Poziv poreznim obveznicima FBiH

@flex: Ma dobro to je sad druga tema, ja kažem što se tiče ovog dela da kažeš da oni ne znaju koliko je neko prihodovao kao fizičko lice. Pretpostavljam da kada su dobili izvode od banaka onda znaju koliko.

@milito Vidim da se tu pominje nešto oko dvostrukog oporezovanja, znaš li na šta se tu misli? Pošto sa Irskom npr ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezovanja, konkretno Adsense dolazi iz Irske.

I da, još jedno pitanje za sve vas pa neka odgovori ko zna: Zašto traže samo od 2015.godine a ne i pre toga? Jel to nešto zastareva nakon 3 godine ili?

Šta znači to dvostruko oporezivanje u slučaju adsensa i instant articlesa?

Pa pazi nažalost teško je reći definitivan odgovor. Generalno, za Srbiju npr znam da imaju potpisan ugovor sa Irskom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Što znači da ako je na neki prihod već plaćen porez u Irskoj, ne bi trebalo ponovo da se oporezuje ovde.

Takodje, postoji dokument od predstavnika Gugla gde jasno piše da oni u Irskoj plaćaju porez na celokupne prihode. Sa partnerima posle dele profit prema ustaljenim procentima. To je ono što sam ja razumeo, e sad to sve zavisi kako bi se u praksi gledalo na to i da li bi to važilo u tom slučaju.

Pretpostavljam da bi to bilo osporavano, ali da li bi uz pomoć nekog advokata to moglo da se istera nisam siguran.

U Srbiji je inače problem što bi za fizička lica trebalo da se plati oko 47% što je potpuno neizvodljivo i jednostavno nenormalno. Porez je tu najmanja stavka, i on bi i u Srbiji bio oko 10%, ali zato dosta ide na penziono (koje se verovatno nikad neće videti) i socijalno (koje često u praksi ne možeš da upotrebiš jer je zdravstvo u raspadanju).

Da je svuda fixirano 10% da se samo porez plati, verujem da to zaista ne bi bio neki problem i da bi mnogi ostali fizička lica i tako plaćali, bez potrebe da otvaraju firmu itd.

1 Like

Porez koji AdSense plaća u Irskoj nema veze sa porezom na dohodak, to je nešto drugo skroz.

1 Like

Pa moglo bi imati veze ako je Adsense platio porez i na tvoju zaradu u Irskoj. Ipak, to je upitno da li je platio i na tvoj deo zarade, plus pitanje naravno i da li bi to bilo uvaženo itd.

1 Like

Ja sam skoro cijelu 2016 godinu saradjivao sa firmom iz Svicarske i ako su oni taj porez vec platili u CH, ja lokalnoj poreskoj ispostavi trebam dostaviti dokaz da je to placeno, i onda bi me oni oslobodili placanja ovdje ?

Ako su platili porez na sumu koja je tebi isplaćena i ukoliko Bosna ima ugovor sa Švajcarskom o izbegavanju duplog oporezovanja to bi možda moglo da bude regularno. Ali pitanje je, zaista ne mogu tvrditi, moje knjigovodje iz firme su mi rekle da se taj ugovor ne gleda na taj način. To je najbolje da se posavetuješ sa nekim jačim knjigovodjom tu, i sa nekima koji npr rade preko, zaradjuju tamo, pa im firma plaća porez i unose novac ovde ili dobijaju ovde novac na račune po osnovu zarada od rada iz inostranstva itd. Te neke slučajeve treba videti, mislim da je tada primenljiv taj ugovor o izbegavanju duplog oporezovanja. Ali opet kažem treba to proveriti na konkretnim primerima, nisam siguran da li bi to bilo validno.

1 Like

Adsense plaća VAT odnosno PDV, a mi plaćamo porez na dohodak od 10%.
http://www.fipa.gov.ba/informacije/poslovanje/porezi/default.aspx?id=76&langTag=en-US

:black_flag:

da li je tu neko ili neko ko zna nekoga ko je od Poreske uprave RS dobio nešto … da se pripremam, da počnem odvajati za porez :smiley:

Ma vama je pesma. U Srbiji je po 10% porez i socijalno, i još oko 25% penziono, nakupi se preko 45%.

Upravo tako. Oni plate porez koji su dužni da plate u zemlji gdje imaju sjedište i to nema veze sa porezom koji treba platiti kod nas.

Čim primjete da mogu nešto naplatiti počeće i oni :smiley:

Sada kao govore da je oporezivo samo 80% te da se 20% ne oporezuje, koliko je to istina… Takođe da je obavezno platiti i zdravstveno 4%, dakle ukupno 14%.

Kako god na*ebali smo :smiley:

Meni dok koverta ne dođe ne plaćam, nadam se da pošto primam samo preko PayPala i jer sam u SBK da neće skontat :D.

Pregledace oni i paypal uplate,ne brinite se imaju oni i za to strucnjake.

Porez placaju svi koji su u periodu od 2015-2017 zaradili minimum 10,000 KM, za svaku godinu pojedinacno. Oni koji nisu ostvatili takav iznos oslobodjeni su placanja.

  • Visina poreza iznosi 10 % na dobijeni iznos.
  • Oni koji su imali poreznu karticu u datom periodu placaju manji porezni iznos, oko 7%
  • Moguca su placanje u ratama.

*Preuzeto sa drugog foruma, izvor neka šalteruša. Problem je što ništa od ovoga nije navedeno u zakonu, već rekla-kazala.

1 Like

Paypal uplate se knjize ko refund, pa je malo teze objasniti koje su stvarno redund, koje uplata.

ovo bi bilo ekstra da je istina…

Ne moze ovo biti istina ljudi, nema nigdje u zakonu, dezinformacija.

4% zdravstvo, 10% dohodak. Ali kazu novi zakon koji je u proceduri ako ga usvoje da ce nas oguliti. Ima negdje nacrt potrazite pa pogledajte ako vas zanima.