Poziv poreznim obveznicima FBiH

Ako uzmemo u obzir cinjenicu da se radi o BiH, onda je 100% tacna :shushing_face:

Ne bih vise nista komentirao, sve je jasno.

A meni šalju opomenu za 7,13kn. Dok sam je platio koštala me 60kn.

baš danas nešto sabiram s drugovima šta se sve dešava u ovoj državi

strašno majke mi, nemojte više postavljati ovakve vijesti, džabe se nerviram :smiley:

1 Like

Da doprinesem temi. Ovi koji su iz BiH iz Republike Srpske (možda može i u Federaciji, ne znam) mogu odraditi sledeće (jedna od opcija)…

Ako otvoriš obrt (samostalni preduzetnik), možeš primati uplate iz inostranstva. Porez na uplate je 2% do 50 000 maraka (oko 25k evra), preko toga ili ako imate više od 3 zaposlena je 10%. Trošak otvaranja obrta ne sjećam se tačno koliki je ali nije veći od 300 KM i u mom gradu traje možda 2 dana.

Vlasnik mora plaćati doprinose za penziono i zdravstveno na 60% iznosa prosječne plate u RS (60% od oko 850 KM), ostale zaposlene na koliko ih prijavite (znači ne na sav prihod).

Višak para isplaćuješ kao dobit.

Nije potrebna fiskalna kasa, međutim ako ijedan račun izdate nekome unutar države za uslugu u prerkšaju ste i inspektori će odvaliti kaznu u prvoj kontroli.

Obrt može biti registrovan na lokaciju gdje živite.

Potrebno je naći knjigovođu ko ne zna sam sve to (oko 25 do 30 evra mjesečno trošak).

Ovo znači u teoriji da svi koji zarađuju recimo od 3500 do 4200 KM mjesečno umjesto da plate 10% na priliv iz inostranstva, mogu platiti porez 2%, knjigovođu, penziono, zdravstveno i još neka davanja, te opet budu ukupna davanja manja od onih 10%. Znači imaš te neke dodatne beneficije, a dodatno možeš pravdati sve troškove tipa serveri, hosting, oprema, odlasci na konferencije, trošak softvera i slično, a za umanjenje - povrat poreza na to). Oni koji zarađuju više mogu otvoriti još jedan obrt na pouzdanog člana porodice ili jednostavno primiti taj višak preko 50k i platiti na njega porez 10%. Mada kad zarađuješ više ni tih 10% nije strašno.

Takođe, kad otvoriš obrt i prijaviš se sa biroa kao samozaposlen daju ti poticaj u iznosu od 5000 KM (2500 evra) plus dodatnih 5000 KM po svakom zaposlenom.

6 Likeova

Evo jedno pitanje za Federaciju :sweat_smile:

Porez na dohodak se plaća u roku od 8 dana nakon što primimo uplatu na račun? Ako se porez plaća nakon svake uplate, zašto onda svake godine, negdje u martu, PU objavi poziv za godišnju prijavu poreza?

Zar ne možeš u martu platiti porez za predhodnu čitavu godinu?

Ne znam, zato i pitam :smiley:

Ima li ista od ovog?

Suplja po ko zna koji put :smiley:

1 Like

1 Like

Ovo Udruženje se jedino trudi da nešto postigne i promijeni, tako da je malo ružno pisati da je šuplja. U jednom dijelu su i uspjeli, jer je danas prihvaćen Nacrt zakona :wink:

1 Like

To sto sam napisao suplja, uopste se ne odnosi na udruzenje.

Stvar je vise u tome protiv kakvih bandita to udruzenje vodi bitku :wink:

1 Like

Nadajmo se da ce sve biti uredu i u korist freelancera :smiley:

Naplata poreza u HNK je do daljnjeg obustavljena. :grinning:
Ali je u SA krenula! :kissing_closed_eyes:

1 Like

Očito su kantoni male “mini-države” u državi

Ne zovemo se bezveze federacija :smiley:

1 Like

To je vec odavno jasno.

pa kantoni služe da bi se mogli pozapošljavati na još jednom nivou stranački kadrovi … zavisno koja je stranka najjača od kantona do kantona raspoređuje svoje ministre, sekretarice, vozače, švalerke … da ne govorim o elektrodistribucijama, telekomima, vodovodima … dođete do toga da opština raspoređuje svoje, kanton svoje, federacija svoje, sve kako ko ima koje nadležnosti

fbih ima 420.000 penzionera, 420.000 nezaposlenih i 500.000 zaposlenih … od tih 500k zaposlenih samo 100.000 je zaposleno u fabrikama, ovo ostalo su sve usluge, marketing i između ostalog i državna služba

u rs ne smiju ni da objave te podatke jer je situacija sigurno duplo gora

Mislim da od Federacije teško da može biti gore kad je to u pitanju :smiley:

U RS-u je ako se ne varam bilo oko ~32k zaposlenih “na budžetu” prije koju godinu od ukupno ~220k (prijavljenih) radnika tada i 230k penzionera u to vrijeme, što je puno s obzirom na broj stanovnika ali kad pogledamo stanje u FBiH ovo je još i odlično. Sada navodno ima 260k ukupno zaposlenih i 120k nezaposlenih… FBiH ima oko 200k ljudi na budžetu, skoro 50% ukupno zaposlenih na 5 nivoa vlasti što je jedinstveno u cijelom svijetu. :smiley:

EDIT: Tačnije 77k zaposlenih u RS-u u državnim firmama, što je puno…

Zaboravljate da ovi što rade u privatnom sektoru, fabrikama, odlaze za Njemačku. Mortalitet je zavladao, predviđanja su da će svake godine da nestane jedan manji grad (30.000 radno sposobnih).