Poziv poreznim obveznicima FBiH

Mislim da bi većinu problema riješili kada bi uveli neoporezivi iznos od 20.000€ kao u Srbiji tj. trostruki iznos prosječne godišnje zarade u državi.

Mislim da je bitinije da ovo forsiramo u medijima nego problem oko 4% za zdravstvo.

nemoj da ti on bude primjer … nije on sigurno preko foruma zapalio pola države … možda ću najebati zbog ovoga što ću napisati … ali iza njega i sve one paljevine stoji

fahro

:slight_smile:

Ako misliš bukvalno nogu, možeš samo čuzu dobiti u KPZ :D. Taj što je digao frku, kakve on koristi ima od toga, opet će platiti. Misliš da mediji piju vode kod nas, pogotovo ako nisu u pravu? :smiley:

Može li neko objasnit kako to ide s payoneerom, banka je u USA, sve je registrovano tamo, a pojma nemam kako oni to oporezuju.

ništa brate, uglavnom ono što je tebi bitno je da ovi naši ne vide ništa što se tiče payoneera … možeš dizati na bankomatima u bilo kojoj državi uz određenu proviziju

danke bruda, s njima sam duze vrijeme tako da je to odlicno.

@milito Ima koristi :smiley:
Lijep zivot u Austriji sa svojom porodicom :smiley:
Stan, auto, posao, sve što normalan čovjek treba :slight_smile:

@korisnik9758789
naravno da mi on nije primjer pogrešno si protumačio, naveo sam ga na primjer sto mediji mogu danas :slight_smile:

1 Like

Šta će, prebaciti primanja u Austriju i plaćati duplo veći porez?

PRAVILNIK O PRIMJENI ZAKONA O POREZU NA DOHODAK:

Član 30.

(2) Poslodavci i drugi isplatioci oporezivih prihoda po osnovu drugih samostalnih djelatnosti iz člana 12. stav (4) tač. 2) i 3)
Zakona, dužni su, po isteku poreznog perioda za svako fizičko lice kojem je u proteklom poreznom periodu vršena isplata(e) naknade(a) po osnovu ugovora o djelu i autorskih honorara i dr., sačiniti zbirni godišnji pregled sa podacima o bruto i neto iznosima naknada, kao i podacima o obračunatoj, obustavljenoj i uplaćenoj akontaciji poreza na dohodak i doprinosu za zdravstveno osiguranje i isti dostaviti svakom primaocu naknade najduže do 28. februara tekuće godine. Izvor: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/zakoni/9824c-pravilnik-o-primjeni-zakona-o-porezu-na-dohodak-.pdf

Šta spada u član 12. stav 4 tačka 2 i 3? Pa tu spadaju one djelatnosti u koje nas direktor PU trpa u razgovoru na FACETV, povremene samostalne djelatnosti. Zanemarimo sad to što je on tu pogriješio i ne shvata da mi nemamo ugovor o djelu i da nam ovo nije dopunska djelatnost pored osnovne (većini nas je jedina) i citirajmo te tačke:

  1. djelatnost članova skupština i nadzornih odbora gospodarskih društava, upravnih odbora, stečajnih upravitelja i
    sudaca porotnika koji nemaju svojstvo uposlenika u sudu,
  2. povremene samostalne djelatnosti, kao što su: povremene djelatnosti znanstvenika, umjetnika, stručnjaka, novinara, sudskih vještaka, trgovačkih putnika, akvizitera, sportskih sudaca i izaslanika i druge djelatnosti koje se obavljaju uz neku osnovnu samostalnu ili nesamostalnu djelatnost.

Izvor: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/zakoni/82cdb-10_08-hr.pdf

Po gornjem članu 30. ISPLATIOCI prihoda za povremene samostalne djelatnosti su dužni dostaviti podatke o uplaćenoj akontaciji poreza na dohodak i doprinosu za zdravstveno osiguranje i isti dostaviti svakom primaocu naknade (nama). Tako pravilnik kaže.

Onda aprila 2018. godine u pravilnik se dodaje i član:

Član 70b.
(1) Porezni obveznici koji obavljaju samostalnu djelatnost iz člana 12. stav (4) tačka 3) zakona, a prihod ostvaruju neposredno iz inostranstva, dužni su na taj dohodak sami
obračunati akontaciju poreza od samostalne djelatnosti, od ukupne naknade po stopi od 10% bez prava na priznavanje ličnog odbitka iz člana 24. ovog Zakona, i uplatiti je najkasnije naredni dan od dana kada su primili dohodak.

Dokaz: http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/zakoni/a1841-izmjena-pravilnika-o-primjeni-zakona-o-porezu-na-dohodak-30-18.pdf

Da li oni mogu donijeti pravilnik kad god hoće i po tim novim pravilima naplaćivati porez za vrijeme kada nije postojalo to pravilo? Šta ako sutra donesu pravilnik koji kaže da na inostrana primanja plaćamo 30% poreza? Jel to vrijedi od tog dana ili unazad 3-4 godine koliko odaberu?

