Poziv poreznim obveznicima FBiH

Rekoh ti, sve stopirano. Koliko sam shvatio slijedi rasprava na sjednici Parlamenta FBiH i usvajanje pojedinih amandmana, a što je najbitnije neće biti retroaktivnog plaćanja, već isključivo od dana stupanja na snagu istog zakona. ili sa datum koji je propisan pravilnikom tog zakona.

Ja mislim da će to biti od 1.1.2019. godine i sve uplate od tada će se oporezivati, tj. svako je dužan da prijavi iznos uplate i na to da plati porez.

Jebiga, zakon se mora poštovati i mora se državi davati, ali je brate tuga da će jednog freelancera pozvati na sud zbog nekih 4-5 hiljada godišnje, dok npr. kladionice i ostale igre na sreću slobodno provlače i do 5 miliona KM godišnje. Za njih takva vrsta poreza ne postoji.

1 Like

Daj Bože, samo ja čisto sumnjam.

Država je sama sebi najveći dužnik što se naplate poreza tiče, počevši npr. od Željeznica FBiH pa nadalje - ali niti se tu šta Željeznice brinu kada i kako će uopšte platiti porez (eto mogu im “konfiskovati” šine), niti se država šta tu puno zauzima da naplati tih 250-300 miliona samo od jednog pravnog lica!

Malo je teško sada upoređivati to sa Freelancerima u BiH, ali kada se malo bolje pogleda, država je godinama prešutno gledala na isplatu plata u tim istim Željeznicama, a da nije uplaćivano penziono, zdravstveno i sl.

Kladionice su poseban slučaj i praktično država za sebe, a jedna od njih je postala i najveće pravno lice koje je obrnulo novca u jednoj godini, više čak i od BH Telecoma koji je decenijama tu bio neprikosnoven.

Smiješno… i tužno u isti tren…

Kladionice ne plaćaju porez jer ih štiti HDZ. Žalosno ali istinito.

HDZ i SDA su ovo i uradili, vezano za porez.

Samo sto je HDZ dobro smjestio SDA :slight_smile:


“O balunu” = “o websiteovima, o Internetu”. :blush: :o:

Bosna i Hercegovina je zlatna koka za kladionice.
Faktički oslobođeni poreza a veliku lovu primaju, zašto u Njemačkoj nema na svakom uglu kladionica?
Pogledajte u uređenim zemljama koliko je porez za igre na sreću :smiley:

Nije oslobođena, postoji zakon ali stranka ih štiti jer dobija opran novac zauzvrat, a stranka koristi izgovor vitalnog opstanka kao opravdanje :D.

Nema to toliko veze s tim koliko s onim da se u siromasnim zemljama ljudi mnogo vise klade

Nije li porez 10% za igre na srecu ?

Mislim da jeste, ali ne plaćaju mnogi.

Da li neko zna kakvo je stanje sa nametima freelancerima u zemljama EU? Mislim prvo na ove razvijene tipa Njemacka ili Danska i slicne?

U Njemačkoj ako nemaš primanja preko 17500€ godišnje ne plaćaš porez, preko da, i to 19%. Gdje je Njemačka a gdje mi, tako da je sramotno da u BiH ide 14% na bilo koji iznos.

gledaj ovaj sipu spominje … oj bože

svaka banka je dužna dostaviti sve vaše transakcije da zahtjev poreske uprave

Pa ove naše domaće institucije kao za “zaštitu podataka” daju podatke kakvi god trebaju i kome god trebaju, nebitno da li se radi o nekome van BiH a kamoli da banke neće dati poreznoj podatke :smiley:

Kad se vec prica o pranju novca, zar sad Bosna nije idealno tlo za to.

Kazes da si freelancer, platis porez na to i eto oprao si pare na posten nacin :joy:

Ukoliko primaš godišnje preko 10.000KM, podatci idu u SIPU koja dalje provjerava odakle ih primaš i šta radiš dalje sa njima.

Kako ce provjeriti ako dodje preko PayPala ?

Zasto onda zovu iz banke i traze izvor novca ?

Nikako, zato i traže izjave…

I eto ja odem i kazem da radim kao freelancer i to je to :smiley:

Stvarno jaka zastita, sve mi se cini da su ti pozivi iskoristeni kako bi se dobili podaci, koji se trenutno koriste za oporezivanje.