Poziv programerima na suradnju

Pozivam (naglasavam na dobrovoljnoj osnovi) iskusnije programere (ili one koji se tako osjecaju :slight_smile: na suradnju ( u vec nekom nekom dogovorenom PVT obliku , ) glede sljedeceg:

u necelu, dizajn web stranice nije nista drugo vec razmjestaj odredjenih modula koji zajedno sa upotrebom kolorita i zasebnih objekata cine vizulnu pretpostavku tj. osnovu za prikaz sadrzaja.

sam dizajn i sacinjavaju ti moduli koji se na ovakav ili onakav nacin razmjestaju po “korisnoj” povrsini stranice.
logocki gledajuci (i dizajnerski i programerski) u tom razmjestanju postoji X kombinacija vec s obzirom na ono sto netko drzi da je nuzno i pozeljno za funkcionirnaje web aplikacije i kako u tom vizualnom tako i aplikacijskom smislu.
naravno, da bi web funkcionirao kao neka svrsishodna i funkcionalna cjelina nuzna je rezonancija izmedju programskog i dizajnerskog djela.
dakle, sto se tice ovoga dizajnerskog djela naumio sam , a za potrebe bilo kakvog web shopa , dizanirati multifunkcionalni dizajn drzeci se toga navedenog modularnog koncepta .

multifunkcionalni u tom smislu ne znace nista drugo nego “full editable” u svemu: razmjestaju svih objekata ( menija, banera, login formi itd…) , boji, centralnim pozadinama, pozadinama pojedinih objekata, koristenje shapeova zbog korigiranja potrebne sirine i visine svakog pojedinog objekta itd…

svrha takvoga pristupa je visestruka od kojih izdvajam :

• nemam vise niti volje, zelje a niti mi trosi energija pojasnjavajuci mogucim klijentima sto ( po meni) sve jedan web-shop moze ( a u brdo slucajeva i mora) sadrzavati isitvremeno svejstan toga da ce oni ,najduze u roku 8 minuta nakon sto se rastanemo sve pozaboravljati. tsereg je to jednom definirao kroz recenicu “tek kad nesto vide saznaju sto bi htjeli” :slight_smile:
    tako da sam im odlucio “nacrtati” a onda oni metodom “aha, to mi ne treba” saznaju sto im sve i treba.
    mogu i isprintano uzeti doma pa “študirati” neko vrijeme.

• kad vec to radim zeli razviti i kompletniju vizualnu logiku kao podlogu “programskoj” i ponuditi takav oblik modualnog dizajna za odredjenu poslovnu suradnju suradnju zainteresiranima…(naravno ne kao “source file” vec iskljucivo kroz fileove koji su speglanim objektima i u extenziji koja se vec pokaze potrebno za svaki objekat zasebno.
    a da se shodno tome i izradjuje custom CSS i html)

ima te posredne svhe jos ali nije vrijeme…

dalje , originalni source do sad ima 4 gotove ( home page, artikli, kosarica + koraci kupnje ) stranice i sa cca 1900 layera poslozenih logicki u “dubinski” u +450 grupa (odnosno podgrupa ) a to je prvi uvijet da bi se moglo razgovarati o nekoj multifunkcionalnosti temeljenoj na “modulu” i gdje je kompletan objekt definiran kao "100% izmjenjiv (editable) sloj " - a sto omogucuje takav modulani koncept te samim time i po zelji mogucnost neogranicenog razmjestaja.

a imageshacku je u full rezoluciji ovdje (
http://imageshack.us/f/806/1test.jpg/
stranica s prikazom logike košarice i ta stranica samo za 10 tak minuta , zahvaljuci takvom pristupu postala ovakva (
http://imageshack.us/photo/my-images/38/2testx.jpg/
) slika.
pls,ne promatrati sadrzaj jer artikl je uzet samo kao primjer i naravno da se kompletan kolorit prilagodjava prodajnom asortimanu .

cijeli ovaj monolog uvod je u sljedece: mogu nacrtati sto god mi padne napamet sljedeci dizajnersku i vizualnu logiku ali ne mogu znati dali je nesto programerski kompatibilno i izvedivo.
drzeci da je vise mozgova uvijek pametnije od jednog zelim uz pomoc programera revidirati dizajnerski i vizualni “opseg” i pokusati ga maximalno dovesti u vec spomenutu rezonanciju s programerskim mogucnostima.
programer nisam ali o mogucnostima znam podosta .
prije nego se netko odluci na sudjelovanje a u cilju dodatnih informacija predlazem raspravu na ovom thredu otvorenoj sljedecih tjedan dana.
buduci da kao i mnogi imam i “X” inih obveza (kako poslovnih i obiteljskih) sudjelovat cu dinamikom koja mi se vec pokaze mogucom.