Za one koji ne vole čitati, pravilo po kojem od nas traže da SAMI uplatimo porez na ove djelatnosti je nastalo u aprilu 2018. i na osnovu tog pravila traže porez za 2015, 2016 i 2017. Prije nastanka tog pravila na ovakvu djelatnost su ISPLATIOCI prihoda za povremene samostalne djelatnosti bili dužni dostaviti podatke o uplaćenoj akontaciji poreza na dohodak i doprinosu za zdravstveno osiguranje i isti dostaviti svakom primaocu naknade (nama). Pošto su isplatioci bili stranci to nije bilo moguće.

PONOVO: ne placajte nista jer i stoji da to radite dobrovoljno. Evo nesto na tu temu:

Kada dođe plava koverta i dalje ne plaćati? Hočeš ti platiti 3000KM ako dođe kazna, ili Fatmir?

Ono sto je najsmijesnije kako su dosli do racuna iz banke. Banke moraju poslati racune samo u slucaju drzavne sigurnosti. Po tome ispada da smo mi teroristi, haha. Proguglajte malo detaljnije o tome, samo sto to ne spominju ovi iz porezne.

Da bi došli do vašeg bankovnog računa i imali uvid u vaše transakcije, moraju imati sudski nalog za to. Samo uz sudski nalog, banka je dužna dati im sve na uvid, jer banka mora garantovati sigurnost naših računa, a samo SIPA ima uvid bez sudskog naloga i to isključivo na uplate preko 10.000 hiljada KM, a za koje ne postoji pokriće ili osnov, jer tu postoji sumnja da se peru pare.

Ako su došli do tih podataka, a nisu imali sudski nalog, banka je napravila prekršaj i svako kome dođe plava koverta, može se zaputiti u banku i tražiti od banke na uvid dokumentaciju na osnovu koje su oni dozvolili preglad bankovnog računa. Ako ne budu imali sudski nalog, onda lijepo se angažuje advokat i tužba ide direktno banci zbog kršenja prava privatnosti, a ako je banka proslijedila samo imena ljudi koji imaju uplate iz inostranstva, ali ne i iznos koji su primili, to već nije prekršaj, već informacija na osnovu koje se može tražiti sudski nalog.

I to je upravo ono što pojedini političari tvrde. Stvarno nije po zakonu.

U ovom slučaju, ja mislim da je ovo klasični blef porezne uprave, jer pravilnik nije iznad zakona, a u zakonu nigdje ne piše da se oporezuju uplate iz inostranstva, ili ja to nisam vidio.

1 Like

Ja sam dobio informaciju da kada otvaraš bilo koji račun u banci, postoji sitnim slovima tekst gdje stoji da trebaš označiti ukoliko ne dozvoljavaš banci da dijeli podatke bez tvog odobrenja, ako ne označiš to im daje za pravo da dijele. Ja nisam provjeravao da li je istina, ali ako jeste, ništa od tužbe.

Možeš ti odma sada otići u banku i to provjeriti. Ako je istina, onda samo ugasiš stari i otvoriš novi račun i to je to. Procedura oko promjene broja računa kod poslodavca nije nikakav zahmet posao.

Imaš tu pasus o sigurnosti podataka i bankarska tajna.

PS ja apsolutno podržavam da se plaća državi porez, ali sistem mora razgraničiti klasu freelancera, pa da su poreza oslobođeni oni koji na godišnjem nivou zarade do 15-20k.

Vec je bilo price o narusavanju zakona o zastiti licnih podataka, ali mislim da se previse fokusirate na pogresnu stvar - porezna ima podatke i tu je prica gotova.

Treba se truditi da se ova oblast sto bolje uredi.Nisam siguran koliko se pametno suditi sa drzavom ili nekom bankom :slight_smile:

Ja evo za koji minut idem opet u poreznu, jer sam dosao na pauzu smrc.Javim kako je proslo.

Poznajem ljude koji su grdne pare uzeli zbog povrede zakona o zaštiti ličnih podataka i to konkretno u sporu sa bankom.

Javi nam, mada koliko znam najvjerojatnije će se od 1.1.2019. usvojiti to i početi naplaćivati, tako da svi su sigurni još 4 mjeseca.

Druze u Bosni se promijeni zakon samo da velika glava bude oslobodjena optuzbi :slight_smile:

U normalnoj drzavi je to itekako moguce, u Bosni sumnjam :slight_smile:

Promijeni se zakon, ali ne u kampanji, a pogotovo ne kada se sklapa nova vlast. :wink:

Evo i mene.

Opet ne znaju nista, rekli da ne uplacujem jos nista samo da im obrazac donesem.

Dali mi “formulu” za racunanje, sa ovih 20% rashoda.Uglavnom, smijesno :smiley: