolaze sa različitim sadržajem, nekome dolazi za tri godine retroaktivno nekome jedna, mislim wtf? Koliko su poletili da uzmu pare pred izbore mučno im i kucati slova…

Welcome to the Bosnia :slight_smile:

To su sad novi zakoni od kantona :stuck_out_tongue:

pise ti na pozivu licno da se javi ili putem ovlastenog punomocnika…

pa ova drzava ce propasti u pm… Evo u zadnjih par dana sve sto mi je stiglo sa ebaya morao sam svaki paket platiti po 0.90eura. Sta ce oni sve uvesti pitaj boga samo da nas zajebu…

Zato imaš tracking kod kako je poštar nosi :stuck_out_tongue:

ja upravo dosao iz poreske… vidim kod direktora na papiru prekrizio 4-5 ljudi se tek javilo a spisak je bogami povelik :slight_smile:

meni su izracunali sve za 2015,2016,2017 … a za 2018 nista jos… uglavnom kako je vec i receno prvo se treba odbit 4% za doprinose zdravstvo i onda 10% porez… evo ispod primjer na 10.000 kako treba racunati

nemojte nista placati odma razvlacite koliko moze, trazite rjesenje na koje se mozete zalit i to ce trajati jedno 30 dana da se dobije pa onda na sud… izbori idu u oktobru mozda se sta i promjeni u vezi ove retroaktivne naplate neke stranke obecaju ali ja mislim da nece nista od tog bit i da je to samo da se prikupi koji glas… koja god vlast da dodje ili ako ostane ista (a vjerovatno da hoce) od toliko problema u drzavi nece sigurno se sjetiti odma freelancera. skoro su uveli namete trgovcima na pijacama kojih ima mnogo vise nego nas i nista nisu mogli uraditi osim registrovati se i radit legalno… ko god radi preko upwork nek izvadi payoneer, ko je u mogucnosti i okrece veci novac za nekih 12-15.000$ moze se registrovati firma u UAE rak free zone , zatim izganjati za sebe vizu i emirates ID, otvoriti bankovni racun na firmu i 0% poreza u bosni i gdje god da se nadjes dizes novac sa ATM kao turista :slight_smile:

Zasto se nisi zalio za ova 4% ? To je totalna kradja, placas neko zdravstveno koje ne mozes koristiti, nisi svoje pare nasao na putu sigurno.

Totalno nemam pojma o ovome svemu - koliko sam shvatio na 10.000KM platis 1360KM njima (960 porez + 400 “zdravstveno”) tj. sve u totalu izadje 13.6% ?