za sudjelovanje u toj suradnji ( zauzvrat) mogu se i obvezati, sto evo i cinim, na neke buduce benefite (ako bi s nekim od prisutnih doslo do neke daljnje suradnje) ili na nacin da im cinim neku adekvatnu proutuslugu.
molim da me oni koji bi htjeli u tom sudjelovati prethodno kontaktiraju na PVT za vrijeme trajanja te rasprave.

ujedno molim moderatore da ovu temu ostave tjedan dana aktivnu a nakon toga da se po mugucnosti zakljuca jer je, nazovimo to tako, ogranicenog “vijeka trajanja”…

Ukoliko sam dobro shvatio do bi bila aplikacija koja bi omogučava “slaganje” stranice prema modulima.
Adobe je prije par godina pokrenuo nešto slično sa Adobe AIR gdje su developeri mogli kreirati komponente i onda bi ih korisnici mogli kreirati svoju aplikaciju na temelju tih komponenta.
Od toga su odustali.

No tebi nebi trebala toliko daleka razina funkcionalnosti.
Ako sam razumio ti bi samo da možeš tako složiti dizajn.

Mislim da ti nema smisla izrada HTML i CSS osim u slučaju ako bi želio to koristiti u prezentacijske svrhe. Kod izrade stranice HTML i CSS mora proći kroz ruke developera koji je za to zadužen a i može se raditi o integraciji u nekakv template engine ( ako se radi o web application frameworku, recimo kao Zend) ili korištenje nekog JS frameworka pa bi taj dizajn lagano pao u vodu.

Vjerovatno postoji software za nešto slično što tražiš a ako baš tražiš da bude u HTML onda neki JS framework bi trebao biti dostatan. Ukoliko želiš da modul ne bude ništa drugo nego slika sa par opcija, tipa tool tipa i sl.

E sad kad sam već sponuo Adobe, oni su davno za Flex izabili alat koji omogučava dizajnerima da izgrade sučelje sa dummy podacima. To što ti tražiš mi je nekako na tragu toga.

vidim da je nastao komunikacijski sum u definiranju pojma “modul”.ti petpostavljam na njega gledas developerski ( i pridruzujes mu neku funkcionalnu radnju) a ja ga promatram kao vizualni objekat.
ali takav objekat kojem mogu prilagoditi i izokrenuti i najsitniji detalj.
to ne bi bila aplikacija (samim time nema smisla niti prethodni cms) vec bi to bio samo i jedino dizajn (sastavljen od objekata sa pripadajucom aplikacijskom logikom.)

vidi, recimo ti si programer i zelis nekom klijentu “proizvesti” custom web shop . i da bi mogao zaokruziti ponudu moras imati neko vizualno rjesenje (jer onhoce prvo “viditi” sto ce dobiti za svoj novac ) .
i onda ce on zagogglati, naci neki web shop iz svoje branže i znacajno ti izjaviti “ja bi nesto tako,ovako mi se svidja” .I to je sve sto on zna i sva njegova zelja zasniva se na - “svidjanju”.
ti sad moras sjesti,naci dizajnera koji ce trebati dizajnirati (nacrtati) to sto se doticnom svidja… a taj dizajner kosta ( novca ili resursa,svejedno) i u konacnici taj dizajn mora imati sve elemente sa pripadajucom vizulanom logikom koje ce imati i web. i ti elementi su iskljucivo vizualni objekti .jer doticni moze “vidjeti” samo objekte (module) ali ne i “code”.
funkcionalna dimenzija web shopa je za mnoge sedma galaksija i 2D funkcionalnu dimenziju moze shvatiti samo ako mu se to pretvori u vizualni prikaz.

dakle, od mene dizajnera ti zelis da ti isporucim vizualne djelove toga buduceg shopa.
CMS je ono sto je to tvoja briga i ti ce ga razviti kasnije.
za pocetak zelis recimo tri stranice :

• home page: od tri stupca sirne 250px, 500,300, …osnovne boje pozadine #xxxxx , header pozadine #xxxx sa prikazanim CSS mega drop-down menijem na pozadini #xxxxx, objekt za banner rotator sirine XXX pixela, na boji pozadine #xxxxxx sa slikom nekog artikla iz branže klijenta; formu za 160 x 600 wide skyscraper pozadinske boje xxxx, …itd…itd…
  • stranicu sa izlistanim artiklima - 4-5 480 pixela sirokih .png transparentnih objekata za prikaz sadrzaja kosarice sa 15-20 pixela zaokruzenim uglom i 2 px sirine a boje #xxxxx
    potencijalni klijent ti recimo prodaje odjecu i svaki objekt treba sadrzavati pretposavljenu fotku artikla ,od podataka naziv artikla, dostupne boje i velicine, dimenzije u cm, (ikonice) oznake vazne za održavanje ( pranje, kemijsko ciscenje) , oznake o dostavi, navigacijske ikone prilagodjene sirine i boje …itd…itd…
  • stranica s kosaricom -da sad ne nabrajam sve dalje …

i ja to sve imam u pripadajucoj formi “sourcea” .i za mene je prikaz njemu znacajnih ikona “odrzavanja” (jer ne prodaje klima uredjaje vec tekstil) jedan klik misem na modul (grupu layera) “ikone_tekstil_odrzavanje_pranje”… (screen).i postavim ih na mjesto koje ja zelim ako investitor misli da je on pametniji u svojoj vizualnoj predodžbi postavim ih tamo gdje on zeli.samo ih sve povucem.i bas me briga.
ali svih 95 ikona potrebnih za oznacavanje ( u opisanom slucaju tekstilinog odrzavanja ) proizvoda a zbog definiranja artikla kod unosa u CMS dobiva se tek ako se pokaze potreba za kompletnim dizajnom i u bilo kojem formatu(png, gif,jpeg,)

sve to se moze (ovo pocetno) recimo dobiti za dan-dva radna dana i po minimalnim troskovima.
naravno,za pocetak se dobiva samo vizualni prilaz tri stranice kao “ispeglani” “preview”.
sve dalje je stvar ulazenja ili ne u projekat.

i u tome je djelomicno poatna cijela prica ,
i to je nagrubo ono sto se tice vizualnog djela.
i opet naglasavam da su sve ovo opisano samo moguci primjeri.
ima tu jos gomila detalja koje bi volio definirati …
a ti detalji su uglavnom sinhronizacija “programera” sa “dizajnerom”

Koliko sam razumio, što ti želiš prikazati korisniku je ono što programeri zovu “prototip” - nefunkcionalan ili djelomično funkcionalan model na kojemu se mogu prikazati korisniku bitne značajke bez izrade onih dijelova koje korisnik ne vidi.

Ti želiš izraditi alat za prototipiranje web-stranica, pretpostavljam.

Neki primjeri alata za prototipiranje, ali koji nisu zamjenjivi za ovo što ti želiš:

http://balsamiq.com/products/mockups

http://pencil.evolus.vn/en-US/Home.aspx

http://gomockingbird.com/

http://stackoverflow.com/questions/112803/what-is-the-best-web-prototyping-tool

http://stackoverflow.com/questions/720191/web-ui-prototyping-tools

http://www.bing.com/search?q=web+prototyping+tools

U tvom slučaju se radi o alatu za prototipiranje koji je prilagođen nekom već postojećem CMS-u (odn. sličnom gotovom sustavu), zbog čega će njegov output vizualno biti zapravo vrlo sličan ili identičan konačnom rješenju, za razliku od ovih generičkih alata.

Ja mislim da su za opisani problem (ako sam dobro shvatio) daleko najbolje rjesenje workleti. Samo treba znati raditi s njima na dobar nacin.

dobar pokusaj tsereg.:slight_smile:
takvi alati su nuzni programerima (napominjem: osobno iskustvo ; nisam rob stereotipa niti ih podržavam) onog trenutka kad si umisle da mogu istovremeno biti i dizajneri.
i buduci oni sami manje-vise imaju “problem” oko prezentacije vizualnog djela onda im treba sredstvo za “pomoć”.
i ok j e to, cemu si ne pomoci ako vec postoji neko sredstvo…
ujedno, niti mozemo niti je pozeljno istovremeno postojati i funkcionirati kao “2 ili 3 u jednom”.

ali recimo ovako nesto s tim alaticem posloziti se ne moze.

i nije rijec o aplikaciji , rijec je , pa cak i “problem”, o dizajnersko - programerskim sadrzajno razlicitim mozgovima.
a samim time i o sadrzajno razlicitm pristupima.
ja tsereg ne zelim aplikaciju vec ja mogu, hocu,zelim, nazovimo to tako “biti” ta aplikacija . i proizvesti odredjeni “prototip” .
ali aplikacija koja ima sposobnost i moć strukovitog “razmisljanja”.
jer programer će razmisljati ovako: “treba ikona”.
a dizajner MORA razmisljati ovako : "ikona treba biti takva i takva i treba stajati tu i tu ."
i ta dva pristupa su razliciti svjetovi. i razliciti zivoti.
a kako svaki zivot pocinje sa udahom a zavrsava sa izdahom - tako i svaki web, naravno u onom projektnom smislu, zapocinje s dizajnerom a zavrsava s programerom.
i mislim da tu nema mjesta daljenjm propitivanju dali je prije kokos ili jaje?

btw, da li je dizajn zgrade vanjska fasada,reflektirajuca stakla ili ono sto oko vidi.? nije. dizajn zgrade je i statika, naprezanje, dinamika, funkcionalnost, raspored , hodnici, sobe, materijali, …
da li je dizajn weba ono sto se prikaze na desktopu? nije,dizajn weba je isto tako struktura, arhitektura, kolorit, estetika, navigacija…

kod zgrade dizajn je recimo navise fizika dok je kod weba dizajn ponajvise psihologija.
i zato programeri (opet gornja napomena) teze shvacaju zasto dizajnera u konacnici nije briga “sto je to za njega XXX izmjena CSSa zbog sad jednog stupca više”.
i isto tako teze shvate zasto u trenutku on-line placanja na stranici s unosom podataka nema mjesta vise nikakvom jumbo-banneru.
jer kad se pruža kartica na blagajni i u stvarnom svijetu mislim da vecina ipak ne odobrava da ih blagajnica prije peglanja jos i pita : “zelite li jos mozda i Milku na snizenju”.

za razliku od “obicnih” stranica gdje svatko moze brljaviti koliko hoce web shop je mjesto gdje su psihologija i genetika ogranicavajuci faktori.
slijedom toga postoje zakonitosti koji se hoce-nece moraju postivati. ako se zeli uspjesno prodati proizvod.
a te zakonistosti stvaraju prostor da jedan web shop, u logickom i programerskom djelu , bude 50% predefiniran. samo zbog te mogucnosti i postoje gotova CMS rjesenja. a samo dizajn je nesto sto jedan shop razlikuje od drugog.

opet, kroz proslost se svaki novi proizvod prodavao na nacin de se njime trziste “osvajalo”. danas, u medijskoj eri, proizvod se moze prodati jedino na nacin da se trzite za njega “ukrade” od drugih.
jer slicnih proizvoda /usluga / ducana ima na stotine.i svakome su dostupna.tehnologija je umjesto covjeka osvojila "prostore"
ja ne znam kako drugi ali ja bi,kad bi vec kupovao sesir, radije ispeglao master u gornjem shopu nego

u ovom

i shop u gornjem (prvom) primjeru, a mislim iskljucivo na dizajnerski dojam , jer je covjek prvo vizualno bice ( a emocija se radja preko osjetila) a tek onda sve ostalo - ne moze “dizajnirati” nikakav spomenuti alat.
i za razliku od ovoga drugog ne proizvodi negativne emocije.
a to je pola uspjesne prodaje i opet - psihologija…

i na tome tragu je moj thread…

To sve skupa možeš odraditi FireWorks, posve sam siguran da je to baš ono o čem pričaš. Vizualno sređeni mockup kojeg možeš prikazati klijentu, a on pak može probati klikati po interfaceu. Drag and drop svojih modula na površinu i povezivanje s određenim stranicama. Razmještanje po volji i sve ostalo.

http://www.adobe.com/devnet/fireworks/articles/rapid_prototyping.html

http://www.adobe.com/designcenter/fireworks/articles/lrvid4034_fw.html

http://www.bing.com/videos/search?q=fireworks+prototype+tutorial&qpvt=fireworks+prototype+tutorial&FORM=VDRE

Da, već sam zaboravio na Fireworks. U njemo to stvarno možeš napraviti, pretvoriti ti dizajn u html. Kod je katastrofa ali to je to.

[quote…[/QUOTE]

Nemam pojma zasto imam taj nelagodni osjecaj da pisem i “govorim” na Jidišu.
Dva puta sam naglasio da me ne zanimaju programcici koji pretvaraju dizajn u html niti bilo sto drugo.
Sa vizualnim objektima iz sourca PSD a to mogu provizorno polinkati i da ne idem dalje od PowerPointa.
Ono sto me interesira je “živi” čovjek koji ima sposobnost izvodjenja misaonih logickih operacija tj. onaj koji (za razliku od “skripti”) “misli” … i koji bi (na osnovi onoga vizualnog sto mu dostavim i obrazlozim tu formu (vizualnu) pretvorio u programersku logiku , polinkao ju u svojoj glavi, procjenio izvedivost odredjenih programskih rjesenja ili modula,… – i dao mi o navedenom svoje misljenje o izvedivosti (ili isplativosti izvedbe).

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja